ÚvodČeská nejHistorickéJiří z Poděbrad – jediný zvolený český král
Historické

Jiří z Poděbrad – jediný zvolený český král

Jiří z Poděbrad (23. dubna 1420, ? – 22. března 1471, Praha) byl jediný český král, který nepocházel z panovnické dynastie. Za krále si jej jednomyslně zvolili čeští pánové v roce 1458 a úřad vykonával až do své smrti. Kdyby se ujal jeho návrh na vytvoření mírové organizace evropských křesťanských panovníků, Organizaci spojených národů nebo Evropské unii už mohlo být přes 500 let.
Jiřík z Kunštátu a Poděbrad pocházel z vlivného a bohatého šlechtického rodu. Narodil se na samém počátku husitských válek, ale není jasné, kde. Hlásí se k němu středočeské Poděbrady stejně jako jihomoravský Kunštát, hrady Litice a Bouzov či Horažďovice. Jeho otec Viktorín z Poděbrad byl jedním z nejbližších přátel Jana Žižky z Trocnova, zemřel ale několik let po synově narození. Jiříka vychovávali příbuzní, jako čtrnáctiletý se pravděpodobně zúčastnil bitvy u Lipan a záhy se zapojil do veřejného dění. Od 17 let zasedal v zemském soudu, byl jmenován zemským správcem a po předčasné smrti Ladislava Pohrobka, vnuka Zikmunda Lucemburského, byl 2. března 1458 zvolen českým králem.

Jiří z Poděbrad byl moudrý státník, který před vojenskými akcemi dával přednost diplomacii a po dramatických husitských válkách umožnil poklidné soužití katolíků s kališníky v jednom státě, proto se o něm mluví jako o „králi dvojího lidu“. Svým mírovým projektem, připomínajícím dnešní OSN či Evropskou unii, předběhl dobu o několik století.

Jiří z Poděbrad byl dvakrát ženatý. V roce 1441 se oženil s Kunhutou ze Šternberka (1425–1449), s níž měl šest nebo sedm dětí, jeho druhou ženou byla Johana z Rožmitálu (†1475), s níž měl čtyři nebo pět dětí. Navzdory dostatečnému počtu případných následníků nezaložil královskou dynastii: moudře předvídal, že v dalších letech budou české země potřebovat silného spojence, a proto přišel s návrhem nabídnout českou korunu synovi polského krále Vladislavu Jagellonskému.

Jiří z Poděbrad je pochovaný v královské hrobce v chrámu sv. Víta na Pražském hradě, jeho srdce a vnitřnosti byly uloženy v Týnském chrámu na Starém Městě, vedle hrobu Jana Rokycany.

Jiří z Poděbrad byl oblíbený král, na něhož se vzpomíná většinou v dobrém. Jen v Poděbradech ho připomíná památník na zámku, pomník unikátního mírového projektu před zámkem a jezdecká socha od Bohuslava Schnircha na Jiřího náměstí. V našich městech po něm je pojmenovaná řada náměstí a ulic, v Praze nese jeho jméno kromě náměstí na Vinohradech také stanice metra. Volba Jiřího z Poděbrad českým králem se stala námětem pro rozměrný obraz Václava Brožíka, vystavený na Staroměstské radniciPraze – tedy přímo tam, kde v roce 1458 volba českého krále proběhla. Králi je věnován i jedno z pláten Slovanské epopeje Alfonse Muchy.
 
Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Vydejte se po stopách šlechtických rodů – Rožmberků, Pernštejnů, Lucemburků, Valdštejnů a dalších

Portál Kudy z nudy pátral v minulosti po dějinách rodu Rožmberků, Pernštejnů, pánů z Kunštátu a Poděbrad, Lucemburků, Valdštejnů a dalších rodů zapsaných v naší historii. Pojďte si připomenout nejvýznamnější památky, osobnosti i události. Vydejte se s námi na výlety po stopách šlechtických rodů.

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou Památky

Zříceniny hradu Zvířetice u Bakova nad Jizerou

Nedaleko Bakova nad Jizerou nad řekou Jizerou se tyčí zřícenina hradu Zvířetice. Její okolí je vhodné k pěším i cyklo výletům. V současné době zřícenina opět ožívá v rámci projektu Vision 21.

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku Památky

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku

V půvabné krajině východních Čech, v místech, kde si proklestila dravá voda Divoké Orlice uprostřed rozlehlých lesů cestu v hlubokém zákrutu, se na vrcholku nevysokého pahorku vypíná hrad Litice.

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale také v dalších zemích koruny české, na území Moravy a Slezska (tj. v Markrabství moravském a na území Vévodství slezského). Zde se středobody panovníkovy vlády stávala právě královská města. Někdy jsou označována také jako markrabská, což má jednoduché vysvětlení – jestliže byl panovníkem Moravy člověk, který neměl žádný jiný titul než markrabě, byla jemu podřízená města označována jako markrabská, pokud však měl zároveň i titul českého krále, byla pak města označována jako královská. Poznejte s námi opěrné body mocných panovníků českého středověku.

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

Vytoužený dědic a milovaný syn velkého císaře, rozporuplný král, jehož nálady se měnily jako počasí, a také stavitel hradů, za jejichž hradbami hledal útočiště před neklidným světem: tím vším byl Václav IV. Která místa jsou spojená s jeho osudy a která si oblíbil?

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Zlatá bula sicilská – jedna z nejdůležitějších listin české historie

Zlatá bula sicilská – jedna z nejdůležitějších listin české historie

Zlatá bula sicilská z roku 1212 poprvé v historii českých zemí zaručila tehdejšímu králi Přemyslu Otakarovi I. dědičný královský titul a potvrdila rovněž nedělitelnost, celistvost a suverenitu Českého království. Proč se jí ale říká sicilská, když byla vydána v Basileji?

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady Kultura

Památník krále Jiřího z Poděbrad na Zámku Poděbrady

Památník krále Jiřího z Poděbrad byl znovuotevřen po náročné rekonstrukci. Prezentovány jsou tu nově dějinné události související s českým králem Jiřím z Poděbrad, jeho mírovými snahami a životem ve středověku na Poděbradsku.

Zámek Rožmitál pod Třemšínem Památky

Zámek Rožmitál pod Třemšínem

Přijďte navštívit původně gotický blatný hrad přestavěný na renesanční zámek, který byl léta uzavřený pro veřejnost. V roce 2018 se po letech konečně otevřel veřejnosti a již druhý rok je zámek možné navštívit v rámci pravidelných komentovaných prohlídek nebo v rámci kulturních akcí.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Hrad Litice přivítá tuto sobotu první návštěvníky

Hrad Litice přivítá tuto sobotu první návštěvníky

Hrad Litice se návštěvníkům otevře 2. dubna 2022. Na letní měsíce se chystá otevření areálu dolního hradu, jehož zpřístupnění umožní statické zajištění severního paláce a východního křídla.

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí Kultura

Chebský hrad – jedinečná ukázka falce na našem území s unikátní dvojitou kaplí

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem Památky

Podbrdské muzeum v Rožmitálu pod Třemšínem

Podbrdské muzeum s Památníkem Jakuba Jana Ryby a České mše vánoční, galerií a expozicí historických automobilů v Rožmitálu pod Třemšínem. Díky evropským fondům vznikl v Rožmitále rozsáhlý muzejní komplex, který najdete pod náměstím v areálu bývalého Agrostroje.

Smetanovy sady Hořice Příroda

Smetanovy sady Hořice

Na západním úpatí vrchu Gothard v Hořicích leží oblíbený městský park — Smetanovy sady. Smetanovy sady s rozlohou přes 3 ha patří mezi umělecky i krajinářsky nejhodnotnější parky východních Čech.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Jízda králů je lidový obyčej, který je z doposud neznámého původu, spojený povětšinou s tradičním křesťanským svátkem. U nás se udržuje už jen na Slovácku a na Hané, ačkoliv dříve byla po celé České republice velmi hojná.

Hrad Návarov – strážce řeky Kamenice Památky

Hrad Návarov – strážce řeky Kamenice

Hrad Návarov stával vysoko nad soutokem potoka Zlatníka s říčkou Kamenicí a býval středem rozsáhlého panství, které sahalo hluboko do nitra Jizerských hor. Pevnost sloužila až do 17. století, než ji úmyslně zbořilo císařské vojsko.

Evropská vize Jiřího z Poděbrad – první návrh

Evropská vize Jiřího z Poděbrad – první návrh "Evropské Unie" v dějinách

Jiří z Poděbrad celý život usiloval o vytvoření mírového spojení všech evropských království do "Evropské unie" již v 15. století.

Hrad Hartenštejn u obce Bochov Památky

Hrad Hartenštejn u obce Bochov

Hrad Hartenštejn je vrcholným představitelem nejpromyšlenějších kombinací vyspělé aktivní dělostřelecké obrany s bateriovými věžemi i důmyslným vedením přístupové komunikace. Náleží k vrcholným projevům české fortifikační architektury doby pozdní gotiky a svým významem přesahuje rámec Čech.

Historie a architektonické skvosty Kunštátu – poznejte město s hrnčířskou minulostí Kultura

Historie a architektonické skvosty Kunštátu – poznejte město s hrnčířskou minulostí

Na rozhraní Boskovické brázdy a Hornosvratecké vrchoviny leží město Kunštát s tradiční hrnčířskou a keramickou tradicí. Kunštát byl založen ve 13. století, o něco málo starší je zdejší hrnčířství.

Hrad Litice se opět otevírá návštěvníkům

Hrad Litice se opět otevírá návštěvníkům

Od 1. července 2021 je opět přístupný hrad Litice, který byl v letošní sezoně zatím uzavřen z důvodu vydrolení zdiva na II. bráně. Hrad byl z důvodu bezpečnosti návštěvníků dočasně uzavřen, prováděly se zde nezbytné opravy. Nyní je hrad již opět přístupný denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin.

Zřícenina hradu Vikštejn Památky

Zřícenina hradu Vikštejn

Nedaleko města Vítkov stojí na skalnatém vrchu, nad meandry romantické řeky Moravice, zřícenina hradu Vikštejna. Z kdysi hrdé pevnosti se do dnešních časů zachovaly jen části vysokých hradeb se slepými okny, vlhké sklepní místnosti a vyhlídková věžička s nádherným výhledem na lesy Nízkého Jeseníku.

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici Památky

Zřícenina chrámu v Klášterní Skalici

Klášter založil kancléř Karla IV. a biskup mindenský Dětřich z Portic. Jednalo se o stavbu významnou, při položení základního kamene byl přítomný sám Karel IV., pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic i olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi.

Pomník Bibli kralické – první pomník na světě věnovaný knize

Pomník Bibli kralické – první pomník na světě věnovaný knize

V Kralicích nad Oslavou naleznete první pomník na světě, který byl věnován nikoliv člověku, ale jeho dílu – knize knih, bibli. Slavnostně byl odhalen 6. září 1936 a je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako první pomník na světě věnovaný knize.

Za historií a tradicemi obce Kraborovice Památky

Za historií a tradicemi obce Kraborovice

Pozvání do malé vesničky na Vysočině, která může svým návštěvníkům nabídnout mnoho zajímavého včetně památek, jako např. malý zámek s kaplí Povýšení sv. Kříže, dvoupatrovou sýpku nebo kapli sv. Antonína Paduánského.

Pomník krále Jiřího v Poděbradech Památky

Pomník krále Jiřího v Poděbradech

Jezdecká socha krále Jiřího byla zhotovena v letech 1890-1896 podle návrhu Bohuslava Schnircha. Socha ve dvojnásobku životní velikosti je vytvořena originální metodou – tepané měděné části jsou našroubovány na železnou kostru.

Hrobka v katedrále sv. Víta v Praze – největší pohřebiště českých panovníků

Hrobka v katedrále sv. Víta v Praze – největší pohřebiště českých panovníků

V katedrále sv. Víta v Praze je pohřbeno celkem 14 knížat a králů. Z Kaple sv. Kříže vedou schody do podzemních prostor chrámu, kde se nalézá královská hrobka se sarkofágy Karla IV., jeho dětí, čtyř manželek a dalších českých králů; Václava IV., Ladislava Pohrobka, Jiřího z Poděbrad a Rudolfa II.

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička Památky

Opevnění Polička – na ochoz hradeb královského města Polička

Pojďte s námi vystoupit na ochoz městských hradeb, jedněch z nejzachovalejších ve střední Evropě. Hradby mají úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, jsou až 8 m vysoké, zpevněné 19 půlválcovými do města otevřenými baštami.

V Rožmitálu uvidíte model chrámu sv. Víta ze slámy Kultura

V Rožmitálu uvidíte model chrámu sv. Víta ze slámy

V Rožmitále pod Třemšínem je stále co vidět. Můžete navštívit Starý Rožmitál s farním kostelem, pamětní deskou a hrobem tvůrce České mše vánoční, skladatele Jakuba Jana Ryby. K vidění je i největší sbírka 300 ks vyřezávaných městských znaků a 220 ks šlechtických erbů v České republice – dílo řezbáře Václava Kotrbatého (1892 – 1967).

Dětský orloj v Poděbradech Zážitky

Dětský orloj v Poděbradech

Dětský orloj v Poděbradech, který je umístěn u vstupu na kolonádu z náměstí Krále Jiřího naproti soše T.G. Masaryka, vytvořila výtvarnice Lucie Seifertová. Střecha orloje je celá z mědi a jsou v ní umístěny čtvery kulaté hodiny.

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem Památky

Týnský chrám – kostel Matky boží před Týnem

Kostel Matky boží před Týnem patří mezi nejvýznamnější pražské kostely. Původní románský kostel patřil ke špitálu kupců v dnešním Ungeltu. Na jeho místě byl ve 13. stol. postaven raně gotický kostel. Za husitských časů býval kostel hlavní baštou husitů.

Hrad Edelštejn – kdysi nejmohutnější pevnost na Jesenicku Památky

Hrad Edelštejn – kdysi nejmohutnější pevnost na Jesenicku

Z kdysi nejmohutnější a nejvýstavnější středověké pevnosti na Jesenicku do dnešních dnů mnoho nezbylo. Poslední zarostlé zbytky Edelštejna se nacházejí na protáhlém výběžku Příčného vrchu u Zlatých Hor (697 m n.m.). Jméno hradu souvisí s těžbou vzácných kovů v okolí.

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům Kultura

Krajské muzeum Cheb – Pachelbelův dům

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.

Náměstí Krále Jiřího v Kunštátu Památky

Náměstí Krále Jiřího v Kunštátu

Na kunštátském náměstí můžete vidět mnoho zajímavých staveb, mezi které patří – barokní fara ze 2. pol. 18. stol., barokní dům z roku 1756, socha krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad z roku 1885.

Ubytování a restaurace

Gurmánská turistika
Káva Poděbrady

Káva Poděbrady

Poděbrady, Středočeský kraj
Ubytování
Pension Fontána Poděbrady

Pension Fontána Poděbrady

Poděbrady, Středočeský kraj
Ubytování
Penzion Vila Walter & Son

Penzion Vila Walter & Son

Poděbrady, Středočeský kraj
Ubytování
Poděbradský hotel Zámeček

Poděbradský hotel Zámeček

Poděbrady, Středočeský kraj
Ubytování
Pension Rondel v Poděbradech

Pension Rondel v Poděbradech

Poděbrady, Středočeský kraj