ÚvodČeská nejArchitektonickéGiovanni Battista Alliprandi – tvůrce řady krásných barokních zámků
Architektonické

Giovanni Battista Alliprandi – tvůrce řady krásných barokních zámků

Zámky Veltrusy, Opočno a Týnec u Klatov, několik paláců v Praze, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově anebo Kuks: to všechno jsou místa, na kterých zanechal otisk svého mistrovství barokní architekt italského původu Giovanni Battista Alliprandi (asi 1665, patrně Laino ve Val d'Intelvi, Provincie Como, Itálie) – 13. března 1720, Litomyšl).
Vedle Jana Blažeje Santiniho a Kiliána Ignáce Dientzenhofera byl Giovanni Battista Alliprandi nejvýznamnějším českým vrcholně barokním architektem. Pocházel z rodiny štukatéra Lorenza Alliprandiho, který působil ve Vídni, a jeho dílo výrazně ovlivnila uhlazená barokní vídeňská architektura Johanna Lukase von Hildebrandta a Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Zatímco jeho dva bratři se stali štukatéry, Giovanni Battista měl vyšší ambice. Studoval u Domenica Martinelliho a několik let s ním spolupracoval na stavbě poutního mariánského kostela v Luži. Černínů. Od roku 1697 bydlel v Praze a koupil si dům v dnešní Nerudově ulici na Malé Straně; s manželkou Barbarou Cecilií, dcerou italského štukatéra, přivedli na svět celkem sedm dětí.

Samostatnou profesní kariéru Alliprandi zahájil jako dvorní architekt rodiny Černínů, roku 1706 byl jmenován nejvyšším císařským fortifikačním stavitelem. O tři roky později se stal rodinným architektem hrabat Trauttmannsdorfů a díky tomu se dostal do Litomyšle. Pro Trauttmannsdorfy rekonstruoval i pražský palác a opakovaně také cestoval do Vídně.

Alliprandi se specializoval především na projektování zámeků; navrhl například zámek Opočno, zámek Hořín, zámek Liblice, zámek Veltrusy a zámek Týnec, a také řadu šlechtických paláců v Praze. Jeho životním dílem se stal Kuks, stavební komplex kostela Nejsvětější Trojice, hospitalu, lázní, závodiště koní a hrobky pro hraběte Františka Antonína Šporka. Jeho dílem byla i barokní krajina s parkem, cestami, poustevnou, Domem filozofů s knihovnou a jeskyní a další stavby v okolí, které se však nedochovaly. Původní koncept známe jen z rytiny, z architektury se dochovalo jen torzo.

Na rozdíl od svých vrstevníků se Alliprandi příliš neorientoval na sakrální stavby, ale i v nich prokázal své mistrovství. V roce 1714 navrhl litomyšlský chrám Nalezení sv. Kříže, který financoval právě hrabě František Trauttmannsdorf. Alliprandi zemřel v Litomyšli roku 1720 a je prý pochován v tamním kapitulním kostele.
 
Barokní zámek Týnec u Klatov Památky

Barokní zámek Týnec u Klatov

Zámek Týnec u Klatov je vrcholně barokní stavba, patří k nejvýznamnějším českým i evropským zámeckým stavbám své doby. Od roku 2000 je majitelem zámku pan Jan Pelánek, sběratel umění, který zámek postupně rekonstruuje. Poprvé se otevřel na Velikonoce 2024.

Po pražských stopách velkých barokních skvostů architekta Kaňky

Po pražských stopách velkých barokních skvostů architekta Kaňky

František Maxmilián Kaňka (1674–1766) byl jedním z nejznámějších český barokní architektů. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na stavby, které nesou jeho rukopis – a připravte se na pořádnou jízdu, protože pracovní tempo pana Kaňky bylo zdrcující.

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem Příroda

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem

Ledeburská zahrada je součástí komplexu Palácových zahrad na jižním svahu Pražského hradu. Jedná se o barokní zahradu italského typu, která prošla za dobu své existence řadou oprav a úprav. Výstavba zahrady započala přibližně v roce 1710 a nahradila starší, renesanční zahradu.

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Zřícenina letohrádku Belveder v Suchdole u Kutné Hory Památky

Zřícenina letohrádku Belveder v Suchdole u Kutné Hory

Na kopci nad osadou Vysoká byl v letech 1697 – 98 vystavěn na příkaz hraběte Šporka letohrádek s kaplí sv. Jana Křtitele, zvaný Belveder. Kapli obklopoval malý klášter. Po požáru na konci 19. století již nebyly letohrádek ani kaple obnoveny. Dnes zde najdete zachovalé monumentální obvodové zdi.

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli Památky

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli

Chrám Nalezení sv. Kříže zve k návštěvě nejen barokního interiéru. Volně přístupná interaktivní rodinná expozice Vzhůru k andělům nebo vyhlídková terasa mezi věžemi kostela dá zažít Litomyšl nezapomenutelným způsobem. Ve výšce, na emporách chrámu naleznete expozici sakrálního umění Andělé na návrší.

Příběh uměnímilovného hraběte a barokních lázní Kuks

Příběh uměnímilovného hraběte a barokních lázní Kuks

Vypravte se na výlet za příběhem hraběte Františka Antonína Šporka, jedné z nejpozoruhodnějších osobností českého baroka. Když zazní jeho jméno, řadě lidí se okamžitě vybaví Matyáš Bernard Braun, sochařské alegorie ctností a neřestí a hlavně Kuks, velkolepý areál kousek od Jaroměře.

Karavanem od jara do zimy: zimní Neratov a Orlické hory

Karavanem od jara do zimy: zimní Neratov a Orlické hory

Zimní Orlické hory jsou neobjeveným rájem. Na své si tu přijdou běžkaři i milovníci rozhleden, dalekých výhledů a vojenských památek, pro všechny pak je příjemným překvapením Neratov, maličká vesnice schovaná za horskou hradbou na česko-polských hranicích. Barokní kostel se skleněnou střechou si zkrátka nesmíte nechat ujít!

Lichtenštejnský palác v Praze Památky

Lichtenštejnský palác v Praze

Barokní stavba podle projektu Giovanniho Battisty Alliprandiho se nachází na břehu Vltavy na Kampě. V současné době používá Lichtenštejnský palác česká vláda k reprezentačním účelům.

Lobkovický palác – sídlo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Památky

Lobkovický palác – sídlo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo

Malostranský palác významného šlechtického rodu Lobkowiczů byl postaven podle návrhu architekta Giovanni Battisty Alliprandiho v letech 1702-04.

Rokokový zámek Hořín Památky

Rokokový zámek Hořín

Zámek Hořín se nachází ve stejnojmenné obci u Mělníka nedaleko soutoku Vltavy a Labe. Samotný zámek je veřejnosti nepřístupný, ale zámecký park o rozloze 40 ha s mnoha záhony s léčivými bylinami je zpřístupněn.

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen Kultura

Colloredo-Mansfeldský palác v Praze – uzavřen

Colloredo – Mansfeldský palác patří pod správu Galerie hlavního města Prahy. Objekt je zpřístupněn veřejnosti od června 2013. Součástí paláce je ohromující barokní taneční sál s freskou od Pietra Scottiho a Giovanniho Battisty Zeista. O dubna 2022 je z důvodu rekonstrukce uzavřen.

Městská památková rezervace Cheb Památky

Městská památková rezervace Cheb

Historické jádro města je od roku 1981 městskou památkovou rezervací. V jednom z nejstarších měst v Česku najdeme románský hrad, dvoupatrovou kapli sv. Martina, Erharda a Uršuly nebo kostel sv. Mikuláše a sv. Alžběty. Náměstí se pyšní Špalíčkem – souborem kupeckých domů ze 14. století.

Písecká brána na Praze 6 Kultura

Písecká brána na Praze 6

Dokážete si představit, že Prahu dříve svíraly mocné hradby s mohutnými bastiony a několika málo branami, které dovolovaly vstup do "pevnosti"? Jedním z dochovaných fragmentů barokního fortifikačního systému se stala Písecká brána na Praze 6.

Kostel sv. Filipa a Jakuba Žihle a památník obětem nacismu Památky

Kostel sv. Filipa a Jakuba Žihle a památník obětem nacismu

Kostel sv. Filipa a Jakuba, bývalý hřbitovní kostel, byl postaven jako pozdně barokní roku 1776. Na hřbitově u kostela se nachází také památník obětem nacismu.

#světovéČesko a rušný život hraběte Šporka na Kuksu – anebo ve Versailles?

#světovéČesko a rušný život hraběte Šporka na Kuksu – anebo ve Versailles?

V dobách baroka bylo venkovské sídlo obrazem moci i vkusu. A pokud šlo o okázalý areál, jehož podobu určili nejlepší architekti, zahradníci a umělci té doby, tím lépe: svět žasnul a majitel té krásy se mohl radovat. Platilo to pro Krále Slunce Ludvíka XIV. a jeho Versailles stejně jako pro hraběte Šporka a jeho Kuks.

#světovéČesko a palácové zahrady Malé Strany: neobjevený barokní klenot Prahy

#světovéČesko a palácové zahrady Malé Strany: neobjevený barokní klenot Prahy

Pražské baroko, to nejsou jen paláce na Starém Městě, kostel sv. Mikuláše nebo sochy na Karlově mostě, ale i místa dokonale skrytá před rušnými ulicemi. Vypravte se s portálem Kudy z nudy do malostranských palácových zahrad, do konejšivé zeleně plné romantických zákoutí, nádherných výhledů a barokních zákoutí.

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí Kultura

Kostel sv. Anny v Benešově s piaristickou kolejí

Kostel sv. Anny je dominantou Masarykova náměstí v Benešově a také jedním ze symbolů města. Barokní kostel s kolejí piaristů byl postaven podle projektu G. B. Alliprandiho v letech 1705 – 1715. Jedna z prvních středních škol řádu piaristů se stala centrem kultury a vzdělanosti celého kraje.