ÚvodČeská nejDopravníLanovka na Petřín v Praze – nejstarší pozemní lanovka v České republice
Dopravní

Lanovka na Petřín v Praze – nejstarší pozemní lanovka v České republice

Naše vůbec nejstarší pozemní lanovka jezdí na pražský Petřín, a to již od roku 1891. Její provoz skončil v roce 1916 v souvislosti s 1. světovou válkou. Lanovka byla obnovena až v roce 1932, kdy byla zároveň přestavěna na elektrický pohon.
Lanová dráha na Petřín, dlouhá 510,4 m, je pozemní lanová dráha zajišťující přepravu osob na vrch PetřínPraze. Je nejstarší pozemní lanovkou v ČR, jezdí od roku 1981, s dvěmi delšími přestávkami v provozu. V roce 1965 došlo na Petříně k rozsáhlým sesuvům půdy, které trať lanovky zničily. Znovu se lanovka na Petřín rozjela po dvacetileté přestávce v roce 1985, kdy byla začleněna do systému MHD.
 

První lanovka uplatňovala princip vodní převahy

Zajímavý byl pohon první lanovky. Byl tady uplatněn systém vodní převahy. Vozy měly ve své spodní části nádrž na vodu. Vždy v horní stanici byla nádrž naplněna vodou a takto zatížený vůz vytáhl druhý vůz nahoru. V dolní stanici se voda vypouštěla. Oba vozy vyrobila smíchovská Ringhofferova továrna. Měly čtyři oddíly a mohlo se v nich svézt až 50 cestujících. Byly dlouhé 6 metrů a široké 2 metry. Jízda po trati trvala 6 minut. Provoz lanovky byl zahájen 25.července 1891 a probíhal řadu let bez významnějších změn. Až na počátku první světové války musela být doprava zastavena. Po válce bylo podniknuto několik marných pokusů o obnovení provozu, naposledy v roce 1921. Na svoje vzkříšení si musela petřínská lanovka ještě mnoho let počkat.


Druhá lanová dráha použila jak první na světě nový systém brzdných lan

V roce 1931 byla lanovka převedena do majetku Elektrických podniků hlavního města Prahy a okamžitě se přistoupilo k její zásadní rekonstrukci podle projektu firmy ČKD. V dolní části byla trať lanovky částečně přeložena a zaústěna do barokního domu čp. 412-III, který byl upraven na stanici. Vozy vyrobili opět u Ringhoffera. Byly velmi elegantní, 12 m dlouhé a 2,4 m široké. Přepravit mohly až 70 stojících a 35 sedících cestujících. Vozy byly uváděny do pohybu tažným lanem o průměru 35 mm, které bylo ukotveno na vozech. Hnací elektromotor o výkonu 106 kW poháněl pomocí ozubených převodů dvoudrážkový lanový kotouč a byl napájen 500 V ze soustrojí Ward-Leonard. Na lanovce byl poprvé na světě použit nový systém brzdných lan Pohlig, který umožňoval v případě nutnosti zachytit a zastavit vůz na své brzdné lano kdekoliv na trati.
 

Lanovka třetí – stále sloužící

Lanovka zahájila provoz 5. června 1932 a byla dlouhá léta vyhledávanou turistickou atrakcí. Bez úhony přežila i druhou světovou válku. Avšak 7. července 1965 došlo pod vlivem dlouhotrvajících dešťů k silnému podmáčení trati a jejímu vážnému narušení. Provoz musel být okamžitě zastaven. Teprve v roce 1981 bylo po rozsáhlých sanacích petřínského svahu a několika odborných expertizách rozhodnuto o zahájení rekonstrukce. Strojní a pohonné zařízení lanovky bylo ve skvělém stavu a po pečlivé kontrole bylo i po dvacetileté přestávce použitelné k dalšímu provozu. Nové vozy vyrobila podle návrhu Výzkumného ústavu kolejových vozidel Vagónka Studénka, ale přece jen bylo použito něco z původních vozidel – nápravy včetně jejich uložení a také zařízení bezpečnostní brzdy.

Lanovka na Petřín navazuje na tramvajovou dopravu v zastávce Újezd a je vedena po trase Újezd – Nebozízek – Petřín. Dráha prochází Hladovou zdí, kterou nechal postavil císař a král Karel IV. v letech 1360 – 1362.
 

Technické parametry:

  • délka tratě: 510 m
  • počet zastávek: 3
  • počet vozů: 2
  • překonávaná výška: 130 m
  • největší sklon tratě: 298 ‰
  • rychlost jízdy: 4 m/s
Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Udělejte si čas na zimní procházku Prahou

Letošní zima rozhodně není na mráz i sníh skoupá. To však není důvod k tomu, zůstávat celé dny doma. Pojďte se vypravit do míst, která vás nadchnou svou zvláštní atmosférou, klidem a pohodou. Navíc se v zimním počasí nepotkáte s tolika turisty jako v létě. A pokud vás procházka zmůže a budete se cítit prokřehle, určitě nepohrdnete příjemným posezením v teple kavárny, či čajovny.

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže Památky

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Zrcadlové bludiště Petřín – zábava pro malé i velké Zážitky

Zrcadlové bludiště Petřín – zábava pro malé i velké

Bludiště na Petříně bylo původně zbudováno jako pavilon Klubu českých turistů na pražské Jubilejní zemské výstavě 1891.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Lanová dráha na Petřín Památky

Lanová dráha na Petřín

Zlé jazyky tvrdí, že lanovka je jen vlak nakřivo a že je dílem šílených architektů. Ve skutečnosti je geniálním kompromisem mezi výtahem a vlakem; visí na laně a zároveň se udržuje v kolejích.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Dvanáct rozhleden, na které se dostanete výtahem nebo lanovkou

Dvanáct rozhleden, na které se dostanete výtahem nebo lanovkou

Výhledy z rozhleden jsou sice príma, ale už vás někdy napadlo, že by byly ještě lepší bez těch nekonečných schodišť? A co když se zkrátka kvůli zdravotním potížím nahoru sami nikdy nedostanete? Portál Kudy z nudy pro vás připravil přehled věží, kam se podíváte opravdu snadno a s minimální námahou.

Jak poznat Prahu za jeden den

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu a tlačí vás čas? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít jako tipy na jednodenní výlety a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend. Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké. Takže jaký koktejl poznávání, historie a zážitků vám Praha nabízí?

Lanovka na Petřín bude v březnu mimo provoz

Lanovka na Petřín bude v březnu mimo provoz

Z důvodu pravidelné jarní odstávky nebude od 11. března do 27. března 2024 včetně jezdit lanová dráha na Petřín. Poprvé se lanovka na Petřín rozjela v roce 1891, v současné podobě funguje od roku 1985. Délka tratě je 510 metrů, jsou na ní tři zastávky a jezdí zde dva vozy.

Nejnavštěvovanější turistické cíle Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Nejnavštěvovanější turistické cíle Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Že je Praha jednou z nejoblíbenějších destinací starého kontinentu není třeba zdůrazňovat. Ovšem domácí turisty lákaly až do nedávna jiné regiony Česka, než hlavní město. To se změnilo a Praha je i podle aktuálních dat Českého statistického úřadu žádanou turistickou destinací tuzemských cestovatelů. A jaká jsou nejnavštěvovanější místa Prahy? To vám prozradí Kudy z nudy. Užijte si výlet do Matky měst!

Užijte si zimní návštěvu Muzea MHD a nostalgické jízdy

Užijte si zimní návštěvu Muzea MHD a nostalgické jízdy

Také patříte k obdivovatelům technických památek a rádi si vychutnáváte nostalgické jízdy vlaky, tramvajemi, autobusy či metrem? Pak se vám bude určitě líbit náš přehled zimních aktivit Dopravního podniku hlavního města Prahy. Ten zve všechny milovníky techniky na kolejích k prohlídkám Muzea MHD ve Střešovicích, jízdě nostalgickou linkou 23, ale také k nevšedním zážitkům v podzemí metra.

Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Krok za krokem Prahou s Františkem Křižíkem

Slavný elektrotechnik a vynálezce František Křižík, zvaný český Edison, zanechal v Česku celou řadu stop. Stál u prvního osvětlení městských ulic v Písku, v Jindřichově Hradci a v dalších městech, s jeho jménem jsou spojeny i tramvaje, elektrárny či první elektrifikovaná trať z Tábora do Bechyně.