ÚvodČeská nejHistorickéAntonín Švehla – ministerský předseda tří vlád první republiky
Historické

Antonín Švehla – ministerský předseda tří vlád první republiky

Politik a státník, vůdce agrární strany, statkář v Praze-Hostivaři, ministr vnitra v prvních československých vládách a trojnásobný ministerský předseda: to byl Antonín Švehla (15. dubna 1873, Praha-Hostivař – 12. prosince 1933, Praha). Byl známý jako schopný politik, mistr kompromisu a také blízký spolupracovník prezidenta Masaryka.
Antonín Švehla se narodil v selské rodině ve vsi Hostivař, která je dnes součástí Prahy. Absolvoval gymnázium a Zemskou hospodářskou školu v České Lípě, v roce 1893 založil v Hostivaři místní organizaci Sokola a po otcově smrti převzal rodinné hospodářství. Od roku 1902 byl místopředsedou Sdružení českých zemědělců, v letech 1908–1913 působil jako poslanec českého zemského sněmu za Českou stranu agrární. Vedle sokolských sportovních aktivit věnoval volný čas ochotnickému divadlu a hře na housle.

Za první světové války byl Antonín Švehla společně s Karlem Kramářem a Aloisem Rašínem jedním z vůdčích představitelů domácího odboje. Na konci války řídil organizační přípravy k převzetí moci a vytvoření nezávislého československého státu, zvláštní pozornost věnoval hospodářským problémům, distribuci potravin a dalšího životně důležitého zboží. V říjnu 1918 patřil k organizátorům a vůdcům pražského převratu a společně s Aloisem Rašínem, Františkem Soukupem, Jiřím Stříbrným a Vavro Šrobárem k takzvaným Mužům 28. října, kteří podepsali Zákon o zřízení samostatného státu československého a vyhlásili jeho samostatnost.

Antonín Švehla byl jmenován ministrem vnitra první československé vlády, od roku 1922 do roku 1929 byl s výjimkou několika měsíců roku 1926 předsedou celkem tří československých vlád. Pravidelně se setkával s prezidentem Tomášem Garrigue Masarykem, roku 1927 odmítl kandidovat na funkci prezidenta a podpořil kandidaturu TGM. Z aktivního politického života odešel v roce 1929 kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Přesto až do smrti roku 1933 zůstal předsedou Agrární strany.

V poslední vůli Antonín Švehla odmítl státní pohřeb a přál si být pochován jako „hostivařský sedlák“ na Hostivařském hřbitově, poslední rozloučení se odehrálo na dvoře jeho statku. Prezident Masaryk si ho vážil jako mravní a ideové autority, uznávané celým národem. V posmrtné vzpomínce na bývalého premiéra uvedl: „Našel jsem v něm při budování nové republiky a demokracie spolutvůrce loajálního a dovedného. Náš stát je šťasten, že mu osud v pravý čas dal pracovníka a státníka, jako byl Švehla.“
První Švehlův pomník byl odhalen 14. července 1929 v Dlouhé Loučce u Uničova, další pomníky má v Praze (kde je po něm pojmenována Švehlova kolej na Žižkově), v Klatovech či v Kuklenách. Jeho jméno nese Švehlův mostjihočeském Táboře, monumentální památník vznikl nedaleko Ždánic u Kouřimi. Ačkoli původně šlo o pomník Antonína Švehly, po několika přejmenováních se z něj stal Památník obětem nacismu a padlým bojovníkům za svobodu 1938–1945. Švehlova bronzová socha zmizela neznámo kam.

Větší štěstí měl „Říčanský Švehla“, tedy socha oblíbeného politika v Říčanech. Socha odhalená v roce 1936 byla za druhé světové války ukryta ve sběrně kovů na pražských Maninách, po nástupu komunistů ji mladí agrárníci ukryli do studny v Lipanech. Znovu byla vztyčena roku 1990 v parku, který nese Švehlovo jméno.
Památník obětem nacismu – bývalý Švehlův památník ve Ždánicích Památky

Památník obětem nacismu – bývalý Švehlův památník ve Ždánicích

Původně památník Antonína Švehly byl vybudován v roce 1936, ale krátce po obsazení republiky nacisty jeho bronzová socha zmizela. Po roce 1945, pak byl památník několikrát přejmenován až na nynější název Památník obětem nacismu a padlým bojovníkům za svobodu 1938–1945.

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Věda a historie není nuda: Iconic Houses – architektura 20. století a slavní tvůrci ikonických vil

Iconic Houses je mezinárodní síť sdružující architektonicky významné domy, vily umělců a ateliéry otevřené pro veřejnost. Hlavní výhoda? Všechny můžete prozkoumat zblízka a hlavně zevnitř. 12 objektů v České republice, náleží do této sítě. Nemusí vyhovovat vašemu osobnímu vkusu, ale nikdo nemůže popřít, že jsou skutečně elegantní a nadčasové, věhlasné a kultovní. Zkrátka Ikonické domy. Pojďte se s nimi seznámit.

Zámek Světlá nad Sázavou Kultura

Zámek Světlá nad Sázavou

Historicky velmi ceněný zámecký komplex má v současné době velkou šíři využití. Návštěvníci tu najdou nejen zajímavé prohlídkové okruhy a expozice, ale také krásné a důstojné prostředí pro svoji svatbu nebo zámecké apartmány určené k ubytování hostů.

Zámecký park ve Světlé nad Sázavou Příroda

Zámecký park ve Světlé nad Sázavou

Dnešní podoba zámku i parku pochází z 19. století. Park se rozkládá na ploše asi 16 hektarů, porosty dřevin v parku mají místy až lesní charakter. Hned na okraji zámeckého parku můžete najít kamenný pomník zakladatele českého skautingu A. B. Svojsíka a básníka a skauta Jiřího Wolkera.

Věda a historie není nuda: příběh naší národní vlajky

Věda a historie není nuda: příběh naší národní vlajky

Víte, že naši národní vlajku řadí světoví odborníci mezi nejlepší? Podle nich je jedinečná, nedá se zaměnit s žádnou jinou a navíc barevně ladí. Zrodila se v roce 1920, podobně jako ústava a další státní symboly. Jaká tajemství ukrývá?

Ubytování a restaurace

Gurmánská turistika
Ždánické vinice

Ždánické vinice

Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Černokostelecký zájezdní pivovar

Černokostelecký zájezdní pivovar

Kostelec nad Černými lesy, Středočeský kraj
Ubytování
Ubytování na Farmě Bláto

Ubytování na Farmě Bláto

Uhlířské Janovice, Středočeský kraj
Ubytování
Glamping na Farmě Bláto

Glamping na Farmě Bláto

Uhlířské Janovice, Středočeský kraj
Ubytování
Hotel Vila Olga Jevany

Hotel Vila Olga Jevany

Jevany, Středočeský kraj
Ubytování
Hotel Sázavský ostrov

Hotel Sázavský ostrov

Sázava, Středočeský kraj