ÚvodČeská nejHistorickéPodmokelský poklad – největší zlatý poklad v Evropě
Historické

Podmokelský poklad – největší zlatý poklad v Evropě

V červnu 1771 se po prudkých deštích rozvodnil potok protékající obcí Podmokly na Rokycansku. V jeho podemletém břehu pak 12. června objevil místní nádeník Janota dosud největší objevený zlatý poklad v Evropě. Vážil čtyřicet až padesát kilogramů a obsahoval několik tisíc mincí, které by dnes měly hodnotu asi půl miliardy korun.
Janota považoval zlatá lesklá kolečka za mosazné knoflíky a vzal je domů dětem na hraní. Tam si jich všiml podomní obchodník a nejenže od Janotů koupil „knoflíky“ po krejcaru za kus, ale začal se shánět po dalších. To vyvolalo podezření, že by mohlo jít o cennější kov než mosaz, a tak vesničané prohledali místo nálezu pečlivěji. Pomohl jim v tom vytrvalý déšť, který z hlíny a bláta vyplavoval nové a nové zlaťáky. Kolik jich ale bylo a co přesně se na břehu Podmokelského potoka severně od vesnice našlo, to se už nikdy nedozvíme. Údajně šlo o několik tisíc vzácných keltských mincí duhovek, uložených v bronzovém kotlíku. S ohledem na množství mincí těžko šlo o majetek jedné osoby; podle historiků se spíš jednalo o keltský státní poklad, zakopaný v době velkého nebezpečí v okolí keltského hradiště Stradonice. Ti, kteří poklad zakopali, si ho už nestihli vyzvednout, zřejmě zahynuli ve válečné vřavě anebo přišli o život za jiných okolností.

Objevený poklad si mezi sebou rozdělili lidé z nejbližšího okolí, jenže o všem se záhy dozvěděli na Křivoklátě. Majitel zdejšího panství kníže Karel Egon Fürstenberk se coby majitel půdy, v níž byl poklad nalezen, považoval za jeho jediného právoplatného majitele. Vyslal proto smečku drábů, aby Podmokelským mince sebrali. Z těch, kteří je odevzdat nechtěli, je doslova vytloukli.

Podle pozdějších zákonů v případě nalezení pokladu měla třetina patřit státu, třetina majiteli půdy a třetina nálezci. Dělení v Podmoklech dopadlo jinak: vesničané nedostali nic kromě výprasku a vězení pro ty, které mince vydat nechtěli, Marie Terezie se svého podílu vzdala ve prospěch knížete a Karel Egon Fürstenberk tak shrábl všechno.

O sto let později by zřejmě jedinečný památník keltské civilizace putoval do muzea, v 18. století ale skončil smutně: na příkaz knížete byla většina mincí odvezena do pražské mincovny, kde je roztavili a z podmokelského zlata vyrazili zbrusu nové dukáty. Vzniklo celkem 7 374 tereziánských dukátů s letopočtem 1771, o rok později pak 5 000 kusů dukátů s poprsím knížete, jeho erbem a letopočtem 1772; ty jsou dnes velmi cenným sběratelským artiklem.

Přesto se našlo pár lidí, které původní mince vrchnosti nevydali: podle dobových zpráv si velkou část nechal ctižádostivý vůdce drábů Růžička, další měl zvíkovecký farář, sládek a sedláci, asi 24 mincí si podržel přímo kníže. Část původních mincí je uložena ve sbírkách Národního muzea, část v rukou soukromých vlastníků. Ze skvostného pokladu se zachoval i okraj bronzového kotle s držadlem zakončeným kachními hlavičkami, uložený společně s několika duhovkami v křivoklátské hradní sbírce.

Místo ve stráni nad podmokelským potokem, kde byl poklad zakopán, označuje jen malý památník s letopočtem 1771.
Krok – předák kmene Čechů ze starých legend

Krok – předák kmene Čechů ze starých legend

Kdo byl bájný Krok? Vládce kmene Čechů, soudce a otec tří dcer, Libuše, Kazi a Tety. Jméno vyražené na jedné ze zlatých keltských mincí v Podmokelském pokladu, objeveném v roce 1771. A také muž, o němž na rozdíl od jiných hrdinů nejstarších českých dějin psal už kronikář Kosmas.

Věda a historie není nuda: zlaté poklady českého království, muzea, doly a zlaté štoly

Věda a historie není nuda: zlaté poklady českého království, muzea, doly a zlaté štoly

Zlatý potok na Šumavě anebo Zlaté Hory v Jeseníkách už pouhým názvem prozrazují, že se tam kdysi těžilo zlato. Těžilo se ale i jinde, třeba v okolí Kašperských Hor nebo v kraji Blanických rytířů. Vydejte se s Kudy z nudy na výlety za zlatem, po zlatých stezkách anebo do expozice plné zlata v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy.

Najděte svůj poklad: výlet do podzemí nebo na hrad?

Najděte svůj poklad: výlet do podzemí nebo na hrad?

Chtěli byste najít poklad z dávných časů? Pojďte s námi do míst, kde už někdo něco objevil! Zavedeme vás do podzemí a také na několik hradů, kde tajemství na své objevitele teprve čekají. Pokud se chcete připojit k hledačům pokladů, možná bude stačit jen málo – třeba jen se dobře rozhlížet kolem sebe.

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů Památky

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.

Novou cyklostezkou kolem Srbska

Novou cyklostezkou kolem Srbska

Cyklostezka Po stopách českých králů by měla v budoucnosti propojit všechny hrady a zámky na Berounsku s Prahou. Přijďte vyzkoušet jeden z hotových úseků, který vede z Berouna do Srbska. Čeká vás příjemná projížďka hezkou přírodou Českého krasu podél Berounky. Ideální povrch je vhodný i pro in-line bruslaře.

Rozhledna Stradonka nedaleko Libochovic Příroda

Rozhledna Stradonka nedaleko Libochovic

Rozhledna Stradonka byla postavena na pozůstatku dodnes dobře patrného valu Keltského hradiště nad obcí Stradonice. Jde o šest metrů vysokou stavbu s vyhlídkovou plošinou ve výšce tří metrů.

Libochovice

Libochovice

Město na břehu řeky Ohře v malebné krajině na úpatí Českého středohoří má štěstí na šlechtická sídla. Nad ním se vypíná hrad Hazmburk, nepřehlédnutelná dominanta dolního Poohří, přímo v Libochovicích objevíte barokní zámek.

Nižbor

Nižbor

Městečko v údolí řeky Berounky proslavily sklárny a také zámek, v němž můžete navštívit expozici keltské kultury. Nad Nižborem na kopci Hradiště objevíte pozůstatky keltského oppida Stradonice, půvabným místem je zřícenina královského hrádku Jenčov hluboko v křivoklátských lesích.

Keltské hradiště Stradonice Památky

Keltské hradiště Stradonice

Keltské oppidum Stradonice patří mezi nejznámější české pravěké objekty, a to hlavně díky tisícům nálezů a „zlaté horečce“, která se rozpoutala v roce 1877, po nálezu pokladu, jenž obsahoval asi 200 zlatých a stříbrných mincí.