ÚvodČeská nejHistorickéThunové – šlechtický rod, který stál u zrodu českého porcelánu
Historické

Thunové – šlechtický rod, který stál u zrodu českého porcelánu

Zámky v Děčíně, Benešově nad Ploučnicí a Klášterci nad Ohří anebo hrad v Ledči nad Sázavou: to byla nejznámější sídla hraběcího a knížecího rodu Thunů. Pocházejí z jižního Tyrolska, kde se o nich první zmínky objevily už v 11. století. Řada členů rodu působila v církevních a státních službách na habsburském panovnickém dvoře, v českých zemích se ale Thunové usadili až v 17. století.
Vůbec první příslušník šlechtického rodu Thunů usazený v českých zemích byl Kryštof Šimon Thun (1582–1635), císařský hofmistr a vojevůdce ve službách Řádu maltézských rytířů. Po Bílé hoře skoupil řadu panství v severních Čechách, například Benešov nad Ploučnicí, Děčín, Egerberk či Klášterec nad Ohří, patřily mu také Choltice na Pardubicku. Když Thuny císař v roce 1629 povýšil do stavu říšských hrabat, podle hrabství Hohenstein v Dolním Sasku přijali titul z Hohensteina. Proto se můžete setkat i s verzí jména Thun-Hohenstein.
Thunové stáli u zrodu českého porcelánu a jméno Thun 1794 dodnes nese jedna z nejstarších českých porcelánek. Josef Matyáš Thun (1794–1868) založil oboru bílých jelenů v Žehušicích a do němčiny přeložil Rukopis královédvorský. Na podnět Františka Thuna byla postavena Zemská porodnice U sv. ApolinářePraze, kterou navrhl a postavil architekt Josef Hlávka. Předseda vlády František Antonín Thun (1847–1916) byl od roku 1889 místodržitelem Čech a díky němu bylo roku 1891 Čechům povoleno uspořádat Jubilejní zemskou výstavu. Jaroslav Thun se pak po atentátu v Sarajevu 1914 stal poručníkem dětí zavražděného následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a jeho ženy Žofie.

Praze Thunové postavili několik paláců. V paláci v Thunovské ulici nyní sídlí velvyslanectví Spojeného království v České republice, další Thunovský palác ve Sněmovní ulici je sídlem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, v Thunovském paláci v Nerudově ulici na Malé Straně je italské velvyslanectví. Jako Thun-Hohenštejnský se někdy nazývá také Toskánský palác na Hradčanech.

V roce 1945 byl veškerý majetek Thunů v Československu zkonfiskován, potomci dnes žijí hlavně v Rakousku.
 
 
Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou Památky

Zámek Děčín – zámek s monumentální barokní konírnou

Zámek Děčín, ležící nad soutokem Labe a Ploučnice, patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Zámek okouzlí návštěvníky především tehdejší nejznámější rosarií v habsburské monarchii Růžovou zahradou a monumentální barokní konírnou. Otevřené je také revitalizované jižní křídlo.

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví Památky

Hrad Ledeč nad Sázavou – perla Posázaví

Ledečský hrad se vypíná na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou. Během staletí se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří upravovali původně gotický hrad renesančně a barokně. Dnes zde můžete navštívit Městské muzeum a v sezóně i hradní věž s vyhlídkou.

Kolovratský alias Thunovský palác na Malé Straně Památky

Kolovratský alias Thunovský palác na Malé Straně

Vrcholně barokní palác má vícero názvů podle svých dřívějších majitelů. Říká se mu Kolovratský, Thunovský či Thun-Hohenštejnský. Nachází se v Nerudově ulici a dnes v něm sídlí italské velvyslanectví.

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Karlovarský kraj – 5denní program

Chcete s dětmi procestovat nejzápadnější výběžek České republiky? Najdete tu půvabná malá městečka, ochutnáte minerální prameny, můžete objevovat středověké hrady, romantické skály a podnikat nekonečné procházky do upravených lázeňských lesů plných rozhleden, vyhlídek a dalších zajímavostí.

Gloriet v Růžové zahradě zámku Děčín Památky

Gloriet v Růžové zahradě zámku Děčín

Raně barokní dvoupatrová nezastřešená stavba se sochami, lvy a erby zdobí Růžovou zahradu zámku Děčín. Stěny prolamují otevřené arkády. Je přístupná po dvouramenném schodišti, z horní terasy přímým schodištěm. Autorem sochařské výzdoby je A. F. Kitzinger.

Praha – Malá Strana Památky

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Kaple kacířů na zámku v Cholticích Památky

Kaple kacířů na zámku v Cholticích

Dvoukřídlou budovu s výraznou fasádou a zasklenými arkádami v přízemí podtrhuje vyčnívající polygonální zámecká kaple zasvěcená svatému Romediovi, která je nejdůležitější částí choltického zámku. Je původní, na rozdíl od dalšího svozového inventáře.

Zámek Pětipsy na Chomutovsku Památky

Zámek Pětipsy na Chomutovsku

Zřícenina zámku stojí v obci Pětipsy, v současné době prochází rekonstrukcí. Předchůdcem zámku byla gotická tvrz ze 14. století. K zámku náležejí i hospodářské budovy.

Děčín

Děčín

Děčín se rozkládá v široké kotlině na obou březích Labe. Z jedné strany se tyčí monumentální zámek, z druhé skála zvaná Pastýřská stěna s výletní restaurací. Severně od města se řeka zavrtává do pohádkové krajiny Labských pískovců, v okolí objevíte také řadu rozhleden v čele s Děčínským Sněžníkem.

Klášterec nad Ohří

Klášterec nad Ohří

Dějiny Klášterce nad Ohří výrazně ovlivnili Thunové, kteří panství získali po bitvě na Bílé Hoře a v jejich majetku městečko zůstalo až do poloviny 19. století. V zámku si prohlédněte muzeum porcelánu, projděte se zámeckým parkem, navštivte Thunskou hrobku a v létě nezapomeňte na místní aquapark!

Růžová zahrada na zámku v Děčíně – uzavřeno z důvodu rekonstrukce Příroda

Růžová zahrada na zámku v Děčíně – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

Růžová, kdysi Lóžová, zahrada byla založena na konci 17. století během velké barokní přestavby děčínského zámku za hraběte Maxmiliána Thuna. Je jedním z nejkrásnějších míst na Děčínském zámku. V letech 2023-25 zde probíhá rekonstrukce.

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín Příroda

Jižní zámecké zahrady zámku Děčín

Na jižní straně zámeckého svahu bývaly kdysi vinice. V první polovině 18. století zde vznikla okrasná barokní zahrada ve tvaru pětiúhelníku, v jehož vrcholu byl roku 1737 zřízen drobný, ale půvabný čajový altán se sochařskou i malířskou výzdobou.

Po stopách šlechtických rodů: Jahodový šálek aneb jako to bylo s Thuny a prvním českým porcelánem

Po stopách šlechtických rodů: Jahodový šálek aneb jako to bylo s Thuny a prvním českým porcelánem

První pokusy s vypalováním porcelánu byly k ničemu. Pouzdra se drolila a lámala, společně s nimi se ničil i obsah a mistr i jeho pomocníci z pece vytahovali jen střepy. Až jednoho dne pouzdro vydrželo a když je opatrně odstranili, drželi v dlaních šálek – půvabný, křehký a unikátní.

Zámek s vůní růží a leknínů najdete v Děčíně

Zámek s vůní růží a leknínů najdete v Děčíně

Koncerty, výstavy, ochutnávky vín, festivaly či historické trhy nabízí děčínský zámek, stojící na skalnatém ostrohu nad soutokem řek Ploučnice a Labe. Pověstné jsou zejména zámecké zahrady v čele s barokní růžovou zahradou. Víte, že tady vůbec poprvé v Evropě rozkvetl největší leknín světa, viktorie královská?

České značky: porcelánka Thun 1794

České značky: porcelánka Thun 1794

Rok založení jedné z nejstarších českých porcelánek si pamatovat nemusíte: akciová společnost Thun 1794 ho má přímo v názvu. V Klášterci nad Ohří, Nové Roli a na dalších místech dodnes vyrábí nejenom překrásné jídelní, kávové a čajové soupravy, ale i svícny, porcelán do hotelů a pro děti anebo lázeňské pohárky.

Zámek Skrytín u Děčína Památky

Zámek Skrytín u Děčína

Zámek Skrytín se nachází mezi Děčínem a Ústí nad Labem nedaleko obce Dobkovice. Zchátralou stavbu bývalého lesního sídla Ludwiga Wolfruma nyní zachraňuje podnikatel Martin Hausenblas, který objekt přestavuje na místo k bydlení a také k setkávání veřejnosti.

Zámek Jílové u Děčína Památky

Zámek Jílové u Děčína

Město Jílové se nalézá v Ústeckém kraji, nedaleko měst Děčína, Ústí nad Labem a Teplic. Na místě původní tvrze byl ve 14. století vystavěn vodní hrad, který byl přestavěn na renesanční zámek. V současné době je zrekonstruováno přízemí a první patro, nově byly zpřístupněny renesanční sklepy.

Zajímavé mosty v Děčíně Památky

Zajímavé mosty v Děčíně

V Děčíně se nachází několik zajímavých mostů přes řeky Ploučnici a Labe. Jedná se např. o velmi strmý most – Ovčí lávku, řetězový most pod Děčínským zámkem či kamenný most přes Ploučnici.

Zámek Bon Repos – oáza klidu a luxusu nedaleko Prahy Zážitky

Zámek Bon Repos – oáza klidu a luxusu nedaleko Prahy

Bon Repos nabízí dokonalé soukromí uprostřed přírody a exkluzivní příležitost pro vaši akci. Zámek si nechal postavit hrabě František Antonín Špork, nejvýraznější osobnost českého baroka, na začátku 18. století jako letní sídlo pro meditaci a lov ptáků.

Zámek Libouchec – ukázka saské renesance Památky

Zámek Libouchec – ukázka saské renesance

Zámek Libouchec, který leží mezi Ústí nad Labem a Děčínem, je cennou ukázkou renesančního hospodářského dvora se zámeckou obytnou částí. Byl vybudován ve stylu saské renesance, ve druhé polovině 16. století. Nově otevřeno od července 2016,

Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí – saská renesance Památky

Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí – saská renesance

V Benešově nad Ploučnicí se dochoval velmi významný komplex dvou oddělených samostatných zámeckých celků – Horního a Dolního zámku, k nimž můžeme připojit ještě třetí doklad jedinečné renesanční architektury, přilehlý farní kostel Narození Panny Marie.