ÚvodČeská nejKulturníBohumil Kubišta – jeden ze zakladatelů české moderní malby
Kulturní

Bohumil Kubišta – jeden ze zakladatelů české moderní malby

Malíř, grafik a teoretik umění Bohumil Kubišta (21. srpna 1884, Vlčkovice u Hradce Králové – 27. listopadu 1918, Praha) patřil k zakladatelům českého kubismu. Svou tvorbou inspiroval mladou meziválečnou generaci, v roce 2022 se Kubištův obraz Staropražský motiv jako vůbec první obraz v Česku vydražil za víc než 100 milionů korun.
Bohumil Kubišta vystudoval gymnázium v Hradci Králové a ve studiích pokračoval na Uměleckoprůmyslové škole a Akademii výtvarných umění v Praze. Tam však dlouho nevydržel a kvůli odlišným názorům na směrování výtvarného umění z akademie odešel. V roce 1904 nastoupil na vojenskou službu do školy pro důstojníky v záloze v Pule, umělecké vzdělání získal soukromým studiem ve Florencii a Paříži. Tam vytvořil první studie a obrazy objektů redukovaných na základní geometrické formy, z nichž se postupně vyvinul kubismus. Jeho jméno zaujalo francouzské umělce; například Guillaume Apollinaire obdivoval Čechy, že mají malíře, který byl „kubistou“ již od narození.

Kubištu podobně jako řadu dalších domácích umělců výrazně ovlivnila Munchova výstava v roce 1905 v pavilonu Spolku výtvarných umělců Mánes, považovaná za jeden z mezníků vývoje českého moderního umění. Společně s přáteli Emilem Fillou, Antonínem Procházkou a dalšími umělci Kubišta založil výtvarnou skupinu Osma. Psal kritické články do řady uměleckých časopisů, neúspěšně se snažil prosadit nové výtvarné styly. Po seznámení s Janem Zrzavým se stal hostem v umělecké skupině Sursum, ovlivněné okultismem. Nakonec ho v roce 1913 bezvýchodná finanční situace přiměla znovu vstoupit do rakouské armády. Byl přidělen jako důstojník k pevnostnímu dělostřelectvu v Pule, kde pak sloužil i během první světové války.

Po jejím skončení přijel na dovolenou do Prahy a po vyhlášení samostatného státu se jako jeden z prvních přihlásil do československé armády. Krátce na to však onemocněl a ve 34 letech zemřel na španělskou chřipku. Je pochovaný v Hradci Králové, hrob zdobí pomník od sochaře Františka Bílka.

Kubišta pocházel z velmi skromných poměrů a téměř celý život se potýkal s existenčními problémy, o jeho obrazy nebyl zájem. Více než sto let po jeho smrti však jeho obraz Staropražský motiv překonal rekordy českých aukčních síní, když za něj v aukci na pražském Žofíně kupec zaplatil 123 milionů korun. Překonal tak dosud nejdražší obraz Divertimento II Františka Kupky, prodaný v roce 2020 za 90 milionů korun. V roce 2024 se rekord pomyslně vrátil Kupkovi, když jeho obraz byl vydražen za částu přes 126 milionů korun. 
Galerie moderního umění v Hradci Králové Kultura

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních Kultura

Oblastní galerie v Liberci – muzeum v bývalých lázních

Pátá největší v Česku, založena v roce 1953, unikátní sbírka evropského umění, příjemné prostředí budovy bývalých Lázní doplněné o současné architektonické detaily... Taková je Oblastní galerie Liberec.

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus Kultura

Dům U Černé Matky Boží s expozicí Český kubismus

Dům U Černé Matky Boží je vrcholné dílo české kubistické architektury. Vystavěn byl v letech 1911–1912 podle návrhu českého architekta Josefa Gočára. Expozice Uměleckoprůmyslového musea v Praze zde představuje český kubismus jako styl ideově propojující volné i užité umění a architekturu.

Věda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren

Věda a historie není nuda: příběh pražské kavárny Slavia a dalších slavných pražských kaváren

Při toulkách Prahou objevíte nejenom spoustu krásných zákoutí a památek, ale také obrovské množství kaváren. Lidé se v nich scházejí, aby si vychutnali šálek kávy, popovídali si s přáteli nebo jen tak odpočívali. Jsou to místa, kde najdete pohodu a klid, inspiraci, skvělou atmosféru a třeba i něco dobrého ke kávě. Kde se ale vlastně pražský kavárenský svět zrodil?

Galerie umění Karlovy Vary Kultura

Galerie umění Karlovy Vary

Galerie od roku 1953 uchovává, zhodnocuje a přibližuje české umění 20. století ve stálých expozicích, krátkodobých výstavách, publikační činnosti a kulturně vzdělávacích programech. Stálá expozice prezentuje bohaté sbírky českého umění 20. století a představuje díla klasiků českého moderního umění.

Výstavní síň Mánes v Praze – budova Spolku výtvarných umělců Mánes Kultura

Výstavní síň Mánes v Praze – budova Spolku výtvarných umělců Mánes

Funkcionalistická budova Mánesu spojuje Masarykovo nábřeží se Slovanským ostrovem. Výstavní síň široké otevřené dramaturgie, zahrnuje výstavy význačných osobností českého i světového výtvarného umění, předních spolků a tvůrčích skupin, výstavy mladých umělců, tematické a retrospektivní výstavy.

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila ve Francii, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

Heřmanův Městec

Heřmanův Městec

Když pojedete z Čáslavi do Chrudimi, nemůžete minout Heřmanův Městec, město na severním úbočí Železných hor. Je lákavým cíle pro milovníky židovských památek, ale na své si tu přijdou i ti, kdo vyhledávají pěkná přírodní zákoutí.