ÚvodČeská nejOsobnostMarie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy
Osobnost

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila ve Francii, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.
Toyen patřila mezi nejoriginálnější a nejsvobodnější tvůrčí osobnosti meziválečné umělecké avantgardy. Narodila se ve Vltavské ulici číslo 11 v Praze na Smíchově, v budově, kde dnes sídlí Hotel Aparthotel City 5. Po mamince jí dali jméno Marie, s nímž se časem dobrovolně rozloučila. Od roku 1908 chodila do smíchovské školy U Santošky, ale už v šestnácti letech odešla z domova. V letech 1919 až 1922 studovala dekorativní malbu na Uměleckoprůmyslové škole, studia však nedokončila. Nějakou dobu pak žila u starší sestry Zdeňky ve služebním bytě jejího muže na smíchovském nádraží

V roce 1922 se na chorvatském ostrově Korčula seznámila s výtvarníkem a básníkem Jindřichem Štyrským (1899–1942). Vzniklo přátelství a umělecké spojení dvou osobností, které jim vydrželo celý život. Společně se také připojili k seskupení českých avantgardních umělců Devětsil; jeho členy byli například Adolf Hoffmeister, Vítězslav Nezval, Jaroslav Seifert, Karel Teige či Vladislav Vančura.

Už v té době Marie ráda chodívala v mužském oblečení, a podobně jako například slavná a podobně stará herečka Marlene Dietrichová (1901–1992) všemi způsoby protestovala proti zavedeným společenským konvencím. Od roku 1922 používala umělecký pseudonym Toyen. V roce 1925 odjela se Štyrským na tři roky do Paříže, kde se seznámili s tehdejšími surrealisty; mezi jejich přátele patřili André Breton, Benjamin Péret, Paul Éluard, Max Ernst i Salvador Dalí. Po návratu se Toyen věnovala hlavně knižním ilustracím a přebalům knih.
 

Toyen na Žižkově a její návrat do Paříže

Pamětní deska na domě v Krásově ulici 2 na Žižkově připomíná, že tu Toyen bydlela v letech 1939 až 1947. Prokázala velkou míru osobní statečnosti, když za války ve svém bytě ukrývala surrealistického básníka židovského původu Jindřicha Heislera. Její velký přítel Štyrský za války zemřel.

V roce 1947 Toyen opustila vlast a na zbytek života se odstěhovala do Paříže. Podobně jako Jan Zrzavý ráda jezdívala do Bretaně, ale domů se už nikdy nepodívala. Zemřela v listopadu 1980. Její obraz Spící, který se v roce 2009 prodal za vyvolávací cenu 20 milionů korun, byl dlouho jejím nejdražším dílem. Překonal ho až obraz Piková dáma, prodaný za rekordních 78,5 milionu korun, který se v té době stal vůbec nejdražším obrazem vydraženým v Česku. V roce 2022 ovšem rekord padl, obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv se jako první v Česku vydražil za víc než 100 milionů korun. Dalším vydraženým obrazem roku 2022 se stal obraz Mirage z roku 1967 – dílo malířky Toyen se vydražilo za 31,2 milionů korun. Na jaře 2023 se další obraz z roku 1950 nazvaný Puis, plus tard (Potom, později) prodal za více než 37 milionů.
Galerie moderního umění v Hradci Králové Kultura

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Meda Mládková – mecenáška moderního výtvarného umění

Meda Mládková – mecenáška moderního výtvarného umění

Historička umění, sběratelka, mecenáška a zakladatelka Nadace Jana a Medy Mládkových a Musea Kampa Meda Mládková (8. září 1919, Zákupy – 3. května 2022, Praha) strávila velkou část života v exilu. Podporovala umělce z bývalého Československa, kterým nepřál totalitní režim, a po listopadu 1989 darovala Praze rozsáhlou sbírku moderního umění. K vidění je v pražském Museu Kampa.

Galerie Toyen na Žižkově Kultura

Galerie Toyen na Žižkově

Galerie Toyen se zaměřuje na podporu umělecké scény Prahy 3. Nově zrekonstruované prostory jsou součástí Informačního centra Praha 3, jedná se o moderní multifunkční výstavní prostor, který propojuje uměleckou tvorbu napříč všemi žánry.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác Kultura

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.