ÚvodČeská nejKulturníČeský lev – prestižní česká filmová cena
Kulturní

Český lev – prestižní česká filmová cena

Český lev je prestižní česká filmová cena, kterou od roku 1993 v několika kategoriích uděluje Česká filmová a televizní akademie. Ocenění symbolizuje křišťálová soška lva. Od roku 2015 se vedle filmových cen udělují také ceny za televizní tvorbu. Jména nominovaných se zveřejňují na začátku roku, slavnostní předávání probíhá na začátku března.
Nejprestižnější cenou České filmové a televizní akademie je Český lev, současně akademie nominuje českého kandidáta na ceny americké Akademie filmového umění a věd Oscar. Vedle hlavních cen o nejlepší celovečerní hraný film, režii, scénář, kameru, hudbu, střih, zvuk, scénu, kostýmy, masky a herecké výkony se ceny udělují i za nejlepší dokumentární film, nejlepší televizní film nebo minisérii, nejlepší televizní seriál, nejlepší animovaný film, nejlepší krátký film či mimořádný přínos české kinematografii.

Předávají se rovněž ceny filmových fanoušků, za nejlepší filmový plakát a za nejlepší studentský film.

Vítězové získávají křišťálové trofeje, které navrhl designér Rony Plesl a vyrábí je sklárna Rückl. Má podobu sošky lva na podstavci, motivy podstavce se každoročně obměňují. Významným podporovatelem české kinematografie a hlavním mediálním partnerem Českých lvů je Česká televize.
 
Přehled nejlepších filmů a jejich režisérů
1993 Šakalí léta (Jan Hřebejk)
1994 Díky za každé nové ráno (Milan Šteindler)
1995 Zahrada (Martin Šulík)
1996 Kolja (Jan Svěrák)
1997 Knoflíkáři (Petr Zelenka)
1998 Je třeba zabít Sekala (Vladimír Michálek)
1999 Návrat idiota (Saša Gedeon)
2000 Musíme si pomáhat (Jan Hřebejk)
2001 Otesánek (Jan Švankmajer)
2002 Rok ďábla (Petr Zelenka)
2003 Nuda v Brně (Vladimír Morávek)
2004 Horem pádem (Jan Hřebejk)
2005 Štěstí (Bohdan Sláma)
2006 Obsluhoval jsem anglického krále (Jiří Menzel)
2007 Tajnosti (Alice Nellis)
2008 Karamazovi (Petr Zelenka)
2009 Protektor (Marek Najbrt)
2010 Pouta (Radim Špaček)
2011 Poupata (Zdeněk Jiráský)
2012 Ve stínu (David Ondříček)
2013 Hořící keř (Agnieszka Holland)
2014 Cesta ven (Petr Václav)
2015 Kobry a užovky (Jan Prušinovský)
2016 Masaryk (Julius Ševčík)
2017 Bába z ledu (Bohdan Sláma)
2018 Všechno bude (Olmo Omerzu)
2019 Nabarvené ptáče (Václav Marhoul)
2020 Šarlatán (Agnieszka Holland)
2021 Zátopek (David Ondříček)
2022 Il Boemo (Petr Václav)
2023 Bratři (Tomáš Mašín)
Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: objevte sochy, stopy a příběhy českých lvů

Lev patří k oblíbeným heraldickým symbolům a ve státním znaku ho má i Česká republika – stříbrného, řvoucího, se zlatým jazykem, vytasenými drápy a korunou. Exotický král zvířat je symbolem rytířské ctnosti, odvahy, síly a statečnosti. Jak a kdy se dostal na náš státní znak, proč má dva ocasy a kde všude se s ním v Česku setkáte, to vše se dozvíte s portálem Kudy z nudy.

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Česko ve filmu: přehled filmů a knih, kde je v hlavní roli vlak a železnice

Tentokrát uděláme radost všem fanouškům železnice, literatury a filmů: vydali jsme se po peronech a kolejích pátrat po uměleckých dílech, kde duní vlaky a ze stránek na nás pomrkávají kreslené parní mašinky pana Milera. Následující řádky voní dehtem a karbolem, mezi nimi uniká pára a tu a tam se ozve táhlé zahoukání.

České značky: sklárna Rückl

České značky: sklárna Rückl

Sklárna Rückl v Nižboru je proslulá výrobou broušeného křišťálu. Navazuje na 300 let dlouhou tradici a specializuje se na exkluzivní ruční produkci. V rukou zdejších návrhářů sklářů a brusičů se zrodily křišťálové trofeje Český lev i oceňované designové kolekce Ronyho Plesla, mimořádně oblíbené jsou komentované prohlídky. Dokonce tu narazíte i na stopy seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře!

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Originální výtvarný styl, surrealismus a kombinování živých herců s animací: to jsou hlavní znaky filmařského umění Jana Švankmajera (* 4. září 1934). Švankmajerův vliv přiznávají třeba Tim Burton nebo Terry Gilliam z Monty Python. Český filmový tvůrce je považován za vizionáře, který obor významně obohatil, a jeho práce inspirují studenty animace po celém světě.

Loděnice

Loděnice

Městys Loděnice se nachází mezi městy Beroun a Rudná u dálnice spojující Plzeň s Prahou. Městečko proslavilo (předevší zdejší nádraží) natáčení Menzlova oskarového filmu Ostře sledované vlaky z roku 1966. Jinak jsou Loděnice velmi starým sídlištěm v údolí Loděnického potoka, lidé toto místo obývali již ve středním paleolitu – stáří nálezů, dokumentujících tuto skutečnost je cca 150 000 let.

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.

Zámecká divadla: vraťte se zpátky v čase a podívejte se, kam chodili za kulturou naši předkové!

Zámecká divadla: vraťte se zpátky v čase a podívejte se, kam chodili za kulturou naši předkové!

Na území České republiky je několik zachovaných historických divadel, z nichž některá pocházejí až ze 17. století. Seznamte se s těmi nejzajímavějšími – divadlem v Českém Krumlově, na zámku ve Valticích a Litomyšli. Objevíte kompletní historické kulisy, dekorace i kostýmy, které se před zhruba třemi sty lety používaly k pobavení aristokracie.

Simona Rybáková – uznávaná kostýmní výtvarnice pro divadlo a film

Simona Rybáková – uznávaná kostýmní výtvarnice pro divadlo a film

Šašek a královna, Vratné láhve, Lidice, Fair Play, Habermannův mlýn: to je jen krátký výčet úspěšných českých filmů, na nichž jako kostýmní výtvarnice pracovala Simona Rybáková (* 8. května 1963, Praha). Několikrát byla nominována na Českého lva, cenu získala za kostýmy k filmům Tři bratři a Milada.

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Theodor Pištěk – malíř a světově uznávaný kostýmní výtvarník

Malíř, návrhář filmových kostýmů a dekorací, držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus režiséra Miloše Formana, a také bývalý automobilový závodník: to je Theodor Pištěk (* 25. října 1932, Praha). Když se v roce 2020 jeho hyperrealistický obraz Alfy Romeo nazvaný Adieu, Guy Moll v aukci prodal za 21,2 milionu korun, stal se Pištěk držitelem zajímavého rekordu: šlo o nejdražší v tuzemsku prodané dílo žijícího českého autora.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv.

Miloš Forman – oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Miloš Forman (18. února 1932 Čáslav, Československo – 13. dubna 2018 Danbury, Connecticut, USA) – držitel dvou Oscarů za nejlepší režii, tří Zlatých glóbů a ceny BAFTA ve stejné kategorii. Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Karel Roden – známý český herec

Karel Roden – známý český herec

Karla Rodena (* 18. května 1962 České Budějovice) znáte z řady tuzemských i zahraničních filmů. Kariéru zahájil už v roce 1983 filmem Zámek nekonečno, do paměti řady diváků se zapsal hlavně v následujících letech díky snímkům Jak básníci přicházejí o iluze, Copak je to za vojáka, Čas sluhů, Král Ubu, Hlídač č. 47 a v dalších filmech.

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

#světovéČesko a Karlův most v Praze: jeden z nejkrásnějších mostů světa

#světovéČesko a Karlův most v Praze: jeden z nejkrásnějších mostů světa

Karlův most s barokními sochami a oslnivými výhledy na Vltavu a Pražský hrad patří k nejkrásnějším místům Prahy, Evropy i celého světa. Rádi sem chodí i sami Pražané a pro ty, kteří do hlavního města jedou na výlet, je procházka po mostě jednou z téměř povinných zastávek. Čím nás uchvacuje, proč se i po staletích objevuje ve výčtu nejkrásnějších mostů světa a kde pro něj Karel IV. našel vzor?