ÚvodČeská nejKulturníCimbál – starý hudební nástroj, jemuž dal dnešní podobu Čech
Kulturní

Cimbál – starý hudební nástroj, jemuž dal dnešní podobu Čech

Cimbálové kapely sice obvykle mají v repertoáru lidové písničky, ale hrají různé žánry od folku, rocku, jazzu a country až po taneční a klasickou hudbu se známými skladbami z filmů a pohádek. U toho samozřejmě nesmí chybět cimbál, zvláštní hudební nástroj. Je vyrobený z pečlivě vybraného dřeva, má převážně 133 ocelových strun a jeho historie sahá tisíce let daleko.
Cimbál, který bývá neodmyslitelnou součástí moravských folklorních slavností, patří k nejstarším hudebním nástrojům na světě. Podobné nástroje existovaly už ve starověku, do Evropy se dostaly z Blízkého východu a postupně přes Balkán pronikly do Maďarska – ostatně latinský výraz pro cimbál zní cembalo ungarico.

V té době se hrálo na malé stolové cimbály, podobné citerám. Současnou podobu nástroji dal Václav Josef Schunda (1845–1923), rodák z Dubče u Říčan, vyučený u pražského houslaře Johanna Kulíka. Jako tovaryš odešel do dnešní Budapešti, kde měl jeho strýc Josef Schunda závod na výrobu hudebních nástrojů. Už v roce 1866 Václav Josef sestavil vylepšenou, koncertní verzi cimbálu: s větší ozvučnou skříní a více než čtyřoktávovým chromatickým rozsahem, na dřevěných nohách a později i s pedálovými tlumiči. Výrobek byl mimořádně úspěšný a firma dlouho neměla na trhu konkurenci. Cimbál se v té době prosadil i ve vážné hudbě, zejména díky Ferenci Lisztovi a dalším maďarským skladatelům.

Ačkoli se na jižní a východní Moravě velký pedálový cimbál objevil až ve třicátých letech 20. století, stal se doslova fenoménem folklorních slavností. Tuzemské cimbály začala vyrábět roku 1947 firma Josefa Lídla v Brně, v polovině 20. století je ale postupně vystřídaly nástroje, inspirované staršími osvědčenými instrumenty z Budapešti.

Dnes cimbály vyrábí několik dílen, například Jiří Galuška v Ostrožské Nové Vsi, oceněný titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje, Miroslav Holiš v rodinné dílně v Palkovicích, Pavel Petržela ve Vracově či Pavel Všianský v Brně.

Na cimbál se zdaleka nehrají jen lidovky, slouží jako koncertní nástroj, pro který skládají hudbu současní autoři. Mezi známé české cimbálové interprety patří Zuzana Lapčíková, Gabriela Jílková, Eduard Tomaštík a další.

Cimbál hraje prim! Tipy na akce s cimbálovou muzikou
 
Strážnice

Strážnice

Strážnice leží na Slovácku, v rovinách u řeky Moravy pod svahy Bílých Karpat. Je to město vína a lidových tradic; každoročně se tu koná Mezinárodní folklorní festival, vyhlášený je i zdejší skanzen a zámek, v němž si prohlédnete unikátní expozici lidových hudebních nástrojů.

Seznamte se: saxofony pro Billa Clintona, cimbál, MyCello a další české hudební rarity

Seznamte se: saxofony pro Billa Clintona, cimbál, MyCello a další české hudební rarity

O českých zemích se kdysi mluvilo jako o konzervatoři Evropy a díky tomu se zrodilo i okřídlené úsloví „co Čech, to muzikant“. Možná už tak docela neplatí, ale o skvělé hudební nástroje z Česka je ve světě stále zájem. Zdaleka nejde jen o klasiku, na Kudy z nudy vám představíme skutečné hudební rarity – třeba cimbál, MyCello, největší varhany anebo dva saxofony Billa Clintona.

Tradice: dřevo ve všech podobách aneb betlémy, loutky, vory, mosty i skanzeny

Tradice: dřevo ve všech podobách aneb betlémy, loutky, vory, mosty i skanzeny

Vypravte se s Kudy z nudy na výlety za krásami dřeva a uměním řezbářských mistrů. Tradice výroby dřevěných předmětů je dlouhá tisíce let a má celou řadu podob. Dřevo je ekologické a příjemné na pohled, a díky svým přirozeným vlastnostem a udržitelnosti má i v dnešním světě spoustu možností využití. Vydejte se je objevovat společně s námi!

Tradice: Jižní Morava očima básníka Jana Skácela

Tradice: Jižní Morava očima básníka Jana Skácela

Verše básníka Jana Skácela (7. února 1922, Vnorovy – 7. listopadu 1989, Brno) jsou obrazem jižní Moravy. Najdete v nich to, co v krásných lidových písničkách: lásku a radost, dětství i stárnutí, venkovskou krajinu, tekoucí vodu, víno, vítr, samotu i stesk. Básník milovaný a zakázaný odešel deset dnů před sametovou revolucí v nedožitých 67 letech.

Folklorní festival Kraj beze stínu 2025

14. 6.15. 6.
Folklorní festival Kraj beze stínu 2025

Festival Kraj beze stínu je regionální folklorní přehlídka Hanáckého Slovácka, největší podoblasti moravského Slovácka. Jedná se o dvoudenní festival, který se koná každý lichý rok druhý červnový víkend na národopisném areálu v Krumvíři již více jak 40 let.

Udělejte si výlet na místa, která znáte z lidových písní

Udělejte si výlet na místa, která znáte z lidových písní

Jestliže patříte k milovníkům lidovek, které si rádi zanotujete s kamarády při kytaře, harmonice anebo třeba ve sklípku u cimbálu, určitě znáte spoustu písniček, ve kterých se zpívá o určitém místě. Pojďme si dnes připomenout některá z nich – třeba vás budou inspirovat k zajímavému hudebnímu výletu za lidovou písní…

Zámek Strážnice – Národní ústav lidové kultury Památky

Zámek Strážnice – Národní ústav lidové kultury

Zámek, obklopený rozsáhlým parkem je ozdobou města Strážnice. Stálý prohlídkový okruh s historickou knihovnou a nově otevřená zámecká kaple s vysoce cenným oltářem.

Posezení u cimbálu a u výtečného vína ve vinném sklepě Zážitky

Posezení u cimbálu a u výtečného vína ve vinném sklepě

Přijeďte zažít krásný večer v moravském vinném sklepě nebo v novém Křížovém sklepě u Hotelu Eliška v Mikulově.

Posezení ve vinném sklepě ve Valticích Gurmánská turistika

Posezení ve vinném sklepě ve Valticích

Vinný sklep ve Valticích – hlavním městě vína, s možností ochutnávky vína, s pohoštěním a ubytováním v penzionu Moravská oáza.