ÚvodČeská nejKulturníHodová závaďka – obřadní lidový tanec ze Slovácka
Kulturní

Hodová závaďka – obřadní lidový tanec ze Slovácka

Zaváďka nebo také zavádka je starý lidový zvyk, který se udržel jen ve dvou desítkách obcí na Slovácku. Pomalý důstojný tanec ve tříčtvrtečním taktu bývá jedním z vrcholů hodových slavností, a protože se ho účastní několik desítek párů, nabízí také nádhernou podívanou na bohatě zdobené lidové kroje.
Hodová zaváďka ze Slovácka je podobně jako vysypávané pískové ornamenty unikátem v celé střední Evropě. Zvyk se udržel jen v jednadvaceti obcích, například ve Velkých Bílovicích, Bořeticích, Kobylí, Vrbici, Velkých Pavlovicích nebo Němčičkách. Doprovodné zaváďkové písně, styl i provedení tance se mohou lišit, ranec samotný ale vždy nabízí unikátní podívanou. S lety se ale stará lidová tradice v lecčems změnila: například dřív zaváďku provázely výhradně hudecké kapely, později je vystřídaly cimbálové muziky a dechovky. K doprovodu obvykle zpívá mužský sbor.

Zaváďka coby kráčivý či chodivý tanec ve volném tempu bývala oficiálním zahájením hodové taneční zábavy, dnes je spíše slavnostním vyvrcholením hodů a v některých vesnicích se tančí dokonce několikrát. Tančí se pod májí a stárci a po nich další muži a chlapci obřadně zavádějí do tance své partnerky. Někde se první zavádějí stárky a teprve po nich svobodná děvčata, jinde na pořadí nezáleží. Pokud je krojovaných dvojic hodně – například ve Velkých Bílovicích v roce 2021 tančilo 72 párů – zaváďka se může protáhnout i na několik hodin.

Podobně jako další tradiční lidové zvyky z jižní Moravy by se i zaváďka měla objevit na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje a po něm v celorepublikovém seznamu. Teprve pak se podobně jako modrotisk, slovácký verbuňk nebo jízda králů může ucházet také o zápis na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO.
 
Slovácký Verbuňk – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Slovácký Verbuňk – nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Slovácký verbuňk je mužský lidový tanec skočného charakteru pocházející ze Slovácka. Od roku 2005 je zapsán organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

#světovéČesko a nehmotné kulturní dědictví UNESCO

Oficiální památky UNESCO mají různou podobu. Zatímco zámky a kostely se do kufru a batohu sbalit nedají, poklady lidových tradic ano – třeba pestré peruánské látky a mexická keramika, řecké perníky, turkmenské koberce, nahrávky byzantského chorálu či tónů irské harfy. Vesměs jde o chráněné kulturní dědictví lidstva. I Česko se má čím pochlubit: v seznamu je zapsán lidový tanec Slovácký verbuňk, Jízda králů, sokolnictví, loutkářství, masopustní obchůzky, modrotisk, foukané vánoční ozdoby a vorařství.

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Vysypávané pískové ornamenty – originální tradice ze Slovácka

Šardice, Hovorany, Ježov či Moravany: to je několik vesnic na kyjovském Slovácku, kde se dodnes udržela tradice ornamentů vysypávaných z písku. Dřív se pískové ornamenty vysypávaly od Bílé soboty do svátku sv. Václava každou sobotu večer, aby byly cesty vyzdobené před nedělní mší, dnes provázejí zejména hody a folklorní slavnosti.

Poznejte místní tradice obce Morkůvky – folklor a morkůvská zavádka Kultura

Poznejte místní tradice obce Morkůvky – folklor a morkůvská zavádka

Morkůvky, rodiště pilota RAF genpor. Františka Peřiny. Morkůvky prosluly svou mimořádnou muzikálností a zpěvností.