ÚvodČeská nejKulturníJindřich Eckert – významný český fotograf 19. století
Kulturní

Jindřich Eckert – významný český fotograf 19. století

Jindřich Eckert (22. dubna 1833, Praha – 28. února 1905, Praha) byl jeden z nejvýznamnějších českých fotografů 19. století. Ve vlastním ateliéru fotografoval portréty i zátiší, ale s fotografickým vybavením cestoval i po venkově a zabýval se krajinářskou a místopisnou fotografií. Jeho záběry staré Prahy a dalších míst dnes mají nesmírný historický význam.
Jindřich Eckert se narodil v Praze, s rodiči bydlel na Malé Straně v domě U zlatého šneka, absolvoval Stavovský polytechnický institut Království českého a devět let pracoval jako celní úředník. 15. července 1863 si na zahradě domu na Újezdě pod Nebozízkem otevřel svůj první portrétní ateliér. Pojmenoval jej prostě: Heinrich Eckert.

Ačkoli jeho tatínek pocházel ze saského města Crimmitschu, doma se mluvilo německy a německé jméno měl i ateliér, Jindřich Eckert se počítal k Čechům. Za českou stranu zasedal třicet let v radě obecních starších, působil v Komisi pro soupis památek Prahy a podílel se na vzniku prvního systému památkové péče v naší zemi.

Už roku 1871 Eckert vydal soubor fotografií Prahy, v roce 1879 byl jmenován c. k. dvorním fotografem, rok nato komorním fotografem korunního prince Rudolfa, později následníka trůnu arcivévody Františka Ferdinanda. Eckert jako první v Čechách fotografoval umělecké a přírodní krásy naší krajiny, díky němu tedy například víme, jak v té době vypadala Šumava nebo Krkonoše. Za svou fotografickou činnost získal desítky medailí a cen, podílel se na činnosti fotografických organizací a prvních fotografických časopisů, a oslava 25 let jeho ateliéru roku 1888 byla významnou společenskou událostí. V soukromém životě to měl složité, manželka Henriette zemřela ve 41 letech, ze dvou dcer přežila jediná, Ludmila. Ta také po otcově smrti vedla jeho ateliér.

Snímky Jindřicha Eckerta mají nesmírný dokumentační význam. Díky nim například víme, jak vypadal parník Praha při své první plavbě v srpnu 1865, staré Emauzy a Podskalí v místě dnešního Palackého náměstí, Újezdská brána před zbořením, Karlův most zničený povodní roku 1890, rozestavěné Národní muzeum, Strakova akademie anebo katedrála svatého Víta na Pražském hradě, případně Vyšehradská skála před proražením tunelu a před stavbou baziliky. V 90. letech 19. století Eckert často fotografoval ghetto a další části Starého Města, určené k asanaci. Snímky, které pořídil v době svého členství v památkové komisi a stovky dalších, které zapůjčil z předchozích let své tvorby, se staly součástí sbírek Muzea města Prahy. Ze 150 tisíc fotografických desek, které prý měl v době své smrti v ateliéru, ale je většina nenávratně ztracená.
 
Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže Památky

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Czech Photo Centre v Nových Butovicích Kultura

Czech Photo Centre v Nových Butovicích

V galerii Czech Photo Centra v pražských Nových Butovicích se návštěvníci setkají s díly předních českých i světových fotografů i se street artovými a video instalacemi. Ve venkovní galerii je zde vybudován i variabilní prostor pro návštěvníky s možností interaktivní zábavy.

Josef Sudek – významný český fotograf

Josef Sudek – významný český fotograf

Pokroucené stromy, mlžná smutná krajina hnědouhelných pánví, rozostřené obrazy za okny v dešti, mlze a v noci, a především Praha: město ze všech úhlů a ve všech podobách, a také zátiší na hradčanském okně, viděná tisíckrát a pokaždé jinak. To byly hlavní motivy fotografa Josefa Sudka (17. března 1896 Kolín – 15. září 1976 Praha).

František Drtikol – významný český fotograf

František Drtikol – významný český fotograf

Fotograf, malíř, mystik, učitel i mistr: to byl František Drtikol (3. března 1883 Příbram – 13. ledna 1961 Praha). Coby první český fotograf si získal světové uznání již za svého života a povýšil na umění ženský akt. Jeho snímek Composition z roku 1929 se na aukci prodal za 1,6 milionu korun.

Dva tisíce fotek: světoznámý fotograf Josef Koudelka věnoval českým muzeím a galeriím unikátní dar

Dva tisíce fotek: světoznámý fotograf Josef Koudelka věnoval českým muzeím a galeriím unikátní dar

„Myslím, že to nejlepší, co jsem kdy v životě udělal, by mělo zůstat v zemi, kde jsem se narodil,“ říká fotograf Josef Koudelka, který se jako jediný český autor stal členem proslulé agentury Magnum Photos. Několika muzeím a galeriím v České republice věnoval obsáhlý soubor fotografií, které reprezentují jeho celoživotní dílo.

Galerie Fotografic Praha Kultura

Galerie Fotografic Praha

V zrekonstruovaných prostorách bývalé konírny se nachází fotografický ateliér a galerie. Pořádají se zde výstavy současného umění českých i zahraničních autorů. Pravidelně je zde prezentován festival filmu Plan 9.

Zahrada Kinských pod Petřínem Příroda

Zahrada Kinských pod Petřínem

Smíchovská část vrchu Petřína je oddělena od malostranské Hladovou zdí. A právě tam naleznete zahradu, řečenou Kinská, podle bývalého majitele knížete Rudolfa Kinského, který ji dal podle projektu Františka Höhnela velkolepě vybudovat.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek Příroda

Zahrada Květnice na pražském Petříně – potěšení pro milovníky trvalek

Na vrcholu pražského Petřína s jediných vchodem z odbočky z Růžového sadu k restauraci Nebozízek se nachází jedna z nejpůvabnějších pražských zahrad – Květnice.

Lanová dráha na Petřín – mimo provoz Památky

Lanová dráha na Petřín – mimo provoz

Extrémní deště v září 2024 zastavily provoz lanové dráhy na Petřín a poškodily trať. Dopravní podnik se rozhodl, že lanovou dráhu nyní nebude rekonstruovat. Očekává se, že na jaře 2025 budou zahájeny práce na nové lanovce na Petřín.