ÚvodČeská nejKulturníRusalka Antonína Dvořáka – nejpopulárnější česká opera ve světě
Kulturní

Rusalka Antonína Dvořáka – nejpopulárnější česká opera ve světě

Nejoblíbenější českou operou ve světě je Rusalka Antonína Dvořáka. Romantická opera na pohádkové motivy měla premiéru v pražském Národním divadle v roce 1901 a je trvalou součástí repertoáru světových hudebních scén.
Své předposlední operní dílo operu Rusalka Antonín Dvořák složil v závěrečném období své tvorby, kdy žil v Americe a řídil konzervatoř v New Yorku. Náměty pro svou tvorbu v té době hledal v českých pohádkách a pověstech. Libreto Jaroslava Kvapila vypráví o světě, v němž se pohádkové postavy mísí se světem lidí. Vodní víla se zamiluje do prince a s pomocí ježibaby se promění v člověka. Za svou proměnu ale rusalka zaplatí vysokou cenu, ztratí hlas. Láska ale trvá jen krátce, princ se zamiluje do cizí kněžny. Pohádkové postavy z vodní říše v čele s vodníkem slibují princi pomstu, ale když se princ chce k Rusalce vrátit, je už pozdě a princ umírá.

Rusalka měla světovou premiéru v Národním divadle v Praze 31. března 1901. Na světových jevištích se objevuje velmi často i proto, že současní operní režiséři často opouštějí pohádkovou linku a Rusalku divákům předkládají jako ryze současný temný příběh o nešťastné lásce se špatným koncem, který s pohádkou nemá nic společného.

Ve světě nejhranější a nejnahrávanější česká opera obsahuje i nejznámější českou árii. Je to árie Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém z prvního dějství, kdy víla prosí Měsíc, který všechno vidí, aby řekl princi, že ho miluje a čeká na něj. Lyrickou árii zařazují do svých koncertních programů všechny přední světové sopranistky. Při této árii si snadno dokážeme představit, že se příběh nešťastné rusalky bledé odehrává v okolí Rusalčina jezírka ve Vysoké, které inspirovalo Antonína Dvořáka, nebo u Rusalčina jezírka u Chudenic, kam příběh umístil autor libreta Jaroslav Kvapil.
Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě Kultura

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Objevte místo, které inspirovalo jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů! Ve Vysoké u Příbramě našel na více než 20 let svůj druhý domov Antonín Dvořák. Novorenesanční zámeček s rozlehlým parkem je otevřen celoročně.

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Víte, že Antonín Dvořák pocházel ze zcela nehudební rodiny řezníka a k hudbě se prokousával složitě od vesnických kantorů a varhaníků? Nakonec si však prosadil studium hudby, stal se uznávaným pedagogem a skladatelem až v New Yorku, Cambridgeská univerzita jej dokonce ocenila čestným doktorátem hudby. Proslavil se symfoniemi, nástrojovými koncerty i komorní hudbou a operami.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze Kultura

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

Podívejte se do míst, která měl rád Antonín Dvořák!

Podívejte se do míst, která měl rád Antonín Dvořák!

Antonín Leopold Dvořák, který se narodil 8. září 1841, je jedním z českých hudebních skladatelů, kteří mají dodnes ve světě dobrý zvuk. Jeho opery i další skladby se hrají na pódiích světových scén od New Yorku až po Tokio a dodnes je nejhranějším českým skladatelem vůbec. Nová expozice v rodném domě Antonína Dvořáka v Nelahozevsi na Mělnicku přibližuje skladatelovo dětství i prvotní zdroje jeho inspirace. Návštěvníkům se otevírá ve zkušebním režimu od 28. června 2024. Doporučíme vám i další místa spjatá s jeho životem nebo festivaly, kde uslyšíte jeho nezaměnitelnou hudbu. Vydejte se v České republice po stopách hudebního génia!

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Němcová, Jirásek, Dvořák nebo Smetana: udělejte si výlet po stopách slavných osobností

Nudili jste se ve škole? Zívali jste u vět typu „Šťastná to žena“ nebo „Lomikare, Lomikare, hin sa hukáže“? A přece život hvězd „českého nebe“ nebyl a není vůbec tak nudný, jak nám tvrdili pedagogové. Jenže teoreticky se o někom učit a pak vidět stopy jeho života na vlastní oči – to je velký rozdíl. Pojďte se o tom přesvědčit.

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!

Rusalka

13. 12.
Rusalka

Komorní inscenace nejslavnější a nejhranější české opery, která je založena na výkonech výrazných pěveckých osobností.

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Kde bydlí múzy aneb přehlídka našich nejkrásnějších operních a koncertních sálů

Múzy známe z řecké mytologie jako bohyně všech múzických umění, od poezie přes komedie a tragédie až po tanec a zpěv. Myslíte si, že svůj domov mají na bájném Olympu? Kdepak, žijí hlavně tam, kde se jim daří: v těch nejkrásnějších operních, divadelních a koncertních sálech po celém Česku. Které to jsou?

Oslavte Nový rok v tichu Bolfánku, nejromantičtějšího místa v jihozápadních Čechách

Oslavte Nový rok v tichu Bolfánku, nejromantičtějšího místa v jihozápadních Čechách

Chcete přivítat Nový rok 2024 daleko od stresu města, bez hluku z petard, bez davů lidí, bez oblohy zjizvené raketami a světlicemi? Vydejte se na rozhlednu Bolfánek nad Chudenicemi nedaleko Klatov. Tajuplné místo vás okouzlí pohádkovou atmosférou a zajímavým okolím.

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.

Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Víte, že první skladba, která zazněla po přistání na Měsíci, byla Novosvětská symfonie? Jejího autora Antonína Dvořáka známe jako jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob, ale co víme o jeho životě a místech, kde žil a tvořil? Portál Kudy z nudy vás zve na výzvědnou cestu okolím Prahy i jejím centrem na kole.

Příběh hudebního skladatele Antonína Dvořáka a pohádkové rusalky

Příběh hudebního skladatele Antonína Dvořáka a pohádkové rusalky

V Česku je několik jezírek, která prý inspirovala hudebního skladatele Antonína Dvořáka a libretistu Jaroslava Kapila ke vzniku slavné opery Rusalka. To nejznámější Rusalčino jezírko leží u Vysoké u Příbrami, kam Dvořák rád jezdíval; zprvu na návštěvy k příbuzným, posléze do vlastní usedlosti.

Rusalčino jezírko ve Vysoké u Příbramě – inspirace Antonína Dvořáka Příroda

Rusalčino jezírko ve Vysoké u Příbramě – inspirace Antonína Dvořáka

Rusalčino jezírko se nachází v rozlehlém lese, asi 400 m od zámku ve Vysoké u Příbramě. Často k němu chodíval Antonín Dvořák, jemuž jezero vzniklé po těžbě rašeliny bylo velkou inspirací k jeho nejznámější opeře Rusalka.

Chudenice

Chudenice

V rámci střední Evropy drží malebné pošumavské městečko Chudenice historický primát: panství vlastnil od 13. století nepřetržitě až do roku 1945 prastarý rod Czerninů. K návštěvě láká Starý zámek s Muzeem Josefa Dobrovského, rozhledna Bolfánek i arboretum s neobvyklým názvem Americká zahrada.