ÚvodČeská nejKulturníVojtěch Hynais – malíř generace Národního divadla a autor nejslavnější české opony
Kulturní

Vojtěch Hynais – malíř generace Národního divadla a autor nejslavnější české opony

Malíř Vojtěch Hynais (14. prosince 1854, Vídeň – 22. srpna 1925, Praha) byl český malíř z generace umělců Národního divadla. Je autorem současné opony Národního divadla, nejslavnější divadelní opony v České republice, spolupracoval také se slavnou francouzskou porcelánkou v Sèvres a třicet let působil na Akademii výtvarných umění v Praze.
Vojtěch Hynais se narodil v rodině krejčího ve Vídni: tatínek pocházel z Plzeňska, maminka z Jičínska. Vojtěch studoval na vídeňské Akademii, a když v roce 1874 získal římské stipendium, odjel do Itálie. V Římě a Benátkách studoval a kopíroval díla starých mistrů a tam také dozrálo jeho kompoziční a barevné nadání. Ve studiích pokračoval v Paříži u Jean-Léona Gérôma na pařížské École des Beaux-Arts. Ve Francii zapadl do společnosti svých krajanů: mezi ně patřili Václav Brožík, Luděk Marold a Antonín Chittussi, a udržoval také kontakt s četnými mecenáši jako byli Vojta Náprstek, Josef Hlávka a další. Jeho největším přítelem se stal Josef Václav Myslbek, s nímž udržoval čilou korespondenci.

Požár Národního divadla dne 12. srpna 1881 byl pro Čechy pohromou, Vojtěch Hynais ale díky tomu získal nejprestižnější zakázku svého života: namaloval novou oponu Národního divadla. Premiéru měla při prvním uvedení Smetanovy Libuše 18. listopadu 1883. Jemný a čistý rukopis, smysl pro rozvržení plochy a preciznost ocenil i Josef Hlávka a v roce 1893 na jeho návrh Hynais přijal místo profesora na pražské Akademii. Tady působil až do smrti roku 1925. Společně s dlouholetým přítelem, sochařem Myslbekem, se zasloužili o krásu Národního muzea: pod kopulí Pantheonu Národního muzea jsou Hynaisovy fresky, před muzeem Myslbekův jezdecký pomník sv. Václava.

Vojtěch Hynais se dočkal řady úspěchů a ocenění: získal cenu České akademie věd a umění, zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži a poté v St. Louis, medaili na výstavě v Mnichově a další. Roku 1923 byl jmenován důstojníkem francouzské čestné legie, předsedou Jednoty umělců výtvarných
a obdržel cenu Mánesova fondu. Autor nejslavnější české divadelní opony je pochovaný na Vyšehradském hřbitově na Slavíně.
Antonín Chitussi – jeden z nejslavnějších českých malířů-krajinářů 19. století

Antonín Chitussi – jeden z nejslavnějších českých malířů-krajinářů 19. století

Údolí Doubravky, Krajina se Seinou, Pohled na Paříž z Montmartru, Údolí Chrudimky, Jaro ve Fontainebleau, Na dráze orleánské aneb Krajina s jedoucím vlakem – to jsou nejznámější obrazy Antonína Chittussiho (1. prosince 1847, Ronov nad Doubravou – 1. května 1891, Praha). Kousek od jeho rodného města se můžete projít Chitussiho údolím.

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí Památky

Jezdecký pomník sv. Václava na Václavském náměstí

Známý pomník sv. Václava stojící v horní části Václavského náměstí v Praze, vytvořil sochař Josef Václav Myslbek (1844-1922), který na něm pracoval více než třicet let.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička Kultura

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Stejně jako Sametová revoluce v roce 1989 má datum sedmnáctého listopadu ve svém „rodném listě“ i Akademie věd České republiky. Založení její přímé předchůdkyně, Československé akademie věd, bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Bedřich Smetana – hudební skladatel, který položil základy české hudby a kultury

Tvůrce české národní hudby, autor řady oper, cyklu symfonických básní Má vlast a komorních skladeb, dirigent, přísný hudební kritik, organizátor veřejného hudebního života a také brilantní klavírista, který dokázal celé večery bavit společnost: to je Bedřich Smetana (2. března 1824 Litomyšl – 12. května 1884 Praha), jeden z nejznámějších českých hudebních skladatelů.

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

Divadelní opona v Národním divadle – nejslavnější divadelní opona v České republice

V pražském Národním divadle se nachází nejslavnější česká divadelní opona, vytvořená Vojtěchem Hynaisem. Opona oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla. Slavný nápis "Národ sobě" připomíná vlastence, kteří darovali prostředky na stavbu Zlaté kapličky.

Vojta Náprstek – největší mecenáš českých cestovatelů

Vojta Náprstek – největší mecenáš českých cestovatelů

Vojta Náprstek (17. dubna 1826, Praha – 2. září 1894, Praha) byl vlastenec a propagátor ženské vzdělanosti, mecenáš českých světoběžníků a také zakladatel etnografického muzea. To existuje dodnes a nese jeho jméno: Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur. Náprstek, který v roce 1888 stál také u vzniku Klubu českých turistů, zaujímá čestné místo v dějinách českého cestovatelství.

Výlet po známých i neznámých stavbách architekta Josefa Hlávky

Výlet po známých i neznámých stavbách architekta Josefa Hlávky

Josef Hlávka (15. února 1831 Přeštice – 11. března 1908 Praha) byl český architekt, stavební podnikatel, politik a mecenáš. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat k jeho nejslavnějším pražským stavbám a místům, která byste měli znát!

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek – nejvýznamnější sochař 19. století

Josef Václav Myslbek (20. června 1848 Praha-Nové Město – 2. června 1922 Praha-Staré Město) je autorem nejslavnějšího pomníku – jezdecké sochy sv. Václava na Václavském nám. Myslbek je považován za zakladatele a klasika tradice českého sochařství.