ÚvodČeská nejOsobnostAdolf Born – populární výtvarník a ilustrátor
Osobnost

Adolf Born – populární výtvarník a ilustrátor

Málokterý český výtvarník je tak známý jako Adolf Born (12. června 1930, České Velenice – 22. května 2016, Praha). Malíř, kreslíř, ilustrátor, animátor, karikaturista a kostýmní výtvarník ilustroval více než 250 knížek, řada jeho postaviček ožila i na filmovém plátně.
Adolf Born se narodil v Českých Velenicích. Když mu bylo pět, přeložili tatínka-železničáře do Prahy. „Ale jižní Čechy ve mně už zůstaly,“ říkal Born o své tvorbě. „Dodnes vidím dědky v černém, v kloboucích, jak v neděli čekají na nádraží na vlak. Ta romantika zůstává i v mých kresbách.“

Studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, později přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a na Akademii výtvarných umění. Ovlivnil ho malíř František Tichý a jeho svět cirkusů a varieté, obdivoval Mikoláše Alše, Luďka Marolda a Zdeňka Buriana, měl rád exotiku, historii a časy staré monarchie. Rád cestoval, zejména po Skandinávii, Turecku a Řecku, měl také obsáhlou sbírku čepic a klobouků z celého světa. Z českých spisovatelů si oblíbil Bohumila Hrabala, Karla Poláčka a Jaroslava Haška, miloval bajkaře Krylova, La Fontaina či Ezopa a jejich míchání světů zvířat a lidí. Born používal bohatou škálu výtvarných technik, od suché jehly přes lept a litografii až po akvarely a pastely.

Od roku 1960 vystavoval po celém světě, proslavil se jako karikaturista a získal řadu cen. Roku 1972 vytvořil stálý filmařský tým s televizním a filmovým scenáristou Milošem Macourkem; kromě seriálů Mach a Šebestová či o opici Žofce, které znáte z Večerníčku, společně vytvořili asi šedesát snímků. Born rovněž ilustroval řadu knížek pro děti, například Boříkovy lapálie Vojtěcha Steklače a Verneovky, ale také Dickense, Poea, Dumase a dalších autorů. Pro Národní divadlo v Praze navrhl kostýmy k opeře Čert a Káča Antonína Dvořáka, známé jsou i jeho animace z filmové série o básnících Dušana Kleina. Poslední díl Jak básníci čekají na zázrak byl uveden do kin měsíc před jeho smrtí.

Roku 1974 byl Born na světové výstavě v kanadském Montréalu oceněn jako karikaturista roku, později získal Medaili Za zásluhy 1. stupně, cenu Animafilmu za celoživotní přínos animovanému filmu a byl rovněž jmenován rytířem francouzského Řádu umění a literatury.
Večerníček – nejdéle vysílaná znělka v České televizi

Večerníček – nejdéle vysílaná znělka v České televizi

Bob a Bobek, Maxipes Fík, Mach a Šebestová, Méďové, Káťa a Škubánek, Maková panenka, Křemílek a Vochomůrka, Krysáci, Pat a Mat nebo Krkonošské pohádky: to je jen malý výběr pohádek, které znáte z televizních Večerníčků. Pořad se na televizních obrazovkách začal pravidelně objevovat v roce 1965 a znělka Večerníčku je nejdéle vysílanou znělkou v české televizní historii.

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

Čas školních výletů přichází v době, kdy už jsou známky uzavřené a prázdniny na obzoru. Pro leckoho jsou vyvrcholením školního roku, ať už se jede kamkoliv. Kde se fenomén školních výletů zrodil, jak vypadaly ty úplně první, kam žáci pod vedením učitelů obvykle mířili a kde se vlastně vzalo slovo výlet?

Městská galerie Kryt v Klášterci nad Ohří Kultura

Městská galerie Kryt v Klášterci nad Ohří

Městská galerie Kryt pořádá v měsíčních cyklech výstavy současného výtvarného umění i další tematické výstavy, např. o historii města. Cílem je představit návštěvníkům umělce začínající i (světo)známé, umělce místní i přespolní.

Galerie ART v Chrudimi Kultura

Galerie ART v Chrudimi

Reálná i virtuální galerie v centru Chrudimi. Návštěvníci zde spatří současné české a evropské umění. Galerie se nachází v obchodně-bytovém centru Balustráda na náměstí Josefa Ressela.

Galerie U Radnice v jihočeském Táboře Kultura

Galerie U Radnice v jihočeském Táboře

Výstavy výtvarného umění v působivých prostorách renesančního měšťanského domu v jihočeském Táboře. Město Tábor provozuje galerii U Radnice od roku 2008 a prezentuje zde převážně současná umělecká díla.