ÚvodČeská nejOsobnostJan Kotěra – vůdčí osobnost české architektonické moderny
Osobnost

Jan Kotěra – vůdčí osobnost české architektonické moderny

Stavby Jana Kotěry (18. prosince 1871, Brno – 17. dubna 1923, Praha) nenajdete jen v Praze, Hradci Králové či Prostějově, ale i ve světě. Navrhl venkovský dům F. Tondra na břehu jezera v rakouském St. Gilgenu, hotely v chorvatské Opatiji a v Dubrovníku, studia u profesora Otto Wagnera na vídeňské umělecké akademii zakončil návrhem ideálního přímořského města a tunelu pod kanálem La Manche.
Jan Kotěra byl vůdčí osobností české architektonické moderny a muž noblesní duše a světového rozhledu. Studovat mohl díky podpoře barona Jana Mladoty ze Solopisk, jemuž se ještě během studií odměnil projektem úprav jeho rodového sídla Červeného hrádku a návrhem rodinné hrobky na hřbitově v Kosově Hoře u Sedlčan.

Kotěra navrhl první secesní budovu v Praze, Peterkův dům na Václavském náměstí, časem vytvořil vlastní originální rukopis, v němž hrálo roli režné zdivo, případně glazované cihly. V té době vznikla Trmalova vila, dům sochaře Stanislava Suchardy v Bubenči, Máchova vilaBechyni, Markova vila v Holoubkově, Herbenova vila v Hostišově a další. Vrcholné Kotěrovo tvůrčí období reprezentuje vlastní vila v Hradešínské ulici, palác Mozarteum v pražské Jungmannově ulici, Laichterův dům na Vinohradech, vodárenská věž v Praze–Michli a vodárenská věž v Třeboni, Národní dům v Prostějově, a zejména budova Muzea východních ČechHradci Králové. Zajímavý příběh má zámeček v Ratboři, který Kotěra navrhl jako sídlo pro rodinu Mandelíků, majitelů místního cukrovaru, elektrárny a dalších podniků. Znáte jej jako elegantní boutique Hotel Chateau Kotěra.

Jan Kotěra nestavěl jen noblesní vily a impozantní muzejní budovy, ale i menší stavby. K nim patří zděné kiosky na Pražském mostěHradci Králové anebo kolonie bytových domů a domků. Kotěra připravil projekt prvních dělnických kolonií pro Tomáše Baťu ve Zlíně (a současně pro něj stavěl Baťovu vilu). Kotěrova kolonie v Lounech poskytla moderní bydlení rodinám zaměstnanců dráhy. Navrhl rovněž salonní vůz Elektrických drah hlavního města Prahy včetně interiéru a podle jeho návrhu roku 1905 zahájily Ringhofferovy závody na Smíchově výrobu jednotného typu pražských tramvají.

 Od sedmadvaceti let Kotěra vedl ateliér na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, roku 1910 přešel na Akademii výtvarných umění. Vychoval další generaci skvělých architektů. Mezi jeho žáky a spolupracovníky patřili třeba Bohuslav Fuchs, Pavel Janák, Josef Gočár, Otakar Novotný, tvůrce Ořechovky Jaroslav Vondrák či Jaromír Krejcar. Vesměs je známe jako významné tvůrce éry secese, moderny a meziválečných architektonických stylů včetně avantgardy a funkcionalismu – a současně také všichni vzpomínali na Kotěrovu toleranci, laskavost a skromnost.

Po vzniku samostatné Československé republiky se Kotěrovi otevřely dveře k dalším projektům: prezident Tomáš Garrigue Masaryk mu například nabídl, aby se podílel na úpravách Pražského hradu. Kotěra ale prestižní nabídku ze zdravotních důvodů odmítl a vystřídal ho slovinský architekt Jože Plečnik. Jak by vypadaly Pražský hrad nebo zámek v Lánech přestavěné Janem Kotěrou, se nikdy nedozvíme: slavný architekt zemřel předčasně, v pouhých jednapadesáti letech.
Lázně Jupiter v Bechyni Lázně a wellness

Lázně Jupiter v Bechyni

Lázeňský komplex Lázně Jupiter Bechyně najdete v klidném prostředí střední části města Bechyně, na hlavní Libušině třídě. Areál lázní a hotelu je tvořen dvěma budovami, které patří k významným architektonickým památkám z počátku dvacátého století.

#světovéČesko a rok s architektem Janem Kotěrou: 150 let od narození

#světovéČesko a rok s architektem Janem Kotěrou: 150 let od narození

Rok Jana Kotěry nabídne řadu výstav, komentovaných vycházek, přednášek, exkurzí a dalších akcí v Praze, Hradci Králové, Zlíně, Prostějově a dalších místech, kde slavný architekt působil. Podrobný program se teprve chystá, ale my se na procházku za Kotěrovými stavbami vydáme hned – a vezmeme to zgruntu, od známých památek přes výstavu chystanou v pražském Mánesu až po tramvaje nebo kiosky.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové Kultura

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Urbánkův dům alias Mozarteum Památky

Urbánkův dům alias Mozarteum

Nynější dům Mozarteum byl zbudován v místě klasicistního domu s dvorem. Pro nakladatele hudebnin Mojmíra Urbánka vytvořil novou budovu Jan Kotěra. K samotné realizaci došlo roku 1913. Součástí domu se stala i koncertní síň, později divadlo D 34.

20 tipů na výlet za stavbami architekta Jana Kotěry

20 tipů na výlet za stavbami architekta Jana Kotěry

Jan Kotěra (18. 12. 1871 – 17. 4. 1923) – architekt mezinárodního významu a vůdčí osobnost české moderní architektury. Tvůrce rozkročený mezi dobovou secesí a moderním funkcionalismem zanechal nesmazatelnou stopu v Hradci Králové i na dalších místech. Mezi další nejvýznamnější Kotěrova díla v Čechách patří například hotel Okresní dům nebo Městské muzeum v Hradci Králové, Máchova vila v Bechyni nebo Baťova vila ve Zlíně.

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan Památky

Neogotický zámek Červený Hrádek u Sedlčan

Nynější podobu zámku Červený Hrádek u Sedlčan (1 km jihovýchodně od Sedlčan, původně vodní tvrz) vtiskl na konci 19. století světoznámý architekt Jan Kotěra. Veřejnosti je v současnosti přístupný pouze zámecký park.

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

České značky: Tomáš Baťa a jeho slavná obuvnická firma ze Zlína

Společnost Baťa je významná česká firma s dlouholetou tradicí, spojovaná zejména s výrobou a prodejem obuvi. Její zakladatel Tomáš Baťa (1876–1935), podnikatel a vizionář, zavedl do obuvnického průmyslu nové trendy i principy úspěšného managementu. Jeho zásluhou se také Zlín proměnil z provinčního maloměsta v moderní centrum plné úžasných funkcionalistických a industriálních budov.

Kotěrova kolonie – Zahradní město v Lounech Památky

Kotěrova kolonie – Zahradní město v Lounech

Na východě Loun, na kopci nad hlavním vlakovým nádražím, se nachází významná součást moderní české architektury – Kotěrova kolonie, jeden z nejstarších příkladů úspěšné aplikace zahradního města do českého prostředí.

Roškotova vila v Bubenči Památky

Roškotova vila v Bubenči

Vila v ulici Milady Horákové byla postavena po roce 1900. Přestavěna byla architektem Roškotem. V současné době je v dezolátním stavu a hrozí jí demolice.

Kotěrova vila na Vinohradech Památky

Kotěrova vila na Vinohradech

Rodinná vila slavného českého architekta Jana Kotěry vznikla podle jeho vlastního návrhu. V horním patře nechyběl Kotěrův ateliér a škola architektury.

Herbenova vila v Hostišově Památky

Herbenova vila v Hostišově

Hostišov byl od roku 1897 stálým letním sídlem Jana Herbena, významného českého novináře. Chalupa vznikla podle plánů významného českého architekta Jana Kotěry.

Galerie Nová síň Kultura

Galerie Nová síň

Nová síň je renomovaná, krásná galerie v centru Prahy. Vyniká především svým dokonale rozptýleným denním světlem, střídmostí funkcionalistického prostoru a výhodnou polohou nedaleko Národního divadla.

Expozice vojenské geografie v Dobrušce Kultura

Expozice vojenské geografie v Dobrušce

V Rýdlově vile postavené v roce 1919 podle projektu Jana Kotěry byla 24. 5. 2018 pro veřejnost otevřena nová stálá expozice Vlastivědného muzea v Dobrušce věnovaná vojenské geografii ke 100. výročí jejího založení.

Laichterův dům na Vinohradech Památky

Laichterův dům na Vinohradech

V Chopinově ulici s výhledem do Riegrových sadů stojí od roku 1909 dům nakladatele Jana Laichtera. Je postavený podle návrhu předního českého architekta počínající moderny Jana Kotěry.

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně Památky

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.

Suchardova ateliérová vila v Praze Bubenči Památky

Suchardova ateliérová vila v Praze Bubenči

Vilu se zahradou a ateliérem zapsanou v seznamu kulturních památek ČR a chráněnou jako nemovitou památku navrhoval architekt Jan Kotěra.

Baťovy domky ve Zlíně Památky

Baťovy domky ve Zlíně

Domky se zahrádkou a typickou cihlovou fasádou byly domovem dělníků pracujících v Baťových závodech. Baťa chtěl, aby se jeho zaměstnanci nevyčerpávali dojížděním do práce, a zajistil jim ubytování co nejblíže továrny.

Dům malíře Karla Vika v Turnově od Jana Kotěry Památky

Dům malíře Karla Vika v Turnově od Jana Kotěry

Dům akademického malíře Karla Vika byl v Turnově postaven v letech 1922-1924 na základě plánu architekta Jana Kotěry. Jedná se o jednu z jeho posledních realizací.

Hradec Králové

Hradec Králové

Město věží a věžiček, zaslíbené kultuře, historii, vzdělání i sportu. To je východočeský Hradec Králové, který už se nemůže dočkat, až ho objevíte.

Kotěrovy kiosky na Pražském mostě v Hradci Králové Památky

Kotěrovy kiosky na Pražském mostě v Hradci Králové

Secesní Pražský most přes Labe z roku 1910 zdobí od roku 1912 kromě zábradlí, stožárů či osvětlovacích oblouků také čtyři zděné kiosky s kruhovým či oválným půdorysem na obou předmostích.

Peterkův dům v Praze Památky

Peterkův dům v Praze

Administrativní a obchodní budova na dolním konci Václavského náměstí vznikala podle dispozice Viléma Tierhiera v letech 1898-99, průčelí ve stylu velmi rané secese upravil Jan Kotěra (1899). Pozoruhodné jsou především reprezentativní prostory předního traktu 1. patra.

Zámek Rataje nad Sázavou Památky

Zámek Rataje nad Sázavou

V původně středověkém městečku Rataje nad Sázavou (Kutnohorsko) se otevřela veřejnosti v postupně opravovaném zámku nová instalace v prvním patře západního křídla, která představuje interiéry vybavené mobiliářem z období biedermeieru, historismu, secese a stylu art deco ze soukromých sbírek.

Baťova vila ve Zlíně Zážitky

Baťova vila ve Zlíně

Vila Tomáše Bati se začala stavět v roce 1909 a dokončena byla v roce 1911. Nechal si jej postavit geniálni podnikatel Tomáš Baťa, zakladatel Baťových obuvnických závodů. Chtěl pro sebe a svou rodinu vybudovat příjemné sídlo, kde by mohl odpočívat a stále vidět svou továrnu.

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry Kultura

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry

Národní dům, významná kulturní památka České republiky, patří mezi architektonické dominanty města Prostějova a je též jeho hlavním kulturním a společenským centrem. Byl postaven v letech 1905 – 1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry, předního představitele české secese.

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži v Třeboni Kultura

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži v Třeboni

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži od významného českého architekta Jana Kotěry je technickou památkou, uměleckou galerií a rozhlednou – tři mimořádná překvapení a netradiční propojení dvou světů na vás čekají v jediné věži v Třeboni Na Kopečku.

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni Kultura

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Na okraji Třeboně, v části Na kopečku stojí vodárenská věž, která díky své výšce 42 metrů a rovinatému okolí je i z pěkné dálky nepřehlédnutelná. Od historického centra je vzdálená necelý jeden kilometr.

Dvořákovo nábřeží v Praze Památky

Dvořákovo nábřeží v Praze

Dvořákovo nábřeží se nachází u pravého břehu Vltavy a vede od ulice Na Rejdišti vedle Čechova mostu ke Štefánikovu mostu. Bylo vybudováno při asanaci v roce 1904 a název po světoznámém skladateli nese od svého samého počátku. Naleznete zde přístaviště Čechův most a přístaviště Na Františku.

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století Ubytování

Hotel Chateau Kotěra – užijte si atmosféru z počátku 20. století

Hotel – restaurant Chateau Kotěra je lahůdkou pro všechny, kdo milují atmosféru z počátku 20. století. V zámku, postaveném a dekorovaném zakladatelem české moderní architektury Janem Kotěrou, je dnes luxusní hotel.

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli Památky

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Ubytování a restaurace

Gurmánská turistika
Knedlíkárna Sedlčany

Knedlíkárna Sedlčany

Sedlčany, Středočeský kraj
Ubytování
Penzion Janov u Sedlčan

Penzion Janov u Sedlčan

Sedlčany, Středočeský kraj
Ubytování
Hotel Florian Sedlčany

Hotel Florian Sedlčany

Sedlčany, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Káva svět v Sedlčanech

Káva svět v Sedlčanech

Sedlčany, Středočeský kraj
Gurmánská turistika
Cukrárna Janský

Cukrárna Janský

Sedlčany, Středočeský kraj
Ubytování
Glampit Tiny house

Glampit Tiny house

Štětkovice, Středočeský kraj
Ubytování
Ubytování v Ouklidu

Ubytování v Ouklidu

Nedrahovice, Středočeský kraj