ÚvodČeská nejOsobnostJan Palach – student a politický aktivista
Osobnost

Jan Palach – student a politický aktivista

Každý rok v lednu si připomínáme výročí smrti Jana Palacha (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha). Student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy chtěl svým činem probudit národ z letargie po okupaci v srpnu 1968 a vyburcovat lid k odporu proti nastupující normalizaci.
Jan Palach se narodil v Praze, dětství a mládí prožil ve Všetatech. Rodinný domek dnes slouží jako Památník Jana Palacha a pečuje o něj Národní muzeum; je tu vystavena například státní vlajka, kterou bylo Janovo tělo přikryto po smrti, anebo posmrtná maska od sochaře Olbrama Zoubka.

Ve třinácti letech přišel Jan Palach o otce, maturoval v roce 1966 v nedalekém Mělníku. Ke studiu historie a politické ekonomie na Univerzitě Karlově ho přijali až napodruhé, vadil totiž jeho živnostenský původ, takže dva roky strávil na Vysoké škole ekonomické. Palach se zajímal o politický a veřejný život, silně prožíval celý rok 1968, účastnil se několika pouličních demonstrací a zapojil se i do listopadové stávky studentů, protestujících proti legalizaci srpnové okupace. Skončila neúspěchem, ovšem Palach v té době už plánoval akci, která by probudila svědomí národa.

Z různých forem protestu nakonec vybral takovou, která šokuje dodnes: 16. ledna 1969 se na Václavském náměstí v Praze polil benzinem a zapálil. Utrpěl popáleniny druhého a třetího stupně na téměř 85 procentech těla, zemřel 19. ledna 1969. Jeho pohřeb v Praze o šest dní později se stal manifestací za svobodu a demokracii. Smutečního průvodu Starým Městem se tehdy zúčastnilo 200 000 lidí.
 

Desetkrát o Palachovi

  • Už několik měsíců po Palachově smrti začal komunistický režim likvidovat jeho památku. Hrob na Olšanských hřbitovech střežila Státní bezpečnost, nakonec byly ostatky v roce 1974 převezeny do Všetat. Do hrobu na Olšanské hřbitovy se urna s popelem znovu vrátila v roce 1990.
  • Pietní akt ke 20. výročí jeho smrti v lednu 1989 nečekaně otřásl československým komunistickým režimem. Demonstrace během Palachova týdne, trestané tvrdými zásahy pořádkových sil, vyústily na podzim téhož roku v sametovou revoluci.
  • Památka Jana Palacha se mohla svobodně připomínat až po listopadu 1989. Náměstí před Filozofickou fakultou UK dostalo jeho jméno, v lednu 1991 byla na budově školy odhalena pamětní deska od Olbrama Zoubka s reliéfem českého lva a replikou Palachovy posmrtné masky.
  • Studenta Jana Palacha připomíná také bronzová pamětní deska, vsazená do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu. Je přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky, jako připomínku roku 1969 má symbolické rozměry 69x69 centimetrů a váží 89 kilogramů, což je odkaz na rok 1989.
  • Na Václavském náměstí před historickou budovou Národního muzea je památník Jana Palacha a Jana Zajíce: symbolizuje lidskou postavu jako pochodeň.
  • Další památník Jana Palacha stojí před budovou bývalého Federálního shromáždění, dnešní novou budovou Národního muzea.
  • Odkaz Jana Palacha připomíná rovněž dílo amerického architekta a sochaře českého původu Johna Hejduka na Alšově nábřeží: nese název Dům syna a Dům matky a tvoří ho dvě výrazné geometrické plastiky.
  • Neobvyklý pomník s názvem Pocta Janu Palachovi stojí u bývalého gymnázia v Mělníku: jeho autorem je maďarský sochař Andás Beck (1911–1985), který žil od roku 1948 v Paříži. Sochu vytvořil už v 60. letech a jde o stylizovanou siluetu hořící postavy.
  • Prezident Václav Havel udělil 28. října 1991 Janu Palachovi in memoriam Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
  • Palachův čin připomněla i další díla, třeba třídílný film Hořící keř režisérky Agnieszky Hollandové, celovečerní film Jan Palach Roberta Sedláčka anebo mohyla Jana Palacha kousek pod vrcholem hory SmrkBeskydech.
Národní památník na Vítkově Kultura

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově s hrobem Neznámého vojína nad strmými svahy vrchu Žižkova je národní kulturní památkou a moderní dominantou města.

10 zastavení s Janem Palachem – připomeňte si výročí jeho oběti

10 zastavení s Janem Palachem – připomeňte si výročí jeho oběti

Každý rok v lednu si připomínáme výročí upálení Jana Palacha. Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze chtěl dát roku 1969 najevo svůj nesouhlas s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy a apatií ve společnosti. Dne 16. ledna se u Národního muzea na Václavském náměstí v Praze polil hořlavinou a zapálil. Popáleninám poté podlehl 19. ledna. Výročí Palachova činu si můžete připomenout vzpomínkovým výletem do míst, kde Jan Palach žil či si prohlédnout několik zajímavých památníků a seznámit se s příběhy, které je provázejí.

Mohyla Jana Palacha na Smrku Příroda

Mohyla Jana Palacha na Smrku

Těsně pod vrcholem hory Smrk (1276 m n. m.) se nachází několik lidových mohyl – prostých pomníků z kamení s obrázky a texty. Tyto pomníky zde vznikly v období normalizace.

Památník Jana Palacha Všetaty Kultura

Památník Jana Palacha Všetaty

Památník Jana Palacha ve Všetatech připomíná zoufalý čin studenta historie a politické ekonomie Filozofické fakulty UK, který se v roce 1969 upálil na protest proti rezignaci lidí po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Olbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Olbram Zoubek – slavný sochař, který sňal posmrtnou masku Jana Palacha

Bronz, cín, olovo a cement, zlatá barva a postavy inspirované antickými sochami: to jsou díla Olbrama Zoubka (21. dubna 1926, Praha – 15. června 2017, Praha), jednoho z nejvýraznějších sochařů naší doby. Přestože dílo Olbrama Zoubka je velmi různorodé a sahá od reliéfů a malých komorních plastik až k monumentálním sochám v nadživotní velikosti, většinou je poznáte na první pohled.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze Památky

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea Památky

Pomník Jana Palacha a Jana Zajíce u Národního muzea

Nenápadný pomník ve tvaru prohnutého kříže na zemi, je umístěn několik metrů od kašny před budovou Národního muzea na Václavském náměstí v Praze, kde se Jan Palach 16. ledna 1969 polil benzínem a zapálil.

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze Památky

Tajný pomník Jana Palacha u Národního muzea v Praze

Údajný „Palachův pomník“ vyvstává z chodníku před bývalým Federálním shromážděním, na dohled od místa, kde se student v roce 1969 upálil. Desítky let byl všem na očích, a přece o něm nikdo nevěděl.

Památník Jana Palacha v Karolinu Památky

Památník Jana Palacha v Karolinu

Studenta Palacha připomíná bronzová pamětní deska vsazená do dlažby na nádvoří Karolina na Ovocném trhu – najdete ji přesně v místech, kde v roce 1969 stála rakev s jeho ostatky.

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze Památky

Pomník upálení Jana Palacha na Alšově nábřeží v Praze

Pomník světoznámého výtvarníka a architekta s českými předky Johna Quentina Hejduka na památku upálení Jana Palacha si můžete prohlédnout na Alšově nábřeží v Praze.

Pocta Janu Palachovi v Mělníku Památky

Pocta Janu Palachovi v Mělníku

Naproti bývalému gymnáziu v mělnických Jungmannových sadech, kde roku 1966 Jan Palach maturoval stojí neobvyklý pomník s názvem Pocta Janu Palachovi.

Hrob Jana Palacha na Olšanech Památky

Hrob Jana Palacha na Olšanech

Náhrobek Jana Palacha na Olšanských hřbitovech tvoří bronzová deska s reliéfem lidské postavy. Autorem náhrobku je sochař Olbram Zoubek. Prvotní náhrobek byl vytvořen 1. července 1970, zásahem StB v listopadu 1970 došlo k jeho odstranění a zničení. Opět byl na Olšany umístěn až v roce 1990.