ÚvodČeská nejOsobnostLeopold Bauer – architekt a autor slavného obchodního domu Breda v Opavě
Osobnost

Leopold Bauer – architekt a autor slavného obchodního domu Breda v Opavě

Na přelomu 19. a 20. století patřil Leopold Bauer (1. září 1872, Krnov – 7. října 1938, Vídeň) k předním představitelům moderní architektury ve střední Evropě. Vedle zajímavých budov má na kontě přibližně dva tisíce interiérů, navrhoval také nábytek, vázy, koberce a další umělecké předměty.
Architekt Leopold Bauer pocházel z Krnova, studoval stavební technickou školu v Brně a Akademii výtvarných umění ve Vídni u Karla von Hasenauera a Otty Wagnera. Ten učil řadu dalších známých architektů první poloviny 20. století. Bauerovým spolužákem byl například Jan Kotěra, na škole se setkal také s Jože Plečnikem, Josefem Hoffmannem a dalšími osobnostmi vídeňské secese.

Tvořit začínal na přelomu století. O Reissigově vileBrně v Pisárkách z let 1901–1903 se mluví jako o prvním moderním domě v habsburské monarchii, v podobném duchu navrhl na ŠumavěRejštejně vilu pro Maxe von Spauna, majitele sklárny v Klášterském Mlýně, ve Ždánicích projektoval Seidlovu vilu. Ve Střeleckém domě v rodném Krnově z let 1904–1909 použil prvek, typický pro většinu jeho staveb, a to monumentální halu se schodištěm. Podílel se rovněž na úpravách zámkuLinhartovech a v roce 1908 vyhrál soutěž na stavbu dnešního Městského domu kultury Petra Bezručeknihovnou Opavě. V letech 1908 až 1910 se stavěla také největší Bauerova budova, Priessnitzovo sanatorium v lázních Jeseník.

Sám architekt za své největší a nejprestižnější dílo pokládal budovu Národní banky ve Vídni z roku 1918, v českých zemích ovšem v popularitě vede Obchodní dům Breda & Weinstein na opavském Náměstí Republiky. Rozlehlý a až do 60. let 20. století největší obchodní dům v Československu je moderní obchodní palác inspirovaný soudobou americkou architekturou.

Opavě najdete také poslední velké Bauerovo dílo, kostel sv. Hedviky z let 1933–1938. Kostel ovšem dlouhá desetiletí sloužil jako skladiště, dokončen a vysvěcen byl teprve v roce 1993 více než šedesát let po položení základního kamene.

Další stavby pro rodné Slezsko už Bauer navrhnout nestačil, vůbec posledním kouskem byla letní vila Hany Larischové v Krnově z roku 1936. Zemřel 7. října 1938 ve Vídni ve věku 66 let.
 
S osobností na procházku: po Opavě s architektem Leopoldem Bauerem

S osobností na procházku: po Opavě s architektem Leopoldem Bauerem

Architekt Leopold Bauer (1872–1938) sice v Opavě nikdy nežil, ale pro město navrhl několik krásných a obdivuhodných staveb. Vypravte se s námi na procházku po opavské okružní třídě od knihovny Petra Bezruče k obchodnímu domu Breda a ke kostelu sv. Hedviky.

Obchodní dům Breda v Opavě Památky

Obchodní dům Breda v Opavě

Významná památka moderní architektury, to je bývalý obchodní dům Breda, postavený v letech 1928 – 1930 podle projektu významného vídeňského architekta Leopolda Bauera.

#světovéČesko a putování po elegantních okružních třídách od Opavy po Vídeň

#světovéČesko a putování po elegantních okružních třídách od Opavy po Vídeň

Okružní třída: už samotný název slibuje eleganci, noblesu a starosvětskou nostalgii. Svou Ringstrasse nemá jen Vídeň, okružní třídy na místě zbořených hradeb vznikly v řadě měst bývalého Rakouska-Uherska. Patří k nim i Opava, bílá perla Slezska.

Noblesa a styl začátku 20. století: čtyři hotely slavných architektů

Noblesa a styl začátku 20. století: čtyři hotely slavných architektů

Slavní architekti zanechali své stopy po celém Česku, mimo jiné také v podobě hotelů, vil a penzionů. Kdo by neznal jména jako Jurkovič, Bauer nebo Kotěra? Přenocujte společně s portálem Kudy z nudy v některém z ikonických míst, která lákají hosty na známá jména svých tvůrců!

Kostel sv. Hedviky v Opavě Památky

Kostel sv. Hedviky v Opavě

Kostel zasvěcený patronce Slezska sv. Hedvice je zároveň památníkem padlých bojovníků v první světové válce, z nichž mnoho bylo ze západního Slezska. Autorem návrhu byl významný vídeňský architekt a krnovský rodák Leopold Bauer.