ÚvodČeská nejOsobnostOlga Havlová – bývalá první dáma České republiky
Osobnost

Olga Havlová – bývalá první dáma České republiky

O roli první dámy sice Olga Havlová (11. července 1933, Praha – 27. ledna 1996, Praha) nestála, ale přesto se jí po boku svého muže Václava Havla ujala s grácií a elegancí. Místo státních oficialit ale svou energii a empatii zaměřila na pomoc potřebným.
Olga rozená Šplíchalová pocházela z pražského Žižkova, po základní škole se vyučila v Baťově továrně. Od mládí ji provázel fyzický hendikep, o kterém věděli jen její blízcí: když se v obuvnické továrně pokoušela opravit zaseknutý lis, stroj se nečekaně rozjel a usekl jí špičky čtyř prstů na jedné ruce. Proto často nosila rukavice nebo měla ruku obalenou šátkem. Vystřídala řadu zaměstnání, ráda četla a hrála ochotnické divadlo.

V 50. letech se seznámila s Václavem Havlem. Vzali se v roce 1964, v době, kdy se z Havla stával mezinárodně uznávaný divadelní autor. Po okupaci Československa v srpnu 1968 ovšem Havel nesměl publikovat a divadla nesměla uvádět jeho hry. Až do sametové revoluce roku 1989 manželé často žili na Hrádečku, samotě u Trutnova, kterou koupili v roce 1967. Olga byla první čtenářkou a kritičkou Václavových esejistických i dramatických děl, stála po jeho boku i v době pronásledování komunistickým režimem. Z dopisů, které jí Havel psal z vězení, později vznikla kniha Dopisy Olze.

Jak vzpomíná spisovatel a textař Michal Horáček ve své knize Polojasno, když Michael Kocáb v listopadu 1989 poprvé nadhodil, že by Havel měl kandidovat na prezidenta, Václav se okamžitě ohradil, že Olga by se s ním okamžitě rozvedla. Ta na stejný dotaz asi o čtvrt hodiny později reagovala stejně, což Horáček glosoval slovy, že se znají dobře a v soutěži manželských párů by mohli vyhrát třeba vysavač.

Po revoluci ovšem Václav funkci prezidenta přijal a Olga se musela sžít s rolí první dámy. Rodinný přítel a někdejší Havlův tajemník Vladimír Hanzel vzpomínal, že přes veškeré výhrady si ale poradila s novou situací výborně. „Zůstávala tou starou Olgou, někdy hubatou a kritickou, jindy kamarádskou a empatickou. Zároveň však s lehkou samozřejmostí usedala po boku králů, královen či prezidentů při státní večeři na Hradě,“ uvedl Hanzel ve sborníku Kapka vody pro strom lásky.

V roce 1990 založila s přáteli z Charty 77 Výbor dobré vůlenadaci Olgy Havlové, která pomáhá zdravotně postiženým, opuštěným nebo sociálně znevýhodněným lidem. Často navštěvovala nově vznikající centra pro seniory a postižené děti, a záhy si získala veřejnost i všeobecný respekt. Naopak, o svých onemocněních mluvit nechtěla. V roce 1994 jí diagnostikovali rakovinu, zemřela v pouhých dvaašedesáti letech v lednu roku 1996.
Olga Havlová je pochovaná v rodinné hrobce Havlových na pražském Vinohradském hřbitově. V roce 1997 jí byl in memoriam propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Kromě několika škol či lesoparku v Praze 10 se po bývalé první dámě jmenuje také ulice na pražském Žižkově, čtvrti, k níž se celý život hrdě hlásila.
Den boje za svobodu a demokracii: připomeňte si místa spojená se 17. listopadem

Den boje za svobodu a demokracii: připomeňte si místa spojená se 17. listopadem

17. listopad, který je Dnem boje za svobodu a demokracii, současně také Mezinárodním dnem studentstva, si každoročně připomínáme řadou zajímavých akcí. Svátek však můžete pojmout také jako skvělou příležitost k návštěvě historicky významných míst, kudy se doslova ubírala historie – jsou jimi například Václavské náměstí, Albertov, Národní třída... a řada dalších. Mnoho zajímavých míst objevíte také mimo Prahu – znáte jihlavské klíče anebo Disidentskou stezku v Krkonoších?

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku Kultura

Památník Karla Čapka ve Strži – letní sídlo slavného spisovatele na Dobříšsku

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Tradice: móda, módní salony a oděvní návrháři aneb od salonu Hany Podolské až k The Owners

Tradice: móda, módní salony a oděvní návrháři aneb od salonu Hany Podolské až k The Owners

Co spojuje jména Beata Rajská, Hana Podolská, Josefina Bakošová, Oldřich Rosenbaum, Klára Nademlýnská či Blanka Matragi? Je to móda, styl odívání a šaty. Jak se lidé oblékali před sto lety? Kdo udával styl odívání za první republiky, kdo tehdy byl módní ikonou a jak se móda vyvíjela? A kdo světu módy kraluje dnes?

Madeleine Albrightová – historicky první ministryně zahraničních věcí USA

Madeleine Albrightová – historicky první ministryně zahraničních věcí USA

Madeleine Albrightová (* 15. května 1937, Praha – 23. března 2022, USA) je bývalá ministryně zahraničních věcí USA, historicky první žena v tomto úřadu. Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN a sehrála významnou roli při prvním rozšíření NATO o Česko, Polsko a Maďarsko coby země bývalého východního bloku.

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.

Havlova lavička na Maltézském náměstí v Praze Zážitky

Havlova lavička na Maltézském náměstí v Praze

Havlova lavička je památník tvořený lípou prorůstající kulatým stolem obklopeným dvěma křesly, který vytvořil známý český architekt Bořek Šípek, který pro něj také vybral místo na Maltézském náměstí.

Expozice Knihovny Václava Havla Kultura

Expozice Knihovny Václava Havla

Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce. Cílem expozice je představit celistvost života a osobnosti Václava Havla. Většina exponátů pochází od Václava Havla, některé dokumenty jsou zapůjčeny Památníkem národního písemnictví, Divadelním ústavem a Divadlem Na Zábradlí.

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel Životní styl

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel

Asi 200 m severně pod zříceninou hradu Břecštejn se nachází proslulá osada Hrádeček, kde měl svou milovanou chalupu exprezident Václav Havel. Za socialismu se zde scházeli chartisté i legendy undergroundu, později zde byly vítány i významné státní návštěvy.