ÚvodČeská nejOsobnostMadeleine Albrightová – historicky první ministryně zahraničních věcí USA
Osobnost

Madeleine Albrightová – historicky první ministryně zahraničních věcí USA

Madeleine Albrightová (* 15. května 1937, Praha – 23. března 2022, USA) je bývalá ministryně zahraničních věcí USA, historicky první žena v tomto úřadu. Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN a sehrála významnou roli při prvním rozšíření NATO o Česko, Polsko a Maďarsko coby země bývalého východního bloku.
Madeleine Albrightová se narodila jako Marie Jana KörbelováPraze na Smíchově. Doma jí říkali Madlo nebo Madlenko podle hrdinky populárního filmu Madla zpívá Evropě. Jak uvádí ve svých pamětech, když se v deseti letech začala učit francouzsky, našla podobu svého jména, která jí vyhovovala a z Madlenky se stala Madeleine.

Její otec Josef Korbel byl československý diplomat a poté, co nacisté v roce 1939 obsadili Československo, se mu i s rodinou podařilo uprchnout do Anglie. V Londýně pracoval pro budoucí exilovou vládu, konkrétně pro Jana Masaryka. Albrightová dlouho věřila, že uprchli z politických důvodů, a teprve v dospělosti se z reportáže v deníku Washington Post dozvěděla, že její rodina byla židovská a že se její prarodiče Arnošt a Olga Körbelovi i babička Růžena Spieglová a více než třicet dalších příbuzných stali oběťmi holocaustu.
Po skončení druhé světové války se Korbelovi vrátili domů, ale po komunistickém převratu v roce 1948 emigrovali podruhé, tentokrát do Spojených států. Josef Korbel se stal děkanem školy mezinárodních vztahů na univerzitě v Denveru.

Madeleine se po absolvování Wellesley College v roce 1959 provdala za Josepha Medill Pattersona Albrighta z prominentní rodiny vydavatelů novin Medill. S magisterským a doktorským titulem z Kolumbijské univerzity zamířila do Washingtonu, D. C., kde pracovala pro senátora státu Maine Edmunda S. Muskieho a sloužila v Radě národní bezpečnosti v administrativě prezidenta Jimmyho Cartera. S Josephem Albrightem se rozvedli v roce 1982. Během prezidentských období Ronalda Reagana a George H. W. Bushe pracovala Albrightová pro několik neziskových organizací a učila na Georgetownské univerzitě.

Bill Clinton, který byl v letech 1993–2001 v pořadí 42. prezidentem Spojených států, ji jmenoval velvyslankyní USA v Radě bezpečnosti OSN i vedoucí štábu pro spolupráci s Radou pro národní bezpečnost (NSC). Během druhého Clintonova období v letech 1997–2001 se Albrightová stala ministryní zahraničí, její funkční období skončilo zvolením prezidenta George W. Bushe v roce 2000. Přestože se spekulovalo o jejím vstupu do české politiky jako nástupkyně Václava Havla ve funkci prezidenta, vrátila se na Georgetownskou univerzitu, přijala několik funkcí ve správních radách a podílí se na činnosti Národního demokratického institutu pro mezinárodní vztahy.
 
Havlova lavička na Maltézském náměstí v Praze Zážitky

Havlova lavička na Maltézském náměstí v Praze

Havlova lavička je památník tvořený lípou prorůstající kulatým stolem obklopeným dvěma křesly, který vytvořil známý český architekt Bořek Šípek, který pro něj také vybral místo na Maltézském náměstí.

MDŽ a slavné Češky, které zná celý svět

MDŽ a slavné Češky, které zná celý svět

Každoročně je 8. březen věnován ženám a abychom i my oslavily Mezinárodní den žen, vybrali jsme ty, které se z malé země uprostřed Evropy ve svých oborech vypracovaly až do světové špičky. Česká republika je na své rodačky patřičně hrdá a ráda se pochlubí, že dáma narozená v Praze byla vůbec první ženou, která zastávala úřad ministryně zahraničních věcí Spojených států, anebo že architektka ze Zlína později ovlivňovala třeba podobu budov v Londýně. Přečtěte si o nich víc.

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě Příroda

Stezka osobností v Trojské botanické zahradě

V Botanické zahradě hlavního města Prahy je unikátní stezka, kterou tvoří téměř osmdesát vzácných rostlin a dřevin, které od roku 2009 v zahradě v rámci projektu Kořeny osobností vysazují významní představitelé českého, ale také zahraničního kulturního, sportovního, vědeckého či politického života.

Expozice Knihovny Václava Havla Kultura

Expozice Knihovny Václava Havla

Václav Havel – český mýtus aneb Havel v kostce. Cílem expozice je představit celistvost života a osobnosti Václava Havla. Většina exponátů pochází od Václava Havla, některé dokumenty jsou zapůjčeny Památníkem národního písemnictví, Divadelním ústavem a Divadlem Na Zábradlí.

Pražské arboretum zaměřené na původní dřeviny Příroda

Pražské arboretum zaměřené na původní dřeviny

První pražské arboretum najdete pod Albrechtovým vrchem na okraji Prokopského údolí na Praze 13. Miniarboretum představuje stromy, které v metropoli viděli naši předkové na přelomu 19. a 20. století.

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel Životní styl

Hrádeček u Trutnova – místo které si zamiloval Václav Havel

Asi 200 m severně pod zříceninou hradu Břecštejn se nachází proslulá osada Hrádeček, kde měl svou milovanou chalupu exprezident Václav Havel. Za socialismu se zde scházeli chartisté i legendy undergroundu, později zde byly vítány i významné státní návštěvy.

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny Kultura

Památník Šoa Praha – revitalizace nádraží Bubny

Památník ticha je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška. Realizátorem je obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o.p.s.