ÚvodČeská nejOsobnostPetr Sís – světově uznávaný ilustrátor, spisovatel a filmař
Osobnost

Petr Sís – světově uznávaný ilustrátor, spisovatel a filmař

Ilustrátor, spisovatel, malíř, grafik a autor animovaných filmů: tím vším je Petr Sís (* 11. května 1949 Brno). Je držitelem nejprestižnějšího ocenění za dětské knihy Ceny Hanse Christiana Andersena (2012), ceny Duhový nosorožec za nejkrásněji ilustrovanou knížku pro děti (1987), Zlatého medvěda z Filmového festivalu v Berlíně či dvou Magnesií Liter (2006 a 2008) v kategorii Cena čtenářů.
Petr Sís začínal jako muzikant a hudební publicista, maloval plakáty a obaly dlouhohrajících desek, později točil videoklipy. Absolvoval na pražské VŠUP v ateliérech Jiřího Trnky a Miloslava Jágra a The Royal College of Art v Londýně. Nejprve točil animované filmy. V roce 1982 dostal jako naděje českého kresleného filmu povolení odjet do Los Angeles. Výbor letních Olympijských her tehdy do USA pozval animátory z různých zemí, aby natočili sportovní znělky. Sís se do vlasti už nevrátil a od té doby působí ve Spojených státech. Jedním z jeho prvních děl byl plakát k Formanovu filmu Amadeus.

Petr Sís ilustroval několik desítek knih a další tři desítky vytvořil jako autorské tituly. Debutoval ilustracemi světových i českých pohádek, jako první autorská kniha mu vyšel v němčině příběh o Kryštofu Kolumbovi, následovaly francouzské a německé pohádky. Čeští čtenáři dostali do rukou poprvé až jeho knihu Podivuhodný příběh Eskymo Welzla (Paseka, 1995). V roce 1997 měl první tuzemskou výstavu v Jízdárně Pražského hradu, která se pro velký zájem dvakrát prodlužovala. Podobný zájem byl v roce 2019 o výstavu O létání a jiných snech v pražském Centru současného umění DOX; po dvou prodlouženích ji vidělo přes sto tisíc návštěvníků.

V roce 2016 získal cenu Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky ve světě. O své práci říká: „…Když vám jeden velký obrázek trvá třeba i tři týdny, pak jste nejvíc doma u pracovního stolu. Podívám se z okna ven, vidím nebe a stromy a řeknu si: Kde to jsem? Tak jako jsem kdysi snil v Praze o Americe, tak mohu dnes na břehu řeky Hudson snít o ostrovu Kampa.“
 

Mozaika děl Petra Síse

  • Hvězdný posel (1996) – kniha o životě a díle Galilea Galileiho.
  • Tibet – tajemství červené krabičky (1998) – autor coby vypravěč otvírá krabičku, kterou dostal od svého tatínka a vydává se pomocí jejího obsahu po otcových stopách v Tibetu.
  • Velryba (2001) – po teroristickém útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku nakreslil Sís plakát Velryby ve tvaru Manhattanu pro newyorské metro. Jednu ze stanic také zdobí Sísovy mozaiky.
  • Strom života (2003) – kniha o přírodovědci Charlesi Darwinovi. Ukázalo se, že v pražské zoo žijí želvy, které jsou spřízněné s těmi, co Darwin potkal na Galapágách.
  • Hrej, Mozarte, hrej (2006) – u příležitosti 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta převyprávěl a nakreslil Sís osudy malého geniálního skladatele.
  • Zeď: jak jsem vyrůstal za železnou oponou (2007) – kniha pro dceru Madeleine a syna Matěje o dětství a dospívání v komunistickém Československu. Kniha vyšla po celém světě a získala spousty cen.
  • Pilot a Malý princ (2014) – pocta Malému princi a dětským snům, kniha o životě Antoina de Saint-Exupéryho.
  • Žlutá ponorka (2015) – tapiserie podle Sísova obrázku visí na Ellis Islandu, kudy do USA prošly miliony přistěhovalců. Společně ji odhalili Yoko Ono a Bono a Edge z U2.
  • Nicky & Věra (2021) – kniha o Nicholasi Wintonovi a dětech, které zachránil před Holocaustem. Vyšla na výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi v New Yorku a v Londýně.
  • Sny o toulavých kočkách (2021) – dokumentární film, který natočil Petrův mladší bratr David. Film mapuje vnitřní svět staršího bratra a odhaluje emotivní zeď, která život celé rodiny osudově rozdělila.
#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

#světovéČesko a pražský ostrov Kampa: království romantiků, umělců a vodníků

Kampa je ostrov všech romantiků a zamilovaných. Ostrov mlýnů, mlýnských kol a vodníků, parků a soch, umělců a křivolakých uliček, kde se tak trochu zastavil čas. Vychutnat si její tiché kouzlo je jednoduché: zkrátka se sem vydejte na procházku. Kampa je maličká, výlet vás rozhodně neunaví, a navíc určitě objevíte útulné zákoutí, lavičku nebo kavárnu, kde si vychutnáte kouzlo staré Prahy přímo v jejím srdci.

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

Jestli existuje cestovatelské nebe, v neděli 27. září tam proběhne velký mejdan: k oslavě mezinárodního dne cestování se sejdou všichni čeští cestovatelé, slavní i ti zapomenutí. Protože i vy nepochybně patříte mezi vášnivé výletníky, stojí za to si některé z vašich předchůdců připomenout.

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

#světovéČesko: Středomoří i Bílé útesy doverské na jižní Moravě

Cyklisté, pěší turisté i milovníci památek, vína a historie: ti všichni mají rádi Pálavu. Bílá vápencová skaliska uvidíte z okolní z rovinaté krajiny z obrovské dálky a přitáhnou vaši pozornost jako spolehlivý magnet. A rozhodně nebudete litovat!

Výlety na místa známá z legend a pověstí

Výlety na místa známá z legend a pověstí

Prozkoumejte tajemná zákoutí české a moravské krajiny, opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vyprávějí z generace na generaci. Poznejte místa, kde spí udatní rytíři nebo kde čert vyoral velkou brázdu. Prozradíme vám, kudy jezdí kocouří spřežení pana Krčína anebo kde potkat přízraky z umrlčí kaple.

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!

České a slovenské loutkářství je na seznamu UNESCO

České a slovenské loutkářství je na seznamu UNESCO

Na seznam světového dědictví UNESCO přibylo české a slovenské loutkářství. Výbor zasedající od pondělí 28. listopadu v etiopské Adis Abebě je 1. prosince 2016 zařadil mezi nehmotné dědictví. Česko usilovalo o zápis téměř čtyři roky.

Dalekým severem s Janem Eskymo Welzlem do Zábřehu Kultura

Dalekým severem s Janem Eskymo Welzlem do Zábřehu

Nová expozice přenese návštěvníka do prostředí dalekého a mrazivého severu, kde se mnohdy musí člověk spolehnout jen sám na sebe a naslouchat přírodě.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Welzlova stezka – naučná stezka Jana Eskymo Welzla v Zábřehu Památky

Welzlova stezka – naučná stezka Jana Eskymo Welzla v Zábřehu

Welzlova naučná stezka provází historickým centrem města Zábřeh a seznamuje návštěvníky s jeho vývojem od minulosti po současnost. Stezka má délku 3 km a nachází se na ní celkem 8 zajímavých zastavení.

Muzeum Zábřeh s expozicí Jana Eskymo Welzla – Dům Pod Podloubím Kultura

Muzeum Zábřeh s expozicí Jana Eskymo Welzla – Dům Pod Podloubím

Dům Pod Podloubím, kde sídlí zábřežské muzeum, je jedním z nejcennějších dokladů vývoje měšťanského domu na severní Moravě. Jedna z expozic muzea je věnována nejslavnějšímu místnímu rodákovi – Janu Eskymo Welzlovi.