ÚvodČeská nejPrůmyslRinghofferovi – dynastie průmyslníků a podnikatelů, která změnila pražský Smíchov
Průmysl

Ringhofferovi – dynastie průmyslníků a podnikatelů, která změnila pražský Smíchov

Největší továrna na vagony v rakouské monarchii, která kromě tramvají vyráběla salonní vlaky pro rakouského císaře, rumunského krále, tureckého pašu i pro císařovnu Alžbětu: to byl hlavní obor podnikání rodiny Ringhofferů. Ve vedení podniků se postupně vystřídalo šest generací.
Příběh rodiny Ringhofferů začal už na konci 18. století v Praze na Starém Městě, kde si František Ringhoffer (1744–1827) založil dílnu na výrobu pivovarských kotlů. Jeho syn Josef Ringhoffer (1785–1847) roku 1820 založil hamr v Kamenici u Jílového a začal vyrábět i cukrovarská zařízení. Podnik existuje dodnes pod názvem Strojmetal Kamenice a sídlí symbolicky v Ringhofferově ulici.

Po jeho smrti továrnu převzal syn František Ringhoffer II. (1817–1873) a zakoupením pozemků na Smíchově odstartoval nejslavnější éru firmy. Během necelých dvou let vyrostla na tehdejším předměstí Prahy továrna, kde se v následujících desetiletích vyráběly železniční nákladní i osobní vagony, lokomotivní tendry či tramvaje, vznikly tu rovněž první vozy pro lanovku na Petřín. Roku 1870 firma vyrobila také první osobní výtah v českých zemích, a to v letním císařském sídle na zámku v Zákupech.

František Ringhoffer II. jako jeden z prvních podnikatelů založil pro své dělníky nemocenské pojištění a penzijní fond. Podobně jako později Baťové i Ringhofferové stavěli byty pro zaměstnance, v nichž v časech největší prosperity žilo asi 700 rodin. František Ringhoffer byl rovněž poslancem Českého zemského sněmu, založil Velkopopovický pivovar, a svým potomkům odkázal nejenom továrny, ale i několik panství a zámků, například v Kamenici, Štiříně, Kostelci u Křížků a Velkých Popovicích. Po jeho stopách dnes vede naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera.

Podnik se rozvíjel i v době, kdy v jeho čele stál František Ringhoffer III. (1844–1909) a jeho syn František Ringhoffer IV. (1874–1940). Hlavní náplní výroby byly dál vagony, na Smíchově se ale vyráběly také technologie pro cukrovary, lihovary, pivovary a mrazírny. Na konci 19. století stoupl počet zaměstnanců na více než čtyři tisíce. Roku 1907 stál František Ringhoffer III. u zrodu slavné automobilky Praga, která vznikla jako společný projekt koncernu Českomoravská Kolben Daněk a Ringhofferových závodů.

Továrna se v roce 1911 změnila na akciovou společnost a jen během první světové války vyrobila přes 20 000 vagonů. Později koupila například kopřivnickou Tatru, vagonku ve Studénce, továrnu na vozy v Kolíně či severočeskou strojírnu v České Lípě.
 

Salonní vůz pro prezidenta

V roce 1930 Ringhofferové vyrobili salonní vůz pro prezidenta Masaryka: byl to dar k 80. narozeninám. František Ringhoffer IV. stál také u zrodu golfového hřiště na Štiříně a byl rovněž prvním prezidentem Golfového svazu ČSR. Zdejší klub donedávna nesl jméno Ringhoffer Golf Club.

Dlouhý příběh dynastie Ringhofferů skončil po okupaci českých zemí, kdy celá rodina přijala říšskoněmecké občanství a někteří z jejích členů vstoupili i do NSDAP. Smíchovská továrna se během druhé světové války přeorientovala na válečnou výrobu. Hanuš Ringhoffer (1885–1946), který stál v čele koncernu od roku 1919, byl v květnu 1945 zatčen a zemřel v sovětském internačním táboře v německém Mühlbergu. Po válce byl na základě Benešových dekretů veškerý majetek Ringhofferů v Československu zkonfiskován, továrny, velkostatky i zámky byly znárodněny a rodina byla odsunuta do Rakouska.
Ladův kraj – pohádkový region Příroda

Ladův kraj – pohádkový region

V Ladově kraji vznikla celá řada dobře značených naučných stezek a cyklistických tras, které tvoří 150km síť. Každý návštěvník si může zvolit různě náročnou trasu nebo zvolit některý z doporučených okruhů (Hrusický, Voděradské Bučiny, Velkopopovicko a Kamenicko).

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže Památky

Petřínská rozhledna – mladší sestra Eiffelovy věže

Petřínská rozhledna (378 m n.m.) se tyčí nad starým centrem Prahy. Nejspíš také proto je jedním z nejoblíbenějších návštěvních míst turistů i samotných Pražanů. Okolí rozhledny je ideálním místem procházek a pikniků.

Kozlí výprava do pivovaru Velké Popovice – kompletní prohlídka s ochutnávkou a posezením Zážitky

Kozlí výprava do pivovaru Velké Popovice – kompletní prohlídka s ochutnávkou a posezením

Vypravte se s kamarády na Kozlí výpravu do Velkých Popovic! Seznámíte se s historií pivovaru, poznáte, jak se vaří pivo, a ochutnáte nefiltrovaného Kozla přímo v ležáckých sklepech.

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku Památky

Hornický skanzen Mayrau – poznejte dobývání uhlí na Kladensku

Skanzen věnovaný těžbě uhlí najdete na Kladensku v obci Vinařice. Skanzen vznikal v 90. letech minulého století díky obětavosti mnoha nadšenců pro hornickou historii. Rozsáhlá expozice zachycuje provoz dolu tak, jako kdyby horníci odešli teprve včera.

Hotel Zámek Štiřín – uzavřeno Ubytování

Hotel Zámek Štiřín – uzavřeno

Zámek Štiřín se nachází v malebném prostředí anglického parku s golfovým hřištěm. Od 1. 1. 2023 je uzavřen a čeká na nového majitele, který jej koupí.

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem Památky

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Nejstarší pozemní lanovka v České republice – lanovka na Petřín v Praze

Nejstarší pozemní lanovka v České republice – lanovka na Petřín v Praze

Naše vůbec nejstarší pozemní lanovka jezdí na pražský Petřín, a to již od roku 1891. Její provoz skončil v roce 1916 v souvislosti s 1. světovou válkou. Lanovka byla obnovena až v roce 1932, kdy byla zároveň přestavěna na elektrický pohon. V roce 2024 byl přerušen její provoz kvůli silným dešťům, na jaře 2025 má začít výstavba nové lanové dráhy.

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov Památky

Železniční depozitář Národního technického muzea Chomutov

Všichni zájemci o dopravní techniku na našem území, zejména o dějiny a vývoj kolejové drážní dopravy, by si neměli nechat ujít prohlídku chomutovského železničního depozitáře, ve kterých jsou uložena a příležitostně vystavována historická kolejová vozidla ze sbírky Národního technického muzea.

Když někdo miluje železnici… aneb tipy na expozice i zážitkové jízdy

Když někdo miluje železnici… aneb tipy na expozice i zážitkové jízdy

Že jsou vlaky poezie, to ví dnes už každý. Nic na tom nezmění ani to, že modrá armáda už dnes není co dřív. Když je milujete, není totiž co řešit. Nepomůžete si. Mašinky mají svoje kouzlo, a když mu jednou propadnete, tak už je to na celý život a nikdo s tím nic nenadělá. Pojďte se s námi podívat na místa, která mají se železnicemi něco společného a kde se s nimi můžete nejen setkat, ale kde se jich můžete třeba i dotknout vlastníma rukama a seznámit se s nimi jinak než jako pasažéři.

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Na Kudy z nudy vám představíme legendární průmyslové areály Ostravy i Prahy, podíváme se do Kladna, do Příbrami, na Hřebeč i do Plzně.

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

7 věcí, které nevíte o… městské hromadné dopravě, vozovnách a muzeích MHD

Kudy z nudy přichází s tipy pro všechny fanoušky technických památek, tramvají a historie městské hromadné dopravy! Ukážeme vám muzea plná tramvají a trolejbusů, představíme unikátní vozidla a exponáty, podíváme se i do vozoven a představíme vám i pár zajímavých novinek.

Kde stály nejkrásnější řetězové mosty a který z nich můžete vidět dodnes?

Kde stály nejkrásnější řetězové mosty a který z nich můžete vidět dodnes?

Mosty se staly natolik běžnou součástí našich životů, že se jen málokdy zastavíme, abychom obdivovali jejich půvab. K těm nejkrásnějším patří řetězový most, který vede přes Lužnici u obce Stádlec. Připomíná časy, které jsou dávno pryč, a také svého autora, inženýra a stavitele Bedřicha Schnircha.

Rozhledna Ládví u Kamenice Příroda

Rozhledna Ládví u Kamenice

Na vrcholu Vlková (488 m.n.m.) nad osadou Ládví stojí kovová rozhledna. Je dobře přístupná autem, na kole i pěšky po modré turistické značce z Ládví.

Pivovar Velké Popovice – prohlídky s ochutnávkou Gurmánská turistika

Pivovar Velké Popovice – prohlídky s ochutnávkou

Seznamte se na vlastní oči s Pivovarem Velké Popovice. Nahlédněte pod pokličku velkopopovických sládků při výrobě piva Velkopopovický Kozel. Zúčastněte se exkurze do pivovaru spojené s ochutnávkou piva na původní varně z roku 1928.

#světovéČesko a rok s architektem Janem Kotěrou: 150 let od narození

#světovéČesko a rok s architektem Janem Kotěrou: 150 let od narození

Rok Jana Kotěry nabídne řadu výstav, komentovaných vycházek, přednášek, exkurzí a dalších akcí v Praze, Hradci Králové, Zlíně, Prostějově a dalších místech, kde slavný architekt působil. Podrobný program se teprve chystá, ale my se na procházku za Kotěrovými stavbami vydáme hned – a vezmeme to zgruntu, od známých památek přes výstavu chystanou v pražském Mánesu až po tramvaje nebo kiosky.

#světovéČesko a nejkrásnější řetězové mosty od Lužnice přes Dunaj až po britský Avon

#světovéČesko a nejkrásnější řetězové mosty od Lužnice přes Dunaj až po britský Avon

Mosty se staly natolik běžnou součástí našich životů, že se jen málokdy zastavíme, abychom obdivovali jejich půvab. K těm nejkrásnějším patří řetězový most, který vede přes Lužnici u obce Stádlec. Podobných bývaly v Evropě stovky, ale záhy je vystřídaly moderní konstrukce. Pár jich ovšem dodnes zůstalo stát.

Národní technické muzeum zpřístupní jídelní vůz dvorního vlaku Františka Josefa I.

Národní technické muzeum zpřístupní jídelní vůz dvorního vlaku Františka Josefa I.

Při příležitosti 100. výročí úmrtí císaře Františka Josefa I. (18. srpna 1830–21. listopadu 1916) zpřístupní Národní technické muzeum ve dnech 22. až 27. listopadu interiér jídelního vozu dvorního vlaku Františka Josefa I., vyrobeného v roce 1891 v továrně Františka Ringhoffera na Smíchově. Návštěvníci NTM tak dostanou ojedinělou šanci poznat, kde stoloval při svých cestách císař František Josef I., prezident T. G. Masaryk nebo prezident Edvard Beneš.

Naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera Příroda

Naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera

Naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera připomíná významného průmyslníka 19. století, který měl dominantní vliv na kulturu krajiny Velkopopovicka a Kamenicka. Stezka vede z Mirošovic do Kamenice a měří dvacet kilometrů.

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově Památky

Malostranský hřbitov na pražském Smíchově

Malostranský hbitov patří k unikátním památkám na území Prahy a celé České republiky. Jsou zde pohřbeni význační představitelé národního obrození i význační architekti, sochaři a malíři.

21. 11.
Úsměvy Jaromíra Hanzlíka v Oksfordu

Úsměvy Jaromíra Hanzlíka v Oksfordu

Pyšely, Středočeský kraj
13. 12.
Petr Horký – Cesta kolem světa

Petr Horký – Cesta kolem světa

Pyšely, Středočeský kraj
11. 4.13. 4.
Čistá řeka Sázava 2025

Čistá řeka Sázava 2025

Lštění, Středočeský kraj
22. 3.
Street food Velké Popovice

Street food Velké Popovice

Velké Popovice, Středočeský kraj
5. 11.6. 11.
Superúplněk – úplněk, který je nejblíže Zemi

Superúplněk – úplněk, který je nejblíže Zemi

Ondřejov, Středočeský kraj
5. 12.6. 12.
Superúplněk – úplněk, který je nejblíže Zemi

Superúplněk – úplněk, který je nejblíže Zemi

Ondřejov, Středočeský kraj
6. 12.17. 12.
Meteorický roj Geminidy

Meteorický roj Geminidy

Ondřejov, Středočeský kraj
25. 11.
Swingový večer v Čerčanech

Swingový večer v Čerčanech

Čerčany, Středočeský kraj