ÚvodČeská nejUNESCOArchiv Antonína Dvořáka – Paměť světa UNESCO
UNESCO

Archiv Antonína Dvořáka – Paměť světa UNESCO

Archiv Antonína Dvořáka zahrnuje dokumentární dědictví po jednom z nejvýznamnějších světově proslulých skladatelů 19. století – Antonínu Dvořákovi (1841–1904), jehož dílo náleží k vrcholům světové hudby tohoto období. V roce 2023 schválila Výkonná rada UNESCO zápis Archivu Antonína Dvořáka do seznamu Paměti světa UNESCO. Archiv je uložen v Českém muzeu hudby, které je součástí Národního muzea v Praze.

Archiv Antonína Dvořáka obsahuje většinu Dvořákových notových rukopisů, důležité jím autorizované opisy jeho skladeb a první vydání jeho děl, ale i soubor korespondence, diplomy, čestná jmenování, aj. Jedná se o svědectví o díle osobnosti, která přinesla jedinečné a inovativní postupy v hudební kompozici. Archiv je zároveň mimořádným svědectvím o hudební kultuře a postavení umělce ve 2. pol. 19 stol., která byla klíčovou etapou pro vývoj moderního světa.

Archiv je považován za součást kulturního dědictví České republiky, protože je svědectvím o Antonínu Dvořákovi jako jednom ze zakladatelů české hudební kultury a o jeho díle, které je reflektováno veřejností jako příspěvek českých zemí do světového kulturního pokladu. Sbírku je možné si prohlédnout v Českém muzeu hudbyNárodním muzeu v Praze.

Více jak 9 tisíc notových rukopisů, korespondencí i čestných jmenování a diplomů tohoto významného skladatele se zápisem do Paměti světa UNESCO zařadilo mezi dokumentární dědictví s celosvětovým významem. Část z archivu by měla být v vidění v Muzeu Antonína Dvořáka na podzim 2023. 
 

Paměť světa UNESCO

Program UNESCO Paměť světa byl založen v roce 1992 za účelem zvýšení povědomí o dokumentárním dědictví, které je součástí světového dědictví lidstva. 

Mezi hlavní cíle programu patří: (1) usnadnit uchování dokumentárního dědictví prostřednictvím těch nejvhodnějších technik, (2) umožnit všeobecný přístup k dokumentárnímu dědictví podporou vzniku digitalizovaných kopií a katalogů přístupných na internetu, stejně tak vydávání knih, CD, DVD atd. a (3) zvýšit ve světě povědomí o existenci a významu digitálního dědictví. 

Registr Paměť světa byl vytvořen v roce 1995 a je do něho zapisováno významné světové dokumentární dědictví.

Česká republika má v registru Paměti světa UNESCO zapsáno celkem 10 položek, kromě Archivu Antonína Dvořáka to jsou: 

  • Sbírka středověkých rukopisů z období české reformace (Národní knihovna) – zapsáno 2007
  • Sbírka periodik ruské, ukrajinské a běloruské emigrace z let 1918 až 1945 (Národní knihovna) – zapsáno 2007
  • Sbírka 526 tisků univerzitních doktorských tezí z let 1637 až 1754 (Národní knihovna) – zapsáno 2011
  • Libri Prohibiti – sbírka časopisů českého a slovenského samizdatu z let 1948 až 1989 (Libri Prohibiti) – zapsáno 2013
  • Světelná pantomima (originální projekční pás) Émila Reynauda (společná česko-francouzská nominace, Národní technické muzeum) – zapsáno 2015
  • Kynžvartská daguerrotypie (Národní technické muzeum a Národní památkový ústav) - zapsáno 2017
  • Archiv Leoše Janáčka (Moravské zemské muzeum) - zapsáno 2017
  • Camociovy mapy (společná česko-maltská nominace, Přírodovědecká fakulta UK v Praze a Heritage Malta) - zapsáno 2017
  • Mollova mapová sbírka (Moravská zemská knihovna) zapsáno 2023 
České muzeum hudby Kultura

České muzeum hudby

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě Kultura

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě

Objevte místo, které inspirovalo jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů! Ve Vysoké u Příbramě našel na více než 20 let svůj druhý domov Antonín Dvořák. Novorenesanční zámeček s rozlehlým parkem je otevřen celoročně.

Rodný dům Antonína Dvořáka Kultura

Rodný dům Antonína Dvořáka

Barokní rodný dům světoznámého skladatele Antonína Dvořáka v Nelahozevsi je významným cílem milovníků hudby z celého světa. Od 28. června tu můžete nahlédnout do dětství jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob a poznat místa, zvuky a vlivy, které inspirovaly jeho tvorbu.

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze Kultura

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Víte, že první skladba, která zazněla po přistání na Měsíci, byla Novosvětská symfonie? Jejího autora Antonína Dvořáka známe jako jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob, ale co víme o jeho životě a místech, kde žil a tvořil? Portál Kudy z nudy vás zve na výzvědnou cestu okolím Prahy i jejím centrem na kole.

Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup Příroda

Dvořákova cesta – tudy z rodné Nelahozevsi chodíval Antonín Dvořák k příbuzným do Kralup

V Nelahozevsi u Prahy se narodil Antonín Dvořák. Návštěvníky, kteří se sem přijedou podívat na jeho rodný dům a renesanční zámek, zaujme také zdejší „Dvořákova stezka“ zaměřená na geologii, paleontologii, ekologii, historii a ochranu přírody.