ÚvodČeská nejUNESCONejvětší město v České republice – Praha
UNESCO

Největší město v České republice – Praha

Praha je hlavní a současně největší město České republiky. Má rozlohu 496 km². Srdce Evropy, jedno z nejkrásnějších měst světa je věčnou inspirací umělců v tisíci obrazech a podobenstvích, zlatá a stověžatá památka UNESCO, majestátní a lehce tajemné město s neopakovatelnou atmosférou.
Na řece Vltavě, uvnitř Středočeského kraje, leží naše největší a také hlavní město Praha. Praha je všeobecně považována za jedno z nejkrásnějších měst v Evropě. Historické centrum města s jedinečným panoramatem Pražského hradu, největšího hradního komplexu na světě, je zapsáno na seznamu UNESCO.

Historické jádro o rozloze 866 hektarů zahrnuje unikátní urbanistický celek Hradčan, Malé Strany včetně Karlova mostu, Starého Města s Josefovem (dochovaná část bývalého Židovského Města), Nového Města, Vyšehradu i jejich jednotlivé památky.
 

Praha od slovesa "pražiti"

Vznik jména Praha není přesně historicky doložen, ale jako nejpravděpodobnější se zdá být název odvozený od slovesa "pražiti" v souvislosti s výrobou a zpracováním železa. Pražební jámy jsou doloženy i na pražském Petříně.


Dominantou města je Pražský hrad

Více se ví o založení Pražského hradu. To lze s největší pravděpodobností klást do druhé poloviny 9. století, kdy sem člen vládnoucí dynastie slovanského rodu Přemyslovců, kníže Bořivoj I., nechal přenést své rodové sídlo z Levého Hradce. Tím dal tomuto místu roli sídla panovníka knížecích a posléze královských Čech.

O významu Prahy v 10. století přináší zajímavou zprávu židovsko-arabský obchodník a diplomat Ibrahim ibn Jakub, který v roce 965 popisuje město Frága, které je postavené z kamene a na jehož tržišti se lze setkat s velkým množstvím kupců a zboží. Současná Praha patří mezi tři nejnavštěvovanější města Evropy.
 

Historické jádro města v UNESCO

Historické jádro o rozloze 866 hektarů zahrnuje unikátní urbanistický celek Pražského hradu a Hradčan, Malé Strany včetně Karlova mostu, Starého Města s Josefovem (dochovaná část bývalého Židovského Města), Nového Města, Vyšehradu i jejich jednotlivé památky. Rozsáhle založené Nové Město v návaznosti na pozdější přestavby v nových stavebních slozích svědčí o umělecko-společenském a kulturním vlivu Prahy od středověku do současnosti. Zapsáno v UNESCO je zapsáno od roku 1992.
 

Průhonický park za Prahou je také v UNESCO

Od roku 2010 je součástí seznamu světového dědictví UNESCO i zámecký park v Průhonicích. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Park založil v roce 1885 hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca a najdete v něm kromě lesu s cizokrajnými dřevinami také volné louky či rozlehlé Alpinum. Pro toulky parkem, který se nachází v nadmořské výšce 280 – 342 m, návštěvníkům slouží 40 km upravených cest.
Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě. A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas Památky

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO Příroda

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu Památky

Karlův most – nejstarší most přes Vltavu

Karlův most je druhý nejstarší most České republiky a v Praze nejstarší dochovaný most přes řeku Vltavu. Vznikl na místě původního Juditina mostu zničeného roku 1342 táním ledů. Most zakončený z obou stran věžemi založil Karel IV. v roce 1357. Pilíře mostu zdobí 30 soch světců.

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

100 tipů, kam se vydat na výlet v okolí Prahy

Tipy na výlet v okolí Prahy nabízí kratší i delší procházky přírodou, návštěvy vyhlídek, tradičních cílů i málo známých míst. Pokud vás slunečný den láká vyjít si někam na výlet nebo vás neodradí nepřízeň počasí, nechejte se inspirovat našimi tipy, kterými vás budeme lákat na vycházku ve Středočeském kraji. Čekají na vás naučné stezky, přírodní zajímavosti a spousta dalších míst, stačí si jen vybrat.

Prozkoumejte Průhonický park – zelenou oázu na seznamu UNESCO

Prozkoumejte Průhonický park – zelenou oázu na seznamu UNESCO

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885 a budoval jej prakticky až do své smrti roku 1936. Svou rozlohou téměř 250 hektarů patří park k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Od roku 2010 je také na seznamu chráněných památek UNESCO, jako součást pražské památkové rezervace.

Den architektury pod heslem Proces proměny otevře veřejnosti běžně nepřístupné budovy

Den architektury pod heslem Proces proměny otevře veřejnosti běžně nepřístupné budovy

Festival Den architektury, který se v letošním roce uskuteční mezi 27. zářím až 3. říjnem, opět pozve na stovky akcí po celé České republice i na Slovensku. Pro letošní 14. ročník si pořadatelé zvolili motto Proces proměny a konat se bude ve znamení Franze Kafky, Karla Hubáčka, Josefa Fanty, Františka Maxmiliána Kaňky i současné architektury. Během exkurzí do běžně nepřístupných budov a procházek za architekturou s výkladem odborníků na dané téma mohou zájemci objevovat skrytá a zapomenutá místa i stavby, bizarnosti ve veřejném prostoru, městskou divočinu i známé stavby z nových úhlů pohledu. Program nabízí také sérii přednášek, cyklovyjížděk i divadelní představení, koncerty nebo workshopy pro děti.

7 věcí, které nevíte o… letišti Praha-Ruzyně

7 věcí, které nevíte o… letišti Praha-Ruzyně

Letiště Praha, Letiště Václava Havla anebo zkrátka Ruzyně: to je největší a nejvýznamnější mezinárodní letiště v České republice. Kdy vzniklo, kdy tu přistálo první letadlo, jak se od té doby změnilo a kolik cestujících ročně odbaví? A jaké novinky pro vás chystá? Kudy z nudy vyrazilo pátrat přímo na místo činu: na pláň severozápadně od vesničky Ruzyně, které se kdysi říkalo Dlouhá míle.

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

Našich 17 pokladů světového dědictví UNESCO: zažijte to nejlepší z České republiky

V České republice objevíte řadu míst, zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Vedle mistrovských děl architektury můžete obdivovat jedinečná zákoutí přírody, svědky průmyslové revoluce i poklady moderní doby. Poznejte místa, která všem cestovatelům berou dech!

Dny evropského dědictví pokračují i tento víkend

Dny evropského dědictví pokračují i tento víkend

Dny evropského dědictví, které otevírají každoročně v září brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, pokračují i druhý zářijový víkend od 14. do 15. září 2024. Těšit se můžete na vstupy do jindy zapovězených míst, speciální akce anebo například komentované prohlídky.

Máme pro vás tipy na výlet, kde se v Praze nebudete nudit

Máme pro vás tipy na výlet, kde se v Praze nebudete nudit

Rádi byste vyrazili na výlet v Praze? Nevíte kam na výlet s dětmi v Praze nebo se jen chcete podívat, co se kde děje? Zkuste se s námi vydat za zábavou, poznáváním i sportem! Podívejte se na naši nabídku – můžete si vybrat pražskou zoo, technické unikáty a letadla, výpravu za mašinkami či Legem, dinosaury anebo bobovou dráhu na Proseku či Sportovní areál Gutovka a mnoho dalšího.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Architektura

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Architektura

Každé z nejnavštěvovanějších míst v kategorii Architektura reprezentuje jiný styl a jinou dobu. Vila Tugendhat v Brně od architekta Ludwiga Miese van der Rohe je vůbec prvním objektem moderní architektury v Česku a čtvrtým na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO. Mezi další nejoblíbenější cíle patří brněnské podzemí a také nedávno obnovená vila Stiassni. V Plzni můžete navštívit pravidelné prohlídkové trasy, které vás provedou čtyřmi interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose. Turisty láká secesní Obecní dům i Národní památník na Vítkově v Praze, jedna z dominant moderní Prahy a národní kulturní památka je situovaná těsně nad strmými svahy vrchu Žižkova.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Hrady a zámky

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Hrady a zámky

Které hrady a zámky loni přilákaly nejvíc návštěvníků? Prvenství v této kategorii a zároveň titul nejnavštěvovanějšího místa České republiky patří již tradičně Pražskému hradu, sídlu českých panovníků a od roku 1918 také prezidentů. Rozsáhlý areál, společně s historickým centrem města je zapsaný v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Na dalších místech se umístil zámek Lednice a Český Krumlov.

Nejnavštěvovanější turistické cíle Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Nejnavštěvovanější turistické cíle Prahy: Pražský hrad, lanovka a zoo

Že je Praha jednou z nejoblíbenějších destinací starého kontinentu není třeba zdůrazňovat. Ovšem domácí turisty lákaly až do nedávna jiné regiony Česka, než hlavní město. To se změnilo a Praha je i podle aktuálních dat Českého statistického úřadu žádanou turistickou destinací tuzemských cestovatelů. A jaká jsou nejnavštěvovanější místa Prahy? To vám prozradí Kudy z nudy. Užijte si výlet do Matky měst!

50 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Praze – zábavní parky, muzea a expozice po celý rok

50 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Praze – zábavní parky, muzea a expozice po celý rok

Zůstáváte o víkendu nebo o dovolené s dětmi v Praze? Anebo naopak míříte s celou rodinou do metropole na výlet a hledáte inspiraci, kam se s malými turisty vydat za poznáním i zábavou? V obou případech se vám budou určitě hodit naše tipy, které jsou pro rodiny s dětmi jako ulité. Vydejte se za zvířátky, do originálních expozic, kde si děti vyhrají anebo za zábavou, která bude bavit jak děti, tak dospělé.

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

100 tipů, kam jít na procházku v Praze

Co podniknout v Praze? Užijte si dlouhé procházky zahradami, v parcích, úžasné výhledy a brouzdání starým městem... Vydejte se na krásnou procházku a užívejte si něžné paprsky slunce i zasněnou romantiku uprostřed překrásného hlavního města. Vydat se můžete i do okrajových částí Prahy, kde si užijete volný čas v parku, pozorováním fauny a flóry či jiným příjemným způsobem.

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

10 měst a památek UNESCO, kam se vyplatí jet i v zimní sezóně

Na zimní sezónu zavírá řada památek, ale naštěstí české zápisy historických center několika měst na Seznam světového dědictví UNESCO nabízejí i v tomto období docela zajímavou přehlídku galerií, muzeí, výstav a akcí. Zimní výlety se navíc obejdou bez sezonních tlačenic a front. Kde tedy nezůstanete stát před zavřenými dveřmi?

50 tipů kam jít na kvalitní jídlo do skvělé (chcete-li luxusní) restaurace

50 tipů kam jít na kvalitní jídlo do skvělé (chcete-li luxusní) restaurace

Nechte se okouzlit jedinečnou gastronomií a neopakovatelnými interiéry, které ještě více umocní romantickou atmosféru. Naše tipy jsou ideálním místem pro uspořádání hostin, večírků a různých dalších společenských akcí. Hledáte kvalitní restauraci a skvělý gurmánský zážitek? Nehledejte, vyberte si podle chuti!

Výlet po známých i neznámých stavbách architekta Josefa Hlávky

Výlet po známých i neznámých stavbách architekta Josefa Hlávky

Josef Hlávka (15. února 1831 Přeštice – 11. března 1908 Praha) byl český architekt, stavební podnikatel, politik a mecenáš. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat k jeho nejslavnějším pražským stavbám a místům, která byste měli znát!

Poznejte historické centrum Prahy

Poznejte historické centrum Prahy

Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké.

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí, pouze na jeden večer

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí, pouze na jeden večer

Vrtbovskou zahradu je možné letos naposledy spatřit při slavnostním podzimním nasvícením zahrady poslední říjnový den. Prohlédnout si jednu z nejkrásnějších barokních zahrad za neobvyklého osvětlení bude možné ve čtvrtek 31. října 2024 od 17:00 do 21:00 hodin. Překvapí vás mystika a kouzlo tohoto místa, které nabízí netradiční pohled na Pražský hrad a část historického centra.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Praha oslaví 20 let v UNESCO zpřístupněnými památkami

Praha oslaví 20 let v UNESCO zpřístupněnými památkami

Betlémská kaple, rotunda Nalezení sv. Kříže, Staroměstská mostecká věž s podzemím a krovy, kostel sv. Tomáše, výstava „Příběh Pražského hradu“, … to je jen stručný výčet některých pražských objektů, které budou o víkendu 1. a 2. prosince letošního roku zpřístupněny zcela zdarma v rámci oslav dvacátého výročí zapsání Prahy na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Památky UNESCO slaví v Senátu i na obrazovkách České televize

Památky UNESCO slaví v Senátu i na obrazovkách České televize

Rok 2012 je pro památky UNESCO ve znamení oslav. Letos si připomínáme 40. výročí od podpisu Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví, je to také přesně 20 let, co byly na prestižní listinu zapsány první tři české památky. K těmto výročím byla uspořádána výstava v prostorách Senátu a do vysílání České televize se připravuje třináctidílný seriál s pracovním názvem Rodinné zlato. České památky UNESCO také tvoří ústřední motiv propagačních aktivit agentury CzechTourism v roce 2012.

Výstava na Staroměstské radnici ukazuje proměnu českých památek UNESCO

Výstava na Staroměstské radnici ukazuje proměnu českých památek UNESCO

Dvanáct památek z Česka figuruje na seznamu památek Unesco. Během posledních 20 let prošly velkými proměnami. Právě těmto proměnám je věnovaná výstava, kterou u příležitosti 40. výročí podepsání Úmluvy o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví pořádá Národní památkový ústav a hlavní město Praha.

Vrtbovská zahrada v Praze se poprvé letos otevře v pátek 17. dubna

Vrtbovská zahrada v Praze se poprvé letos otevře v pátek 17. dubna

Poprvé po zimě, a také po přísných opatřeních v souvislosti s koronavirovou infekcí, se otvírá 17. dubna 2020 v 10:00 hodin Vrtbovská zahrada v Praze. V zahradě bude nutné dodržovat zvláštní omezení, tj. vstup s rouškou, dodržování rozestupů a další pravidla bezpečného návštěvnického režimu. Barokní zahrada zůstane otevřena od dubna do října, a to denně od 10 do 18 hodin. Přijďte přivítat jaro do Vrtbovské zahrady!