ÚvodAktualityVýlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?

Zřícenina hradu Ralsko – Českolipsko

Hrad RalskoNedaleko Mimoně, na vrcholu kopce Ralsko, stojí zřícenina stejnojmenného hradu, z něhož je krásný rozhled do dalekého okolí. Můžete tak shlédnout vrcholy jako Bezděz, Ješted, Hazmburk, Říp, Luž, Jedlovou či Klíč. Mocný hrad tu stával od 14. století, dnes jsou z něj jen rozvaliny. Ale ten výhled… Z hradu se do dnešních dnů zachovaly hradby, zříceniny dvou obytných věží, obvodové zdivo paláce a zbytky zdiva dalších budov. Mimo mocných rodů Markvarticů a Vartenberků zde působili loupeživí rytíři a nacházela se tu dokonce i podloudná mincovna.
 

Hrad Helfenburk u Úštěka

helfenburkNedaleko Úštěka objevíte jednu z nejkrásnějších hradních zřícenin skalního hradu u nás. Hrad dodnes ležící v rozsáhlých lesích daleko od civilizace, postavili v první polovině 14. století Ronovci, ale už roku 1375 se dostal do vlastnictví pražského arcibiskupství. V bouřlivých dobách husitských válek se Helfenburk stal útočištěm arcibiskupa, poté přešel do šlechtických rukou. Obydlen zůstal ještě téměř po celé 16. století, roku 1620 byl zapálen a zničen. Hlavní věž se dočkala romantických úprav v letech 1887-90, kdy zříceninu hradu koupil a upravil průmyslník hrabě Josef von Schroll a začala být přístupná pro turisty. Komplex hradeb vysokých až 12 metrů, kterému dominuje přes 17 metrů vysoká věž, je volně přístupný po celý rok – pouze věž je přístupná jen o víkendech.
 

Hrad Sukoslav v Kostomlatech – Severozápadní Čechy

SukoslavRozsáhlé torzo hradu, nazývaného též Kostomlaty, se tyčí na kopci, nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou. Hrad bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin v Čechách. Do dnešních dnů se z hradu dochovala vstupní brána, dvě válcové věže, přičemž ta vyšší je vybavena ochozem. Dále zde spatříte obvodové zdi mohutného paláce, části parkánové hradby a dalších zdí, hradní příkop. Možná vás bude zajímat, že se tu natáčela pohádka Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka. A jaký by to byl hrad bez hrůzostrašné pověsti? Jedna taková se zmiňuje o tom, že o půlnoci tu prý bloudí zříceninou duch se skvrnou černého kalicha na čele. Je jím husitský vůdce Jakoubek z Vřesovic, který hrad dobyl v roce 1434.
 

Zřícenina hradu Zubštejn

hrad ZubštejnZřícenina hradu se nachází na vrcholu protáhlého kopce asi 10 kilometrů severně od hradu Pernštejna a tvoří dominantu krajiny v okolí Pivonic na Vysočině. Zubštejn nebyl příliš rozlehlý, protože jeho rozměry určovalo temeno kopce, na němž byl postaven. Na severní straně byl chráněn širokým a hlubokým příkopem. Do dnešních dnů se dochoval zbytek paláce se čtyřmi klenutými místnostmi a část vstupní věže, k jejíž bráně vedl padací most. Ze zříceniny je vidět Sýkoř (nejvyšší hora Hornosvratecké vrchoviny), Pohledecká skála s okolím Studnic a jižně se dá dohlédnout až téměř k Brnu.
 

Čapská palice

Čapská paliceMohutný skalní kyj Čapská palice (385 m) vznikl zvětráváním díky rozdílné tvrdosti hornin. Trčí vzhůru ze skalní ostrožny, odkud je i nádherný rozhled na vrchy v okolí Dubé i k Českému středohoří. Ten ocenili také dávní obyvatelé – obránci zaniklého hrádku Čap, který dnes připomíná již jen vytesaný sklep ve skále. Čapská palice je více než tři metry vysoká a tvoří ji železitý pískovec. Z hradu se mnoho nedochovalo, ale přenádherný rozhled z tohoto místa určitě stojí za to. Zachovány tu jsou dva do podloží vysekané objekty. Jedná se o sklep a cisternu na vodu kruhového půdorysu o průměru 3 m. Zakladatelem hradu Čap byl na počátku 14. století Jindřich Berka z Dubé. Podle zachovaných stop ve skále se předpokládá, že hrad i jeho opevnění bylo postaveno především ze dřeva.
 

Procházky v parcích a zahradách

zámecký park ledniceJako další tip na levný výlet mohou posloužit nejrůznější parky a zahrady. Kupříkladu v Praze si určitě užijete návštěvu zahrad Pražského hradu, Valdštejnské zahrady, zajímavá je i Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě Praha. Z botanických zahrad můžeme doporučit i tu nejvýše položenou zahradu v ČR, kterou najdete v Prášilech na Šumavě. Na jižní Moravě je volně přístupný Lednicko-Valtický areál, kde se dá klidně strávit v příjemném prostředí celý den… A krásné je i volně přístupné arboretum na Bukovině u Hrubé Skály. Jedná se o jednou z prvních pokusných ploch na pěstování severoamerických dřevin ve střední Evropě.
 

Výlety klínem skal

betlémské skályTaké výlet do nitra skalních bludišť nemusí zruinovat vaši peněženku. Možná to nebudou místa notoricky známá, ale o to zajímavější bude jejich objevování. Například skaní město Besedice se skalními bluidišti Kalich a Chléviště ukrývá ve svém středu tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. V Českém ráji můžete jižně od Malé Skály prozkoumat přírodní rezervaci Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

čertovy skályTéměř panenská příroda Broumovských stěn nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Doporučujeme prolézt hlavní hřeben Broumovských stěn a Ostaš s Kočičími skalami. Zdejším unikátním místem jsou tzv. Slavěnské hřiby. Na Moravě pak doporučujeme nádherné Pulčínské skály nebo Čertovy skály. Pěkný výlet si uděláte i do Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale. Soustava uzoučkých roklí vytváří skryté skalní městečko, které je protkáno systémem chodeb, jeskyní a děr se zajímavými názvy jako Kuchyně, Sklep, Myší díra nebo Zvon.

Výlety, které nic nestojí – tipy na památky zdarma
Kočičí hrádek v Kočičích skalách Příroda

Kočičí hrádek v Kočičích skalách

Menší skalní město vytvořené kvádrovými pískovci tvoří tzv. Dolní labyrint vrchu Ostaš. V 18. století se zde hojně vyskytovaly kočky divoké, podle nichž dostal celý komplex skalních útvarů své pojmenování.

Milešovka – královna Českého středohoří Příroda

Milešovka – královna Českého středohoří

Věděli jste, že ještě v 18. století byla Milešovka považována za nejvyšší horu České republiky? I když dnes víme, že tomu tak není, nejvyšší hora Českého středohoří si svůj titul královny opravdu zaslouží. Upozornění: rozhledna je z důvodu rekonstrukce do odvolání uzavřena.

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování Památky

Ještěd – jedinečný výhled na všechny světové strany a originální ubytování

Vydejte se na výlet na vrchol Ještědu, kde stojí slavná věž ukrývající vysílač a horský hotel s restaurací. Těsně pod vrcholem je horní stanice kabinové lanovky z Horního Hanychova. Místo nabízí jedinečný pohled na Liberec a okolí. Na vrcholu můžete navštívit denně otevřenou restauraci nebo Bistro.

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn Příroda

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.

Hrádek Helfenburk u Úštěka Památky

Hrádek Helfenburk u Úštěka

Hrad Helfenburk, nazývaný také Hrádek, postavili v první polovině 14. století Ronovci, ale už roku 1375 se dostal do vlastnictví pražského arcibiskupství. Hrad je volně přístupný po celý rok.

Zřícenina hradu Ralsko Památky

Zřícenina hradu Ralsko

Nedaleko Mimoně, na vrcholu kopce Ralsko, stojí zřícenina stejnojmenného hradu, z něhož je krásný rozhled do dalekého okolí. Můžete tak shlédnout vrcholy jako Bezděz, Ještěd, Hazmburk, Říp, Luž, Jedlovou či Klíč.

Hora Říp – symbol české národní historie Příroda

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.

Přírodní rezervace Klokočské skály Příroda

Přírodní rezervace Klokočské skály

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Skalní město se skládá ze dvou částí, Betlémských skal se sloními hřbety a Klokočských skal s jeskyní Postojna a Klokočskými průchody.

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou Památky

Hrad Sukoslav v Kostomlatech pod Milešovkou

Rozsáhlé torzo hradu, nazývaného též Kostomlaty, se tyčí na kopci, nedaleko od Kostomlat pod Milešovkou. Hrad bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin v Čechách.

Chráněná krajinná oblast Pálava Příroda

Chráněná krajinná oblast Pálava

V severozápadním výběžku Panonské nížiny, v nejteplejší a téměř nejsušší oblasti České republiky, se nachází Pavlovské vrchy. Zdejší zem dodnes střeží dávná tajemství lovců mamutu, Keltů i zapomenuté osudy vojáků X. římské legie, kteří tu podle legendy začali s pěstováním vinné révy.

Čertovy skály na Valašsku Příroda

Čertovy skály na Valašsku

Čertovy skály jsou 150 m dlouhé a až 25 m vysoké pískovcové skály u obce Lidečko představují nejpopulárnější a nejnavštěvovanější skalní útvar na Valašsku, terény jsou vhodné pro zkušené i začínající horolezce.

Skalní město Ostaš u Police nad Metují Příroda

Skalní město Ostaš u Police nad Metují

Stolová hora Ostaš z kvádrových pískovců a skalními útvary je dominantou Polické kotliny. Leží v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko nedaleko Adršpašsko-teplických skal. Skalní město Ostaše se skládá ze dvou menších skalních měst zvaných Horní a Dolní labyrint.

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji Příroda

Besedické skály – labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Pulčínské skály na Valašsku Příroda

Pulčínské skály na Valašsku

Na Valašsku jižně od Vsetína se nedaleko obce Pulčín nachází nádherný malý pískovcový labyrint Pulčínské skály, lidově zvaný Pulčiny. Pulčínské skály jsou největším moravským skalním labyrintem, který se nachází v nadmořské výšce 600 až 750 m n.m.

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze Příroda

Stezka pro nevidomé v Botanické zahradě v Praze

Stezka nabízí třicet sloupků s braillovým písmem a informacemi pro vidící. Sloupky jsou v blízkosti rostlin nebo stromů, takže si nevidomý může exponát také osahat.

Botanická zahrada Prášily – nejvýše položená botanická zahrada v Česku Příroda

Botanická zahrada Prášily – nejvýše položená botanická zahrada v Česku

Sbírku čtyř set narcisů, původní šumavské rostliny či skalničky, trvalky cibuloviny a dřeviny si můžete prohlédnout v Botanické zahradě v Prášilech na Šumavě. Na ploše přes 15 arů najdete přes 5000 druhů domácích i cizokrajných rostlin.

Rozhledna Jedlová hora – za dalekými rozhledy po celý rok Příroda

Rozhledna Jedlová hora – za dalekými rozhledy po celý rok

Na vrcholku hory Jedlová (774 m n. m.) stojí 23 metrů vysoká rozhledna. Jedlová je navíc třetím nejvyšším vrcholem Lužických hor a za jasného počasí se odtud odkrývá jedinečný výhled od Krušných hor až po Krkonoše.

Čapská palice a skalní hrad Čap – nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska Příroda

Čapská palice a skalní hrad Čap – nádherné rozhledy do krajiny Kokořínska

Čapská palice na skalním ostrohu nedaleko Dubé na Kokořínsku je jakýsi mohutný skalní kyj ze železitého pískovce, jenž se zvedá na okraji strmé skály. Nedaleko přírodního útvaru se nachází zbytky skalního hradu Čap ze 14. století.

Zřícenina hradu Zubštejn Památky

Zřícenina hradu Zubštejn

Zřícenina hradu se nachází na vrcholu protáhlého kopce asi 10 kilometrů severně od hradu Pernštejna a tvoří dominantu krajiny v okolí Pivonic. Zubštejn nebyl příliš rozlehlý, protože jeho rozměry určovalo temeno kopce, na němž byl postaven. Na severní straně byl chráněn širokým a hlubokým příkopem.