Bez lístku a s baterkou
S otvírací dobou a vstupenkami si nemusíte dělat hlavu u volně přístupných podzemních prostor, kde se vám ale na rozdíl od jeskyní upravených pro pobyt návštěvníků budou hodit dobré boty, outdoorové vybavení a baterky. K nejznámějším místům patří
průchozí jeskyně Jáchymka a Kostelík v
Josefovském údolí,
jeskyně Pekárna nad soutokem Říčky a Ochozského potoka v
Mariánském údolí,
jeskyně Šipka u
Štramberku,
Braniborská jeskyně u
Starých Splavů nebo
Postojna, největší jeskyně
Českého ráje.
Jeskyně opředené pověstmi a legendami
Jeskyně slibují lákavé tajemno a vzrušující legendy či pohádky. V Rudce u Kunštátu v jeskyni podřimují blaničtí rytíři, spousty zajímavých výjevů včetně trpaslíků uvidíte také v jeskyni Klácelka. Mordýři a lapkové dali jméno Loupežnické jeskyni v Olešnici i jeskyni Mordloch, a v Samuelově jeskyni žil poustevník, než se přestěhoval do poustevny na hradě Sloup. Jeskyně Hladomorna zvaná též Lidomorna u Holštejna skutečně sloužila jako vězení, jeskyni Býčí skála provází pochmurná pohanská legenda plná krve a násilí, a o jeskyni Salka nad Pasečnicí se na Chodsku říká, že v ní bydlí strašidlo, ale „žádnej neví, jak vypadá“.
Zimní výlety do podzemí
V létě se do jeskyní chodíme ochladit, v zimě naopak ohřát. Celoročně otevřené bývají například Bozkovské dolomitové jeskyně, jeskyně Výpustek anebo Punkevní jeskyně, propojené se dnem propasti Macocha. Ani v zimě nepřijdete o atraktivní plavby po ponorné říčce Punkvě, navštívit můžete i Dům přírody, mapující vznik jeskyní v Moravském krasu. Do části Sloupsko-šošůvských jeskyní se podíváte při zimních prohlídkách s baterkami, s výjimkou několika zimních týdnů zvou k návštěvě i Zbrašovské aragonitové jeskyně a Javoříčské jeskyně.
Poznejte tajuplný svět podzemní říše a objevte největší a nejhlubší jeskyně a propasti v ČR