ÚvodAktuality10 tipů, kde objevíte krásné velké skleníky aneb ve stínu i na výsluní
10 tipů, kde objevíte krásné velké skleníky aneb ve stínu i na výsluní
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

10 tipů, kde objevíte krásné velké skleníky aneb ve stínu i na výsluní

Malý skleník má na zahradě kdekdo, ale kde si prohlédnete krásné skleníkové obry? Kde stojí ty nejstarší a kde ty nejmodernější, co se v nich pěstovalo a pěstuje a co byste neměli přehlédnout? Pojďte se společně s portálem Kudy z nudy vypravit za exotikou pod sklem aneb do stínu i na výsluní.
Začínáme na skutečném výsluní, obrazně i doslova: na slunném jižním svahu Botanické zahrady v pražské Troji, kde stojí skleník Fata Morgana. Sto třicet metrů dlouhá esovitá stavba obepíná přírodní skálu, uvnitř na téměř 2200 metrech čtverečných roste pět tisíc druhů rostlin.

S obrem z Prahy se může směle porovnávat obří palmový skleník u zámku LedniceLednicko-valtickém areálu: skleníkový pradědeček vznikl v letech 1843–1845 a s délkou 92 metrů ve své době patřil k zázrakům soudobé techniky. Zajímavou historii za sebou má také palmový skleník v zahradě u zámku Lány, letního sídla českých prezidentů. Obnovy se dočkala také oranžerie postavená podle versailleské předlohy v Olomouci, oranžerie v Habrovanech anebo oranžerie v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem na střední Moravě, vybudovaná podle návrhu architekta Vojtěcha Ignáce Ullmana. Dva krásné historické skleníky si prohlédnete v Květné zahraděKroměříži.

K nejnovějším přírůstkům do skleněného světa patří Nová OranžerieKrálovské zahradě Pražského hradu, postavená podle projektu architektky Evy Jiřičné, a Mendelův skleník v Brně, jehož vybudováním město oslavilo 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Zajímavé jsou i skleníky v Botanické zahraděLiberci. Mají tvar rostlinných buněk, skládají z několika různě velkých expozičních pavilonů s plochou přibližně 3000 metrů čtverečních a velkou atrakcí je obří leknín viktorie královská.

Kam jít do botanické zahrady či parku v Česku?
Zámecká oranžerie v Habrovanech Památky

Zámecká oranžerie v Habrovanech

Oranžérie v Habrovanech na Vyškovsku je součástí místní zámecké zahrady, která začátkem tisíciletí prošla rekonstrukcí. A roku 2021 se dočkala i oranžerie. Stala se novým prostorem, kde lze pořádat rodinné oslavy, pracovní setkání či svatby.

Zámek Čechy pod Kosířem Památky

Zámek Čechy pod Kosířem

Spjatý zejména s působením rodu Silva-Tarouca a s pobytem vynikajícího českého malíře Josefa Mánesa. Zámek obklopuje jeden z nejcennějších zámeckých parků v ČR. Od roku 2016 je zámek otevřen veřejnosti.

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu Příroda

Oranžerie v Královské zahradě Pražského Hradu

Z původní fíkovny a oranžerie určené k pěstování exotického ovoce a středozemní flóry, se nedochovalo nic. Mohou za to švédská vojska, která Královskou zahradu dokonale zpustošila. Až po roce 1989 došlo k obnově skleníku, který dnes opět slouží k pěstování rostlin pro Pražský Hrad.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze Příroda

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad Příroda

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Zahrada se využívá k výstavám, koncertům, slavnostem a také k procházkám a příjemnému trávení volného času.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda Příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok Příroda

Zámecký palmový skleník v Lednici – užijte si teplo po celý rok

Nemusíte být zanícený biolog, ani vlastnit vysvědčení s jedničkou z přírodopisu, aby vás návštěva zámeckého skleníku Lednice nadchla. Expozice vás dostane svou bezprostředností, originalitou a autentičností.

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice Příroda

Botanická zahrada v Liberci – nejstarší botanická zahrada v České republice

Má nejpestřejší sbírky exotických rostlin, obsahující také unikáty: nejstarší kamelie v Evropě a nejdéle pěstovanou bonsaj v Evropě. Doménami zahrady jsou sbírky orchidejí, kapradin, broméliovitých rostlin a masožravých rostlin. K tradici patří i pavilon akvárií.

Sbírkové skleníky Olomouc Příroda

Sbírkové skleníky Olomouc

Palmový, kaktusový, tropický a subtropický skleník. Olomoucké Sbírkové skleníky najdete ve Smetanových sadech. Zabírají plochu 4100 m2, veřejně přístupných je více než 3000 m2. Zdejší botanické sbírky patří k největším a nejstarším v České republice.

Oranžerie na Výstavišti Flora v Olomouci Památky

Oranžerie na Výstavišti Flora v Olomouci

Oranžerie z roku 1866 se nachází ve Smetanových sadech v areálu Výstaviště Flora v Olomouci. Po rozsáhlé rekonstrukci slouží kulturním a společenským účelům.

Zámecký park Lány a palmový skleník Příroda

Zámecký park Lány a palmový skleník

Francouzská květinová zahrada v těsné blízkosti zámku plynule přechází v lesopark v anglickém stylu o rozloze 110 ha s pohodlnými promenádami. Přístup pro veřejnost je hlavní zámeckou bránou ze Zámecké ulice. V zahradě vás určitě upoutá krásně opravený litinový skleník, upravený J. Plečniekm.

Královská zahrada Pražského hradu Příroda

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Mendelův skleník v Brně Památky

Mendelův skleník v Brně

Klášterní zahrady Augustiniánského opatství v Brně v sobě skrývají skleník, ve kterém opat Gregor Johann Mendel v polovině 19. století křížil zelený a žlutý hrách, a na základě svého experimentu položil základy světové genetiky.