ÚvodAktuality10 tipů kde se vyspat pod hvězdami aneb ve stínu i na výsluní
Životní styl

10 tipů kde se vyspat pod hvězdami aneb ve stínu i na výsluní

Přespat venku v tisícihvězdičkovém hotelu, tedy pod širým nebem, pozorovat hvězdy a užívat si přírodu do posledního doušku: vypadá právě takhle váš sen o svobodě a volnosti? Sbalte si outdoorové vybavení a vydejte se s Kudy z nudy do přírody. Ukážeme vám místa, kde můžete nocovat bezpečně a bez rizika pokuty nebo střetu s ochranáři.
Spaní pod širákem si nejvíc užijete tam, kde budete sami: někde v přírodě, daleko od lidí. Pamatujte ale na to, že i v tam platí zákony, vyhlášky a pravidla. Známé je třeba to, že v některých částech národních parků a přírodních rezervacích se smí chodit jen po oficiálně vyznačených turistických značkách, některé trasy navíc mohou být část roku z různých důvodů zavřené. Takovým nepříjemnostem se dokonale vyhnete díky nouzovým nocovištím v národním parku Šumava. Přenocovat v klidu a bez riskování pokuty můžete na sedmi místech podél páteřní turistické značky, která prochází celou Šumavou. Nocoviště objevíte u bývalé osady Hůrka, pod rozhlednou na Poledníku, u Modravy, na Bučině, ve Strážném, v Novém Údolí a mezi Novou Pecí a Plešným jezerem. Pravidla jsou všude stejná: můžete se zdržet jen jednu noc, nesmíte rozdělávat oheň, a protože na místě by po vás neměla zůstat ani stopa, všechny odpadky musíte odnést s sebou pryč.

Jakmile ale postavíte stan, už táboříte, a to se bez zvláštního povolení nesmí ani v soukromém lese, natož pak v chráněných oblastech. Jak se tomu vyhnut, když se vám nechce do kempu? Vydejte se třeba do přírodního parku Manětínská, kde najdete bivakovací místo u zaniklé osady Umíř. Vyzkoušet můžete také nocleh na hradě, a tím nemyslíme jen opuštěné zříceniny: po dohodě se nocleh pod hvězdami dá domluvit třeba na hradě Helfenburk u Bavorova.

Pokud pro vás ale všechny uvedené tipy jsou příliš velká divočina a hledáte něco pohodlnějšího, vyzkoušejte spaní na seně ve Slamáku, stylovém domečku v Obřím doleKrkonoších, kde je kromě velikánské slaměné postele částečně průhledná střecha, a tak si výhled na hvězdy užijete s veškerým komfortem – dokonce i se snídaní servírovanou přímo do postele nebo piknikem na přilehlé louce.
 
Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí Ubytování

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava Ubytování

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách Památky

Hrad Helfenburk – pohádkový hrad u Bavorova v jižních Čechách

Na hoře Malošíně vzdálené asi necelých pět kilometrů od městečka Bavorova, se vypínají rozsáhlé zbytky gotického hradu.

Naučná stezka Umíř s bivakovacím místem Příroda

Naučná stezka Umíř s bivakovacím místem

Milovníci přírody a opuštěných míst s tajemnou atmosférou mohou vyrazit na originální naučnou stezku v přírodním parku Manětínská hornatina. V zaniklé osadě Umíř na hranici Plzeňského a Karlovarského kraje bylo vybudováno i bivakovací místo, kde mohou strávit noc až tři lidé.

Pošumavská jižní dráha Nové údolí Zážitky

Pošumavská jižní dráha Nové údolí

Na břehu Studené Vltavy, v krásné přírodě přímo v srdci Národního parku Šumava, se nachází bývalá obec Nové Údolí. Chloubou tohoto místa je nejkratší mezinárodní železnice na světě překračující hranici právě v Novém Údolí.

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora Příroda

Rozhledna Poledník – pohled na Šumavu shora

Krásný výhled na českou i německou část Šumavy vám za pěkného počasí poskytne rozhledna Poledník, nedaleko od Prášil. Vydejte se v turistické sezóně poznat jeden z nejkrásnějších výhledů Šumavy a shlédněte vrchy jako Ostrý, Pancíř, ale i Plechý, Trojmeznou či Javorník.

Útulna Krásná na Ašsku Ubytování

Útulna Krásná na Ašsku

Všem poutníkům a turistům je v obci Krásná na Ašsku k dispozici krásná dřevěná útulna, kde mohou složit hlavu nebo přečkat nepřízeň počasí.

Bývalá osada Hůrka u Prášil Památky

Bývalá osada Hůrka u Prášil

Hůrka je zaniklá šumavská osada, asi 7 km východně od Železné Rudy. Založil ji roku 1732 majitel skláren Georg Christoph Abele. Místu se také říkalo Česká Huť. Přibližně o 30 let později byla nedaleko založena nová sklárna – Nová Hůrka. Původní obec dostala označení Stará Hůrka (Althurkenthal).

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě Památky

Bučina – bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala – jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Slamák pod miliony hvězd – stylové ubytování v Krkonoších Ubytování

Slamák pod miliony hvězd – stylové ubytování v Krkonoších

Stylový domeček ze slámy je pro připravený na kouzelném místě v samém srdci Krkonoš. Stojí přímo pod Sněžkou v blízkosti Boudy v Obřím dole, která pro něj také zajišťuje kvalitní servis – jídlo, pití, hygienu, zázemí a transport. V provozu je pouze v letních měsících od května do září.

Veberova nouzovna na Milešovce – útulna v Českém středohoří Ubytování

Veberova nouzovna na Milešovce – útulna v Českém středohoří

Milešovka láká turisty k náročnému výstupu. Na vrcholu hory mohou při nepřízni počasí anebo v případě, že se do tmy nestihnou vrátit zpět dolů využít tzv. nouzovnu, skromný turistický přístřešek, který poskytne zázemí a místo pro přespání an jednu noc.

Nouzové útulny v Krkonoších Ubytování

Nouzové útulny v Krkonoších

Nouzové přístřešky slouží v horách při nepřízni počasí zbloudilým turistům, kteří se nestihli schovat před bouřkou, vánicí, větrem nebo deštěm, jako úkryt na pár hodin nebo i přes noc. V Krkonoších jich najdete dvacet, většinou v blízkosti křižovatek turistických cest.