ÚvodAktualityCírkevní řády: kapucíni, hrobky, baron Trenck a zajímavá muzea
Památky

Církevní řády: kapucíni, hrobky, baron Trenck a zajímavá muzea

Poslechněte si audio verzi článku
Kapucínská hrobka v Brně, Kapucínská zahrada ve Znojmě, romantická Kapucínská ulička v Mikulově anebo ubytování za přijatelnou cenu v klášteře přímo na Hradčanech, to všechno můžete vidět a zažít při toulkách po stopách řádu menších bratří kapucínů.
Na začátku 16. století se z církevních řádů, žijících podle řehole sv. Františka z Assisi, oddělilo několik samostatných proudů: observanti, minorité a coby nejmladší odnož kapucíni. Jejich název vzešel z původně posměšné přezdívky: od zbývajících dvou řádů je totiž odlišuje dlouhá a špičatá kapuce na řeholním hábitu. Jejich heslem je latinské Pax et bonum, tedy Pokoj a dobro.
 

Nejstarší kapucínský klášter v Praze na Hradčanech

První kapucíni k nám přišli už v roce 1599, ale česko-rakouská provincie, první samosprávný celek řádu na našem území, vznikla teprve roku 1618.

První kapucíni se usadili v Praze, pozemek na Hradčanech v těsné blízkosti Lorety, Černínského paláce a Nového Světa koupil a řádu daroval pražský arcibiskup Zbyněk Berka z Lipé a Dubé. Nejstarší kapucínský klášter v Česku s kostelem Panny Marie Královny andělů funguje dodnes, mezi jeho rarity patří především jesličky s desítkami postav v životní velikosti a také nabídka cenově výhodného ubytování pro turisty a studenty v historickém centru Prahy. Další kapucínský klášter s kostelem sv. Josefa najdete na náměstí RepublikyPraze, kapucínské kláštery sídlí také v Olomouci a v Sušici.
 

Kapucínská hrobka a tvář barona Trencka

Druhý kapucínský klášter v českých zemích vznikl v roce 1604 v Brně. V roce 2024 si připomeneme 275. výročí úmrtí barona Trencka. Jde o nejvýznamnější osobnost, jejíž ostatky spočívají v Kapucínské hrobce pod kostelem Nalezení sv. Kříže v areálu kapucínského kláštera. Šlechtic, velitel ozbrojené jednotky pandurů, voják císařovny Marie Terezie a nakonec i její vězeň, jehož strastiplná životní cesta se uzavřela právě v Brně, získal pod rukama antropologického týmu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity opět svoji tvář.

Mumii barona Trencka můžete vidět v kapucínské hrobce; ta byla po staletí odvětrávaná díky důmyslnému systému ventilace a těla zemřelých se tak mumifikovala přirozenou cestou. Kromě pověstného dobrodruha tu našlo místo posledního odpočinku více než 150 kapucínů a kolem padesáti dobrodinců kapucínského řádu.

Hrobka je otevřená denně celý rok, v zimním období od 10 do 16 hodin, v neděli od 11 do 16.30.
 

Mikulov, hrobka a galerie Konvent

Zatímco do Brna kapucíni přišli na pozvání Františka z Dietrichštejna, kardinála a olomouckého biskupa, stejný muž přímo na svém panství v Mikulově v roce 1611 založil další kapucínský klášter, třetí nejstarší u nás. Kapucínům kardinál Ditrichštejn svěřil duchovní správu loretánského poutního místa, které vzniklo v těsné blízkosti kláštera a stalo se předobrazem LoretyPraze na Hradčanech.

Požár na konci 18. století poničil kapucínský klášter natolik, že bratři místo opravy požádali o jeho zrušení a z Mikulova odešli. Z loretánského kostela také zbyla jen ruina, Ditrichštejnové jej posléze nechali přestavět na rodovou hrobku; ta je otevřená během hlavní sezony. V presbytáři někdejšího kapucínského kostela najdete Galerii Konvent s kavárnou, kde se konají výstavy, koncerty i divadelní představení. Jednou ročně se zde koná mše svatá jako skromná připomínka příchodu kapucínů do Mikulova.
 

Kde najdete další kapucínské kláštery?

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.

Odhalte záhady brněnské metropole!

Odhalte záhady brněnské metropole!

Báje a legendární příběhy Brna vás pobaví... Co se týče bájí a legendárních příběhů, mohla by s Brnem soupeřit nanejvýš Praha. Jenže zatímco pověsti o hlavním městě jsou notoricky známé, o místech připomínajících fascinující příběhy z brněnské minulosti ví málokdo.

Zažijte netradičně Brno v hrobce i labyrintu

Zažijte netradičně Brno v hrobce i labyrintu

Bude to znít trochu podivně, ale to nejzajímavější z turistických atrakcí v Brně naleznete v podzemí. Ne, nemáme na mysli underground (i když i ten má v Brně své místo), ale podzemní prostory všeho druhu. Navštívit můžete kapucínskou kryptu, kde objevíte mumie mnichů a měšťanů, labyrint pod Zelným trhem, u Staré radnice Mincmistrovský sklep, děsuplné kasematy pod Špilberkem, které bývaly vězením pro nejtěžší a nejnebezpečnější zločince monarchie nebo druhou největší kostnici v Evropě, která se ukrývá pod kostelem svatého Jakuba.

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku Památky

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Biskupský dvůr v Brně Kultura

Biskupský dvůr v Brně

V historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla, se rozkládá Biskupský dvůr. Jedná se o soubor budov, které jsou jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea a zároveň jsou nejstaršími budovami tohoto muzea.

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti Památky

Kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti

V sousedství zámku Mnichovo Hradiště se nachází komplex kapucínského kláštera ze 17. století. Jeho součástí je klášterní kostel sv. Tří králů ze stejné doby a Kaple sv. Anny. Jedná se o třetí návštěvnický okruh Zámku Mnichovo Hradiště, tzv. Lapidárium.

Muzeum barokních soch v Chrudimi Kultura

Muzeum barokních soch v Chrudimi

Muzeum barokních soch v bývalém kapucínském kostele svatého Josefa nabízí unikátní tři desítky dřevěných a kamenných soch, které pocházejí ze 17. a z první poloviny 18. století.

Kostel sv. Josefa při kapucínském klášteře ve Fulneku Památky

Kostel sv. Josefa při kapucínském klášteře ve Fulneku

Kapucínský klášter ve Fulneku s kostelem sv. Josefa je výjimečným komplexem řádového barokního stavitelství na severní Moravě. Klášter ve Fulneku je netypicky umístěn jako dominantní stavba na návrší vytvářející kompoziční protiváhu zámku.

Kryt Denis v Brně Památky

Kryt Denis v Brně

Téměř kilometr navzájem kolmých chodeb ražených ve skále pod Petrovem. Soustava klenutých chodeb nacházející se na ploše ve tvaru obdélníka přibližných rozměrů 85 x 60 metrů poskytla v případě atomového výbuchu úkryt až třem tisícům lidí na čtyři dny.

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna Příroda

Denisovy sady – oáza klidu v centru Brna

Denisovy sady jsou jedním z nejoblíbenějších míst v Brně. Najdete zde rozjímající jednotlivce, učící se studenty, veselé děti, zamilované dvojice. Místo je v centru Brna a každý obyvatel i turista do něj rád zavítá.

Křížová cesta v Římově Památky

Křížová cesta v Římově

Křížová cesta v Římově u Českých Budějovic, zvaná římovská pašijová cesta či římovské pašije, je barokní křížová cesta rozšířená na 25 zastavení, z přelomu 17. a 18. století.

Kapucínská zahrada ve Znojmě Památky

Kapucínská zahrada ve Znojmě

Prostor kapucínské zahrady vedle Vlkovy věže je přístupný veřejnosti. Nachází se zde nové dětské hřiště. Od léta 2018 bude zahrada zahrnuta do vznikající prohlídkové trasy Putování po znojemských věžích.

Menhir Zakletý mnich u Drahomyšle Příroda

Menhir Zakletý mnich u Drahomyšle

Jeden z největších menhirů v ČR u vsi Drahomyšle, tvořený křemitým pískovcem a slepencem. Vypráví se o něm, že je chráněn záhadnou silou.

Kapucínská ulička v Litoměřicích Památky

Kapucínská ulička v Litoměřicích

Ulička v dřívějších dobách spojovala Kostelní náměstí, kde bývalo tržiště, a kapucínský klášter s přilehlým náměstím. V současné době je uzavřená, ale jedná se o jejím znovuotevření.

Loretánské náměstí v Praze Památky

Loretánské náměstí v Praze

Náměstí na Hradčanech mezi Pohořelcem a Hradčanským náměstím. V prostoru dnešního prostranství bývalo v 10. století pohřebiště a ve 14. století tržiště, součástí Hradčan se stal až za panování Karla IV., který město rozšířil a obehnal novými hradbami.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kyjově Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kyjově

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie patří k bývalému kapucínskému klášteru. Nachází se na hlavním Masarykově náměstí. Nad portálem je ve sgrafitovém rámu umístěno vyobrazení Madony s dítětem od Jano Köhlera z roku 1910.

Kapucínský klášter s kostelem sv. Františka Serafinského v Zákupech Památky

Kapucínský klášter s kostelem sv. Františka Serafinského v Zákupech

Klášter byl vystavěn v letech 1679 – 1685 jako dík za záchranu v turecké válce Juliem Františkem, knížetem sasko-lauenburským. V roce 1950 byl tento raně barokní klášter s kostelem a areálem zrušen, později využíván armádou československou.

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně Památky

Kapucínský klášter s kostelem Narození Páně v Opočně

Raně barokní komplex kostela a jednopatrových klášterních budov byl postaven v letech 1676 – 1678. Pozdně barokní kaple sv. Kříže s čtyřkřídlým ambitem byla ke kostelu připojena v letech 1761 – 1763. S klášterním kostelem je spojena slavná opočenská pouť zvaná Porciunkule – lidově porcinkule.

Městská památková rezervace Znojmo Památky

Městská památková rezervace Znojmo

Historické jádro města je od roku 1971 městskou památkovou rezervací. Jedná se o město se zachovalým původním opevněním. Mezi cenné památky patří rotunda sv. Kateřiny, kostel sv. Mikuláše, kostel sv. Michala, dominikánský klášter či znojemský hrad.

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Čeští králové rozšiřovali svou moc nejen na území Čech, ale také v dalších zemích koruny české, na území Moravy a Slezska (tj. v Markrabství moravském a na území Vévodství slezského). Zde se středobody panovníkovy vlády stávala právě královská města. Někdy jsou označována také jako markrabská, což má jednoduché vysvětlení – jestliže byl panovníkem Moravy člověk, který neměl žádný jiný titul než markrabě, byla jemu podřízená města označována jako markrabská, pokud však měl zároveň i titul českého krále, byla pak města označována jako královská. Poznejte s námi opěrné body mocných panovníků českého středověku.

Městská památková rezervace Brno Památky

Městská památková rezervace Brno

Městská památková rezervace Brno byla vyhlášena v roce 1989. Tvoří ji kompaktní historické centrum, množství starších staveb včetně kostelů, hradu Špilberku nebo Augustiniánského kláštera. Zástavba je doplněna činžovními domy v historizujícím a secesním stylu 19. století a řadou soch, kašen a parků.

Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Josef II. – jeden z nejvýznamnějších panovníků evropského osvícenství

Co všechno nám v českých zemích zbylo po císaři Josefovi II. (13. března 1741, Vídeň – 20. února 1790, Vídeň)? Není toho právě málo: například obliba jména Josef, města Terezín a Josefov, a také řada panovníkových soch a pomníků. Jeho vláda proměnila téměř všechny oblasti života v habsburské monarchii: Josef II. přispěl k jejímu hospodářskému rozvoji, posílil armádu, výrazně změnil trestní právo, zavedl reformy školství a také zřídil sítě nemocnic.

Baron František von Trenck – nejobávanější velitel rakouské armády

Baron František von Trenck – nejobávanější velitel rakouské armády

Baron František von Trenck, plukovník rakouské armády, se proslavil svou neobyčejnou odvahou, velitelskou zdatností a neobvyklou bojovou strategií. Povahou nesmírně vznětlivý, výbušný, nedisciplinovaný, obzvlášť krutý a bezohledný muž díky těmto vlastnostem slavil úspěchy na všech frontách. Jeho těleské ostatky jsou vystaveny v kapucínské hrobce v Brně.

Kapucínská hrobka v Brně Památky

Kapucínská hrobka v Brně

Hrobka je neobvyklým dokladem dějin kapucínského řádu; vypráví také o přátelství mezi komunitou bratří a lidmi, kteří jim pomáhali a kteří s nimi zůstali i ve smrti. Nejznámějším dobrodincem je patrně slavný velitel pandurů František baron Trenck. Návštěvníci sem přicházejí už více než 90 let.

Prašná věž ve Znojmě Památky

Prašná věž ve Znojmě

Prašná věž se nachází v Jižním hradebním příkopu, pod Kapucínskou zahradou. Přístupná je veřejnosti v rámci prohlídek Hradebního opevnění s průvodcem.

#světovéČesko a katakomby v Klatovech: prach jsi a v prach se obrátíš aneb barokní říše mrtvých

#světovéČesko a katakomby v Klatovech: prach jsi a v prach se obrátíš aneb barokní říše mrtvých

Katakomby se stovky let starými mumiemi patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím města Klatov. Kryptu jezuitského kostela každý rok navštíví několik desítek tisíc lidí a seznámí se tak nejenom s těmi, kteří tvořili dějiny města, ale i s dobou baroka a slavnou jezuitskou kolejí.

Baron Trenck bude mít v Brně virtuální 3D model

Baron Trenck bude mít v Brně virtuální 3D model

Jak přesně vypadal slavný baron Trenck? Jak jeho zdraví ovlivnila zranění, která za svého divokého života utrpěl? V jakém stavu je jeho mumifikované tělo, které už téměř 270 let leží v brněnské kapucínské hrobce? Na tyhle otázky odpoví tým brněnských odborníků. U příležitosti blížícího se kulatého výročí smrti barona Trencka přichystali výjimečný projekt, jehož výsledkem bude 3D model Trenckovy podoby.

Galerie Konvent v Mikulově Kultura

Galerie Konvent v Mikulově

Galerie Konvent, zasazená do historického centra Mikulova, v revitalizovaných prostorách bývalého kapucínského kostela sv. Vavřince, vznikla jako víceúčelová kulturní instituce, která chce výraznou měrou přispět k obohacení kulturního vyžití ve městě.

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

#světovéČesko a pozvánka na luxusní sídla Habsburků

Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?

Mariánská v Krušných horách Příroda

Mariánská v Krušných horách

Výletní místo Mariánská je oblíbeným a vyhledávaným místem pro celoroční rekreaci v Krušných horách. Leží nedaleko města Boží Dar, lázní Jáchymov a lázní Karlovy Vary.

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn – uzavřeno Památky

Vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla Horšovský Týn – uzavřeno

Věž kostela sv. Petra a Pavla, na náměstí v Horšovském Týně, je vysoká 38 m a umožňuje návštěvníkům po vystoupení 98 schodů překrásnou vyhlídku po okolním kraji. V současné době není věž veřejnosti přístupná.

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách Památky

Kostel Panny Marie Andělské – první kapucínská stavba v Čechách

V dolní části Loretánského náměstí na Hradčanech stojí prostá jednolodní sakrální budova, kostel Panny Marie Andělské, nedílná součást areálu kapucínského kláštera. Je to nejstarší stavební celek řádu kapucínů v Čechách.

Klášter kapucínů s kostelem Sv. Anny v Českých Budě­jovicích Kultura

Klášter kapucínů s kostelem Sv. Anny v Českých Budě­jovicích

Klášter kapucínů byl vybudován v letech 1615 – 1621, císařovnou Annou Tyrolskou, chotí Matyáše Habsburského, která uvedla kapucíny do Českých Budějovic roku 1614. Kostel je v duchu kapucínské architektury jednoduchá jednolodní stavba s dvěma kaplemi po severní straně.

Funerální stezka Brnem Zážitky

Funerální stezka Brnem

Funerální stezka je ojedinělou trasou, které nemůže nabídnout žádné jiné město v Evropě. Pokud se vydáte na fyzicky vskutku nenáročnou trasu, vězte, že vás čeká jedinečný zážitek.

Vyhlídkové věže v Kapucínské zahradě ve Znojmě Památky

Vyhlídkové věže v Kapucínské zahradě ve Znojmě

V areálu Kapucínské zahrady ve Znojmě můžete od turistické sezony 2018 navštívit dvě vyhlídkové věže – válcovou a hranolovou. Obě věže tvoří součást historického středověkého opevnění města Znojma a navazují na ně městské hradby.

Kaple Svatých schodů v Rumburku Památky

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v ambitu Lorety Rumburk připomíná pašijový příběh Ježíše Krista o odsouzení, utrpení a ukřižování. V Rumburku byl Ježíšův příběh zasazen do podmanivých, divadelně pojatých kulis. Jedná se o nejmladší poutní kapli Svatých schodů v českých zemích.

Další aktuality

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

Brněnské Vánoce a kašna Parnas rozzáří moravskou metropoli

20. listopad 2024 16:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

Jeskyni na Turoldu opět zdobí smaragdové jezírko

20. listopad 2024 14:00
Příroda, Jihomoravský kraj
Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

19. listopad 2024 14:00
Památky, Jihomoravský kraj
Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

Brněnské Vánoce – to nejsou jen adventní trhy!

15. listopad 2024 16:48
Zážitky, Jihomoravský kraj
V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

V Hustopečích si užijete husu i relax ve vinném wellness

14. listopad 2024 5:27
Lázně a wellness, Jihomoravský kraj
Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

Jarní prázdniny 2025 – Jihomoravský kraj

10. listopad 2024 13:00
Zážitky, Jihomoravský kraj
Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

Svatomartinský košt v Brně nabídne 100 druhů vín

10. listopad 2024 7:32
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj
V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

V Mikulově se chystají Svatomartinské slavnosti

8. listopad 2024 20:36
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj