ÚvodAktualityČtrnáct krajů & čtrnáct tipů: relaxace, romantika, designové ubytování a neobjevená místa
Zážitky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: relaxace, romantika, designové ubytování a neobjevená místa

Hledáte romantická a zároveň neobjevená místa, kde vám bude dobře? Kde najdete program na celý víkend? Vaše hledání skončilo, Kudy z nudy pro vás má skvělé tipy ze všech regionů Česka – a navíc doplněné skvělým ubytováním.
Ať už hledáte romantická místa pro rande, cíl zamilované procházky anebo místo pro posezení se skleničkou vína, odpočinek a relaxaci, na portálu Kudy z nudy najdete všechno. Přednost tentokrát dostala menší města, která se postarají o program na celý víkend. Náruživým výletníkům navíc nabídneme tipy na neobjevená místa, zajímavé ubytování a pár tipů na výlety v okolí.
 

1. Praha a nenápadná romantika Břevnova

Romantiku hlavního města Prahy si můžete vychutnat třeba při návštěvě Břevnova. Zajděte se podívat do nejstaršího kláštera u nás, projděte se klášterními parky a zahradami kolem oranžerie a barokního pavilonu Vojteška a zastavte se také na něco dobrého v Klášterním šenku. Přímo v areálu kláštera se také můžete ubytovat a pak vyrazit za dalšími objevy v okolí, třeba do obory Hvězda se stejnojmenným letohrádkem na půdorysu hvězdy anebo do parku Kajetánkarestaurací Vila Kajetánka.
 

2. Středočeský kraj, samota Hojšín a Votice

Pozvánku do Středočeského kraje začneme od ubytování. Vybrali jsme pro vás samotu Hojšín, venkovský statek, uhnízděný mezi lesy, loukami a rybníky. Okouzlí vás svým čistým moderním stylem a venkovskou pohodou. I když nabízí ubytování pro několik desítek lidí, můžete si pronajmout jen část. Na jak dlouho se promění ve váš domov samozřejmě záleží jen na vás.

A co podniknout v okolí? Hojšín sice leží na drsné České Sibiři, ale současně i v Kraji blanických rytířů, kde o zajímavá místa není nouze. Hned za kopcem například čeká městečko Votice s celoročně otevřeným klášterem sv. Františka z Assisi s rajským dvorem a expozicemi, které se věnují hračkám, historii kláštera i místním osobnostem. Každou prázdninovou neděli se navíc na dvoře kláštera hraje pohádka. Raritou je rozhledna Václavka na kostele sv. Václava, jedinečné místo, kam se v jiných chrámech nepodíváte. Vybrat si ale můžete také některý z neobjevených skvostů středních Čech.
 

3. Jihočeský kraj a kouzlo města Blatná

Město proslavené pěstováním růží a chovem ryb, to je Blatná. Navštivte pohádkový vodní zámek Blatná a zámecký park, kde jsou k vidění stáda daňků. Při procházce si připomenete filmovou pohádku Šíleně smutná princezna, která se tu natáčela (pamatujete, jak Václav Neckář zpíval „…Znám jednu starou zahradu, kde hedvábná je tráva…“?) a pak se můžete vydat do místního muzea. Není nijak velké, ale mívají tu zajímavé výstavy a hlavní expozice vás spolehlivě zabaví na několik hodin – redakce Kudy z nudy to vyzkoušela a ověřila! A kde se ubytovat? Třeba na rodinném statku v Poli – a cestou se ještě můžete zastavit třeba u slavného viklanu nebo si prohlédnout Čertův náramek. Anebo najdete svůj tajný tip ve výběru neobjevených jihočeských skvostů?
 

4. Plzeňský kraj a tajemství nejmenšího města

O Rabštejně nad Střelou se často mluví a píše jako o nejmenším městě ve střední Evropě, ale ačkoli je tu všechno, co by správné město mělo mít, tedy muzeum, kamenný most přes řeku Střelu, hrad, zámek i kostel, Rabštejn je přes to všechno pouze městskou částí většího Manětína. Ale nevadí: krásně tu je nejenom na první pohled, a navíc tu najdete skvělé a stylové ubytování. Přímo na břehu řeky na vás čeká Tauhaus, dům s jedinečným příběhem. A kdybyste náhodou měli dlouhou chvíli, připojujeme i neobjevené skvosty Plzeňského kraje.
 

5. Karlovarský kraj a utajené krásy Ostrova

Centrum města s novogotickou radnicí, několika kostely, řadou měšťanských domů a také Posvátným okrskem, komplexem budov někdejší koleje piaristů s kaplemi a muzeem porcelánu. Je tu také zámek s prosklenou Dvoranou a několika expozicemi, Palác princů s Bílou bránou a letohrádek, v němž sídlí umělecká galerie.
Letos v parku pořádají první ročník Ostrovského festivalu vína (koná se 19.8.) Tohle všechno najdete v Ostrově, městě, které patří mezi neobjevené skvosty Karlovarského kraje. Ubytovat se můžete třeba v Honour and Grace Hotelu, který leží na úpatí Krušných hor v dosahu oblíbených turistických destinací, jako jsou Karlovy Vary, Jáchymov či Boží Dar.
 

6. Ústecký kraj a pozvánka do Českého Švýcarska

Víte, že název města Chřibská vymyslel František Palacký, který vycházel ze staročeského slova chřib aneb pahorek? Na své si tu přijdou především milovníci přírody. Důvodem není jen blízký národní park České Švýcarsko a okolní kouzelná krajina, ale třeba také to, že v Chřibské se roku 1761 narodil vědec a cestovatel Tadeáš Haenke, objevitel viktorie královské; v hlavní sezoně je přístupný jeho rodný dům. Líbit se vám bude i v Krásné Lípě, kde je celoročně otevřená expozice Českého Švýcarska a ochutnáte tu pivo značky Falkenštejn. Ubytovat se můžete přímo v Chřibské, v roubence Vejminek 1843, která hostům nabízí vyváženou dávku starosvětské estetiky s moderním pohodlím. A samozřejmě nezapomínáme ani na další neobjevená místa Ústeckého kraje.
 

7. Liberecký kraj, Bezové a Kryštofovo Údolí

Inspirací pro jméno butikového hotelu V Bezovém Údolí se stal původní název místa Holundergrunt. Možná je znáte, i když jste tohle jméno nikdy neslyšeli: je to dobře známé Kryštofovo Údolí na severním úbočí Ještědského hřbetu. Přestože tu kromě barokního dřevěného kostela, orloje, muzea betlémů a slavného viaduktu objevíte spousty dalších zajímavostí, patří k neobjeveným skvostům Libereckého kraje. Snadno se odtud také můžete vypravit třeba na Ještěd nebo vlakem do Liberce. Ovšem možná dáte přednost útulnému ubytování, kde se moderní design prolíná s dávnými tradicemi, a z Bezového údolí nevytáhnete paty!
 

8. Královéhradecký kraj a Broumovský klášter jako barokní šperk

Nechte se inspirovat barokem, vydejte se do Broumova a věnujte městu dostatek pozornosti – zaslouží si to. Broumovský klášter je pohostinné místo, které kromě celoročních prohlídek nabízí procházky volně přístupnou klášterní zahradougalerií Dům a také seznámení s tajemstvím Turínského plátna. Zastavit se můžete v klášterní kavárně Café Dientzenhofer nebo v restauraci U Tří růží, přímo v barokním komplexu se také můžete ubytovat, a to v renovovaných mnišských celách Domu hostů. Další známá i neobjevená místa Královéhradeckého kraje budete mít na očích – od Broumovských stěn s kaplí Hvězda přes přírodu Broumovska až po slavné kostely Broumovské skupiny. I když si je prohlédnete jen zvenčí, stěží vám bude stačit prodloužený víkend!
 

9. Pardubický kraj a romantika ve Slatiňanech

Nechte se okouzlit malebnou krajinou východních Čech, po staletí formovanou pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní, a městem Slatiňany coby jedním z center slavného chovu. Zámek Slatiňany nabízí mnoho, kromě klasické prohlídky se můžete vypravit do zámeckého parku anebo do blízkých lesůromantickou hláskou. O pohodové ubytování se postará penzion a bar Kůlna, další výletní tipy si jistě vyberete z neobjevených skvostů Pardubického kraje.
 

10. Vysočina a výlet za rodinou Kinských do Žďáru nad Sázavou

Rodina Kinských vrací Žďáru nad Sázavou jeho barokní lesk. Na dohled od slavného poutního kostela na Zelené hoře, mistrovské stavby Jana Blažeje Santiniho zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, stojí cisterciácký klášter, v 18. století přeměněný na zámek. Areál spravuje rodina Kinských, která tu vybudovala například interaktivní Muzeum nové generace. Zámek nabízí řadu prohlídkových okruhů, aktivit a akcí, přímo v areálu se také můžete ubytovat, a to v útulných apartmánech v Zahradníkově domku. Zajímavé tipy pro výlety nejenom do okolí najdete ve výčtu neobjevených skvostů kraje Vysočina.
 

11. Jihomoravský kraj a toulky za vínem po Znojemsku

Vydejte se na toulky za vínem na jižní Moravu! Aby byl váš pobyt opravdu stylový, vyberte si některé z vinařství, které svěřilo stavby vinařských domů současným architektům, a kde k degustačním místnostem, terasám, vyhlídkám a sklepům připojili i místa k ubytování. K takovým patří například moderní areály Vinice Hnanice a vinařství Thaya na Znojemsku, téměř na okraji národního parku Podyjí a zároveň jen kousek od Znojma. Celoročně otevřené je například Jihomoravské muzeum, Znojemské podzemí coby největší systém podzemních chodeb a sklepů u nás, anebo výjimečná Enotéka znojemských vín. Hledáte další tipy? Vyzkoušejte neobjevené skvosty Jihomoravského kraje!
 

12. Zlínský kraj a odpočinek v Jurkovičově chaloupce

Patří podle vás k romantice trochu wellness a lázeňského hýčkání? Pak zamiřte do Luhačovic a užijte si všechno, co zdejší lázně nabízejí. Z lázeňských domů si vyberou jak milovníci moderny, tak ti, co by se rádi vrátili do časů, kdy se lázně měnily ve stylu architekta Dušana Jurkoviče. Málokteré místo má takový genius loci jako romantická Vila Chaloupka, která vznikla v roce 1902 přestavbou Kuchyňského domu z roku 1851. Po rekonstrukci exteriér i interiér odpovídá původnímu architektonickému záměru; vychutnejte si ho při svém pobytu! Samozřejmě ani tentokrát nesmíme zapomenout na neobjevené skvosty Zlínského kraje – určitě si z nich vyberete nějaký tip na výlet.
 

13. Olomoucký kraj a divoká romantika Jeseníku

Vyhlídky na hřebeny Jeseníků, pověstné Priessnitzovy léčebné lázně s neobvyklou kolonádou aneb promenádou pod širým nebem, jeskyně na Špičáku, spousta pramenů a upravené lesní cesty, a také vodní tvrz s expozicí zaměřenou na čarodějnické procesy: to všechno nabízí horské městečko Jeseník. Spousta míst v okolí by se dala zařadit mezi neobjevené skvosty Olomouckého kraje, a patří k nim i Zámecká Villa RegenhartJeseníku. V překrásném domě se historická atmosféra propojila s moderním relaxačním prostorem, takže wellness si můžete dopřát přímo v místě ubytování.
 

14. Moravskoslezský kraj a pohádkový Štramberk

Ve Štramberku si budete připadat jako v pohádce: díky roubenkám a úzkým uličkám se městu říká Valašský betlém. Na hrad s věží Trúbou se mimo sezonu podíváte jen zdálky, ale můžete navštívit například muzeum malíře Zdeňka Buriana anebo pivní lázně Lašské pivní kúpele. K posezení láká Městský pivovar, milovníci techniky a historie si přijdou na své v nedaleké Kopřivnici – návštěva tamního Technického muzea Tatra a Muzea nákladních automobilů Tatra fandům motorismu zabere klidně celý den. Anebo si raději vyberete některý z neobjevených skvostů Moravskoslezského kraje?
Kryštofovo Údolí

Kryštofovo Údolí

Malebnou obec v údolí říčky Rokytky pod svahy Ještědského hřbetu proslavil romanticky vyhlížející Novinský viadukt a také velký betlém, který tu můžete vidět vždy v době Vánoc. Kryštofovo Údolí najdete 8 km západně od Liberce na silnici z Chrastavy do Osečné v hlubokém údolí Údolského potoka v Ještědsko-kozákovském hřbetu.

Znojmo

Znojmo

Město s královskou pověstí a impozantní polohou nad řekou Dyjí je zároveň centrem Znojemské vinařské podoblasti. Historické jádro s četnými kostely si uchovalo renesanční styl; je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a půvabných zákoutí.

Blatná

Blatná

Jak název napovídá, krajina kolem Blatné bývala dřív plná bažin a močálů. Od té doby se leccos změnilo; město proslavené pěstováním růží a chovem ryb leží v malebné oblasti plné rybníků. Tak jako před staletími i nyní na Blatnou dohlíží malebný vodní zámek, obklopený rozsáhlým anglickým parkem.

Štramberk

Štramberk

V horském městečku, rozloženém na strmých úbočích několika kopců, vás okouzlí půvabné uličky i dřevěné roubené domy z 18. a 19. století, díky nimž se Štramberku říká Valašský betlém. Vysoko nad městem se tyčí pozůstatky hradu a válcová věž zvaná Trúba s dřevěným ochozem a fantastickým výhledem.

Rabštejn nad Střelou

Rabštejn nad Střelou

O Rabštejnu nad Střelou se často mluví a píše jako o nejmenším městě ve střední Evropě, ale skutečnost je trochu jiná. Ačkoli je tu všechno, co by správné město mělo mít, tedy hrad, zámek i kostel, Rabštejn je „jen“ městskou částí většího Manětína. To mu ovšem neubírá na zajímavosti.

Krásná Lípa

Krásná Lípa

Při pohledu na mapu zjistíte, že národní park České Švýcarsko je skutečně maličký; na západě jej střeží Hřensko, na jihu Jetřichovice a Chřibská, na východě Krásná Lípa. Tady objevíte Dům Českého Švýcarska s interaktivní a moderně pojatou expozicí, která odhaluje tajemství zvláštní okolní krajiny.

Slatiňany

Slatiňany

Výlet do východočeských Slatiňan se nesmí obejít bez prohlídky hipologického muzea na zdejším zámku a bez seznámení se starokladrubskými koňmi. S dětmi se určitě vypravte do rekreačního komplexu lesů Podhůra, kde objevíte rozhlednu Bára, lanové centrum a ještě roztomilou kuriozitu Kočičí hrádek.

Luhačovice

Luhačovice

Největší moravské lázně s tradicí lázeňské péče již od 17. století leží v údolí říčky Šťávnice. Krásnou přírodu Bílých Karpat doplňuje kolonáda, rozlehlé parky s fontánami a upravenými vycházkovými cestami, pavilony, léčivé prameny a především řada staveb známého architekta Dušana Jurkoviče.

Broumov

Broumov

Život města, ležícího v kotlině téměř na česko-polských hranicích, se po staletí točil kolem benediktinského kláštera. Ten je dodnes společně s okolní přírodou, tedy s hřebenem pohraničních Javořích hor a skalním městem Broumovských stěn, hlavním turistickým magnetem Broumovska. Město Broumov kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2028.

Votice

Votice

Votice leží mezi Benešovem a Táborem v oblasti přezdívané Česká Sibiř. Bývá tu skutečně chladněji než jinde a zimy jsou hodně bohaté na sníh, ale rozhodně se nemusíte bát žádných extrémů. Město chrání ze tří stran vysoké kopce a při procházce jeho ulicemi objevíte řadu zajímavých míst.

Žďár nad Sázavou

Žďár nad Sázavou

Ačkoli Žďár nad Sázavou má historické centrum s radnicí, morovým sloupem a barokně upravenou tvrzí s muzeem, větší pozornost přitahuje severní okraj města se zámkem a poutním kostelem na Zelené hoře. Vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho bylo v roce 1994 právem zapsáno mezi památky UNESCO.

Jeseník

Jeseník

Město sevřené mezi horami se jmenuje Jeseník teprve od roku 1947. Předtím byl znám jako Vriwald, Frei vom Walde či Freiwaldau, česky Frývaldov. V jeho historii cinká zlato a stříbro, zaznívá křik čarodějnic týraných při inkvizičních procesech, ale je také známý léčivou sílou pramenů a vzduchu.

Praha 6

Praha 6

Šestý pražský obvod vás překvapí kombinacemi starobylé a moderní architektury i pěknou přírodou. Prohlédněte si například zbrusu novou Národní technickou knihovnu či prastarý břevnovský klášter, Bílkovu vilu, funkcionalistickou Müllerovu vilu anebo hvězdicovitý letohrádek Hvězda na Bílé hoře!

Ostrov

Ostrov

Město na úpatí Krušných hor to má se jménem trochu složitější. Jmenuje se Ostrov, ale železniční stanice má název Ostrov nad Ohří, snad aby se odlišila od mnoha dalších stejnojmenných obcí a městských částí. Když se však vypravíte z Karlových Varů do Jáchymova, správný Ostrov nemůžete minout.