ÚvodAktualityNoc kostelů 2024: místa, která stojí za vidění
Památky

Noc kostelů 2024: místa, která stojí za vidění

  • 3. června 2024
Noc kostelů je tady! Šestnáctý ročník celorepublikové akce se uskuteční už v pátek 7. června 2024. V letošním ročníku je přihlášeno 1841 kostelů a modliteben z celé České republiky. Letošní Noc kostelů nese téma srdce jako spojení citů, pocitů, vůle, myšlení, svědomí a niterné sídlo života člověka. Ať už jde o biblické pojetí, nebo vnímání symboliky srdce bez ohledu na víru, lidé by měli brát Noc kostelů jako příležitost otevřít a zpřístupnit svá srdce.
Od roku 2009, kdy se Noc kostelů v Česku konala poprvé, narostl počet otevřených kostelů z pouhých 25 na letošních 1841 míst. Z chrámů, kaplí, křížových chodeb, klášterních refektářů i rajských zahrad jsme vybrali pár tipů, které by večer v pátek 7. června 2024 neměly uniknout vaší pozornosti. Noc kostelů představuje nejlepší možnost podívat se do míst, která jsou běžně přístupná jen při konání bohoslužeb nebo ani pro širokou veřejnost neslouží, jako například věže či sakristie. Zváni jsou všichni, kteří jsou zvědaví, touží nahlédnout do „zákulisí“ nebo se zajímají o život jednotlivých farností a komunit. Taková příležitost je jen jednou za rok!

noc kostelůTi, kdo mají chytrý telefon si mohou stáhnout aplikaci Noc kostelů, od minulého roku je dostupná také pro telefony značky Apple. Aplikace poskytuje informace zejména o zapojených kostelích a jejich programech. Standardní funkcí je nabídka programu nejbližších kostelů a modliteben podle GPS polohy uživatele. Kromě toho je v přehledu zapojených míst možné hledat a listovat podle okresu či kraje. Vybrané kostely si uživatel může uložit mezi oblíbené a vytvořit si tak program své vlastní Noci kostelů. V aplikaci pro systém Android si zase můžete zobrazit mapu s okolními kostely. Aplikace lze nainstalovat standardně ze zdrojů Google Play a Apple App Store.
 

Noc kostelů Brněnské diecéze

BrnoNa Noc kostelů v Brně připravují pořadatelé v brněnské diecézi opět stovky zajímavých programů. Pestrá nabídka programů v brněnské diecézi zahrnuje kromě duchovních zastavení také hudební, tvořivé a dětské programy, workshopy, prohlídky kostelů, kaplí i přilehlých areálů, hudební pásma nebo taneční produkce. Možnost prohlídky kostela, věže a Duchovního centra nabízí kostel blahoslavené Restituty. Proběhne zde i hornový koncert anebo promítání životopisného filmu o bl. Marii Restitutě.

Zájemcům se otevře také rekonstruovaný kostel sv. Jakuba, a to od 16:30 do 23:30 hod. O rekonstrukci kostela promluví Ing. Aleš Taufar a Ing. arch. Petr Múčka v 19:00 hodin. Starobrněnská bazilika zve v 19:00 na přenos známé skladby Largo Antonína Dvořáka v rámci výročí Dvořák 120. Komentovaná prohlídka katedrály se uskuteční ve 20:00, dále se rozezní varhany, uslyšíte Biblické písně, Boží slovo a Dvořákovu hudbu a o půlnoci požehnání městu Brnu.

bazilika nanebevzetí panny marie brnoDále se v Brně dveře otevřou například v Betlémském kostele na úpatí kopce Špilberk v Pellicově ulici. Návštěvníci se mohou těšit na netradiční bohoslužbu s názvem Karel Kryl – Děkujeme. Program startuje v osm hodin večer. Dalším místem je Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Akce zde začíná deset minut před šestou hodinou. Děti se dočkají například divadelního představení Kocour v botách. V šest hodin večer se zájemcům zpřístupní také bývalá synagoga v Lomnici. Malí i velcí sběratele si zde po splnění výzvy odnesou magnetku s obrázkem kaple a zúčastní se také komentované prohlídky s výstavou.
 

Zajímavosti z Pražské diecéze

Praha chrám MikulášeV Praze se při Noci kostelů nabízejí programy pro děti, koncerty, workshopy, přednášky a čtení Bible, komentované prohlídky bohoslužebných prostor, zvonic, varhanních kůrů a dalších míst, kam se obvykle návštěvník nedostane. Letos se Pražanům a návštěvníkům hlavního města naskýtá jedinečná příležitost – mimořádně se totiž otevře kaple Panny Marie na Staroměstské radnice. Bude nabízet individuální prohlídky s textovým průvodcem. Je nemalou zajímavostí, že lze odsud nahlédnout i do mechanismu staroměstského orloje.

Další zajímavou zastávkou je kaple Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která se od roku 2016 nachází ve Šternberském paláci. Kromě samotné návštěvy zde bude možné se zaposlouchat i do hudebních a pěveckých vystoupení. Na Vinohradech se otevřou dveře zapomenuté kaple Boží rodiny s bohatým doprovodným programem. Kaple běžně nebývá veřejnosti přístupná, jedná se o bývalou viniční kapli, kterou objevíte pod Nuselskými schody. Otevřeno bude mít na Vyšehradě kostel sv. Petra a Pavla nebo rotunda sv. Martina na Vyšehradě. Neotřelou atmosféru pak jistojistě nabídne také Pražský hrad se svým ikonickým svatostánkem – a vůbec každý další kostel, jenž se do akce zapojí. Přijít můžete například do kostela Panny Marie pod řetězem na Malé Straně, k Pražskému Jezulátku, do kostela sv. Mikuláše či sv. Tomáše na Malé Straně, Týnského chrámu, sv. Jiljí, Martina ve zdi nebo sv. Mikuláše na Starém Městě, na Novém Městě zve k prohlídce katedrální chrám sv. Cyrila a Metoděje nebo sv. Ludmila na náměstí Míru.

klášter bílá horaMimo centrum si nenechte ujít otevřené kostely ČCE v Braníku, Husův sbor a kostel sv. Václava v Nuslích, kostel sv. Anežky České a sv. patronů českých v Záběhlicích, Husův sbor a kostel sv. Václava ve Vršovicích i v Nuslích, moderní kostel Krista Spasitele na Barrandově, kostel sv. Václava na Smíchově, kostel sv. Gotharda v Bubenči či kostel sv. Matěje v Dejvicích. Nahlédnout bude možné i do kostela ČCE ve Střešovicích, sv. Antonína Paduánského v Holešovicích, Cyrila a Metoděje v Karlíně, kaple sv. Terezie z Kalkaty na Chodově, kostela sv. Jakuba Staršího v Petrovicích, kostel sv. Matěje v Praze 6, kostel sv. Jakuba Staršího na zámku Zbraslav, poutní areál s kostelem Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře a spousta dalších míst.
 

Noc kostelů v Hradci Králové

kostel sv. Vavřince vrchlabíKrálovéhradecké diecézi se do Noci kostelů zapojilo minimálně 111 kostelů, modliteben, kaplí. Vyrazit můžete například do katedrály Svatého Ducha, kostela sv. Ambrože, Křesťanské společenství Mozaika nebo do kostela sv. Mikuláše v Jiráskových sadech. Kdo by si chtěl večer s památkami užít ještě více, může vyjet třeba autem za pestrou nabídkou, kterou kostely Královéhradecké diecéze pro své návštěvníky připravily. Otevřený bude filiální kostel sv. Václava v Rudníku od italského stavitele Carla Valmadiho, kostel sv. Jiří v Dolní Branné, kostel Všech svatých v Hronově, malebný roubený kostel sv. Petra a Pavla v Liberku, kostel Nejsvětější Trojice Litíč, Děkanský kostel svatého Vavřince v Náchodě na Masarykově náměstí, kostel sv. Jiljí v Železnici, kostel Nejsvětější Trojice v Peci pod Sněžkou anebo cihlový kostel sv. Vavřince ve Vrchlabí.
 

Olomoucká arcidiecéze zve nejen do hanácké metropole

Večerní OlomoucV Olomoucké diecézi se letos otevře na 103 sakrálních objektů. Letos poprvé se k Noci kostelů přidává například kostel Svatého Ducha ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Stavba zde vznikala od roku 2001 a letos 6. října bude vysvěcena. Věřící se v ní ale k bohoslužbám scházejí již několik let, objekt rovněž otevírají turistům a letos navíc připravili program k Noci kostelů. Návštěvníci ale vůbec poprvé mohou zavítat také do kostelů v Březové nad Svitavou nebo Medlově na Uničovsku, do kaplí v Hranicích, Olomouci-Nedvězí nebo Šternberku či do hranické synagogy nebo prostějovské adventistické modlitebny.
 

Skvosty Ostravsko-opavské diecéze

Kostel OstravaTradičně velký zájem se očekává například v ostravské katedrále Božského Spasitele, kde budou probíhat koncerty duchovní hudby nebo výstava bohoslužebných předmětů souvisejících s eucharistií. Dále se v Ostravě můžete podívat do dalších monumentálních svatostánků – evangelického Kristova kostela v Moravské Ostravě nebo do kostela Panny Marie Královny v Mariánských Horách. Ale ani ostatní města diecéze nezůstávají stranou: Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně bude prezentovat liturgické šaty a náčiní, příchozím bude umožněn i přístup na kůr a do sakristie. V Opavě se nabízí příležitost prohlédnout si nedávno zrekonstruovanou konkatedrálu Nanebevzetí Panny Marie. Dále můžete zavítat například do kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Českém Těšíně nebo do kostela sv. Mořice v Kroměříži.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bruntále Památky

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bruntále

Kostel představuje trojlodní stavbu z 2. poloviny 13. století. Po požárech v letech 1749 a 1764 byl kostel barokně upraven, věž zvýšena o polygonální patro a ochoz. V interiéru se nachází kamenné náhrobníky bruntálských z Vrbna a členů Řádu německých rytířů.

Prohlídky kostela sv. Mikuláše v Hradci Králové

13. 7.
Prohlídky kostela sv. Mikuláše v Hradci Králové

Přijďte si prohlédnout interiér a vyslechnout putovní příběh památky, která se snad už natrvalo usadila na svém místě – v Jiráskových sadech nedaleko soutoku Labe a Orlice. Od 14:00 do 15:00 hodin probíhá nekomentovaná, od 15:00 do 15:30 hodin pak komentovaná prohlídka.

Festival muzejních nocí 2025

16. 5.14. 6.
Festival muzejních nocí 2025

Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí (18.5.). Téměř měsíc trvající akce nabídne zajímavý program a jedinečnou atmosféru ve stovkách kulturních institucí po celé České republice.

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna Památky

Poutní klášter Aula Virginis s kostelem Narození Panny Marie ve Vranově u Brna

Ve Vranově u Brna byl 17. století vybudován na starém mariánském poutním místě s františkánským klášterem nový klášterní komplex řádu nejmenších bratří, tzv. Paulánů. Jeho součástí byl farní kostel sv. Barbory a nový mariánský kostel, jehož krypta je rodinnou hrobkou knížat z Liechtensteinu.

Kaple Kristus na hoře Olivetské v Brně Památky

Kaple Kristus na hoře Olivetské v Brně

Kaplička Kristus na hoře Olivetské leží ve vnitrobloku na pomezí ulic Orlí, Josefská a Novobranská v centru Brna. Zahalena tajemstvím není kaple jen kvůli své nedosažitelné poloze, stěží objasnit lze dnes i její historii a původní účel.

Kaple Jména Panny Marie ve Zdiměřicích Památky

Kaple Jména Panny Marie ve Zdiměřicích

Kaple Jména Panny Marie se nachází v těsném sousedství Průhonického parku, avšak patří do katastru obce Zdiměřice. Je otevřena je jen dva dny v roce, přesto nabízí krásný pohled na půvabný exteriér stavby.