ÚvodAktualityHrady a zámky hlásí: fotografování povoleno!
Památky

Hrady a zámky hlásí: fotografování povoleno!

  • 5. května 2016
Fotíte rádi hrady a zámky? Máme dobrou zprávu! Novinkou letošní turistické sezony v památkových objektech spravovaných Národním památkovým ústavem je zrušení letitého zákazu fotografování. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, který zámek je nejfotogeničtější.
Právě takhle totiž zněla otázka na facebookové stránce portálu Kudy z nudy s galerií šestnácti fotografií známých českých hradů a zámků. Které místo vyhrálo?
 

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější?

Počítáno podle lajků či palců vzhůru, posbírala nejvíc hlasů Červená Lhota, ostřílení výletníci pak doporučují doplnit prohlídku zámku plavbou lodičkou po rybníce – takový výlet prý nemá chybu. Také druhou příčku obsadil zámek, který znáte z pohádek – bělostná novogotická Hluboká. Všechny jsou krásné, ale Karlštejn vévodí, tvrdil další komentář – a právě hrad nad Berounkou se umístil na třetím místě. V první desítce se dál objevil Hrádek u Nechanic, Frýdlant, Jindřichův Hradec, Bečov nad Teplou, Kačina, Konopiště a Kroměříž. A pak tu jsou samozřejmě zámky, které vám v minigalerii chyběly, například Sychrov, Bouzov, Český Krumlov, Kuks, Valtice, Telč nebo Kratochvíle.
 

Pět tipů na nejhezčí fotografie

Nejkrásnější záběr Karlštejna ulovíte z louky jihovýchodně od hradu, sevřené mezi kopci Haknová a Plešivec. Na Červenou Lhotu je nejhezčí pohled samozřejmě přes vodu; kolem Zámeckého rybníka vede žlutá značka a pěkných míst k fotografování na ní najdete desítky. Pro obzvlášť malebný pohled na hrad a zámek v Jindřichově Hradci je „tajným“ tipem zkušených fotografů konec ulice Zárybničí u mostu, který odděluje rybník Malý Vajgar od Velkého Vajgaru. Když nebude foukat vítr, architektura se bude navíc pěkně zrcadlit na hladině. Nejhezčí pohled na zámek ve Valticích se vám nabídne sám, a to přímo při vstupu do čestného dvora. Skutečnou modelkou pak je zámek Kratochvíle – ale uvidíte sami, jakou dá práci poskládat do jednoho záběru nádhernou renesanční stavbu, vodní příkop, upravené zahrady za zámkem i kolem příkopu a ještě třeba jednoho či dva pávy.
 

Fotografování s mírou

Foťáky a chytré mobily nyní na hradech a zámcích cvakají víc než v předchozích letech. Ačkoli je zakázáno fotografovat se stativem, selfie tyčí nebo bleskem, který by leckde mohl spustit alarm, nadšení fotografové památkáře většinou chválí. Dobré rozhodnutí, tvrdí jedni, ale druzí odporují. Ruší to při prohlídce, stěžuje si řada lidí, prý zvlášť když se fotografové nenamáhají vypnout zvuky digitálních foťáků. Ostatně právě kvůli obavám ze zdržování vydržel zákaz fotografování tak dlouho. Základem tedy je rozumný přístup ve stylu „fotografování nezakazujeme, ale dodržujte pravidla a neobtěžujte ostatní“.

Důležitou informací také je, že kasteláni mohou rozhodnout o výjimkách a focení na některých místech neumožnit, a to především z bezpečnostních důvodů. Informace o zákazu či povolení fotografování na internetových stránkách hradů a zámků zatím nenajdete, Národní památkový ústav a kasteláni jednotlivých míst ale intenzivně pracují na tom, aby byly informace dostupné co nejdříve. Zatím tedy musíte být trpěliví a informace o možnostech fotografování si vyžádat na pokladnách jednotlivých hradů a zámků. Pořizovat obrázky volně si samozřejmě můžete pouze pro nekomerční účely.
 

Kde se fotit nesmí?

Fotografovat se nesmí například na zámku Bečov nad Teplou v trezorové místnosti s největším pokladem, relikviářem svatého Maura. Kdo bude chtít obrázek zlaté románské tumby, považované za největší český poklad hned po korunovačních klenotech, musí si koupit pohlednici.

Na Pražském hradě můžete fotit exteriéry, ale kdo chce záběry z interiérů, musí si koupit speciální vstupenku; ta je o 50 korun dražší než běžné vstupné.

Stejně tak platí omezení na jedné z nejnavštěvovanějších památek v Praze, na Karlově mostě. S mobilem tu samozřejmě můžete fotit jak je libo, ale nesmíte fotografovat pro komerční účely a využívat stativ, který zabírá veřejný prostor.

Na zámku v Jindřichově Hradci se snaží, aby byl provoz vstřícný ke všem, tedy i k těm, kteří si chtějí užít nerušenou prohlídku a výklad. Fotografovat tak smíte na trase B, kde jsou skupiny menší, ale například na trasách A a C, tedy v Adamově stavení, bude zatím focení i nadále zakázáno.
 
Zámek Chrast u Chrudimi – sídlo městského muzea Kultura

Zámek Chrast u Chrudimi – sídlo městského muzea

Původně renesančně stavěný mezi lety 1579 a 1605 Albrechtem Slavatou z Chlumu a po něm Markétou Berkovou, rozenou Trčkovou, od roku 1664 letní rezidence královéhradeckých biskupů, přestavěný a doplněný dalšími barokními křídly v letech 1721 – 1731 a kolem roku 1742.

Hrad Karlštejn z ptačí perspektivy Letní sporty

Hrad Karlštejn z ptačí perspektivy

Let vrtulníkem nad Karlštejnem si můžete vychutnat s profesionály. Během letu uvidíte nejen samotný hrad ve svém půdorysu ale i golfový areál, lomy Velká a Malá Amerika. A můžete si zaletět se podívat na hrady Točník, Žebrák, Křivoklát nebo zámek Hořovice. Místo vzletu je louka u mostu přes řeku Berounku na Karlštejně.

Zámek Rabštejn nad Střelou – dopřejte si romantickou svatbu Památky

Zámek Rabštejn nad Střelou – dopřejte si romantickou svatbu

Zámek v Rabštejně na Střelou se pomalu otevírá veřejnosti. Po prvních rekonstrukcích, které mají objekt stavebně vrátit do stavu dle jednotlivých historických slohů, slouží prostory ke svatebním obřadům a příležitostným prohlídkám.

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů Památky

Zámek Nižbor – poznejte každodenní život Keltů

Na zámku Nižbor je již několik let zřízeno Keltské informační centrum, které se stalo střediskem nejen kultury dávno zaniklé, ale i Keltství nově se probouzejícího.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy Památky

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury Památky

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí Památky

Hrad Radyně s pohádkovou expozicí

Dominantou celého Plzeňska je zřícenina hradu Radyně. Dnes na Radyni láká především pohádková expozice v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu.

Zámek Krásný Dvůr Památky

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.

Hrad Kost v Českém ráji Památky

Hrad Kost v Českém ráji

Jedním z nejzachovalejších, nejvýznamnějších a zároveň posledních středověkých hradů v České republice je hrad Kost. Hrad se nachází asi 18 km od města Jičín v chráněné krajinné oblasti Český ráj.

Zámek Jemnice Památky

Zámek Jemnice

Zámek Jemnice vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného patrně v první polovině 13. století. Dochované části nárožních věží poskytují důkazy, že původní hrad měl pravidelnou dispozici typu francouzského kastelu.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek Památky

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec. Podívat se můžete do mnoha krásných expozic i nádherné zahrady a parku.

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů Památky

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Hrad Jenštejn – zřícenina hradu v rovinaté krajině Polabí Památky

Hrad Jenštejn – zřícenina hradu v rovinaté krajině Polabí

Po dlouhé rekonstrukci je hrad otevřen! Můžete vidět nově instalovanou expozici věnovanou Janu Mikoláškovi, významnému jenštejnskému léčiteli. Současným majitelem hradu je obec Jenštejn.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků Památky

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou Památky

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance. V rámci prohlídkových okruhů si můžete vybrat ze dvou tras: Zámek za Valdštejnů nebo Zámek za Thurn Taxisů.

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje Památky

Hrad Valdštejn – nejstarší hrad Českého ráje

Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách. Dnes je oblíbeným výletním místem v Českém ráji a také třetí nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.