ÚvodAktualityObjevte nejnáročnější a nejzajímavější hřebenovky v Česku: hory, výhledy, wellness i skvělé ubytování
Objevte nejnáročnější a nejzajímavější hřebenovky v Česku: hory, výhledy, wellness i skvělé ubytován
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Objevte nejnáročnější a nejzajímavější hřebenovky v Česku: hory, výhledy, wellness i skvělé ubytování

Poslechněte si audio verzi článku
I při jednodenním výletu do hor se dá zažít ledacos, ale co vyzkoušet nejzajímavější hřebenovky v Česku? Připravte se na to, že vám dají zabrat, ale když se na túry dobře připravíte, určitě je zvládnete. Vydejte se s Kudy z nudy po nejkrásnějších turistických trasách na hřebeny hor!
Touláte se s Kudy z nudy po dálkových turistických trasách? Připravili jsme pro vás velký přehled dálkových turistických tras i tipy na pohodové hřebenovky přes tři pohoří, která jsou pro přechod hřebenů tak akorát. Cesta přes Jizerské hory, Orlické hory a Rychlebské hory je přiměřeně dlouhá, s dobře značenými cestami a zvládnete ji pěšky i na kole. Co ale nabídneme těm, kteří hledají opravdovou výzvu a cestu, na které stráví třeba několik dnů? Vedle hřebenovek Javorníků a Beskyd jsme pro vás připravili i další tipy na náročné hřebenovky, kde si dáte do těla. A pokud by vám naše treky připadaly krátké, můžete si putování prodloužit výšlapy ke spoustě zajímavých míst kolem hlavních tras.
 

Krkonoše: šedesát kilometrů přes Sněžku

Naše nejvyšší hory Krkonoše ani nemusíme představovat, zná je prostě každý. Jejich přechod se dá zvládnout za víkend, trasa s převýšením přibližně dva tisíce metrů měří přibližně šedesát kilometrů a nabízí tisíce úchvatných výhledů do okolí. Dobrým výchozím místem může být Harrachov, ze kterého kolem Mumlavského vodopádu vystoupáte na hlavní hřeben. Cesta pokračuje k prameni Labe, odkud se můžete podívat na Zlaté návrší k mohyle Hanče a Vrbaty, na Růženčinu zahrádku, Harrachovy kameny a Labský důl s Labským a Pančavským vodopádem.



Přenocovat můžete třeba v Moravské boudě, na Martinově boudě, Špindlerově boudě, Labské boudě anebo na Luční boudě s pivovarem, případně v některé z útulen. Druhý den vás pak čeká výstup na Sněžku a dechberoucí výhledy na modravé hladiny ledovcových jezer Maly Staw a Wielky Staw a kotle, ve kterých zůstává ležet sníh až do léta; schválně se také cestou můžete zastavit u takzvané Mapy republiky. Dál půjdete až k Horní Malé Úpě, přes Rýchorský hřebenDvorskému lesu a nakonec sejdete po červené kolem tvrze Stachelberg do Trutnova.
 

Jeseníky: čtyřicet kilometrů přes Praděd

Podobně jako Sněžka patří k povinným turistickým cílům Praděd, nejvyšší vrchol Jeseníků a zároveň nejznámější horský symbol Moravy a Slezska. Trasa, která začíná na Ramzové, nabízí kromě převýšení 1 400 metrů přechod nejhezčí části hřebene Hrubého Jeseníku a také další vrcholy s fantastickými výhledy – Šerák, Keprník či Vozku.



Na cestě projdete nejstarší moravskou přírodní rezervací Šerák-Keprník a také kolem jednoho z nejstarších poutních míst v Jeseníkách, Vřesové studánky. Přenocovat můžete například v Chatě Jiřího na Šeráku, postavené téměř na vrcholu hory již roku 1888, kde můžete obdivovat díla českého akademického sochaře Otmara Olivy, anebo v některém z hotelů a chat na Červenohorském sedle. Další den pak budete přes Švýcárnu pokračovat na Praděd a pak strmým sestupem údolím Bílé Opavy, kde horská říčka vytváří krásné kaskády a peřeje, do Karlovy Studánky.
 

Bílé Karpaty: osmdesát kilometrů přes Velkou Javořinu

Romantické výhledy do krajiny, luční cesty, kraj starodávných legend a toulání po hranicích se Slovenskem: to všechno na vás čeká v Bílých Karpatech. Cesta vede z Vlárského průsmyku na vrchol Javorník a dál na Žítkovou, známou z knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové. Tam se můžete ubytovat například v Hotelu Kopanice nebo v Tree House Žítková.



Dál vás čeká Mikulčin vrch, Velký Lopeník s rozhlednou, Strání a oblíbená Velká Javořina, nejvyšší vrchol Bílých Karpat. Ubytovat se můžete například v Holubyho chatě. Po hranicích pak přes Novou horu, Tři Kameny, Kobylu a Bukovinu dojdete do Radějova (tam se můžete ubytovat například v Hotelu Radějov či v pensionu Roseta) a nakonec do Strážnice.
 

Brdy: 120 kilometrů přes Tok a Prahu

I když pohoří Brdy neoslní obrovskou nadmořskou výškou, nabízí zřejmě nejdelší hřebenovku u nás: Brdská hřebenovka nabízí milovníkům pěší turistiky 120 kilometrů dlouhou cestu od Jíloviště až do Spáleného Poříčí. Dálková trasa navíc propojuje nejkrásnější místa, jaké Brdy nabízí, od nejvyšších vrcholů Tok (865 m) a Praha (862 m) přes okolí malebných Padrťských rybníků a brdský Olymp, tedy horu Plešivec, až po zaniklý klášter Teslíny nebo poutní areál Skalka u Mníšku pod Brdy. Brdskou hřebenovku můžete projít pěšky, projet na kole, na etapy či najednou.



Díky minulosti a bývalému vojenskému újezdu ale přímo v Brdech nenajdete žádná běžné turistické služby jako občerstvení, restaurace a penziony. Pamatujte na to, až budete plánovat svou trasu. Ubytovat se můžete třeba v Esmarin Wellness Hotelu v Mníšku pod Brdy, ve Wellness Hotelu Brdy ve Spáleném Poříčí, v Glampingu Skořice nebo v Glampingu BrdyRožmitálu pod Třemšínem.
 

Pár rad před cestou

  • Základem pro túru jsou dobré a nepromokavé boty, které je samozřejmě dobré před cestou trochu prošlápnout. Podobně důležité jsou ponožky, které vás uchrání od puchýřů.
  • Na vícedenní pochod si přibalte náhradní ponožky a nepromokavou bundu nebo pláštěnku, dlouhé kalhoty a termoprádlo. I v létě se v horách večer můžou hodit rukavice a čepice, šátek a funkční nákrčník.
  • Jako ochranu proti slunečnímu záření budete potřebovat opalovací krém, sluneční brýle a kšiltovku nebo jinou pokrývku hlavy.
  • Do batohu si přibalte také náplasti, dezinfekci, něco proti bolesti a proti průjmu.
  • Pamatujte na jídlo a hlavně vodu, ne všude objevíte restaurace a studánky.
  • Nezapomeňte si vzít mobilní telefon, doklady a peníze, protože na spoustě horských chat se nedá platit kartou.
  • V národních parcích i chráněných krajinných oblastech platí zákaz chodit do přísněji střežených oblastí vymezených ochránci přírody. V Brdech je zákaz rozšířený i na část bývalých vojenských oblastí, kde se stále nachází nevybuchlá munice.
Brdská hřebenovka – trasa vrcholovými partiemi Brd Letní sporty

Brdská hřebenovka – trasa vrcholovými partiemi Brd

Brdská hřebenovka nabízí milovníkům pěší turistiky 120 kilometrů dlouhou cestu od Jíloviště až do Spáleného Poříčí. Dálková trasa propojuje nejkrásnější místa, jaké Brdy nabízí, od nejvyšších vrcholů Tok (865 m) a Praha (862 m) přes okolí Padrťských rybníků až po brdský Olymp, horu Plešivec.

Nejkrásnější pohodové hřebenovky v Čechách: Jizerské, Orlické a Rychlebské hory

Nejkrásnější pohodové hřebenovky v Čechách: Jizerské, Orlické a Rychlebské hory

Šumava a Krušné hory jsou na souvislé túry po hřebenech příliš dlouhé, Krkonoše zase krátké, Novohradské hory z velké části leží na území Rakouska a v přechodu Brd z jednoho konce na druhý brání posádkové cvičiště Jince. Proto jsme vybrali tři pohoří, která jsou pro přechod hřebenů tak akorát: přiměřeně dlouhá, s dobře značenými cestami i spoustou zajímavých míst.

Dálkové turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší dovolenou

Dálkové turistické trasy: novinky, zajímavosti a tipy pro pestřejší dovolenou

Oblíbili jste si dálkové trasy pro pěší? Nejste sami, každý rok se na ně vydávají tisíce výletníků. Pro ně i další cestovatele, kteří dálkové putování teprve plánují, máme na Kudy z nudy pár dobrých zpráv – třeba tu, že na dálkových trasách Via Czechia vznikne přibližně 150 nových útulen. Teď už vás noc v horách daleko od civilizace nezaskočí!

Jeseníky – hory, které si zamilujete Příroda

Jeseníky – hory, které si zamilujete

Jeseníky s podhůřím jsou horským rájem s mnoha přírodními, historickými i technickými poklady. V létě zde najdete stovky dobře značených tras jak pro pěší, tak pro cykloturistiku. Nejen vyhlášená střediska zimních sportů, ale i lázně, památky a kulturní akce jsou důvodem, proč je navštívit i v zimě.

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou Letní sporty

Stezka Českem – severní část 1000 kilometrů dlouhé trasy celou republikou

Stezka Českem je prvním oficiálním přechodem Česka! Jedná se o 1000 kilometrů dlouhou trasu a je jen na vás, kdy, kde a jak se na cestu vydáte. Můžete ji jít vcelku anebo po jednotlivých úsecích.

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Velký přehled dálkových turistických tras napříč Českou republikou

Které dálkové turistické trasy vedou Českem? Dálkové pěší trasy křižují naši republiku různými směry. Některé z nich dokonce dostaly pojmenování po významných osobnostech spojených s rozvojem turistiky, kultury a sportu. Další se jmenují podle toho, kudy procházejí a jiné připomínají význačné události z historie. Několik tras vedoucích přes naše území je evropského významu, jedná se o dálkové trasy, které protínají několik států. Kudy z nudy vám přináší přehled těchto tras. Projdete se po nějaké?

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí Příroda

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty – louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor Ubytování

Kramářova chata na Suchém vrchu – legenda Orlických hor

Turistická chata na Suchém vrchu, která byla postavena podle plánů architekta Jaroslava Stejskala, je známá od 20. let minulého století. Své honosné jméno má podle prvorepublikového předsedy vlády Karla Kramáře. Obnova chaty byla dokončena v červenci 2012 a nyní opět slouží turistům a návštěvníkům.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny Příroda

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Bučiny v Jizerských horách se staly první českou přírodní památkou na seznamu UNESCO, zapsány byly v červenci 2021. Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je nejenom největším chráněným územím v Jizerských horách, ale patří také mezi několik největších Národních přírodních rezervací v ČR.

Orlické hory – dominanta východních Čech Příroda

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Chráněná krajinná oblast Beskydy Příroda

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Výlet do Krakonošova království za dávnými příběhy a krásnou přírodou

Výlet do Krakonošova království za dávnými příběhy a krásnou přírodou

Jestliže chodíte rádi po horách a lákají vás dávné příběhy, v nichž se snoubí legendy a skutečnost dohromady, vypravte se s námi do Krkonoš, za vládcem hor Krakonošem! Trasa z Rokytnice nad Jizerou prochází nejen místy spojenými s pověstným Krakonošem, ale také s marným bojem finanční policie s místními pašeráky.

Výšlap na Třístoličník a túra po trojmezném hřebenu s výhledy na Šumavu i Alpy

Výšlap na Třístoličník a túra po trojmezném hřebenu s výhledy na Šumavu i Alpy

Nejkrásnější výhledy na českou i bavorskou stranu Šumavy jsou na podzim z vrcholu Třístoličníku. V případě příznivého počasí jsou odsud vidět i rakouské Alpy. Tato fantaskní skalní vyhlídka proto určitě stojí za návštěvu. Ideálním výchozím i cílovým místem k výletu je Nová Pec. Místní šumavská lokálka vás odveze do Nového Údolí odkud vede naše trasa po německé straně na Třístoličník, aby se poté vrátila do Čech přes Vysoký hřeben, Trojmezí a Plechý po Rakouské cestě zpět do výchozího bodu. Trasa patří k náročnějším túrám v horském prostředí, celý okruh měří 23 km.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor Letní sporty

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy.

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi Příroda

Cesta česko-polského přátelství napříč Krkonošemi

Cesta Česko-polského přátelství je nejznámnější magistrálou Krkonoš. Po většinu své 28 kilometrů dlouhé trasy nabízí hřebenovka nádherné výhledy současně na polskou i českou stranu hor a vede přes nejvyšší hřebeny Krkonoš.

Vsetínské Beskydy – kopce pro sport i relaxaci na Valašsku Příroda

Vsetínské Beskydy – kopce pro sport i relaxaci na Valašsku

Vsetínské Beskydy (straším pojmenováním Vsetínské vrchy či Vsacké vrchy) od Moravskoslezských Beskyd na severu dělí údolí Rožnovské Bečvy. Rekreačními centry jsou Soláň, Bumbálka, na západě Bystřička s vodní nádrží, Velké Karlovice či Horní Bečva. U západní hranice hřebene leží město Vsetín.

Hřebenovka Českým Švýcarskem Letní sporty

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

Dvě nejkrásnější moravské hřebenovky: přejděte Beskydy a Javorníky

Dvě nejkrásnější moravské hřebenovky: přejděte Beskydy a Javorníky

Sbalit si jen to nejnutnější, předem zamluvit noclehy na horských chatách a vyrazit jen tak nalehko po horských hřebenech? Je to celkem snadné, stačí odhadnout své síly a najít dobré dopravní spojení. S výběrem nejkrásnějších tras vám pomůžeme my z portálu Kudy z nudy.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor Příroda

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice Příroda

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří v České republice

Brdy – nejvyšší ryze české pohoří u nás, se nachází v jihozápadní části Středočeského kraje. Od roku 1926 do ledna 2016 byla tato oblast vojenským újezdem, čímž si uchovala ráz divoké neosídlené krajiny. Nyní je tento přírodní areál o rozloze 380 km² chráněnou krajinnou oblastí.

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna Zimní sporty

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna

Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.