ÚvodAktualityZima na kolejích: kam se můžete vypravit na výlet vlakem po celý rok?
Zážitky

Zima na kolejích: kam se můžete vypravit na výlet vlakem po celý rok?

  • 4. listopadu 2023
S koncem léta utichá provoz výletních vlaků, vláčků a parních lokomotiv, což ale neznamená, že by milovníci drážních výletů museli sedět až do jara doma! Existují tratě, které jsou krásné a v provozu po celý rok – někde vás po nich svezou České dráhy, jinde soukromí dopravci. Kam se nechat unášet vláčkem do dáli vám napoví Kudy z nudy.

Po trase Pražského semmeringu

Pražský motoráčekPrvní tip máme pro Pražáky – pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět. Cestou nabízí překrásné pohledy na Prahu, které se otevírají z železničního mostu přes Vltavu. Vidět je i panorama Pražského hradu, Vyšehrad a z hlubočepských viaduktů můžete sledovat téměř vesnickou zástavbu původních Hlubočep, ale i unikátní přírodu Prokopského údolí. Přes Košíře a Cibulku projíždí vlak přírodní park Motol a Stodůlky. Trasa končí ve stanici Praha-Zličín, která je nedaleko konečné tramvají Sídliště Řepy, odkud se lze vrátit zpět do centra. Jízdu Pražského motoráčku zajišťuje dopravce KŽC Doprava, který se specializuje na provozování nostalgických vlaků. V pracovní dny jezdí po trase linka ČD S65 v časovém rozmezí od 5:00 do 22:00 hodin. Vlaky jezdí mezi zastávkami Praha hl. n. – Praha-Smíchov – Praha-Zličín – Hostivice – Rudná u Prahy.
 

Polubenka z Tanvaldu přes Harrachov až do Szklarské Poreby

zubačka kořenovOzubnicová železnice nazývaná místními Zubačka nebo Polubenka jezdí Tanvaldu do Harrachova a polské Szklarské Poręby celoročně a v zimě pilně vozí lyžaře. Trať mezi Tanvaldem a Harrachovem je jednou z posledních normálně rozchodných ozubnicových železnic v Evropě a zároveň představuje nejstrmější železnici v České republice. Trať se honosí mnoha zajímavými stavbami, mimo jiné pěti tunely, z nichž nejdelší měří 940 metrů, dodnes dochovanou 4,43 km dlouhou dvoupásovou Abtovou ozubnicí v ose koleje na sedmikilometrovém úseku TanvaldKořenov, překonávající výškový rozdíl 235 metrů maximálním stoupáním až 58 promile. Zajímavostí je také to, že se zde točil film Věry Chytilové "Kalamita". Osobní vlaky projíždějí touto tratí na trase LiberecJablonec nad Nisou – Lučany – SmržovkaTanvaldDesná – Dolní Polubný – KořenovHarrachov – Szklarska Poręba.
 

Výlet na Švestkovou dráhu

švestková dráha zimaŠvestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10. Vlaky zde provozuje společnost AŽD Praha, jedná se o motorové jednotky RegioSprinter, které vás komfortně a s příjemnou obsluhou odvezou do Muzea českého granátu, k Ulrice von Levetzow, pod hrady Košťálov a Oltářík, nebo jen tak do přírody. Název lokálky Švestková dráha byl používán sudetskými Němci (ovšem pod sudetoněmeckým ekvivalentem "Zwetschkenbahn") až do jejich násilného odsunu po druhé světové válce. Jméno trati dalo v tehdejší době velké množství švestkových sadů a alejí, z nichž do dnešních dnů zůstaly po napadení nemocí šarka pouze nepatrné zbytky.
 

Posázavským Pacifikem z Braníka do Čerčan

Posázavským PacifikTrať okolo řeky Sázavy v Posázaví patří k trempským stálicím víkendových výletů od dob první republiky. V zimní sezóně vás tratí Praha – Čerčany svezou vlaky Českých drah, které zde jezdí celoročně. Ať už patříte k starým turistickým mazákům či jste Posázavským Pacifikem ještě nejeli, určitě vás vždycky nadchne nádherná krajina, lesy a skály, tunely a ve všech ročních obdobích krásná řeka Sázava. Vláček do Posázaví, krajiny romantických duší, vyjíždí z pražského Hlavního nádraží a zastavuje v Braníku – ZbraslaviVraném nad VltavouDavli – Petrově – v Lukách pod Medníkem – Jílovém – Krhanicích – Týnci nad Sázavou – v Poříčí a Čerčanech. Milovníkům přírody a turistiky můžeme doporučit výlet z Kamenného Přívozu po červené značce okolo Sázavy do Petrova u Prahy.
 

Jízda horskou krajinou Krušnohorského semmeringu

Krušnohorský semmeringKrušnohorský semmering je horská část druhé nejvýše položené železniční trati v České republice, která vede z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu. Na úseku z Nejdku do Perninku překonává vlak na patnácti kilometrech výškový rozdíl 365 m. Je tomu tak pomocí tří tunelů a novohamerské smyčky. Zde se motorový vlak otáčí do protisměru obloukem o poloměru 180 metrů a dostane se tak až do nadmořské výšky 915 metrů, což je druhý nejvyšší bod dosažený na železnici v Česku. Tento bod se nachází mezi zastávkami Pernink a Oldřichov u Nejdku, stanice Pernink je druhá nejvýše položená železniční stanice v Čechách. Trať byla dokončena v roce 1899, vede krajinou Krušných hor a nabízí daleké výhledy do údolí říčky Rolavy. Na trati (v obci Pernink) se nachází technická zajímavost – impozantní klenutý kamenný viadukt, který v nejvyšším bodě dosahuje výšky 20 m. Původně měla být trať součástí Dráhy císaře Františka Josefa z Vídně do Plzně a odtud pak do Saska. Vlaky Českých drah zde jezdí denně, a to po trase Karlovy Vary – Stará a Nová Role – Nejdek – Vysoká Pec – Nové Hamry – Sejfy – PerninkHorní Blatná – Potůčky – Johanngeorgenstadt.
 

Všechny krásy Šumavy na Šumavské dráze

GW Train šumavaŠumavské hluboké lesy, horské louky a podmáčená blata chytnou za srdce každého milovníka přírody v jakékoli roční době. Díky společnosti GW Train, která provozuje Šumavské dráhy si lze jízdu šumavskou krajinou vychutnat v létě i v zimě. Vybrat si můžete hned ze tří tras – nejpopulárnější z nich je České BudějoviceČerný Kříž, která vede přes Český Krumlov – Hořice na Šumavě – Černou v Pošumaví – Horní PlanouNovou Pec – Ovesnou a Pěknou na Černý Kříž. Tam se potkávají vlaky jedoucí po trase Číčenice – VodňanyBavorovPrachaticeVolary – Dobrá na Šumavě – Černý KřížStožec a Nové Údolí. Poslední šumavskou dráhou společnosti GW Train je trasa StrakoniceVimperkKubova HuťLenoraSoumarský MostVolary. Na všech tratích vás svezou bezbariérové oranžovo-zelené motoráčky Regio Sprinter RVT s hlášením stanic, klimatizací, panelem s aktuálním úsekem projížděné trasy a wi-fi. V sezóně je připojen také speciální vagon pro převoz kol a lyží.
 

Zapomenutá středočeská lokálka z Olbramovic do Sedlčan

vlakMalebná a romantická Sedlčanka, tedy lokálka z Olbramovic do Sedlčan byla vystavěna v letech 1893–1894 jako soukromá dráha. Později byla připojena k ČSD. Vede krásnou krajinou lesů, luk a vesniček středního Povltaví. Železniční trať Olbramovice – Sedlčany je v jízdním řádu ČD označena jako 223. Jedná se o jednokolejnou trať, jejíž okolí je velmi malebné. Vlaky jezdí ze Sedlčan do Bořené Lhoty, Štětkovic, Minartic, Voračic, Vrchotových Janovic a Olbramovic. Tam lze přesednout na vlaky do Prahy či Českých Budějovic. Místní obyvatelé jsou na „svou dráhu“ velmi hrdí a laskavě jí přezdívají Seldčanský Pacifik nebo Sedlčanka. Svézt se po ní můžete po celý rok, jezdí zde České dráhy.
 

Výlet do Jeseníků po Slezském semmeringu a do Vrbna pod Pradědem

jeseníky semmering vlak zimaPrvní říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor. Železnice zejména v Horní Lipové prochází několika údolími a tvoří úchvatné zákruty nad nimi. Údolí železnice překonává pomocí viaduktů, přičemž jen na území Horní Lipové jich je šest. Trasa mezi Brannou a Lipovou překonává značné převýšení, přičemž nejvyšším bodem trati je Ramzová (760 m n.m.), které je nejvýše položenou rychlíkovou stanicí v ČR. Vlaky Českých drah zde jezdí každý den, a nejen „obyčejné“ osobáky, ale zejména vlaky spěšné, které vyjíždí ze Zábřehu na Moravě a jedou před Hanušovice – Potůčník – Brannou – Ostružnou – RamzovouLipovou až do Jeseníku.
 
Naopak krásnou lokálkou, kde spěšný vlak nepotkáte, zato si užijete poklidnou jízdu hezkou krajinou je dráha z Milotic nad Opavou do Vrbna pod Pradědem, kterou provozuje GW Train. Jezdí se zde denně po celý rok, a to mezi zastávkami Milotice nad Opavou – Nové Heřminovy – Kunov – Široká Niva – Pocheň – Karlovice – Vrbno pod Pradědem.
Legiovlak 2024

19. 11.24. 11.
Legiovlak 2024

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.

S Nebelem po semmeringu v Jeseníkách Zážitky

S Nebelem po semmeringu v Jeseníkách

Vydejte se po nejkrásnější tuzemské železniční dráze po stopách Aloise Nebela. Cesta začíná ve známém železničním uzlu Zábřeh na Moravě a pokračuje jednotlivými zastávkami až do Zlatých Hor.

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou Památky

Krušnohorský semmering – projížďka malebnou horskou krajinou

Horská část druhé nejvýše položené železniční tratě v České republice z Karlových Varů do Johanngeorgenstadtu překonává na 15 km úseku z Nejdku – Nových Hamrů a Perninku výškový rozdíl 365 m. Obloukem o poloměru 180 m se trať otáčí do protisměru a dosahuje nadmořské výšky 915 m n.m.

Posázavská stezka – česká trempská klasika Příroda

Posázavská stezka – česká trempská klasika

Naučná stezka prochází údolím řeky Sázavy a po svazích vrchu Medník. Začíná i končí na železniční zastávce Petrov u Prahy. Seznámíte se na ní nejen s přírodními poměry, ale také o stavbě železniční trati Posázavského pacifiku, řece Sázavě, vodáctví a historii trampingu.

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba Zážitky

Ozubnicová železnice Tanvald-Desná-Kořenov-Harrachov-Szklarska Poręba

Jediná ozubnicová železnice České republiky představuje jedinečnou kulturní a technickou památku. Jizerskohorsko-krkonošská železniční trať je nejstrmější a jediná normálně rozchodná ozubnicová železnice v České republice. Pomocí ozubnice Abtova systému vlak vyšplhá na pouhých 7 km o 235 metrů výše.

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy Zážitky

Posázavský pacifik – legendární železniční trať podél Sázavy

Posázavský Pacifik je vyhlášenou železniční tratí z Prahy do Čerčan (č. 210) a z Čerčan do Světlé nad Sázavou (č. 212), která se vine cca 130 km podél řeky Sázavy. Jezdí po ní jak pravidelná osobní doprava, tak nostalgické vláčky a parní lokomotivy nebo víkendové turistické linky.

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách Památky

Slezský Semmering – horská železnice v Jeseníkách

První říjnový den roku 1888 byla zprovozněna železniční trať z Hanušovic do Jeseníku, tzv. Slezský Semmering. Zejména úsek mezi stanicemi Branná a Lipová-lázně nabízí cestujícím úchvatné pohledy na hřebeny Jeseníků a Rychlebských hor.

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří Zážitky

Švestková dráha – malebná lokálka v Českém středohoří

Švestková dráha je malebná lokálka v severních Čechách spojující Litoměřice horní nádraží, Lovosice a Most. Její historie sahá do roku 1898, kdy vyjel na trať první vlak. Dráha je v provozu denně v rámci linky U10.

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy Zážitky

Šumavský expres – lokálka srdcem Šumavy

Na šumavských lokálkách snadno podlehnete idyle venkovských tratí a romantice lesních nádraží. Vlakem se lze vydat podél břehů největšího přehradního jezera u nás i hlubokými lesy u Nového Údolí.

Poličská lokálka – místní dráha ze Svitav do Poličky Zážitky

Poličská lokálka – místní dráha ze Svitav do Poličky

Místní dráha, jejíž koleje vedou ze Svitav, přes královské věnné město Poličku do Žďárce u Skutče, se vine mezi kopci a loukami od roku 1896. Trať prochází překrásnou krajinou Českomoravské vrchoviny a její malé vagonky stále vozí cestující do školy, za prací i na výlety.

Malý pojizerský Pacifik – romantická jízda údolím Jizery Zážitky

Malý pojizerský Pacifik – romantická jízda údolím Jizery

Pojizerským Pacifikem se nazývá železniční trať ve směru Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Přírodní scenérie, které spatříte při jízdě, opravdu stojí za vidění.

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem Památky

Pražský motoráček – historickým motoráčkem pražským semmeringem

Pražský motoráček jezdí celoročně každou sobotu, neděli a ve státní svátky po tzv. Pražském semmeringu, po trati číslo 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět.

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě Památky

Černý kříž u Mrtvého luhu na Šumavě

Černý kříž je malá osada, kterou tvoří několik roztroušených stavení na okraji nivy Studené Vltavy, asi 4 km od obce Stožec. Jedná se o významný v lesích ukrytý šumavský „železniční uzel“ tratí (od Volar, Nové Pece a Nového Údolí) s mohutnou staniční budovou.

Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové Kultura

Muzeum Slezského Semmeringu v Horní Lipové

Půvabné muzeum popisuje historii horského úseku Branná – Ostružná – Ramzová – Horní Lipová – Lipová Lázně na železniční trati Hanušovice – Jeseník, zprovozněné v roce 1888.

Trať Karlovy Vary – Mariánské Lázně Zážitky

Trať Karlovy Vary – Mariánské Lázně

Romantická trať z Karlových Varů do Mariánských Lázní slouží veřejnosti už od roku 1898. Trať označená v jízdním řádu číslem 149 je dlouhá 53 kilometrů a vede z velké části chráněnou oblastí Slavkovský les.

Sedlčanka – lokálka ze Sedlčan do Olbramovic Zážitky

Sedlčanka – lokálka ze Sedlčan do Olbramovic

Malebná a romantická lokálka z Olbramovic do Sedlčan byla vystavěna v letech 1893–1894 jakou soukromá dráha. Později byla připojena k ČSD. Vede krásnou krajinou lesů, luk a vesniček středního Povltaví.