ÚvodAktualityVánoční výlety za duchovními zážitky, nadějí a romantikou
Zážitky

Vánoční výlety za duchovními zážitky, nadějí a romantikou

Poslechněte si audio verzi článku
Vánoce: vzácný čas, který přichází jen jednou do roka. Je to spirituální svátek, příběh o narození Krista, plný naděje a víry. Vybízí k tomu, abychom ho naplnili vlastními hlubokými duchovními prožitky – takovými, na které jindy nemáme čas. Vydejte se jim vstříc s Kudy z nudy a zažijte magickou atmosféru vánočních svátků.
Pravé Vánoce nejsou jen kapr se salátem, Tři oříšky pro Popelku a hromady dárků. Odedávna to byl vzácný čas, spojený s vírou, nadějí a očekáváním. V předkřesťanských dobách šlo o slunovrat a návrat Slunce, při křesťanských Vánocích slavíme narození spasitele. Nezáleží na tom, kolik druhů cukroví upečeme a jak dlouho budeme uklízet – ostatně znáte vánoční vtip o uklízení? Říká, že Ježíšek se taky narodil ve chlévě...
 

Poselství Vánoc

Na čem ale záleží je to, jaký význam pro nás Vánoce mají a jak zařídit, abychom se skutečně cítili výjimečně a slavnostně. Jak? Osvědčený recept radí naplnit sváteční dny tím, co je pro nás důležité a cenné. Pro některé to je dostatek jídla, dvacet druhů cukroví, drahé dárky a alkohol, pro jiné pohádky, děti a společně strávený čas, pro další třeba romantika, odpočinek a výlety do přírody. Ostatně při hledání silných zážitků procházky do přírody vůbec nejsou špatný tip, zvlášť v období adventu, kdy má většina lidí jiný program. A vezměte s sebou kamarády, protože blízký člověk se dá potěšit jinak než drahým dárkem.

Objevujte kouzlo adventu a Vánoc
 

Vánoce v Břevnovském klášteře

česká mše vánočníDojímá vás atmosféra Půlnočních mší a tóny České mše vánoční Jakuba Jana Ryby? I to je spirituální zážitek. Nemusíte ale čekat až do Štědrého dne, vydejte se vánoční atmosféře naproti výletem třeba do některého z řady klášterů. V Praze to může být Břevnovský klášter, vůbec nejstarší fungující klášter v Česku. Připravený je vánoční prohlídkový okruh, volně přístupná klášterní zahrada a samozřejmě také Klášterní šenk s nabídkou místních piv. A pozor: pokud byl pivovar součástí nově založeného kláštera už v roce 993, je Břevnovský klášter nejstarší doložené místo v českých zemích, kde se vařilo pivo. Na dávnou tradici navázal klášterní pivovar sv. Vojtěcha, obnovený v roce 2011, který vaří klášterní piva značky Benedict. Ochutnejte je, prý dokážou zahnat smutek i únavu!
 

Výlety za duchovními zážitky a sněhem

bílé vánocePokud stejně jako Karel Gott sníte o Vánocích bílých jako sníh, v Praze je zažijete těžko. Větší šanci budete mít na venkově, a tak se vydejte zážitkům naproti třeba do Broumova. Broumovský klášter pořádá každý rok adventní trhy i vánoční prohlídky, takže podobně jako v písničce zažijete i vánoční stromeček, světla svíček, jmelí a andělské zvonění vánočních zvonků. I tenhle výlet se dá dobře spojit s procházkou, třeba do skalních měst Broumovských stěn a k barokní kapli Panny Marie Sněžné na Hvězdě. Stavitel a architekt Kilián Ignác Dientzenhofer jí dal symbolický půdorys hvězdy a i ona nese hluboké duchovní poselství a příběh o naději.

Šanci na skutečnou zimní atmosféru nabízí také Vysočina: navštivte bývalý cisterciácký klášter, nyní zámek ve Žďáru nad Sázavou. V Muzeu nové generace se neseznámíte jen s historií bývalého kláštera, ale také s mistrem barokní gotiky Janem Blažejem Santinim. Hezkou tečkou pak může být krátký výlet k jeho nejkrásnější stavbě, poutnímu kostelu sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře: vypíná se přímo nad klášterem a otevřeno tu mají celý rok.

Když nebudete spěchat, zastavte se ještě v Želivském klášteře. Kromě adventních prohlídek tu podobně jako v Břevnově objevíte klášterní pivovar s restaurací a klášterní hotel. Není to dobrý důvod, proč se na Vysočině zdržet třeba o pár dní déle?
 

Toulky od Kutné Hory přes Velehrad až do Českého Krumlova

Během celého adventu je otevřená také katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci, další skvostné dílo Jana Blažeje Santiniho, a chrám sv. Barbory. Kostel zasvěcený pomocnici v nouzi, přímluvkyni za dobrou smrt a patronce horníků a všech, kteří mají nebezpečné povolání, je považovaný za nejkrásnější katedrální stavbu v České republice.

Pokud nemáte tolik času, užijte si alespoň výjimečnou atmosféru tradičních adventních koncertů klášteře v Kladrubech, anebo se nechte Cyrilometodějskými cestami dovést na Velehrad, jedno z našich nejznámějších poutních míst. Zajímavým tipem je také kostel sv. Tomáše z Canterbury s mariánským sloupem v Mohelnici, kde je vždy na přelomu roku vystaven jeden z našich nejhezčích betlémů. U jeho zrodu stál lidový řezbář Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu (1909–1990) a pracoval na něm téměř třicet roků. Nyní o betlém pečuje a stále ho rozšiřuje jeden z jeho tří synů, František Nedomlel z Bruntálu.

Poslední tip pak patří rodinám: adventní a vánoční atmosféra Českého Krumlova nemá chybu, zvlášť když se vypravíte do Klášterů s interaktivní expozicí pro děti a zastavíte se na hradě a zámku u medvědího příkopu – i jeho obyvatelé slaví své medvědí Vánoce.

Výlety za za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku
Adventní víkendy v Českém Krumlově 2024

29. 11.1. 12.
Adventní víkendy v Českém Krumlově 2024

Zazpívat si koledy pod širým nebem, bavit se v průvodu andělů, popíjet punč na nejkrásnějším náměstí… To vše zahaleno do sváteční atmosféry. Advent a Vánoce mají v Českém Krumlově svůj nezaměnitelný půvab.

Rybova Česká mše vánoční v kostele U Salvátora

26. 12.
Rybova Česká mše vánoční v kostele U Salvátora

Bohemian Symphony Orchestra Prague uvede 26. prosince 2024 v 19:30 Vánoční koncert v kostele U Salvátora v Praze. Na programu bude nejznámější české klasické hudební dílo Jakuba Jana Ryby – Česká mše vánoční.

Česká mše vánoční J. J. Ryby v kostele sv. Salvátora v Praze

18. 12.
Česká mše vánoční J. J. Ryby v kostele sv. Salvátora v Praze

Tradiční vánoční koncert s provedením České mše vánoční Jakuba Jana Ryby (1765 – 1815) se letos uskuteční ve středu 18. prosince 2024 ve vytápěném kostele U Salvátora na Starém Městě.

Adventní koncert v Zrcadlovém sále zámku Dobříš

21. 11.
Adventní koncert v Zrcadlovém sále zámku Dobříš

Ve čtvrtek 21. listopadu 2024 se uskuteční od 17 hodin Adventní koncert v Zrcadlovém sále zámku Dobříš.

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.

Andělský průvod v Českém Krumlově 2024

13. 12.
Andělský průvod v Českém Krumlově 2024

Český Krumlov se opět promění v město andělů. Neváhejte a přileťte ve svém kostýmu, letos se průvod chystá 13. prosince 2024.

Andělský vlak do Teplic nad Metují

1. 12.
Andělský vlak do Teplic nad Metují

Historický motorový vlak z Trutnova do Teplic nad Metují, kde bude pro veřejnost připravena Mikulášská stezka s čertovskými úkoly a vánoční dílničkou.

Den otevřených dveří na Pražském hradě s vánoční výzdobou

30. 11.
Den otevřených dveří na Pražském hradě s vánoční výzdobou

Pražský hrad v sobotu 30. listopadu 2024 opět otevře své brány, letos už podruhé! I tentokrát si budete moci projít zcela zdarma běžně nepřístupné reprezentační prostory, které už budou navíc vánočně nazdobené a provoněné jehličím.

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2024

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2024

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2024. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.

Vánoce v klášteře v Polici nad Metují

12. 12.6. 1.
Vánoce v klášteře v Polici nad Metují

Vánoční výstava v prostorách opatova bytu kláštera v Polici nad Metují.

Vánoční trhy v klášteře

14. 12.
Vánoční trhy v klášteře

Vánoční trhy v prostorách kláštera v Polici nad Metují.

Kalendář 2024: Advent – čas příchodu Krista i dávných pohanských zvyků

Kalendář 2024: Advent – čas příchodu Krista i dávných pohanských zvyků

Víte, že počátky oslav adventu sahají až do 5. – 6. století? Advent je začátek liturgického roku, období čtyř neděl před 25. prosincem. Doba adventní je pro křesťany časem očekávání narození Krista a první adventní den je zároveň začátkem nového církevního roku, bez ohledu na civilní kalendář. Samotné slovo advent pochází z latinského "adventus", což znamená příchod. V dobách předkřesťanských naši předci v tomto čase oslavovali zimní slunovrat, návrat životadárného světla. Postupem času došlo k prostoupení prastarých obyčejů s křesťanskými a po celý prosinec se v lidových Vánocích objevovaly různé tajemné postavy. Pojďte si s námi připomenout živé či dnes již zaniklé tradice vztahující se k tomuto tajuplnému období, které letos připadá na období od 1. do 24. prosince 2024.

Vánoční příběh

8. 12.
Vánoční příběh

Autorské představení napsané pouze pro želivský klášter, seznámí s notoricky známým příběhem zrození Ježíše, ale také s příběhem, který zůstával celé staletí skryt, i když se odehrává ve stejný čas. Boj dobra se zlem, boj o každého člověka.

Adventní koncerty na Žofíně

22. 12.
Adventní koncerty na Žofíně

Zlatá adventní neděle na Žofíně bude patřit adventním koncertům Sukova symfonického orchestru. Zazní na nich suita českých a moravských koled pro dětský sbor – Vánoce malých zpěváčků a tradiční Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Světelný adventní kalendář ve Žďáru

24. 11.31. 12.
Světelný adventní kalendář ve Žďáru

V adventním období od 24. listopadu do 31. prosince, je na zámku připraven speciální program plný objevování a světel. Magický předvánoční čas si užijete díky světelnému adventnímu kalendáři. Přijďte k nám objevovat zářivé instalace, díky nimž nahlédnete možná do pekla a možná do nebe.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Adventní koncert ve Zlaté Koruně

30. 11.
Adventní koncert ve Zlaté Koruně

Vystoupí Trio Karageorgiev.

Adventní koncert – Klokoty, Tábor

8. 12.
Adventní koncert – Klokoty, Tábor

Benefiční Adventní koncert na podporu rodin dětí s autismem.

Oživený mechanický betlém v klášteře Kladruby

26. 12.
Oživený mechanický betlém v klášteře Kladruby

Oživený betlém na nádvoří kladrubského kláštera.

Advent v Mariánských Lázních – čas klidu a radosti

12. 12.22. 12.
Advent v Mariánských Lázních – čas klidu a radosti

Mariánské Lázně jsou známé svou lázeňskou elegancí a jedinečným kouzlem, které přitahuje návštěvníky po celý rok. Ačkoliv je toto město vyhledávané zejména v letní sezóně, i v zimě, a především během adventu, stojí za návštěvu.

Tisíc hlasů adventu

22. 12.
Tisíc hlasů adventu

Obecní dům, neděle 22. 12. 2024 v 16.00 a 20.00 hodin.

Viennese Tuning Times – Adventní koncert duchovní hudby Luka nad Jihlavou

1. 12.
Viennese Tuning Times – Adventní koncert duchovní hudby Luka nad Jihlavou

Viennese Tuning Times v kostele sv. Bartoloměje.

Slavnostní rozsvícení břevnovského vánočního stromu

30. 11.
Slavnostní rozsvícení břevnovského vánočního stromu

V sobotu 30.11.2024 v ulici Bělohorská u Kaštanu. Rozsvícení prvního vánočního stromu na Praze 6 začíná v 17 hodin.

Zámek Žďár nad Sázavou Kultura

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Adventní koncert na zámku Březnice – Andělský akordeon

6. 12.
Adventní koncert na zámku Březnice – Andělský akordeon

Zazní sólový akordeon ve své koncertní podobě zpestřený zpěvem adventních písní.

Adventní trhy na nádvoří Vlašského dvora

1. 12.
Adventní trhy na nádvoří Vlašského dvora

Pojďme rozsvítit nádvoří, načerpat vánoční náladu a oživit Vlašský dvůr.

Jakub Jan Ryba – Česká mše vánoční v Jízdárně Světce

22. 12.
Jakub Jan Ryba – Česká mše vánoční v Jízdárně Světce

Vánoční koncert v Jízdárně Světce bude v podání Uměleckého sdružení ČVUT Praha, Pěveckého sboru a Orchestru.

Čertohrátky v Adršpašských skalách 2024

7. 12.
Čertohrátky v Adršpašských skalách 2024

Advent v Adršpašských skalách letos opět ožije akcí Čertohrátky! V sobotu 7. prosince 2024 od 10:00 hodin na vás budou čekat pekelníci, připraveni prověřit vaše dovednosti v řadě čertovských soutěží.

Adventní prohlídky broumovského kláštera

1. 12.
Adventní prohlídky broumovského kláštera

Přijďte si do broumovského kláštera vychutnat adventní atmosféru a odpočinout od předvánočního shonu. Při adventních prohlídkách se pokocháte vánočně vyzdobeným klášterem a dozvíte se více o vánočních zvycích a tradicích.

Vánoční prohlídky broumovského kláštera

24. 12.26. 12.
Vánoční prohlídky broumovského kláštera

Prohlídkový okruh broumovského benediktinského kláštera bude přístupný i během vánočních svátků. Na Štědrý den, Boží hod i na Štěpána.

Vánoce na zámku Žďár nad Sázavou

24. 11.
Vánoce na zámku Žďár nad Sázavou

Kouzelná atmosféra, vánoční dílny, originální dárky, vůně a chutě Vánoc nebo živá hudba. Přijďte si vychutnat vše, co milujete na Vánocích!

Slavnost světel na Zelené hoře 2024

13. 12.
Slavnost světel na Zelené hoře 2024

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou srdečně zve na slavnost světla ke cti svaté Lucie.

Adventní koncert Třeboňských pištců

30. 11.
Adventní koncert Třeboňských pištců

V sobotu 30. listopadu 2024 se v Třeboni v divadle J. K. Tyla uskuteční Adventní a Vánoční koncert legendárních pištců z Třeboně. Třeboňští pištci a jejich adventní a vánoční koncert v Třeboni je již dlouholetou tradicí.

Zimní prohlídky na Zelené hoře

1. 11.31. 3.
Zimní prohlídky na Zelené hoře

V zimním období je pro návštěvníky Zelené Hory připravena komentovaná 25minutová prohlídka interiéru kostela. Provádí se vždy v úterý a ve čtvrtek v 10:00, 12:00, 14:00 hodin. V průběhu vánočních svátků a vlivem provozních důvodů se však otevírací doba může lišit.

Vánoce v Klášterech Český Krumlov 2024

26. 12.31. 12.
Vánoce v Klášterech Český Krumlov 2024

Unikátní komplex starobylých klášterních budov v centru Českého Krumlova nabízí i přes zimu spoustu zajímavých akcí. Připraveny jsou prodejci v řemeslné uličce, děti se zabaví v dílničkách. Večer se konají adventní komentované prohlídky.

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO Památky

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci Památky

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

Kláštery Český Krumlov Památky

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Hotel Klášter Želiv Ubytování

Hotel Klášter Želiv

Netradiční ubytování v bývalém barokním opatství s stylovými replikami dobového nábytku.

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda Památky

Barokní kaple Panny Marie Sněžné na vrcholu Hvězda

Na vrcholu Hvězda, v místě kde stával kříž s pozlacenou hvězdou, stojí dnes kaple na půdorysu hvězdy. Je to geniálně řešená stavba, citlivě umístěná do nádherné divoké přírody a právem je nazývána perlou Broumovských stěn.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou Památky

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.

Želivský klášterní pivovar Gurmánská turistika

Želivský klášterní pivovar

V areálu premonstrátského kláštera se pivo pravděpodobně začalo vařit už ve 13. století. Zdejší piva nesou jména dřívějších představených kláštera a mají zajímavou chuť, např. višňovou nebo medovinovou.

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí Památky

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné Památky

Pražské Jezulátko – za soškou do kostela Panny Marie Vítězné

Světoznámá soška Pražského Ježíška v kostele, zasvěceném Panně Marii Vítězné a svatému Antonínovi Paduánskému, je každoročně cílem statisíců věřících z Čech i z celého světa. Kostel je zároveň kulturní a uměleckou památkou světového významu.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky Památky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře Ubytování

Hotel Adalbert a Klášterní šenk v Břevnovském klášteře

Břevnovský klášter v Praze je spojován s řádem benediktinů. V roce 2003 prošel rekonstrukcí, během níž byl přeměněn na hotel, který nese jméno jednoho ze zakladatelů kláštera, biskupa Vojtěcha (Adalberta). V sousedství hotelu v areálu kláštera je také oblíbená restaurace Klášterní šenk.

Velehrad – významné poutní místo Památky

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Jakub Jan Ryba – autor České mše vánoční, nejoblíbenější skladby našich Vánoc

Jakub Jan Ryba – autor České mše vánoční, nejoblíbenější skladby našich Vánoc

Česká mše vánoční provází Vánoce od roku 1796, kdy poprvé zazněla při štědrovečerní bohoslužbě v kostele Povýšení sv. Kříže v Rožmitálu pod Třemšínem. Za varhany tehdy usedl samotný autor Jakub Jan Ryba (26. října 1765, Přeštice – 8. dubna 1815, Voltuš), učitel a varhaník, autor téměř 1 400 duchovních a světských skladeb. Právě podle něj se také České mši vánoční říká Rybovka.

Advent a Vánoce 2024

Advent a Vánoce 2024

Nečekaný black friday! Nehledejte dárky v obchodních centrech. Navštivte (super!)markety v historických centrech našich malebných měst.

Trojvstupenka do kutnohorských chrámů – prohlídkový okruh 3TOP

1. 1.31. 12.
Trojvstupenka do kutnohorských chrámů – prohlídkový okruh 3TOP

V rámci spolupráce dvou kutnohorských farností je možné zakoupit si společnou vstupenku do tří nejkrásnějších církevních památek Kutné Hory.

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Nejoblíbenější vánoční cukroví aneb, kde se v Česku vzala tradice vánočních perníčků?

Snad na žádném štědrovečerním stole v Česku nechybí vánoční cukroví. S jeho přípravami se však musí začít poměrně brzy, a tak mnohdy již s prvním adventním víkendem začíná přímo maraton pečení. Jaké druhy cukroví patří mezi nejtypičtější pro české Vánoce a které připravovaly už naše babičky?

Můj vzor, Božský Karel

3. 12.
Můj vzor, Božský Karel

Velmi speciální předvánoční koncert připravilo Kulturní centrum Bílina na začátek prosince. Bílinskému publiku zazpívá s celým orchestrem Kristián Šebek písně Karla Gotta.

Vánoční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava

16. 12.
Vánoční koncert Janáčkovy filharmonie Ostrava

Česká mše vánoční „Hej Mistře!“ je nedílnou součástí českých Vánoc již téměř 230 let. Na koncertě spojí JFO síly s předními českými pěvci nejmladší generace a s mladým ostravským dirigentem Jiřím Habartem.

Adventní koncert i s českými a evropskými koledami

1. 12.
Adventní koncert i s českými a evropskými koledami

Adventní a vánoční písně a české a světové koledy v podání souboru Musica festiva vás jistě adventně naladí.

Kouzelná Rybovka Matěje Formana

25. 12.
Kouzelná Rybovka Matěje Formana

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby neodmyslitelně patří k českým vánočním svátkům. V režii Matěje Formana však ožívá úplně jinak.

Stavitelé katedrál

21. 6.22. 4.
Stavitelé katedrál

Nadace Kutná Hora – památka UNESCO a České muzeum stříbra srdečně zvou na výstavu věnovanou stavitelům katedrál

Kouzelná Rybovka v Obecním domě

21. 12.
Kouzelná Rybovka v Obecním domě

Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby neodmyslitelně patří k českým vánočním svátkům. V režii Matěje Formana však ožívá úplně jinak.

Adventní trh v klášteře Broumov 2024

15. 12.
Adventní trh v klášteře Broumov 2024

Tradiční vánoční trhy v areálu broumovského benediktinského kláštera. Přijďte si vychutnat krásnou předvánoční atmosféru spojenou s ukázkou řemesel, občerstvením a prodejem kvalitních regionálních produktů.

#světovéČesko a Štědrý den: kdo naděluje dárky pod vánoční stromeček?

#světovéČesko a Štědrý den: kdo naděluje dárky pod vánoční stromeček?

Štědrovečerní večeře je v plném proudu, zní vánoční hudba, hoří svíčky a u ozdobeného stromečku se právě odehrává zázrak: zastavil se tu Ježíšek a naděluje. Odkud přišel? Anebo přiletěl? Jak se dostal do obývacího pokoje? Chodí komínem nebo oknem? A jak je možné, že miminko unese tolik dárků?

#světovéČesko a štědrovečerní večeře aneb od kapra až po gołąbki

#světovéČesko a štědrovečerní večeře aneb od kapra až po gołąbki

Stejně jako vánoční cukroví nebo výzdoba domácností se zvolna mění i tradiční štědrovečerní večeře. I když se ale někde na svátečně prostřených stolech objeví řízky, losos nebo vinná klobása, ve většině českých domácností pořád hraje prim rybí polévka, smažený kapr s bramborovým salátem a pár kousků vánočního cukroví nebo vánočka. Na čem si ale o Vánocích pochutnávají naši sousedé?

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

#světovéČesko a filmově pohádkové Vánoce: Tři oříšky pro Popelku a další skvělé hity

Slavná filmová pohádka Tři oříšky pro Popelku režiséra Václava Vorlíčka měla premiéru 1. listopadu 1973. Popelku dodnes milují celé generace malých i velkých diváků a právem patří mezi nejoblíbenější vánoční pohádky.

Kde se vzala vánoční tradice ozdobených stromečků a stromů?

Kde se vzala vánoční tradice ozdobených stromečků a stromů?

Bez nazdobených vánočních stromečků i obřích zářících stromů na náměstích a návsích by české Vánoce prostě nebyly ono. Odkud se ale tahle tradice vzala, kde se objevil první stromeček a čím byl tehdy ozdobený? A kdy a kde stál první velký vánoční strom pod širým nebem?

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.

#světovéČesko a svatá Lucie: svíčky, sušenky a šálek černé noci

#světovéČesko a svatá Lucie: svíčky, sušenky a šálek černé noci

Naše svatá Lucie je jen malou kapkou v moři svatých, zato ve Skandinávii ji uctívají a milují: 13. prosince na svatou Lucii začínají Vánoce, po městech a vesnicích chodí procesí dětí v kostýmech a nakonec si všichni pochutnají na Lussekatter, sladké dobrotě, která se peče speciálně k této příležitosti.

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále Památky

Kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále

Nejstarší památkou města Rožmitál pod Třemšínem a dominantou Starého Rožmitála je kostel Povýšení sv. Kříže. Spolu s bránou, farou a kaplankou je kostel také chráněnou kulturní památkou. Největším skvostem kostela jsou historické varhany, někdy též nazývané Rybovy.

Kostel sv. Tomáše z Canterbury v Mohelnici Památky

Kostel sv. Tomáše z Canterbury v Mohelnici

Nejvýznamnější církevní památka v Mohelnici s dominantou města, věží s hodinami. Předchůdcem byl farní kostel z 13. století. Zaujmou tady hlavně nádherné barokní interiéry.

Klášterní zahrada na Břevnově Příroda

Klášterní zahrada na Břevnově

Zahrada břevnovského kláštera, někdy zvaná také Markétská je společně s klášterem chráněna jako národní kulturní památka ČR. Dělí se na dolní (klauzurní) část a horní sad. Dolní část je otevřena během dne, horní sad můžete navštívit kdykoliv. Pavilon Vojtěška je přístupný pouze s průvodcem.

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Jan Blažej Santini – mistr barokní gotiky

Výjimečná a překrásná architektura, která vás oslní hrou světel a stínů, harmonií i zvláštní atmosférou: to jsou stavby Jana Blažeje Santiniho (3. února 1677 Praha – 7. prosince 1723 Praha), významného představitele středoevropského vrcholného baroka. Některé jeho stavby jsou zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou.

#světovéČesko a Lidový rok: Dušičky, Samhain nebo Halloween?

#světovéČesko a Lidový rok: Dušičky, Samhain nebo Halloween?

Svátek dušiček je vzdálenou ozvěnou pohanských časů. Dřív lidé věřili, že právě na začátku listopadu nastává magický čas, kdy se svět živých prolíná se světem zemřelých, dnes spíš vzpomínáme na své blízké a modlíme se za duše, dlící v očistci. A vlastně je úplně jedno, jestli podzimnímu svátku říkáme Dušičky, Halloween nebo Samhain: jejich prolínáním zkrátka vznikla tradice, stará jako lidstvo samo.

#světovéČesko a Barborky, Lucky, Ambrož, krampusové a další tajemné postavy adventu

#světovéČesko a Barborky, Lucky, Ambrož, krampusové a další tajemné postavy adventu

Že na začátku prosince chodí Mikuláš se svou pekelně andělskou družinou, to ví i malé děti. Znáte ale další tajemné postavy adventu? Třeba bíle zahalené Lucky, Barborky, klovcové báby nebo Ambrože? A že čerti jsou vlastně mírumilovná stvoření, pokud je srovnáme s krampusy nebo děsivou potvorou jménem krvavá peruchta?

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

#světovéČesko a Lidový rok: zimní svátky a tradice od Tří králů přes Hromnice až po masopust

Jednou z českých lidových tradic oceněných značkou UNESCO jsou masopusty. Nejsme v tom sami, zimní slavnosti plné bujaré hudby, masek, tance a dobrého jídla zdaleka nejsou jen výsadou Čech, Moravy a Slezska. Masopustní obchůzky z východních Čech, zapsané na seznamu nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO, tak mají leccos společného například se slavným benátským karnevalem.

#světovéČesko a sladké výlety za tajemstvím vánočního cukroví

#světovéČesko a sladké výlety za tajemstvím vánočního cukroví

Na Vánoce peče a mlsá celé Česko. Kdo nepeče, ten si alespoň pár kousků cukroví koupí, aby ozdobilo vánoční stůl. Tradičně se chystá přesný počet druhů, což prý nosí štěstí. Kolik druhů to ale je? A jak si naše vanilkové rohlíčky, pracny nebo marokánky vedou ve světové konkurenci?

#světovéČesko, Česká mše vánoční aneb Rybovka a další písně Vánoc

#světovéČesko, Česká mše vánoční aneb Rybovka a další písně Vánoc

Ta hudba provází Vánoce už 220 let: Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby poprvé zazněla roku 1796. Proč ji máme tak rádi a čím nás dojímá, i když ji slyšíme třeba posté? A jak si naše bytostně česká Rybovka stojí v porovnání s ostatními vánočními hity?

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

#světovéČesko a perličkové vánoční ozdoby: unikátní česká památka UNESCO

Určitě si z dětství vzpomínáte na křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček. Dědí se z generace na generaci jako pověstné rodinné stříbro, ukládají se s péčí, nostalgií a něhou, a ven z krabic smí jen na Vánoce. Ruční výroba křehkých vánočních ozdob byla zapsaná na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a advent vonící po pečených kaštanech

#světovéČesko a advent vonící po pečených kaštanech

Pečené kaštany byly oblíbenou pochoutkou podzimních a zimních dnů už za Rakouska-Uherska. Patřily ke staropražskému koloritu: zvlášť na Starém Městě prý v zimě stávaly kaštanářky na každém rohu a vůně pražených kaštanů byla pro kolemjdoucí tou nejlepší reklamou.