ÚvodAktualityTipy na jarní toulání přírodou pro fotografy
Příroda

Tipy na jarní toulání přírodou pro fotografy

Jarní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit první jarní kvítka, jako jsou sněženky, bledule, koniklece nebo šafrány, jarní tání dá vyniknout zurčícím vodopádům a skalní vyhlídky ještě nejsou zakryté mladým listovím. Dnes vám tedy přinášíme několik tipů na místa, která se budou všem fotografům určitě líbit. Nechte se inspirovat a udělejte si výlet do přírody.

Rozkvetlé louky

šafránČasné jaro je tou nejlepší dobou, kdy se vydat na jihovýchodní hranici České republiky a Slovenska. Tady se vám totiž podaří zachytit ty nejkrásnější fotografie orchidejových luk, které jsou největším přirozeným výskytem orchidejí ve střední Evropě. Stačí si vybrat, zda v hledáčku zachytíte krajinářské snímky luk poseté orchidejemi anebo se zaměříte na detail makro fotografie. Vzhledem k letošnímu opatření na šíření koronaviru vydala obec Lačnov zákaz vstupu na louky, kde se obvykle šafrány objevují.

šafrányVydat se za nimi tedy musíte do jiné části Východní Moravy. Šafrány objevíte například v přírodní památce Smolinka u Valašských Klobouk. Louka na severovýchodním svahu vrchu Lesná asi 3,5 km jihovýchodně od Horního Němčí je jedinou lokalitou v CHKO Bílé Karpaty, kde roste šafrán bělokvětý. Na Opavsku v chráněném území Hořina u Velkých Heraltic vykvétá šafrán Heuffelův. Šafrány kvetou i na dalších místech republiky, například na Farské louce u České Lípy, v přírodní památce Kytlice v Lužických horách, v Suchém dole nedaleko Broumovských stěn anebo v Lukášově u Jablonce nad Nisou.
 
koniklecNa brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde nyní vykvétají desetitisíce konikleců velkokvětých. Louky se letos začaly barvit do fialova o pár týdnů dříve, než obvykle, a to díky teplé zimě. Počet trsů rostliny na Kamenném vrchu dosahuje dosahuje téměř 55 tisíc, čímž vytváří jednu z největších populací koniklece na světě. Fialové stráně konikleců uvidíte také v Národním parku Podyjí nedaleko Havraníků.
 
vstavačKaždoročně v jarním období vykvétají i vzácné druhy orchidejí. Jedním z míst, kde je můžete zachytit je Vstavačová louka u Velkých Karlovic. Orchidej vemeníček zelený potkáte v přírodní památce Prlov I. nedaleko Vsetína. Rezervace Prlov II. leží na severovýchod od obce a chrání výslunné louky s výskytem vstavačů. Přírodní památka Hvožďanská louka na Domažlicku je bohatá na chráněné a ohrožené druhy rostlin. Roste zde například hořec hořepník, jehlice plazivá, lněnka pyrenejská, pcháč bezlodyžný, vrba plazivá, vemeník dvoulistý nebo prstnatec májový. Louka vstavačů u Černýše se rozkládá na levém břehu Hučivého potoka pod Pernštejnem v Krušných horách, kde se na podmáčených loukách vyskytuje zvláště chráněný prstnatec májový. Dále zde můžeme najít jedovatý upolín nejvyšší a kosatec sibiřský.
 

Vůně česneku v lužních lesích

lužní lesLužní lesy plné olší, jasanů, jilmů a vrb, protkané systémy mokřadů, jež jsou napojeny na významné řeky, jsou biologicky velmi rozmanité a nabízí spoustu námětů k fotografování, ať už ze světa flory nebo fauny. Jaro dokáže vykouzlit v lužních lesích koberce sněženek a bledulí, v pozdějším období pak omamnou vůni medvědího česneku. Drobní živočichové jsou zastoupeny především hmyzem a obojživelníky, nivní louky pak budou patřit vodním a brodivým ptákům.
 
česnek medvědíMezi nejkrásnější lužní les patří jihomoravská obora Soutok, kde se zároveň nachází i Trojmezí Česko – Slovensko – Rakousko. Nejhezčí a nejzachovalejší lužní lesy patří Litovelské Pomoraví Olomouce, Poodří táhnoucí se od Nového Jičína k Ostravě nebo Mikulčický luh u řeky Moravy, Ve středních Čechách vynikají lokality lužních lesů především okolo řeky Labe: Libický luh na soutoku Labe a Cidliny – největší lužní les v Čechách a nádhernou procházku lesem nabízí Veltrubský luh mezi Kolínem a Poděbrady.

bledulePístecký les je jedno z mála míst v Čechách, kde si nížinná řeka Ohře s volnými meandry dosud podržela svůj přirozený ráz. V lužním lese je příjemně, na jaře vás zde uvítají zářivé koberce bílých bledulí, vyskytuje se tu i ladoňka vídeňská. A kde se ještě setkáte s bledulemi a sněženkami? Mezi „TOP“ místa jejich výskytu patří údolí Peklo na Českolipsku (pozor, stále je zde zával, možná je jen cesta ze Zahrádek do osady Karba a k Novému Dvoru), údolí Chlébského potoka na Vysočině, sněženky se zas hojně vyskytují v obci Sedlnice, zejména na březích potoka Sedlnička a v bývalém zámeckém parku.
 

Kvetoucí ovocné sady

mandloněKdyž jaro pokročí a začne ukazovat svou sílu ve formě pučících a kvetoucích květů ovocných stromů, je opět na čase vzít fotoaparát a vyrazit na další „lov“. Jedním z prvních kvetoucích stromů bývají mandloně – největší středoevropský mandloňový sad najdete v Hustopečích. Tvoří jej 1 200 stromů, která byly v Hustopečích byly vysázeny po roce 1948, kdy se zastavily dodávky mandlí ze Španělska, Itálie a Řecka. Když se po převratu plodina začala znovu dovážet z jižních zemí, pěstování v hustopečském sadu skončilo jako neefektivní. Z původních 50 0000 stromů jich zůstala pouhá tisícovka na ploše pět hektarů. Město Hustopeče je však na svou botanickou raritu náležitě hrdé a podařilo se mu unikátní mandloňový sad získat a uchovat. Dnes sady slouží jako místo odpočinku, v jejich středu byla vybudována 14 metrů vysoká rozhledna a vede zde také Mandloňová naučná stezka.
 
kvetoucí sadPražáci si k focení sadů mohou vybrat hned z několika míst – tím prvním jsou oblíbené sady na Petříně, kde v Seminářské zahradě roste více než 2 100 ovocných stromů. Omamně zde vodí květy višní, třešní, jabloní, hrušní a dalších ovocných stromů. Ovocný sad na Klíčově, to je zelená oáza obklopená industriální atmosférou pražských Vysočan. Pozapomenutý sad nabízí k fotografování hlavně jabloně a hrušně.
 
Dobrým tipem na výlet je také Ovocná stezka u Slaného. Ovocná stezka vede přímo uprostřed ovocných sadů. Značená stezka je dlouhá 4,5 km a provede vás sady meruněk, višní, třešní a především jabloní, které mají jednoznačnou převahu.
 

Krásné v každém období a na jaře zvlášť

moravské toskánskoJednou z oblíbených fotografických destinací je Moravské Toskánsko, silně vlnitá krajina jižní Moravy zabírající několik desítek km2, poblíž Kyjova. Malebně zvlněnou krajinu jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Ideální období pro focení Moravského Toskánska je jaro, kdy lány září barvami. Hlavně od konce dubna do poloviny května krajinu rozjasňuje žlutá řepka.
 
pančavský vodopádDalším místem, které vás okouzlí, je určitě Šumava. Mezi nejkrásnější místa, která lze zachytit fotoaparátem patří Roklanský potok od Modravy po červené turistické značce, samota na Březníku, řeka Vydra, Chalupská slať či Černé jezero.
 
Do Krkonoš se vypravte za Pančavským vodopádempůsobivý kaskádovitý vodopád je zároveň tím nejvyšším v Česku. Když na jaře taje sníh má Pančavský potok největší průtok. Bude to podívaná pro vás i každého, kdo si bude prohlížet vaše fotky.
Holý vrch
A vypravit se rozhodně musíte i do Českého středohoří. K nejzajímavějším fotografickým místům patří například vrch Raná, kde možná spatříte probouzející se sysly. Dalším vyhledávaným místem je nápadně špičatý a téměř holý vrchol Číčov, ze kterého je nádherný rozhled do krajiny. Holý vrch je známý výskytem několika druhů koniklece. A kdy by chtěl něco speciálního, ať zamíří do Bobří soutěsky cca 2 km východně od obce Verneřice. Tam se Bobří potok zařezává do romantického údolí, kde díky členitému terénu a množství kamenů vytváří peřeje, kaskády a dva nádherné vodopády vysoké cca 2 a 6 metrů. Většina údolí Bobří soutěsky je zalesněná a roste zde mnoho vzácných květin. A jaká je „středohorská klasika“? Třeba pohled na kaňon Labe z Dörellovy vyhlídky.
Národní přírodní památka Peklo u České Lípy – místo, kde kvetou koberce bledulí jarních Příroda

Národní přírodní památka Peklo u České Lípy – místo, kde kvetou koberce bledulí jarních

Naučná trasa Peklem, kaňonovitým údolím Robečského potoka, vede v délce 8 km mezi obcemi Zahrádky a Česká Lípa. Cestou projdete nejen malebnými osadami s lidovou architekturou, ale na jaře po cestě uvidíte tisíce bledulí.

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy Příroda

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.

Přírodní památka Lačnov – louka plná šafránu Příroda

Přírodní památka Lačnov – louka plná šafránu

Přírodní památku Lačnov tvoří květnatá ovsíková louka na okraji zástavby v obci Lačnov, západně od místní školy. Na louce se v jarních měsících hojně vyskytuje vzácný šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus). V Česku se jedná o nejbohatší lokalitu této přísně chráněné rostliny.

Sněženky v Litovelském Pomoraví – bílá krása v ramenech řeky Moravy Příroda

Sněženky v Litovelském Pomoraví – bílá krása v ramenech řeky Moravy

Pokud plánujete jarní výlet za posly jara – sněženkami, můžete vyrazit do lužních lesů u Litovle, kde se jim v ramenech řeky Moravy dobře daří. Výchozími místy mohou být obce Střeň nebo Lhota, pak už stačí pokračovat po levém břehu řeky.

Obora Soutok u Břeclavi – největší obora v České republice Příroda

Obora Soutok u Břeclavi – největší obora v České republice

Je největší oborou v České republice, rozprostírající se severně od soutoku Moravy a Dyje, na území tzv. Dyjského trojúhelníku. Obora nabízí jedinečnou atmosféru lužního lesa, který je protkám vodními kanály, slepými rameny a tůněmi.

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji Příroda

Naučná stezka přírodním areálem Botanické zahrady v Troji

Na trase naučné stezky budete procházet zachovalou příměstskou, v minulosti intenzivně obhospodařovanou, zemědělskou krajinou s usedlostmi, kolem kterých se dosud nachází fragmenty zahrad, sadů, vinic a pastvin. Celé území je cenné ekologicky, biologicky, geomorfologicky a také historicky.

Ovocná stezka u Slaného Příroda

Ovocná stezka u Slaného

Ovocnářství má ve Slaném a jeho okolí bohatou historii a právě proto zde byla zřízena Ovocná stezka přímo uprostřed ovocných sadů. Značená stezka je dlouhá 4,5 km a vede sady meruněk, višní, třešní a především jabloní, které mají jednoznačnou převahu.

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky Příroda

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.

Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice Příroda

Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice

Chalupská slať leží v mělkém údolí Vydřího potoka ve výšce 910 m, severně od Borové Lady. Kolem největšího rašelinového jezírka v ČR roste rašelinná kleč, srmky, borovice blatka či suchopýr pochvatý. K jezírku, na kterém se tvoří plovoucí ostrůvky, vede přes rašeliniště krátká naučná stezka.

Chráněná krajinná oblast České středohoří Příroda

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Pančavský vodopád v Krkonoších Příroda

Pančavský vodopád v Krkonoších

Nejvyšší vodopád v České republice, s výškou 148 m, se v několika stupních řítí skalnatým srázem z hrany Pančavské louky na dno Labského dolu. Nachází se v Krkonošském národním parku, přibližně 1 km jižně od Labské boudy.

CHKO Litovelské Pomoraví Příroda

CHKO Litovelské Pomoraví

Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví je území podél neregulovaného horního toku řeky Moravy mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Oblast tvoří komplex lužních lesů a mokřadních luk s tůněmi.

Chráněná krajinná oblast Poodří Příroda

Chráněná krajinná oblast Poodří

CHKO Poodří se nachází v Moravskoslezském kraji v severovýchodní části Moravské brány. Oblast byla v roce 1993 zařazena k světově významným mokřadním územím Ramsarské konvence.

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka Příroda

Moravské Toskánsko – nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.

Údolí Chlébského potoka – desetitisíce bledulí v lužním lese Příroda

Údolí Chlébského potoka – desetitisíce bledulí v lužním lese

V hluboce zaříznutém údolí Chlébského potoka na Svratecku se dochovala vegetace potočních olšin s hojným výskytem chráněné bledule jarní. Dále se zde vyskytují pcháčové louky a řada zajímavých druhů rostlin a živočichů.

Vstavačové louky u Velkých Karlovic Příroda

Vstavačové louky u Velkých Karlovic

Každoročně v jarním období vykvétají na loukách v okolí Velkých Karlovic vzácné druhy rostlin, mezi ty nejvzácnější patří orchideje z čeledi vstavačovitých.

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory Příroda

Chráněné území Dvorský les a naučná stezka Rýchory

Chráněné území Dvorský les je nejvyšším místem na hřebeni Rýchor v Krkonoších, který leží mezi Horním Maršovem, Žacléřem, Albeřicemi a Babím. Oblastí Rýchor vede naučná stezka.

Přírodní památka Čejkovické Špidláky Příroda

Přírodní památka Čejkovické Špidláky

Čejkovické Špidláky se rozprostírají na 17 hektarech v nadmořské výšce 200 metrů mezi Čejkovicemi a Čejčí.

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek Zážitky

Vrch Petřín v Praze – místo pro zábavu, vzdělávání i aktivní odpočinek

Petřínský vrch nabízí zábavu, přírodu, výhled, vzdělávání i historii. Vybere si tu opravdu každý. Vydejte se i vy do oázy klidu nad hlavním městem Prahou.

Vršovská olšina – tisíce bledulí v Železných horách Příroda

Vršovská olšina – tisíce bledulí v Železných horách

Největší lokalita s výskytem bledule jarní na území CHKO Železné hory se nachází mezi obcemi Vršov a Krásné. Jako přírodní památka byla vyhlášena v roce 1990, na ploše 18,65 ha.

Přírodní rezervace Svinec u Nového Jičína Příroda

Přírodní rezervace Svinec u Nového Jičína

Vrchol Svinec se nachází v blízkosti města Nový Jičín v nadmořské výšce 547 metrů nad mořem. V roce 1994 byl vyhlášen za přírodní rezervaci.

Vrch Oblík v Českém Středohoří Příroda

Vrch Oblík v Českém Středohoří

Bezlesá silueta dominantního, 509 m vysokého vrchu Oblíku na jižním okraji Českého středohoří je nedílnou součástí krajinného panorama města Loun.

Roklanský potok v srdci Šumavy Příroda

Roklanský potok v srdci Šumavy

Roklanský potok (též Mlýnský potok) je jedním ze tří potoků, jejichž soutokem vzniká šumavská řeka Vydra, proslulá svým kamenitým řečištěm s množstvím tzv. obřích hrnců.

Hněvošický háj s naučnou stezkou Příroda

Hněvošický háj s naučnou stezkou

Hněvošický háj na Opavsku je komplex lesních porostů dubohabřin a acidofilních doubrav. Nachází se zde významné druhy rostlin a živočichů, které jsou svým výskytem vázány na karpatskou oblast. Oblastí vede naučná stezka.

Přírodní rezervace Bedřichovka u Orlického Záhoří Příroda

Přírodní rezervace Bedřichovka u Orlického Záhoří

Rezervace Bedřichovka chrání vzácnou flóru i faunu. Z rostlin zde roste bledule jarní, prstnatec májový, pcháč různolistý, upolín nejvyšší, či růže alpská. Rezervace je hnízdištěm pro mnoho druhů ptáků. Svůj domov zde má celosvětově chráněný chřástal polní.

Syslí louky u obce Raná na Lounsku Příroda

Syslí louky u obce Raná na Lounsku

V západní části Českého středohoří existuje několik míst, kde se vyskytují dnes již velmi vzácné kolonie sysla obecného, který je v České republice kriticky ohrožený. Početná populace žije u letiště Raná či pod vrchem Milá v lokalitě Hliniště.

Národní přírodní rezervace Čtvrtě u Mcel Příroda

Národní přírodní rezervace Čtvrtě u Mcel

NPR Čtvrtě na Loučeňsku nedaleko městečka Mcely je chráněna z důvodu pestré mozaiky lesních typů a růstem vzácné květeny. Patří sem například bledule jarní či kruštík drobnolistý. Ze živočichů zde můžete pozorovat skokana štíhlého či ještěrku obecnou.

Klíčovské sady v Praze Příroda

Klíčovské sady v Praze

Ovocný sad na Klíčově, to je zelená oáza obklopená industriální atmosférou pražských Vysočan. Jedná se o jeden z 36 veřejných ovocných sadů na území hlavního města.

Přírodní památka Prlov Příroda

Přírodní památka Prlov

Přírodní památku Prlov tvoří tři samostatné lokality – dvě květnaté orchidejové louky a listnatý les. Na květnatých loukách se výskytují zvláště vzácné květiny, zejména orchidej vemeníček zelený a prstnatec Fuchsův a modřenec chocholatý. Na přilehlých loukách roste vstavače bledý a vstavač Mužský.

Přírodní památka Hvožďanská louka Příroda

Přírodní památka Hvožďanská louka

Hvožďanská louka je přírodní památkou v okrese Domažlice. Důvodem ochrany je vlhkomilná květena. Roste zde například hořec hořepník nebo prstnatec májový. Díky hořci se zde vyskytuje jedna z nejstabilnějších populací modráska hořcového v Česku.

Louka vstavačů u Černýše Příroda

Louka vstavačů u Černýše

Přírodní památka se rozkládá na levém břehu Hučivého potoka pod Perštejnem v Krušných horách, kde se na podmáčených loukách vyskytuje zvláště chráněný prstnatec májový. Dále zde můžeme najít jedovatý upolín nejvyšší a kosatec sibiřský.

Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny Příroda

Babinské louky u obce Čeřeniště – místo, kde rostou ohrožené květiny

Přírodní památka Babinské louky zahrnuje vlhké podhorské luky s pestrou květenou. Hlavním předmětem ochrany je především populace zvonovce liliolistého, najde se tu ale i mnoho dalších druhů rostlin – bleduli jarní, prvosenku vyšší, kosatec sibiřský, prstnatec májový nebo upolín nejvyšší.

Veltrubský luh Příroda

Veltrubský luh

Přírodní rezervace Veltrubský luh o rozloze cca 99 ha se nachází mezi obcí Veltruby a pravým břehem řeky Labe v okrese Kolín. Zachoval se lužní les převážně listnatých stromů, mokřadů, niv a tůní a najdete tu také největší tůň v Polabských luzích.

Libický luh v Polabí – největší lužní les v Čechách Příroda

Libický luh v Polabí – největší lužní les v Čechách

Národní přírodní rezervace Libický luh byla vyhlášena v roce 1985. Rozkládá se ve Středočeském kraji u obce Velký Osek na pravém břehu Labe, v oblasti niv ležících pouhých 190 m n. m. Zabírá území o celkové ploše 410 hektarů. Na jaře zde rostou souvislé koberce česneku medvědího.

Šafránová stráň u Broumovských stěn Příroda

Šafránová stráň u Broumovských stěn

Přírodní památka Šafránová stráň se nachází v okrese Náchod u obce Suchý Důl přímo pod Broumovskými stěnami. Každé jaro ke konci března a v dubnu se tu lze drobnými nafialovělými kvítky pokochat.

Přírodní památka Za lesem – místo, kde roste šafrán bělokvětý Příroda

Přírodní památka Za lesem – místo, kde roste šafrán bělokvětý

Louka na severovýchodním svahu vrchu Lesná (696 m n. m.) asi 3,5 km jihovýchodně od Horního Němčí je jedinou lokalitou v CHKO Bílé Karpaty, kde roste šafrán bělokvětý.

Přírodní památka Kobylinec u Trnavy – louky plné konikleců Příroda

Přírodní památka Kobylinec u Trnavy – louky plné konikleců

Přírodní památka Kobylinec se rozprostírá severovýchodně od Třebíče, nedaleko obce Trnava. Jedná se o chráněnou lokalitu – původně pastvinu na nevýrazném pahorku se skalním výchozem. Vzácné rostliny jsou zde předmětem ochrany od roku 1982.

Přírodní památka Kytlice v Lužických horách – louky s výskytem šafránu Příroda

Přírodní památka Kytlice v Lužických horách – louky s výskytem šafránu

Louky na jižním okraji obce Kytlice, cca 4,5 km severně od Nového Boru jsou chráněné jako významné naleziště šafránu jarního, vysazeného zde pravděpodobně na začátku 20. století, od té doby se jeho populace spontánně rozšířila na sousední pozemky a dnes čítá kolem 1 300 jedinců.

Farská louka Slunečná u České Lípy – domov šafránů bělokvětých Příroda

Farská louka Slunečná u České Lípy – domov šafránů bělokvětých

Na Farské louce v obci Slunečná, která byla vyhlášena přírodní památkou v roce 1949, se v hojném počtu vyskytuje šafrán bělokvětý. Každé jaro zde vykvetou desítky těchto přísně chráněných rostlin. V České republice je známo jen několik málo lokalit, kde se bílé šafrány objevují.

Přírodní rezervace Karlov – Údolí lásky Příroda

Přírodní rezervace Karlov – Údolí lásky

Přírodní rezervace, která patří mezi nejstarší na Znojemsku, se rozprostírá na svazích a údolí Příčního potoka. Díky romantickému rázu krajiny toto údolí dostalo přezdívku Údolí lásky. V rezervaci rostou vzácné duhy rostlin, na jaře zde vykvétají koberce sněženek.

Hroznětínská louka a olšina s bledulí jarní Příroda

Hroznětínská louka a olšina s bledulí jarní

Území se nachází v ploché nivě meandrujícího potoka Leština na jihovýchodním okraji Chraňbožského lesa nedaleko obce Leština u Světlé a Číhošť. Představuje ukázku údolních olšovo-jasanových luhů s navazující vlhkými loukami a mokřadními společenstvy. Na jaře je zde hojný výskyt bledule jarní.

Přírodní památka Hersica – domov chráněných bledulí Příroda

Přírodní památka Hersica – domov chráněných bledulí

Přírodní památka Hersica na jižní Moravě byla vyhlášena v roce 1997 a zabírá celkem 23,27 hektaru. Jedná se o mokřadní lesní společenstva s olšinami a chráněnými bledulemi. Nachází se mezi Lysicemi, Kunštátem, Černovicemi a Bedřichovem ve Svratecké hornatině.

Národní přírodní rezervace Ransko – bledule ve Žďárských vrších Příroda

Národní přírodní rezervace Ransko – bledule ve Žďárských vrších

Na jaře kvetou v Národní přírodní rezervaci Ransko mezi Ždírcem nad Doubravou a Havlíčkovou Borovou desetitisíce bledulí jarních. Zdejší rozsáhlé lesy o rozloze necelých 700 ha jsou domovem pro celou řadu chráněných a ohrožených rostlin a živočichů.

Blatná hráz na Vysočině s koberci bledule jarní Příroda

Blatná hráz na Vysočině s koberci bledule jarní

Přírodní rezervace Blatná hráz se nachází nedaleko obce Želetava na Vysočině, v okresu Třebíč. Jedná se o jedno z posledních bohatých nalezišť bledule jarní v třebíčském okrese.

Národní přírodní památka Lužní potok u Hranic v Čechách Příroda

Národní přírodní památka Lužní potok u Hranic v Čechách

V okolí města Hranice se dochovaly významné biotopy s ohroženými druhy rostlin i živočichů. Nejvíce ceněnou lokalitou je Národní přírodní památka Lužní potok, který tvoří přirozenou hranici se Spolkovou republikou Německo. Spolu s několika přítoky je domovem kriticky ohrožené perlorodky říční.

Přírodní památka Křišťanov-Vyšný s výskytem šafránu bělokvětého Příroda

Přírodní památka Křišťanov-Vyšný s výskytem šafránu bělokvětého

Přírodní památku Křišťanov – Vyšný najdete nedaleko obce Křišťanov, asi 6 km východně od Volar. Důvodem ochran jsou dvě samostatně oddělené lokality s mokřadními a vlhkomilnými ekosystémy. Na jaře zde pravidelně rozkvétá ohrožený šafrán bělokvětý.

Krokusová louka v Lukášově u Jablonce nad Nisou Příroda

Krokusová louka v Lukášově u Jablonce nad Nisou

Za pouhých pár minut dojdete od konečné zastávky městského autobusu v Jablonci nad Nisou – Lukášově na pozoruhodné místo. Jedná se o nenápadnou louku, která na jaře rozkvétá stovkami bílých i nafialovělých květů šafránu.

Přírodní rezervace Horky u Milotic Příroda

Přírodní rezervace Horky u Milotic

Na okraji jihomoravské obce Milotice se nachází, mezi poli a vinohrady, přírodní rezervace Horky, která představuje unikátní stepní společenstva se vzácnými druhy rostlin a živočichů v jinak zemědělsky obhospodařované krajině. Na jaře vás místo oslní záplavou květů hlaváčku jarního a prvosenek.

Rakovecké údolí na Drahanské vrchovině Příroda

Rakovecké údolí na Drahanské vrchovině

Rakovecké údolí patří k nejkrásnějším údolím Drahanské vrchoviny. Táhne se od obce Račice-Pístovice až k rybníku Budkovan ležícímu na okraji Jedovnic. Louky se zde střídají s lesy a pasekami a v části údolí byla instalována naučná stezka. Brzy z jara se zde objevují obrovské trsy bledulí.

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí Příroda

Havranické vřesoviště v Národním parku Podyjí

Havranické vřesoviště je nejrozsáhlejším vřesovištěm na území Národního parku Podyjí, na kterém převládají keříčkové formace s vřesem a kručinkou chlupatou, ale vyskytuje se tu i další unikátní flóra a fauna. Havranické vřesoviště je národní přírozní rezervací.

Sněženkové království u obce Sedlnice Příroda

Sněženkové království u obce Sedlnice

Nevšední přírodní památka se rozprostírá na několika lokalitách území obce Sedlnice. Husté koberce sněženek zde odedávna ohlašovaly místním obyvatelům přicházející jaro.

Přírodní park Mikulčický luh Příroda

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park se rozkládá na ploše 8 km² a představuje lužní krajinu s dochovanými zbytky přírody kolem řeky Moravy jihovýchodně od Mikulčic. Součástí území je přírodní rezervace Skařiny, která je jednou z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých u řeky Moravy.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče Příroda

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné Příroda

Přírodní park Rokytná a údolí Rokytné

Údolí meandrujícího toku Rokytné vyniká zachovalým krajinným rázem. Ten tvoří zákruty řeky se starými břehovými porosty a četnými skalisky. V jejich okolí jsou hustě zalesněné a nepřístupné svahy.

Bobří soutěska s vodopády Verneřice Příroda

Bobří soutěska s vodopády Verneřice

Údolí Bobřího potoka se nachází poblíž Kravař, ve východní části Českého středohoří. Díky členitému terénu má zdejší potok charakter horské říčky. Procházka zdejší soutěskou, kde nechybí četné můstky, stezka po skalní římse jištěná řetězy, pěnící kaskády a nádherný vodopád je krásným zážitkem.

Koniklecová louka v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně Příroda

Koniklecová louka v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně

Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde na jaře vykvétají desetitisíce konikleců velkokvětých, jejichž počet je největší na světě.

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot Památky

Březník v Luzenském údolí – místo z románu Ze světa lesních samot

Březník je šumavská samota a bývalá hájovna nedaleko státní hranice. Toto vyhlídkové místo poskytuje úchvatný pohled do Luzenského údolí a na horu Luzný, jehož vrchol se nachází ve výšce 1373 m n.m.

Doerellova vyhlídka – neodolatelné výhledy na České středohoří Příroda

Doerellova vyhlídka – neodolatelné výhledy na České středohoří

Vyhlídkové místo se nachází na vrchu Výslunní (364 m.n.m.) a z tohoto důvodu se jí také někdy říká, Výslunní vyhlídka.

Naučná stezka Po stopách Františka Malocha Příroda

Naučná stezka Po stopách Františka Malocha

Jedna z nejstarších turistických cest v okolí Plzně vede po levém břehu řeky Berounky. Stezka začíná v Plzni, vede do obce Druztová a ke zřícenině hradu Věžka.

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase Příroda

Kozmické ptačí louky s pozorovatelnou Petra Čolase

U Kozmic na Hlučínsku, v povodí řeky Opavy, mezi městy Opavou a Ostravou, najdete oblast, kde má voda hlavní slovo. Zdejší nivní louky jsou domovem hmyzu, žab a především ptactva. Hluboko v území byla umístěna sedmimetrová pozorovatelna s přístupovým chodníkem a sedmi informačními tabulemi.

Přírodní rezervace Podtrosecká údolí Příroda

Přírodní rezervace Podtrosecká údolí

Jedná se o nejrozsáhlejší souvislý komplex mokřadů v Českém ráji. Nachází se zde chráněné druhy rostlin a živočichů, například pryskyřník velký, bledule jarní, rosnatka okrouhlolistá či tolije bahenní. Žije zde ledňáček říční, čírka obecná, rákosník velký či strnad rákosní.

Sněženky ve Vysokém lese Příroda

Sněženky ve Vysokém lese

Sněženkové údolí u obce Chmelík na Litomyšlsku je na jaře pokryté nesčetnými květy zvláště chráněné sněženky podsněžníku.

Přírodní památka Dobříňský háj Příroda

Přírodní památka Dobříňský háj

Přírodní památka se rozkládá v nivě řeky Labe porostlé lužním lesem. V oblasti hojně roste vzácná sněženka podsněžník a řada chráněných druhů hmyzu. Na území se také nachází zbytek staré dubové aleje.

Přírodní rezervace Hořina – místo, kde kvete šafrán Heuffelův Příroda

Přírodní rezervace Hořina – místo, kde kvete šafrán Heuffelův

Každým rokem koncem března a v dubnu rozkvétají v chráněném území Hořina u Velkých Heraltic na Opavsku louky se vzácnou rostlinou šafránem Heuffelovým. Střední část údolí potoka Hořiny s přilehlými loukami je vůbec nejstarším chráněným územím v okrese Opava.

Přírodní památka Za mlýnem – sněženky pod Mlýnským vrchem Příroda

Přírodní památka Za mlýnem – sněženky pod Mlýnským vrchem

Přírodní památka u obce Řimice na Litovelsku chrání mozaiku vlhkých luk a rákosin, drobných tůní a fragmentů vrbo-topolového lužního lesa. V předjaří louky hojně pokrývají sněženky. Území je domovem také mnoha vzácných obojživelníků.

Lužní lesy v Poodří – místo, kde vykvétá tisíce sněženek Příroda

Lužní lesy v Poodří – místo, kde vykvétá tisíce sněženek

Děje se tak rok co rok na konci března či na začátku dubna. A přesto tento přírodní jev nepřestává fascinovat tisíce lidí. Sotva roztaje sníh a lužní lesy podél Odry se začínají zelenat, změní svou barvu znovu do bílé. Tentokrát ale ne pod vrstvou sněhu, ale díky kobercům sněženek.

Přírodní památka Smolinka u Valašských Klobouk Příroda

Přírodní památka Smolinka u Valašských Klobouk

Nivní louky na březích potoka Smolinka jsou hojným výskytištěm kriticky ohroženého šafránu bělokvětého. Přírodní památka se nachází na pravém břehu potoka, asi 2 km severně od obce Smolina u Valašských Klobouk.

Přírodní rezervace Pístecký les u Budyně nad Ohří Příroda

Přírodní rezervace Pístecký les u Budyně nad Ohří

Jedná se o nížinný úsek řeky Ohře nedaleko Břežan na Ohří, který byl v roce 2006 vyhlášený za přírodní rezervaci. Důvodem ochrany je komplex lužních lesů.

Naučná stezka Pňovský luh Příroda

Naučná stezka Pňovský luh

Naučná stezka Pňovský luh se nachází nedaleko Poděbrad a tvoří spolu s přilehlým Veltrubským a Libickým luhem největší a nejzachovalejší komplex lužních lesů v Čechách.

Přírodní rezervace a park Rakovec Příroda

Přírodní rezervace a park Rakovec

Do Rakoveckého údolí padají svahy se slepencovými skalami, podél meandrujícího potoka Rakovce jsou zachovány vlhké louky s břehovým porostem. Druhou část parku představuje údolí, které se táhne k rybníku Budkovan ležícímu na okraji Jedovnic.

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi Příroda

Naučná stezka Lužní les u Břeclavi

Naučná stezka vede unikátním Lednicko-valtickým areálem zapsaným na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Trasa je vedena komplexem lužního lesa nazývaného Kančí obora.

Národní přírodní rezervace Ramena řeky Moravy Příroda

Národní přírodní rezervace Ramena řeky Moravy

Předmětem ochrany je unikátní ekosystém nížinného toku řeky Moravy s meandry, ostrůvky, náplavy a bočními říčními rameny (mezi Litovlí a Horkou nad Moravou) a navazující blízké nelesní i lesní ekosystémy, se zastoupením typických i ohrožených druhů rostlin a volně žijících živočichů.