ÚvodAktualityVinohradský tunel slaví 145. výročí
Památky

Vinohradský tunel slaví 145. výročí

  • 17. září 2016
V záplavě nejrůznějších výročí občas zapadne zajímavá informace – například ta, že 19. září 1871 projel vinohradským železničním tunelem v Praze první vlak. Pojďte se na nezvyklého oslavence podrobněji podívat s portálem Kudy z nudy a nechte se pozvat i do dalších krátkých i dlouhých tunelů v Česku.
Čísla a letopočty hovoří jasně: více než 1 km dlouhý vinohradský železniční tunel byl ručně vyražený ve skále jako součást jednokolejné dráhy císaře Františka Josefa. Před 145 lety spojil nejenom tehdy zbrusu nové a právě dokončené Nádraží císaře Františka Josefa, tedy dnešní Hlavní nádraží s Vršovicemi a se Smíchovem, ale také PrahuVídní.
 

Vinohradský tunel a jeho čtyři větve

Hlavní nádražíVíme, že vinohradský železniční tunel byl slavnostně zprovozněn v září 1871, ovšem méně už se ví, že skálou se provrtávají ve skutečnosti čtyři tunely. Tím nejstarším nyní jezdí vlaky směrem na Smíchov, druhým tunelem zprovozněným roku 1944 vede trať do Českých Budějovic. Třetí vinohradský tunel si na své dokončení musel počkat až do roku 1989 a ještě se uvnitř skály větví z původního dvoukolejného ve dva jednokolejné; při pohledu od Hlavního nádraží proto jsou vidět jen tři otvory.
 

Další železniční a jiné tunely

TunelVinohradské tunely sice byly více než sto let nejdelší v Praze, ale nebyly nejstarší; tuto pozici od roku 1868 drží Bubenečský tunel ve Stromovce. Délkou je oba překonaly dva vítkovské tunely, vyražené roku 2008 pod Vítkovem. Jižní větev Vítkovského tunelu je s délkou 1 364 metrů nejdelším železničním tunelem na území hlavního města.

Kuriozitou oblíbenou zejména mezi cyklisty a in-line bruslaři je starý 270 metrů dlouhý Vítkovský tunel z roku 1872, v roce 2010 přebudovaný na cyklostezku a stezku pro pěší. Začíná kousek od Ohrady, prochází pod Vítkovem a na povrch znovu ústí kousek od konce Kališnické ulice na Žižkově. Odtud cyklostezka pokračuje dál po úbočí kopce, po starém železničním mostě kousek od Armádního muzea překonává Husitskou ulici a končí až nad křižovatkou U Bulhara.

Není to ale jediný tunel v Česku, kterým se dnes místo vlaků prohánějí lidé na kolech. Po bývalé železniční trati vede také cyklostezka mezi městy Jáchymovem a Ostrovem na Karlovarsku.
 

Další rekordmani mezi tunely

TunelZmínit bychom měli i patrně nejkrásnější pražský tunel, proražený ve skále pod Vyšehradem. Portály tunelu zdobí stylizovaná cimbuří, měří pouze 35 metrů, otevřený byl roku 1904 a už o šest let později jím začaly jezdit tramvaje.

Pověst ikonického a poněkud strašidelného místa má 303 metrů dlouhý tunel pro pěší, který od roku 1951 spojuje pražské čtvrtě Žižkov a Karlín. Pravidelně se objevuje v hudebních klipech a reklamách, pořádají se tu výstavy, každoročně v neděli ve druhé polovině dubna jako připomínka výročí slavnostního otevření se koná Běh tunelem.

Tunelem s nejlepší přezdívkou pak je 360 metrů dlouhé Husákovo ticho, oficiálně Těšnovský tunel na nábřeží Ludvíka Svobody v Praze. V budovách nad ním dnes sídlí ministerstvo dopravy, ministerstvo zemědělství a České dráhy, ovšem v době stavby tu bývalo ústředí Komunistické strany Československa a auta prý rušila důležitá jednání.
 

Nejdelší tunely v Česku

TunelAž do 1. dubna 2007, kdy byl uveden do provozu 1 758 metrů dlouhý tunel na železniční trati Lužná u RakovníkaŽatecChomutov v blízkosti obce Březno, byl nejdelším tunelem ten, který vede mezi Brčálníkem a Špičákem na trati z Plzně do Železné Rudy.

Měří 1 747 metrů a první vlak jím projel 20. října 1877. Stavěl se samozřejmě za úplně jiných podmínek a s jinými technologiemi než nyní a dnešní bezpečnostní techniky by obcházely mrákoty; o život tehdy například přišlo asi padesát dělníků. Tunel se totiž razil ručně ze dvou konců, spotřebovalo se 90 tun dynamitu, Šumavou otřáslo 520 000 střelných ran a vytěženo bylo 120 000 m krychlových kamene.
 

Kuriozita ve Slavíči

Slavíč je obec mezi Lipníkem nad Bečvou a Hranicemi, kde mají skutečnou kuriozitu: dvě stě padesát metrů dlouhý a šest metrů vysoký železniční tunel, postavený v letech 1845–1846 na Severní dráze císaře Ferdinanda, nynější trati z Přerova do Bohumína. Už více než sto let se nepoužívá, dokonce sloužil jako sklad brambor a zeleniny, ale nové využití našel jako zajímavý výletní cíl.
Bikepark Špičák v Železné Rudě Letní sporty

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Šumava nabízí stovky kilometrů tras pro horská kola. Bikepark Ski&bike Špičák – Železná Ruda se nachází v pohoří Šumavy ve Sport areálu Špičák, který je vzdálen 5 km od Rudy směrem na Nýrsko.

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Armádní muzeum Žižkov – Vojenský historický ústav Praha

Armádní muzeum Žižkov se po kompletní rekonstrukci otevřelo v říjnu 2022. V expozici si prohlédnete vojenské dějiny od prvopočátků do současnosti. Zažijte pocity, které prožívali naši vojáci v zákopech 1. světové války, vstupte rovnou do vřavy bojů.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR Kultura

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka – největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.

Národní památník na Vítkově Kultura

Národní památník na Vítkově

Od roku 2000 spravuje Národní muzeum Národní památník na Vítkově se známou sochou Jana Žižky na vrcholu.

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží Gurmánská turistika

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží

Hlavní nádraží v Praze patří k nejvýznamnějším secesním památkám v Česku, je národní kulturní památkou. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak. Vychutnejte si kousek historie ve Fantově kavárně.

Královská obora Stromovka v Praze Příroda

Královská obora Stromovka v Praze

V sousedství holešovického Výstaviště leží Královská obora, dnes zvaná park Stromovka. V současné době slouží k rekreačním, sportovním i kulturně vzdělávacím účelům. Rozloha obory se v různých dobách měnila, rozkládá se asi na 95 ha.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze Památky

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Vinohradský železniční tunel Památky

Vinohradský železniční tunel

Vinohradský železniční tunel spojuje Hlavní nádraží s nádražím Praha Vršovice a s nádražím Praha Smíchov. První dvojkolejný tunel byl vybudován v letech 1869 – 1871 jako součást tehdejší dráhy Františka Josefa.