ÚvodAktualityTipy na výlet, kde na vás dýchnou vzpomínky na secesi
Památky

Tipy na výlet, kde na vás dýchnou vzpomínky na secesi

Přelom 19. a 20. století byl časem optimismu a prosperity. Umělecký sloh zvaný secese či nový styl, francouzsky Art Nouveau, který tehdy ovládl Evropu a Severní Ameriku, nás fascinuje dodnes: krásná ornamentální a květinová výzdoba našla uplatnění nejenom v architektuře, malířství a sochařství, ale i v dekoracích a užitém umění. Podívejte se na památky, které nám po sobě secese zanechala a jejichž krásu můžeme obdivovat dodnes – třeba 10. června, kdy slavíme Světový den secese.
Světový den secese se poprvé slavil v roce 2013 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Budapešti. Budova, která vypadá jako vystřižená z pohádky, byla postavena v letech 1893 až 1896 podle návrhu architekta Ödöna Lechnera, průkopníka secesního slohu v Maďarsku. Pro Světový den secese byl vybrán 10. červen: právě ten den zemřel nejenom Ödön Lechner (+1914), ale také Antoni Gaudí (+1926), geniální katalánský architekt a modernista, který se rovněž zasloužil o secesi. Podívejte se na Kudy z nudy na přehlídku secesních klenotů v Česku a díla našeho největšího secesního umělce Alfonse Muchy!
Prohlídka historických prostor vily Primavesi

23. 11.
Prohlídka historických prostor vily Primavesi

Komentovaná prohlídka historických prostor národní kulturní památky vily Primavesi vystavěné ve stylu vídeňské secese. Přijďte si poslechnout příběh bankéřské rodiny Primavesi a jejich přátel významných umělců secese Gustava Klimta, Antona Hanaka a Josefa Hoffmanna.

Triton Restaurant – zážitková restaurace v srdci Prahy Gurmánská turistika

Triton Restaurant – zážitková restaurace v srdci Prahy

Zážitková gastronomie v romantickém prostředí krápníkové jeskyně z roku 1912. Triton Restaurant se nachází v srdci Václavského náměstí v centru Prahy. Přijďte si vychutnat naše nové à la carte menu, jehož součástí je steak vytvořený umělou inteligencí.

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco Památky

Zámek Nové Město nad Metují – autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm Příroda

Jurkovičova rozhledna v Rožnově pod Radhoštěm

Unikátní Jurkovičova rozhledna byla postavena na Karlově kopci v Rožnově pod Radhoštěm podle plánů architekta Dušana Jurkoviče, nad Valašskou dědinou Valašského muzea v přírodě.

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží Gurmánská turistika

Fantova kavárna na pražském Hlavním nádraží

Hlavní nádraží v Praze patří k nejvýznamnějším secesním památkám v Česku, je národní kulturní památkou. Kavárna byla původně odjezdová hala, později sloužila jako místo k posezení při čekání na vlak. Vychutnejte si kousek historie ve Fantově kavárně.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Tančírna v Račím údolí – perla Rychlebských hor Památky

Tančírna v Račím údolí – perla Rychlebských hor

Přímo pod Čertovými kazatelnami stojí nově zrekonstruovaná tančírna s názvem Georgshalle, v minulosti velice oblíbené místo pro nejrůznější oslavy, plesy či bály. Nyní Tančírna slouží jako zázemí pro turisty a prezentuje Rychlebské hory jako celek.

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka Gurmánská turistika

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech Památky

Zemský hřebčinec Písek – výlet pro milovníky koní a historie do jižních Čech

Přijďte si prohlédnout historický objekt Zemského hřebčince Písek, který byl vybudován v tudorovském slohu na přelomu 19. a 20. století a je dodnes jedním z nejvýznamnějších chovatelských zařízení v zemi. Od 1. července 2010 nese status Národní kulturní památka České republiky.

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové Památky

Vodní elektrárna Hučák a Informační centrum Obnovitelné zdroje v Hradci Králové

Chcete se dozvědět, jak se vyrábí elektřina z obnovitelných zdrojů? Vyrazte do centra Hradce Králové. V infocentru malé vodní elektrárny Hučák se na vlastní oči přesvědčíte, jak se dá k výrobě elektřiny využít síla vody, větru či slunce. Během prohlídky navíc můžete navštívit i strojovnu elektrárny!

Kubistická kavárna Grand Café Orient – jediná kubistická kavárna na světě Gurmánská turistika

Kubistická kavárna Grand Café Orient – jediná kubistická kavárna na světě

Kubismus v architektuře a užitém umění je ryze český fenomén. K jeho nejslavnějším a nejdůležitějším představitelům patří Dům U Černé Matky Boží. Jeho výjimečnost nespočívá pouze v jeho fasádě, ale i v kubistickém půdorysu a hlavně v průniku kubismu i do interiéru domu.

Lázeňský hotel Jurkovičův dům v Luhačovicích Lázně a wellness

Lázeňský hotel Jurkovičův dům v Luhačovicích

V samém srdci lázní Luhačovice se nachází národní památka a dominanta města – Jurkovičův dům. Původní mlýn v roce 1902 přestavěl známý architekt Dušan Jurkovič na lázeňský dům s ubytováním a balneoprovozem.

Sklářské muzeum v Novém Boru Kultura

Sklářské muzeum v Novém Boru

V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, tradiční skleněnou bižuterii a odbornou sklářskou literaturu. Ve výstavních prostorách se nachází sklo v časovém rozmezí od období baroka až po současnost.

Národní dům v Bohumíně – jediná secesní budova v tomto městě Památky

Národní dům v Bohumíně – jediná secesní budova v tomto městě

Národní dům v Bohumíně je příkladem výstavného městského hotelu z počátku 20. století s velmi kvalitní secesní architekturou. Právě z tohoto důvodu je od února 2006 památkově chráněna.

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry Kultura

Národní dům Prostějov – vrcholné dílo české secese od architekta Jana Kotěry

Národní dům, významná kulturní památka České republiky, patří mezi architektonické dominanty města Prostějova a je též jeho hlavním kulturním a společenským centrem. Byl postaven v letech 1905 – 1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry, předního představitele české secese.

Secesní lázeňská kolonáda v Janských Lázních Památky

Secesní lázeňská kolonáda v Janských Lázních

Tak jako v každém správném lázeňském městě je důležitou částí lázeňské architektury kolonáda. Jednou z hlavních zajímavostí městečka Janské Lázně, které leží ve východní části Krkonoš, je právě secesní lázeňská kolonáda navržená vídeňským architektem Brangem.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila Zážitky

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Hotel W Prague v Praze – bývalý Grand hotel Evropa Ubytování

Hotel W Prague v Praze – bývalý Grand hotel Evropa

Perla secesní architektury Hotel W Prague (býv. Grand hotel Evropa) stojí na Václavském náměstí v Praze. Ve své době byl symbolem luxusního ubytování a perfektních služeb pro celé Československo. Hotel W Prague navrací hotelu luxus ve spojení se současnými trendy.

Secesní stavby v Kunčicích pod Ondřejníkem Památky

Secesní stavby v Kunčicích pod Ondřejníkem

Horská obec Kunčice pod Ondřejníkm leží mezi frenštátskou a frýdlantskou kotlinou. První písemná zmínka o obci je z roku 1581. V obci je několik secesních vil z počátku 20. století.

Secesní vila Marie Karas v Jihlavě Památky

Secesní vila Marie Karas v Jihlavě

Secesní vila byla postavena v roce 1902 a pro Marii Karas ji postavil jihlavský stavitel Josef Kubička. Dům sloužil před válkou jako lékařská ordinace, po válce jako internát a také jako jídelna a učebny zdravotní školy. V roce 2016 prošla rekonstrukcí a získala ocenění Stavba roku 2017.

Pražský Hlahol – klenot pražské secese Památky

Pražský Hlahol – klenot pražské secese

Dům se secesní štukovou dekorací stojí na vltavském nábřeží proti Mánesu a byl postaven v letech 1903 – 1905. Uvnitř se nachází koncertní hlavní sál s proskleným stropem a bustami sbormistrů zpěváckého spolku Hlahol.

Secesní most v Chrastavě Památky

Secesní most v Chrastavě

Přes řeku Jeřici v Chrastavě vede zrekonstruovaný secesní most, který stojí na místě původního mostu strženého povodněmi v roce 2010. Některé prvky se podařilo zachránit z původní konstrukce mostu.

Pražská tržnice – bývalá pražská jatka Památky

Pražská tržnice – bývalá pražská jatka

Památkově chráněný areál s prvky secese a novorenesance byl vybudován v roce 1893 – 1895 podle návrhu architekta Josefa Srdínka pro Ústřední jatka královského města Prahy. Svému účelu jatka sloužila až do roku 1983, kdy byla přebudována na tržnici.

Most Legií – novobarokně secesní most Památky

Most Legií – novobarokně secesní most

Most Legií je sedmým pražským mostem. Stojí na místě původního řetězového mostu císaře Františka I. a spojuje Národní třídu přes Střelecký ostrov s Malou Stranou.

Čechův most – jedinečná mostní secese v Praze Památky

Čechův most – jedinečná mostní secese v Praze

Je desátým pražským mostem po proudu Vltavy. Jedná se o jedinou takto velkou secesní mostní konstrukci v České republice. Právě proto patří mezi státem chráněné technické památky.

Secesní dřevěný altán v Havlíčkově Brodě Památky

Secesní dřevěný altán v Havlíčkově Brodě

Secesní dřevěný altán z konce 19. století v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě představuje hodnotný a zajímavý příklad oktogonálního hudebního altánu s vyřezávanými prvky folklórního tvarosloví.

Secesní vodojem ve Skorkově na Vysočině Památky

Secesní vodojem ve Skorkově na Vysočině

Secesní vodojem obecního gravitačního vodovodu se nachází jižně od obce Skorkov na Havlíčkobrodsku. Jde o drobnou stavbu z roku 1912 postavenou podle projektu Václava Špitálského.

Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora Kultura

Dům Františka Bílka v Chýnově u Tábora

V Chýnově se roku 1872 narodil (a roku 1941 zde zemřel) významný český sochař, výtvarník, architekt Franrišek Bílek. V 1898 si zde umělec na pozemku své rodiny nechal podle svých návrhů postavit dům s velkým ateliérem.

Bílkova vila v Praze Kultura

Bílkova vila v Praze

V Bílkově vile v Mickiewiczově ulici v Praze je návštěvníkům zpřístupněn ateliér Františka Bílka. V další části objektu je umístěna stálá expozice, která představuje díla z vrcholného období tohto všestranného secesního umělce.

Vila Primavesi v Olomouci Památky

Vila Primavesi v Olomouci

Vila je výjimečným příkladem spojení vídeňské a anglické secesní architektury, s vlivem baroka. Postavili ji vídeňští architekti Franz von Krauss a Josef Tölk pro bankéřskou rodinu Primavesi. Na vzniku se podílel Gustav Klimt, Anton Hanak a Josef Hoffmann.

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek Gurmánská turistika

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek

Secesní kavárna Imperial, která byla otevřena již v roce 1914, vždy patřila mezi nejznámější podniky v Praze. Café Imperial pod vedením Zdeňka Pohlreicha navazuje na svou prvorepublikovou slávu díky pohostinnosti, výtečné kuchyni a skvostné historické výzdobě.

Vila Löw-Beer v Brně Památky

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Muzeum Alfonse Muchy v Praze Kultura

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muchovo muzeum, první muzeum na světě věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze.

Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Topičův dům na Národní třídě v Praze Kultura

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Bratmannova vila ve Valašských Kloboukách – první secesní stavba na našem území Památky

Bratmannova vila ve Valašských Kloboukách – první secesní stavba na našem území

Kloboucký rodák Josef Bratmann (1848–1924) byl úspěšným vídeňským podnikatelem. Projekt vily pro něj zpracoval jiný zdejší rodák, Hubert Gessner (1871–1943), jeden z nejvýznamnějších středoevropských architektů první poloviny 20. století.

Secesní vodárenská věž Nymburk Památky

Secesní vodárenská věž Nymburk

Krásná secesní věž ve tvaru kalicha byla postavena v roce 1904. Jedná se o kulturní památku.

Secesní sokolovna ve Veselí nad Lužnicí Památky

Secesní sokolovna ve Veselí nad Lužnicí

Jedna z význačných secesních památek v Jihočeském kraji. Byla postavena v roce 1904 a sokolové ji využívali jako tělocvičnu a kulturní sál. Za první republiky byla upravena tak, aby mohla sloužit i jako biograf.

Peterkův dům v Praze Památky

Peterkův dům v Praze

Administrativní a obchodní budova na dolním konci Václavského náměstí vznikala podle dispozice Viléma Tierhiera v letech 1898-99, průčelí ve stylu velmi rané secese upravil Jan Kotěra (1899). Pozoruhodné jsou především reprezentativní prostory předního traktu 1. patra.

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení Kultura

Trmalova vila v pražských Strašnicích – centrum architektury rodinného bydlení

Trmalova vila, dílo architekta Jana Kotěry, je unikátní ukázkou architektonické tvorby rodinných sídel první poloviny dvacátého století. V roce 2014 prošla celkovou rekonstrukcí, která vyzdvihla kvalitní řemeslné prvky a nádherné umělecké dekorace.

Secesní skříňka s teploměrem ve Dvořákových sadech v Opavě Památky

Secesní skříňka s teploměrem ve Dvořákových sadech v Opavě

V parku je k vidění drobná technická secesní památka z roku 1913 – hranolová dřevěná skříň s prosklenými třemi stranami a teploměrem, zdobená železným kováním s motivem kaštanových listů. Na vrcholku skříňky je umístěna soška žáby.

Vila Stomix v podhůří Rychlebských hor Ubytování

Vila Stomix v podhůří Rychlebských hor

Nově zrekonstruovaná secesní vila z roku 1907 se nachází v obci Žulová v severozápadním Slezsku v podhůří Rychlebských hor. Nabízí společenské, vzdělávací, rekreační, sportovní i relaxační zázemí.