ÚvodAktualityKalendář 2024: Dožínky – slavnosti plné zábavy, jídla, pití a oslav léta
Životní styl

Kalendář 2024: Dožínky – slavnosti plné zábavy, jídla, pití a oslav léta

  • 23. srpna 2024
Podobně jako vinařské obce chystají koncem léta vinobraní a v chmelařských oblastech mají dočesné, jinde se slaví dožínky. Slavnostní zakončení žní a oslavy sklizně bývají symbolickým poděkováním za štědré dary poskytnuté přírodou a také skvělou příležitostí k zábavě.

Kdy a jak se slaví dožínky?

Program se samozřejmě akci od akce liší, ale některé body se opakují: hudba, výstavy moderní i historické zemědělské techniky, ukázky hasičské techniky, výstavy drobných domácích zvířat, jarmarky a trhy s předváděním řemesel nebo děkovné mše.

Některé rituály a obřady se dočkaly znovuoživení po desítkách let: krojované dožínkové průvody, obrovské zdobené věnce a jejich slavnostní předávání či alegorické povozy, zdobené pentlemi a bohatými klasy. Doba dožínek se dříve považovala za začátek nového roku. Kam se letos vydat na nejzajímavější akce?

Velký přehled dožínek
 

Žatecká Dočesná

chmelV pátek a sobotu 6. až 7. září 2024 se město Žatec promění v místo oslavy dočesání posledního chmelového štoku. Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města. Na náměstí Svobody budete moci ochutnat více než 150 druhů piv od desítek různých pivovarů. Mezi oblíbené velké pivovary se řadí například Žatecký pivovar, Pivovar Bakalář a Pivovar Svijany. Doprovodný kulturně – hudební program se bude odehrávat na osmi podiích. Historický program bude probíhat po celé slavnosti, čeká vás středověká hudba, tanec, kejklíři, šermíři i ohňová show. Nebudou chybět ani dobové prodejní stánky, dobová řemesla nebo soutěže pro děti a rodiče.
 

Pražské dožínky na Letné

dožínky na letnéNa Letné se lidé 2. září 2024 setkají se všemi druhy zábavy. Jedná se především o farmářské trhy, kolem 100 farmářů zde bude mít vystavené své výrobky, které si zákazníci budou moci samozřejmě zakoupit. Jelikož je to akce konaná ministerstvem zemědělství, nebudou chybět ani zemědělské stroje a různé druhy statkových zvířat. Od slepic, králíků až po koně a skot. Děti si také přijdou na své. Najdete zde několik stanovišť se soutěžními úkoly, po jejichž splnění následuje štědrá odměna. Mimo show a předvádění řemesel jsou připraveny workshopy pro děti i dospělé. Celou akcí bude diváky provázet folklórní hudba a muzikanti v krojích.
 

Krajské dožínky v Peruci a Pardubicích s porcí dobré zábavy

Dožínky v JihlavěHledáte místo, kde se dobře zabaví malí i velcí a v bohatém programu si každý najde to svoje? Pak se nechte pozvat na několikery krajské dožínky, třeba v sobotu 7. září 2024 do Peruci na Krajské dožínky Ústeckého kraje, kde se prezentují drobní řemeslníci, vystavovatelé zemědělské techniky a prodejci z celého kraje.

O týden později, tedy v sobotu 14. září a v neděli 15. září se budou dožínky konat i v Pardubicích. Zde jsou spojeny s oblíbenou akcí nazvanou Koně v akci. Kromě koňského programu složeného z chovatelských výstav a přehlídek, soutěží a prezentací dovedností jednotlivých plemen koní je tak připravena i klasická dožínková slavnost.
 

Výlet na Kačinu za vínem, zvířaty i kulturou

dožínky KačinaCo třeba výlet na dožínky, který můžete spojit s pěknou procházkou? Pak vám doporučíme třeba Dožínky a vinobraní na zámku Kačina u Kutné Hory, slavnost s bohatým programem, která se koná v sobotu 7. září 2024. Zámek slouží jako zemědělské muzeum a bude otevřený pro každého s platnou vstupenkou na akci.

Co vás čeká? Návštěvníci této akce se mohou těšit na přehlídku českých, moravských i zahraničních vín, nabídku pokrmů z lokálních surovin nebo regionální produkty z Kutnohorska. Připraven je také bohatý kulturní program na několika pódiích v areálu, degustace hroznů a lisování čerstvé vinné šťávy, výstava zemědělské techniky, soutěž o poznání odrůdy vína, koutek s domácími zvířaty a další aktivity zaměřené na rodiny s dětmi.
Země živitelka opět láká chovatele do Českých Budějovic – letos slaví 50 let!

Země živitelka opět láká chovatele do Českých Budějovic – letos slaví 50 let!

V areálu Výstaviště České Budějovice proběhne od 22. do 27. srpna 2024 oblíbený agrosalon Země živitelka, a to letos jubilejním 50. ročníkem! Hlavním tématem letošní výstavy je proto její dlouhá historie. Dospělí i děti mohou obdivovat nejsilnější traktor, nejvýkonnější kombajn na světě a sklízecí řezačku, novinkou bude odborný program zaměřený na samořídicí stroje, drony či umělou inteligenci. Návštěvníky čeká také bohatý doprovodný program. Z hospodářských zvířat se představí plemeno skotu dexter, osel poitouský a zajímavé bude rychlostní střiž ovcí. Agrosalon navštíví také prezident republiky Petr Pavel a paní Eva Pavlová.

Země živitelka 2025 v Českých Budějovicích

21. 8.26. 8.
Země živitelka 2025 v Českých Budějovicích

Mezinárodní agrosalon Země živitelka je jednou z největších výstav v České republice zaměřených na tradiční zemědělské obory mezi něž patří rostlinná a živočišná výroba, zemědělská technika, potravinářská výroba, lesní a vodní hospodářství, zahradnictví a pěstitelství a další.

Žatecká Dočesná 2025

5. 9.6. 9.
Žatecká Dočesná 2025

Dočesná v Žatci, slavnost chmele a piva, je vrcholnou akcí královského města založeného v roce 1004. Letos se uskuteční již 68. ročník, 5. a 6. září. Vznikla původně jako oslava dočesání posledního chmelového štoku a v průběhu let doznávala mnoha proměn.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

#světovéČesko a Lidový rok: sklizeň úrody aneb od dožínek po ochutnávky mladého vína

#světovéČesko a Lidový rok: sklizeň úrody aneb od dožínek po ochutnávky mladého vína

Na konci léta a začátku podzimu přichází čas sklízet (a také ochutnávat) úrodu. Pro naše předky to byla nejdůležitější část roku a když se na polích a v lukách, v sadech a vinicích urodilo, byla to také skvělá příležitost k oslavám. Bujarým, voňavým a plným muziky, dobrot a skvělého pití.