ÚvodČeská nejHistorickéCharlotta Garrigue Masaryková – Američanka, která se stala Češkou
Historické

Charlotta Garrigue Masaryková – Američanka, která se stala Češkou

Manželka prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, první „první dáma“ Československa, vzdělaná bojovnice za práva žen a matka pěti dětí: to byla Charlotta Garrigue Masaryková (20. listopadu 1850, Brooklyn, New York, USA – 13. května 1923, Lány).
Jak na svou ženu vzpomínal první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk zachytil spisovatel Karel Čapek v knize Hovory s T. G. Masarykem: „V Lipsku – to bylo v létě 1877 – prožil jsem osudovou událost, která se stala rozhodující pro můj celý život, pro můj duchovní vývoj; to byla moje známost s Charlottou Garriguovou.“ Říkal jí Charlie; byla z jedenácti dětí a „zevnějškem byla krásná“. „Měla výbornou hlavu, lepší než já;

charakteristické je, že milovala matematiku,“ říkal o ní Masaryk. „Dělali jsme všechno spolu, i Platóna jsme spolu pročítali; celé naše manželství bylo spoluprací… Američanka se stala Češkou, mravně i politicky; věřila v génia našeho národa, pomáhala mně v mých bojích politických a v celé mé politické činnosti. Až tehdy za války, za hranicemi jsem musel pracovat bez ní, ale věděl jsem, že jednám ve shodě s ní.“

Charlottiným snem byla kariéra profesionální klavíristky. Proto studovala na lipské konzervatoři, ale příliš pilným cvičením si poškodila ruku. Studium sice musela ukončit, ale do Lipska se ráda vracela. Při jednom pobytu se seznámila se svým budoucím manželem.

Tomáš a Charlotta se vzali rok po svém seznámení v New Yorku, on z úcty přidal ke svému jménu její příjmení. Žili ve Vídni, kde se jim narodily dvě děti, v roce 1879 Alice, v roce 1880 Herbert. V roce 1882 Masaryk získal místo profesora na nynější Karlově univerzitě a rodina se stěhovala do Prahy. Další děti se narodily už v Čechách, v roce 1886 Jan a v roce 1891 Olga. Dcera Eleanor zemřela brzy po porodu.

Charlotte se naučila velmi dobře česky a zajímala se o naši kulturu. Měla ráda skladby Bedřicha Smetany i Babičku Boženy Němcové, zapojila se do práce několika ženských spolků, podporovala chudé ženy a rozvoj českého ženského školství. Byla to i její zásluha, že ženy v Československé republice získaly jako jedny z prvních v Evropě volební právo a ústava z roku 1920 je zrovnoprávnila s muži.

Na Charlottině zdravotním stavu zanechaly stopy časy první světové války. Syn Herbert se nakazil tyfem a v roce 1915 zemřel, druhý syn Jan odešel na frontu, manžel byl s dcerou Olgou v exilu, dcera Alice byla zatčena a vězněna ve Vídni. Charlotta zůstala v Praze sama, pronásledovaná úřady i policií, odkázaná na pomoc přátel. Až do smrti pak měla problémy se srdcem a zhoršily se i její deprese.

Její život se sice změnil po vzniku Československa, když byl TGM zvolen prezidentem Československé republiky, ale Charlotta se po jeho boku na veřejnosti objevovala zřídka. Kvůli nemoci často pobývala v sanatoriu anebo na zámku v Lánech, povinnosti první dámy převzala dcera Alice.

Když 13. května 1923 Charlotta ve třiasedmdesáti letech na zámku v Lánech zemřela, počítalo se jen se skromným obřadem, ale na pohřeb přišly tisíce lidí. Masaryk svou ženu přežil o 14 let, společně jsou pochováni na lánském hřbitově.

Charlotta Masaryková má své pevné místo jak v Masarykově muzeuHodoníně a Muzeu T. G. Masaryka v Lánech, tak v Muzeu Alice Masarykové a Českého červeného křížeLánech. Připomíná ji také několik míst v Praze, například busta na domě v Mickiewiczově ulici na Hradčanech, kde Masarykovi bydleli, a Sady Charlotty Garrigue Masarykové u Písecké brány. Další Charlottin pomník najdete v obci Hutisko-Solanec v Beskydech, kam rodina jezdívala na letní pobyty.
Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Tomáš Garrigue Masaryk – zakladatel novodobého státu a první československý prezident

Pomníky a sochy, jména náměstí, ulic, muzeí i městských čtvrtí, škol, gymnázií a dokonce jedné univerzity, naučné stezky i turistické chaty: zakladatele novodobého československého státu připomínají tisíce míst. Tomáš Garrigue Masaryk (7. 3. 1850 Hodonín – 14. 9. 1937 Lány) byl vědec a filozof, pedagog, politik a první československý prezident.

Pět procházek do oblíbených míst prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka

Pět procházek do oblíbených míst prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka

Pojďme si 170. výročí narození prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, prvního prezidenta Československé republiky, připomenout jinak – a pro portál Kudy z nudy stylově. Víte, která místa měl rád, kam se opakovaně vracel a kde na něj dodnes vzpomínají?

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Objeveno redakcí: Kudy z nudy stovková výročí roku 2023

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 23? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let od postavení prvních jesliček a první zmínky o městě Orlová, 700 let od založení kláštera na Starém Brně, rozkvět jihočeského rybníkářství i rok 1623, kdy Komenský dokončil knihu Labyrint světa a ráj srdce. Uplyne také 300 let od prvního osvětlení Prahy a smrti Jana Blažeje Santiniho, 200 let od dokončení kolonády na Reistně v Lednicko-valtickém areálu a sto let od narození a úmrtí řady slavných osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Chudý synek ze Slovácka, muž, který se ve zpolitizovaném procesu Hilsneriády zastal Leopolda Hilsnera, anebo Prezident Osvoboditel: tak známe prvního prezidenta samostatného Československa. Tomáš Garrigue Masaryk se v anketě Největší Čech umístil na druhém místě hned za králem a císařem Karlem IV. a hojně používaná přezdívka Tatíček Masaryk svědčí o tom, že ani dnes nám není lhostejný. Máte pocit, že o něm už víte úplně všechno? Vyvedeme vás z omylu!

Lány

Lány

Nebýt našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka, středočeské Lány by dnes byly jen jednou z mnoha malých obcí s velkými zámky. Roku 1921 lánský zámek koupila od Fürstenberků Československá republika a objekt byl prohlášen za přechodné a letní sídlo prezidentů.

Masarykovo muzeum v Hodoníně Kultura

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Tomáš Garrigue Masaryk je bezesporu nejvýznamnějším hodonínským rodákem, proto není divu, že první profesionální stálá expozice na území České republiky se nachází právě zde.

Pöttingovský palác na Starém Městě Památky

Pöttingovský palác na Starém Městě

Pöttingovský palác, palác Unitaria či Žlutý dům je barokní stavba v Karlově ulici, vzniká přestavbou původně gotických domů. Přestavbu roku 1726 pravděpodobně provedl Jan Blažej Santini-Aichel. Palác vlastní Náboženská společnost českých unitářů.

První pražské hasičské muzeum ve Velké Chuchli Kultura

První pražské hasičské muzeum ve Velké Chuchli

První pražské hasičské muzeum bylo otevřeno v suterenních prostorách bývalé školy Charloty Masarykové ve Velké Chuchli.

Lánský hřbitov Památky

Lánský hřbitov

Lánský hřbitov je místem posledního odpočinku prvního prezidenta československé republiky T. G. Masaryka a členů jeho rodiny.

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.