ÚvodČeská nejHistorickéKunhuta Uherská – česká královna a druhá manželka Přemysla Otakara II.
Historické

Kunhuta Uherská – česká královna a druhá manželka Přemysla Otakara II.

Kunhuta Uherská (asi 1245 – 9. září 1285, Praha) byla vnučka uherského krále a dcera ruského knížete Rostislava z rodu Rurikovců a uherské princezny Anny z rodu Arpádovců. V rámci sňatkové politiky středověkých panovnických rodů se stala manželkou Přemysla Otakara II., proslulého českého krále železného a zlatého.
Svatba se konala v Bratislavě roku 1261, kdy budoucí královně bylo 16 let, Přemysl Otakar II. byl o 16 let starší. Přestože šlo o sňatek uzavřený z politických důvodů, bylo to šťastné manželství. Měli asi šest dětí, z nichž do dospělosti přežily dcery Kunhuta a Anežka, a také dědic trůnu Václav II. Traduje se, že pro pobavení své ženy dal král na Pražský hrad přivézt lvy.

Soupeření s Rudolfem Habsburským skončilo Přemyslovou smrtí v roce 1278 na Moravském poli. Kunhuta se stala královnou−vdovou, ale protože následníkovi trůnu bylo jen sedm let, Rudolf pověřil správou země braniborského markraběte Otu V. Období dalších několika let se říká podle opery Bedřicha Smetany Braniboři v Čechách. Královna byla uvězněna i se synem Václavem na hradě Bezděz, odkud se jí podařilo uprchnout, Václava si ale Ota ponechal.

Kunhuta odešla na Opavsko, kde si zřídila dvůr v Hradci nad Moravicí. Purkrabím na Hradci a zřejmě také druhým Kunhutiným manželem se stal Záviš z Falkenštejna, v roce 1281 nebo 1282 mu Kunhuta porodila syna Jana. Po návratu Václava z braniborského zajetí se královna i se Závišem vrátili ke dvoru, roku 1285 Kunhuta doprovázela syna Václava do Chebu, kde se oženil s Gutou Habsburskou. V témže roce 9. září zemřela, patrně na tuberkulózu. Je pochovaná v Anežském klášteře v Praze, vedle svaté Anežky České a rodičů Přemysla Otakara II.
 
Přemysl Otakar II. – král železný a zlatý, zakladatel měst, hradů a klášterů

Přemysl Otakar II. – král železný a zlatý, zakladatel měst, hradů a klášterů

Přemysl Otakar II. (1233 ? – 26. srpna 1278, Moravské pole, Rakousko) je považován za jednoho z největších českých králů z dynastie Přemyslovců. Za jeho panování sahaly hranice říše až k Jaderskému moři, založil řadu měst, hradů a klášterů. V několka našich městech jej připomínají sochy a jména náměstí.

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. (asi 1155/1167 – 15. prosince 1230, Praha) byl nejstarší syn Vladislava II., druhého českého krále z rodu Přemyslovců, a jeho druhé manželky Judity Durynské. Obratný politik a válečník pro české království a své potomky získal Zlatou bulu sicilskou, která potvrdila dědičnost královského titulu.

Lákají vás tajemství minulosti a máte pro strach uděláno? Pak se vydejte na hrad Houska

Lákají vás tajemství minulosti a máte pro strach uděláno? Pak se vydejte na hrad Houska

Zda se opravdu pod hradem Houska prohánějí mocnosti pekelné, musíte posoudit sami. A využít k této příležitosti můžete třeba už tento víkend 24. a 25. srpna 2024, kdy se „před branou do pekel“ koná Čertovský jarmark s vystoupením skupin historického šermu a tance. Kromě stánků s tradičními řemesly se můžete těšit také na lipové pohyblivé peklo tzv. "peklém", volně inspirované Danteho Božskou komedií.

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Seznamte se: české kněžny, královny a císařovny

Zakládaly kostely a kláštery, pečovaly o královská věnná města. Milovaly i nenáviděly, jejich manželství byla šťastná i nešťastná. Lámaly meče, byly korunovány českými královnami a vládly českým zemím: seznamte se s našimi nejznámějšími kněžnami, královnami a císařovnami.

Výlet za příběhem lásky Záviše z Falkenštejna a královny Kunhuty aneb poprava ozdoby českého rytířstva

Výlet za příběhem lásky Záviše z Falkenštejna a královny Kunhuty aneb poprava ozdoby českého rytířstva

V jednom z nejromantičtějších příběhů české historie najdete všechno, co by měl obsahovat scénář skvělého filmu: zamilovanou dvojici, hrady v ústraní, tajně narozené dítě i svatbu. Jenže pak se to všechno pokazilo: ona zemřela, on se podruhé oženil a nakonec potupně skončil na popravišti.

Díra do pekla pod hradem Houska

Díra do pekla pod hradem Houska

Hrad Houska nedaleko Máchova jezera je jedním z nejobdivovanějších turistických cílů v Máchově kraji. Uprostřed těžko přístupné krajiny v moři skal jej na příkaz Přemysla Otakara II. postavila cistercko-burgundská huť, která v téže době vybudovala nedaleký hrad Bezděz.

Přírodní památka Velký Radechov Příroda

Přírodní památka Velký Radechov

Nachází se u obce Dolní Krupá v horních partiích neovulkanického vrchu Radechov. Celý prostor byl do počátku 90. let vojenským újezdem. Předtím byl Radechov využíván jako honitba, k tomuto účelu byl postaven u hraniční cesty lovecký zámeček.

Pohled na Máchovo jezero z hradu Bezděz Památky

Pohled na Máchovo jezero z hradu Bezděz

Jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice je královský hrad Bezděz, který založil roku 1264 Přemysl Otakar II. Návštěvníci si mohou prohlédnout královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.

Kostel sv. Havla v Kuřivodech s gotickými freskami Památky

Kostel sv. Havla v Kuřivodech s gotickými freskami

V kostele svatého Havla v Kuřivodech u Ralska se našly unikátní malby z doby posledních Přemyslovců, nejstarší jsou již ze 13. století. Kostel v raně gotickém slohu byl roku 1279 zmiňován jako místo, kde se mohla pomodlit královna Kunhuta, vězněná na hradě Bezděz se svým malým synem Václavem II.

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko Příroda

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Poznejte místa s bohatou historií Geopark Ralsko nabízí výjimečné scenérie 60 let nedotčené přírody s bohatým geologickým dědictvím. Svým rovinatým terénem láká k návštěvě turisty, cykloturisty, "in-linisty", ale také rodiny s dětmi a kočárky.