ÚvodČeská nejHistorickéKunhuta Uherská – česká královna a druhá manželka Přemysla Otakara II.
Historické

Kunhuta Uherská – česká královna a druhá manželka Přemysla Otakara II.

Kunhuta Uherská (asi 1245 – 9. září 1285, Praha) byla vnučka uherského krále a dcera ruského knížete Rostislava z rodu Rurikovců a uherské princezny Anny z rodu Arpádovců. V rámci sňatkové politiky středověkých panovnických rodů se stala manželkou Přemysla Otakara II., proslulého českého krále železného a zlatého.
Svatba se konala v Bratislavě roku 1261, kdy budoucí královně bylo 16 let, Přemysl Otakar II. byl o 16 let starší. Přestože šlo o sňatek uzavřený z politických důvodů, bylo to šťastné manželství. Měli asi šest dětí, z nichž do dospělosti přežily dcery Kunhuta a Anežka, a také dědic trůnu Václav II. Traduje se, že pro pobavení své ženy dal král na Pražský hrad přivézt lvy.

Soupeření s Rudolfem Habsburským skončilo Přemyslovou smrtí v roce 1278 na Moravském poli. Kunhuta se stala královnou−vdovou, ale protože následníkovi trůnu bylo jen sedm let, Rudolf pověřil správou země braniborského markraběte Otu V. Období dalších několika let se říká podle opery Bedřicha Smetany Braniboři v Čechách. Královna byla uvězněna i se synem Václavem na hradě Bezděz, odkud se jí podařilo uprchnout, Václava si ale Ota ponechal.

Kunhuta odešla na Opavsko, kde si zřídila dvůr v Hradci nad Moravicí. Purkrabím na Hradci a zřejmě také druhým Kunhutiným manželem se stal Záviš z Falkenštejna, v roce 1281 nebo 1282 mu Kunhuta porodila syna Jana. Po návratu Václava z braniborského zajetí se královna i se Závišem vrátili ke dvoru, roku 1285 Kunhuta doprovázela syna Václava do Chebu, kde se oženil s Gutou Habsburskou. V témže roce 9. září zemřela, patrně na tuberkulózu. Je pochovaná v Anežském klášteře v Praze, vedle svaté Anežky České a rodičů Přemysla Otakara II.
 
Přemysl Otakar II. – král železný a zlatý, zakladatel měst, hradů a klášterů

Přemysl Otakar II. – král železný a zlatý, zakladatel měst, hradů a klášterů

Přemysl Otakar II. (1233 ? – 26. srpna 1278, Moravské pole, Rakousko) je považován za jednoho z největších českých králů z dynastie Přemyslovců. Za jeho panování sahaly hranice říše až k Jaderskému moři, založil řadu měst, hradů a klášterů. V několka našich městech jej připomínají sochy a jména náměstí.

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. – první český král, který získal dědičný titul

Přemysl Otakar I. (asi 1155/1167 – 15. prosince 1230, Praha) byl nejstarší syn Vladislava II., druhého českého krále z rodu Přemyslovců, a jeho druhé manželky Judity Durynské. Obratný politik a válečník pro české království a své potomky získal Zlatou bulu sicilskou, která potvrdila dědičnost královského titulu.

Pohled na Máchovo jezero z hradu Bezděz Památky

Pohled na Máchovo jezero z hradu Bezděz

Jednou z nejvýznamnějších gotických památek v České republice je královský hrad Bezděz, který založil roku 1264 Přemysl Otakar II. Návštěvníci si mohou prohlédnout královský palác s unikátní kaplí, purkrabský palác i další části hradu.

Výlet za příběhem lásky Záviše z Falkenštejna a královny Kunhuty aneb poprava ozdoby českého rytířstva

Výlet za příběhem lásky Záviše z Falkenštejna a královny Kunhuty aneb poprava ozdoby českého rytířstva

V jednom z nejromantičtějších příběhů české historie najdete všechno, co by měl obsahovat scénář skvělého filmu: zamilovanou dvojici, hrady v ústraní, tajně narozené dítě i svatbu. Jenže pak se to všechno pokazilo: ona zemřela, on se podruhé oženil a nakonec potupně skončil na popravišti.

Díra do pekla pod hradem Houska

Díra do pekla pod hradem Houska

Hrad Houska nedaleko Máchova jezera je jedním z nejobdivovanějších turistických cílů v Máchově kraji. Uprostřed těžko přístupné krajiny v moři skal jej na příkaz Přemysla Otakara II. postavila cistercko-burgundská huť, která v téže době vybudovala nedaleký hrad Bezděz.

Lákají vás tajemství minulosti a máte pro strach uděláno? Pak se vydejte na hrad Houska

Lákají vás tajemství minulosti a máte pro strach uděláno? Pak se vydejte na hrad Houska

Zda se opravdu pod hradem Houska prohánějí mocnosti pekelné, musíte posoudit sami. A využít k této příležitosti můžete třeba už tuto sobotu 22. srpna a návštěvu Jarmarku „Před branou do Pekel“ s vystoupením skupin historického šermu a tance. Kromě stánků s tradičními řemesly se můžete těšit také na lipové pohyblivé peklo tzv. "peklém", volně inspirované Danteho Božskou komedií.

Kostel sv. Havla v Kuřivodech s gotickými freskami Památky

Kostel sv. Havla v Kuřivodech s gotickými freskami

V kostele svatého Havla v Kuřivodech u Ralska se našly unikátní malby z doby posledních Přemyslovců, nejstarší jsou již ze 13. století. Kostel v raně gotickém slohu byl roku 1279 zmiňován jako místo, kde se mohla pomodlit královna Kunhuta, vězněná na hradě Bezděz se svým malým synem Václavem II.

Přírodní památka Velký Radechov Příroda

Přírodní památka Velký Radechov

Nachází se u obce Dolní Krupá v horních partiích neovulkanického vrchu Radechov. Celý prostor byl do počátku 90. let vojenským újezdem. Předtím byl Radechov využíván jako honitba, k tomuto účelu byl postaven u hraniční cesty lovecký zámeček.

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko Příroda

Geopark Ralsko – území bývalého vojenského prostoru Ralsko

Poznejte místa s bohatou historií Geopark Ralsko nabízí výjimečné scenérie 60 let nedotčené přírody s bohatým geologickým dědictvím. Svým rovinatým terénem láká k návštěvě turisty, cykloturisty, "in-linisty", ale také rodiny s dětmi a kočárky.