ÚvodČeská nejKulturníJiří Bělohlávek – bývalý šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie
Kulturní

Jiří Bělohlávek – bývalý šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie

Jiří Bělohlávek (24. února 1946, Praha – 31. května 2017, Praha) byl český dirigent a pedagog. Při jeho působení v čele České filharmonie v letech 2012 až 2017 orchestr zažil řadu mimořádných úspěchů. Pod jeho vedením Česká filharmonie vystupovala na pódiích nejprestižnějších světových koncertních sálů a znovu se stala vpravdě národním orchestrem, respektovaným doma i v zahraničí.

Jiří Bělohlávek, SOPK - Bedřich Smetana: Má vlast

Jiří Bělohlávek se hudbě věnoval už v dětství. Od čtyř let zpíval v Kühnově dětském sboru, brzy se začal učit na klavír a violoncello. Dirigování se začal naplno věnovat už během studií na Pražské konzervatoři a Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění (HAMU) v Praze.

V letech 1972–1978 byl Jiří Bělohlávek dirigentem Státní filharmonie Brno, v letech 1977–1989 šéfdirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Výrazné bylo i jeho působení u České filharmonie; poprvé ji dirigoval v roce 1973, kdy se stal asistentem Václava Neumanna. V této pozici pracoval s naším prvním orchestrem trvale, od roku 1981 pak jako druhý dirigent a po odchodu Václava Neumanna byl v roce 1990 zvolen jeho nástupcem. V roce 1992 se šéfování vzdal, po dvaceti letech se ale vrátil jako hudební ředitel a šéfdirigent. V čele České filharmonie působil až do smrti.

V roce 1994 Jiří Bělohlávek založil Pražskou komorní filharmonii, kterou umělecky vedl dvanáct let. Roku 1995 se stal hlavním hostujícím dirigentem BBC Symphony Orchestra v Londýně a v roce 2006 byl jmenován na post šéfdirigenta. Během svého angažmá celkem třikrát řídil populární závěrečný koncert festivalu BBC PromsLast Night of the Proms a byl vůbec prvním umělcem z neanglofonní země, jemuž byl tento prestižní úkol svěřen.

Pravidelně spolupracoval s řadou věhlasných světových orchestrů a operních scén. Dirigoval například inscenace Národního divadla v Praze, Berlínské komické opery, operního festivalu v Glyndebourne, londýnské Covent Garden, pařížské Opery Bastille, Metropolitní opery v New Yorku či Vídeňské státní opery. Po Herbertu von Karajanovi se stal teprve druhým dirigentem, jemuž se ve dvou po sobě následujících letech podařilo získat prestižní cenu Gramophone Award.

Jiří Bělohlávek celý život pečoval o hudební a lidský odkaz našich skladatelů a propagoval jejich díla u nás i ve světě. Publiku se snažil předkládat vrcholná i méně známa díla Bohuslava Martinů, Leoše Janáčka, Josefa Suka, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany i současných českých skladatelů. Působil také jako pedagog a vedoucí katedry dirigování na HAMU, kde k jeho žákům patřil například Jakub Hrůša.

Jiří Bělohlávek byl oceněn medailí Za Zásluhy, za své služby britské hudbě byl roku 2012 jmenován komandérem Řádu Britského impéria. V roce 2016 získal čestný doktorát na HAMU a stal se rovněž čestným občanem hlavního města Prahy. Je pochován na Vyšehradském hřbitově ve společnosti významných skladatelů, dirigentů a dalších osobností. S mnohými za svého života spolupracoval, díla dalších uváděl na koncertech doma i ve světě. Autorem náhrobku je Bělohlávkův dlouholetý přítel, výtvarník Jiří Voves.
Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Rafael Kubelík – bývalý šéfdirigent České filharmonie

Fenomenální dirigent a houslista Rafael Kubelík (29. června 1914, Býchory – 11. srpna 1996, Kastanienbaum, Švýcarsko) se proslavil jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Sedm let působil jako šéfdirigent České filharmonie a vidět ho můžete také v oscarovém snímku Jana Svěráka Kolja.

Semjon Byčkov – šéfdirigent, hudební ředitel České filharmonie a Dirigent roku 2022

Semjon Byčkov – šéfdirigent, hudební ředitel České filharmonie a Dirigent roku 2022

Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov (* 30. listopadu 1952, Petrohrad, Sovětský svaz) zahájil své působení v čele nejvýznamnějšího českého symfonického orchestru koncerty v Praze, Londýně, New Yorku a Washingtonu u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. V roce 2022 se v 62. ročníku prestižního mezinárodního žebříčku Musical America Awards stal Dirigentem roku.

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie se záhy po svém vzniku stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem. Značné renomé si na evropských scénách vybudovala již před první světovou válkou a díky své tradici a úspěchům se stala jedním ze symbolů české kultury.

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojďte s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.

Hudební festival Janáček Brno 2024

1. 11.24. 11.
Hudební festival Janáček Brno 2024

9. ročník festivalu se odehraje v termínu 1. 11. – 24. 11. 2024. Festival Janáček Brno patří k nejvýznamnějším akcím na evropské kulturní mapě. V podání předních operních dirigentů, režisérů a interpretů čeká diváky nabitý program.

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Rafael Jeroným Kubelík (29. června 1914 Býchory – 11. srpna 1996 Kastanienbaum, kanton Lucern, Švýcarsko) byl český dirigent, skladatel a houslista. Fenomenální dirigent, skladatel a houslista Rafael Kubelík,proslul především jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Byl též vyhlášeným odborníkem na skladby Gustava Mahlera či Bély Bartóka.

Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Když časopis Gramophone označil světově uznávaného českého dirigenta Jakuba Hrůšu (* 23. července 1981, Brno) za jednoho z dirigentů s hvězdnou budoucností, nespletl se. Hrůša se od září 2025 stane novým hudebním ředitelem Královské opery / The Royal Opera House v londýnské Covent Garden. Na tomto postu bude již druhým Čechem, před ním operu v polovině 20. století tři roky řídil Rafael Kubelík.

Seznamte se: znáte nejlepší české dirigenty?

Seznamte se: znáte nejlepší české dirigenty?

Říká se, že co Čech, to muzikant. Při bližším seznámení s našimi hudebními velikány ovšem zjistíme, že by mohlo platit také pravidlo co muzikant, to znamenitý dirigent. Se kterými slavnými dirigenty se u nás na Kudy z nudy můžete setkat?