ÚvodČeská nejOsobnostJakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně
Osobnost

Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Když časopis Gramophone označil světově uznávaného českého dirigenta Jakuba Hrůšu (* 23. července 1981, Brno) za jednoho z dirigentů s hvězdnou budoucností, nespletl se. Hrůša se od září 2025 stane novým hudebním ředitelem Královské opery / The Royal Opera House v londýnské Covent Garden. Na tomto postu bude již druhým Čechem, před ním operu v polovině 20. století tři roky řídil Rafael Kubelík.
Český dirigent Jakub Hrůša patří podle hudebního portálu Bachtrack mezi nejvytíženější světové dirigenty. Je šéfdirigentem Bamberských symfoniků, hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a také legendárního orchestru Národní akademie Svaté Cecílie / Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Zároveň je častým hostem nejvýznamnějších světových orchestrů v Evropě i v zámoří včetně Berlínských, Vídeňských a Mnichovských filharmoniků, amsterdamského královského orchestru Concertgebouw či Newyorské filharmonie, Bostonského symfonického orchestru a Clevelandského orchestru. Zvláště v zahraničí si získal věhlas vynikající interpretací děl velikánů klasické hudby od 18. do 20. století, podobně jako za kanonická provedení slavných i méně známých skladeb českých autorů od Bedřicha Smetany až po současnost.

Jakub Hrůša studoval dirigování na Akademii múzických umění v Praze, mimo jiné u Jiřího Bělohlávka. Za své nahrávky obdržel řadu nominací a cen, například v roce 2020 získaly dvě jeho desky – klavírní koncerty Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů s Ivo Kahánkem (Supraphon) a opera Vanessa z Glynderournského festivalu (Opus Arte) – ocenění BBC Music Magazine Award.

Královská opera je jednou z předních světových operních společností. Proslulé jsou jak vynikající inscenace tradičních oper, tak objednávky nových děl od nejlepších současných operních skladatelů. Jakub Hrůša tu úspěšně dirigoval Carmen a Lohengrina, další inscenace, které povede už jako hudební ředitel, zahrnují díla Janáčka, Pucciniho či Prokofjeva. Královská opera se české hudbě věnuje už dlouho a soustavně, ostatně tři roky ji vedl zatím jako jediný Čech Rafael Kubelík. Ten byl do funkce hudebního ředitele jmenován po obrovském úspěchu Janáčkovy opery Káťa Kabanová, kterou v Londýně provedl v roce 1955.

Dirigent Jakub Hrůša se stal v lednu 2023 vítězem cen International Classical Music Award (ICMA) v kategorii Symfonická hudba. V čele Bamberských symfoniků uspěl s CD se Symfonií č. 1 E dur Hanse Rotta, skladbou Gustava Mahlera zvanou Blumine a Prelude C Minor Antona Brucknera.

Jakub Hrůša je ženatý s advokátkou Klárou Hrůšovou, mají dvě děti a střídavě žijí v Londýně a v České republice.

Kateřina Kněžíková – sopranistka oceněná prestižní cenou BBC

Kateřina Kněžíková – sopranistka oceněná prestižní cenou BBC

Sopranistka Kateřina Kněžíková (*7. července 1982, Bohumín) je jednou z nejperspektivnějších pěvkyní mladé generace. Vystudovala Pražskou konzervatoř a poté absolvovala magisterské studium klasického zpěvu na HAMU u Jiřiny Přivratské (2010).

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie se záhy po svém vzniku stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem. Značné renomé si na evropských scénách vybudovala již před první světovou válkou a díky své tradici a úspěchům se stala jedním ze symbolů české kultury.

Seznamte se: 25. července má svátek Jakub

Seznamte se: 25. července má svátek Jakub

Jakubům patří svět: je to jméno, které se společně s Tomáši, Jany, Adamy, Vojtěchy, Martiny či Lukáši řadu let drží v žebříčku nejpopulárnějších jmen pro novorozené chlapečky. Pochází z hebrejštiny a používá se na celém světě. Portál Kudy z nudy přeje všem Jakubům, Jakoubkům, Kubům, Kubíkům a Kubíčkům k jejich svátku vše nejlepší!

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Slavíme Rok české hudby a společně s ním dvojité výročí hudebního skladatele Bedřicha Smetany: 2. března uplyne 200 let od skladatelova narození a 12. května 140 let od jeho úmrtí. V rámci projektu Smetana 200 se můžete těšit na spousty koncertů, festivalů, divadelních představení a dalších kulturních akcí, Smetanu ale připomíná také řada zajímavých míst, spojená s jeho životními osudy.

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

7 věcí, které nevíte o… cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast

Žádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Poprvé byla uvedena 5. listopadu 1882 na Žofíně a premiéry se tehdy zúčastnil i její autor. Teď si Mou vlast můžete vychutnat i na portálu Kudy z nudy se všemi zajímavostmi, pikanteriemi a překvapivými detaily z hudebního zákulisí.

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Rafael Jeroným Kubelík (29. června 1914 Býchory – 11. srpna 1996 Kastanienbaum, kanton Lucern, Švýcarsko) byl český dirigent, skladatel a houslista. Fenomenální dirigent, skladatel a houslista Rafael Kubelík,proslul především jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Byl též vyhlášeným odborníkem na skladby Gustava Mahlera či Bély Bartóka.

Seznamte se: znáte nejlepší české dirigenty?

Seznamte se: znáte nejlepší české dirigenty?

Říká se, že co Čech, to muzikant. Při bližším seznámení s našimi hudebními velikány ovšem zjistíme, že by mohlo platit také pravidlo co muzikant, to znamenitý dirigent. Se kterými slavnými dirigenty se u nás na Kudy z nudy můžete setkat?

Dirigent Jakub Hrůša byl jmenován novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně

Dirigent Jakub Hrůša byl jmenován novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně

Senzační zpráva pro českou kulturu: dirigent Jakub Hrůša byl jmenován novým hudebním ředitelem Královské opery v Londýně! Svého místa ujme od sezony 2024/2025, a tak máte ještě tři roky na to, abyste si jeho vynikající dirigentské umění mohli vychutnat i u nás doma – a to nejlépe hned.

Adam Plachetka – operní pěvec a jeden z největších hlasů na světě

Adam Plachetka – operní pěvec a jeden z největších hlasů na světě

Pro pěveckou dráhu se Adam Plachetka (* 4. května 1985) rozhodl spontánně na konci základní školy. Absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla a HAMU, Hudební a taneční fakultu Akademie múzických umění v Praze. Mluví se o něm jako o nejlepším mozartovském barytonistovi své generace, ale odskočil si i k muzikálům a zpíval také na rozpálené střeše paláce Lucerna.

Dvořákova Praha nabízí maximální zážitky i bezpečí pro diváky

Dvořákova Praha nabízí maximální zážitky i bezpečí pro diváky

Pražské Rudolfinum hostí od 4. do 20. září 2020 další ročník festivalu Dvořákova Praha. Zachována zůstává hlavní dramaturgická linka s mimořádným důrazem na hudbu Antonína Dvořáka, role interpretů se letos ujímají téměř výhradně čeští umělci. Podtitulem aktuálního ročníku se proto stalo motto „Češi hrají (nejen) Čechům“.