ÚvodČeská nejOsobnostJakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně
Osobnost

Jakub Hrůša – dirigent a hudební ředitel Královské opery v Londýně

Když časopis Gramophone označil světově uznávaného českého dirigenta Jakuba Hrůšu (* 23. července 1981, Brno) za jednoho z dirigentů s hvězdnou budoucností, nespletl se. Hrůša se od září 2025 stane novým hudebním ředitelem Královské opery / The Royal Opera House v londýnské Covent Garden. Na tomto postu bude již druhým Čechem, před ním operu v polovině 20. století tři roky řídil Rafael Kubelík.
Český dirigent Jakub Hrůša patří podle hudebního portálu Bachtrack mezi nejvytíženější světové dirigenty. Je šéfdirigentem Bamberských symfoniků, hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie a také legendárního orchestru Národní akademie Svaté Cecílie / Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia. Zároveň je častým hostem nejvýznamnějších světových orchestrů v Evropě i v zámoří včetně Berlínských, Vídeňských a Mnichovských filharmoniků, amsterdamského královského orchestru Concertgebouw či Newyorské filharmonie, Bostonského symfonického orchestru a Clevelandského orchestru. Zvláště v zahraničí si získal věhlas vynikající interpretací děl velikánů klasické hudby od 18. do 20. století, podobně jako za kanonická provedení slavných i méně známých skladeb českých autorů od Bedřicha Smetany až po současnost.

Jakub Hrůša studoval dirigování na Akademii múzických umění v Praze, mimo jiné u Jiřího Bělohlávka. Za své nahrávky obdržel řadu nominací a cen, například v roce 2020 získaly dvě jeho desky – klavírní koncerty Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů s Ivo Kahánkem (Supraphon) a opera Vanessa z Glynderournského festivalu (Opus Arte) – ocenění BBC Music Magazine Award.

Královská opera je jednou z předních světových operních společností. Proslulé jsou jak vynikající inscenace tradičních oper, tak objednávky nových děl od nejlepších současných operních skladatelů. Jakub Hrůša tu úspěšně dirigoval Carmen a Lohengrina, další inscenace, které povede už jako hudební ředitel, zahrnují díla Janáčka, Pucciniho či Prokofjeva. Královská opera se české hudbě věnuje už dlouho a soustavně, ostatně tři roky ji vedl zatím jako jediný Čech Rafael Kubelík. Ten byl do funkce hudebního ředitele jmenován po obrovském úspěchu Janáčkovy opery Káťa Kabanová, kterou v Londýně provedl v roce 1955.

Dirigent Jakub Hrůša se stal v lednu 2023 vítězem cen International Classical Music Award (ICMA) v kategorii Symfonická hudba. V čele Bamberských symfoniků uspěl s CD se Symfonií č. 1 E dur Hanse Rotta, skladbou Gustava Mahlera zvanou Blumine a Prelude C Minor Antona Brucknera.

Jakub Hrůša je ženatý s advokátkou Klárou Hrůšovou, mají dvě děti a střídavě žijí v Londýně a v České republice.

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění Kultura

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie – nejvýznamnější český symfonický orchestr

Česká filharmonie se záhy po svém vzniku stala nejvýznamnějším českým symfonickým orchestrem. Značné renomé si na evropských scénách vybudovala již před první světovou válkou a díky své tradici a úspěchům se stala jedním ze symbolů české kultury.

Kateřina Kněžíková – sopranistka oceněná prestižní cenou BBC

Kateřina Kněžíková – sopranistka oceněná prestižní cenou BBC

Sopranistka Kateřina Kněžíková (*7. července 1982, Bohumín) je jednou z nejperspektivnějších pěvkyní mladé generace. Vystudovala Pražskou konzervatoř a poté absolvovala magisterské studium klasického zpěvu na HAMU u Jiřiny Přivratské (2010).

Adam Plachetka – operní pěvec a jeden z největších hlasů na světě

Adam Plachetka – operní pěvec a jeden z největších hlasů na světě

Pro pěveckou dráhu se Adam Plachetka (* 4. května 1985) rozhodl spontánně na konci základní školy. Absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla a HAMU, Hudební a taneční fakultu Akademie múzických umění v Praze. Mluví se o něm jako o nejlepším mozartovském barytonistovi své generace, ale odskočil si i k muzikálům a zpíval také na rozpálené střeše paláce Lucerna.

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Procházka po Praze s dirigentem Rafaelem Kubelíkem

Rafael Jeroným Kubelík (29. června 1914 Býchory – 11. srpna 1996 Kastanienbaum, kanton Lucern, Švýcarsko) byl český dirigent, skladatel a houslista. Fenomenální dirigent, skladatel a houslista Rafael Kubelík,proslul především jako interpret děl českých a dalších slovanských skladatelů. Byl též vyhlášeným odborníkem na skladby Gustava Mahlera či Bély Bartóka.

Dvořákova Praha nabízí maximální zážitky i bezpečí pro diváky

Dvořákova Praha nabízí maximální zážitky i bezpečí pro diváky

Pražské Rudolfinum hostí od 4. do 20. září 2020 další ročník festivalu Dvořákova Praha. Zachována zůstává hlavní dramaturgická linka s mimořádným důrazem na hudbu Antonína Dvořáka, role interpretů se letos ujímají téměř výhradně čeští umělci. Podtitulem aktuálního ročníku se proto stalo motto „Češi hrají (nejen) Čechům“.

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Slavíme Rok české hudby a společně s ním dvojité výročí hudebního skladatele Bedřicha Smetany: 2. března uplyne 200 let od skladatelova narození a 12. května 140 let od jeho úmrtí. V rámci projektu Smetana 200 se můžete těšit na spousty koncertů, festivalů, divadelních představení a dalších kulturních akcí, Smetanu ale připomíná také řada zajímavých míst, spojená s jeho životními osudy.