ÚvodČeská nejKulturníObložený chlebíček – nejchutnější český vynález a stálice silvestrovských oslav
Kulturní

Obložený chlebíček – nejchutnější český vynález a stálice silvestrovských oslav

Kdyby prý měla první republika svou typickou chuť, vyhrály by obložené chlebíčky z lahůdkářství Jana Paukerta (1888–1972) na pražské Národní třídě. Typická součást silvestrovských oslav, dobrota na dvě tři kousnutí a zároveň bytostně česká tradice je dokonalá ve své jednoduchosti.

Těhotnej kuchař - klasické chlebíčky se šunkou, uherákem a vajcem

Chlebíčky - Vaříme s CzechSpecials

Jan Paukert (1888–1972) pocházel z Ústí nad Orlicí a rodiče mu umožnili jak kvalitní vzdělání, tak cesty po světě. Studoval francouzské lyceum a patrně i anglickou obchodní akademii, pracoval v lahůdkářství v Mnichově, Miláně i Londýně. Po návratu ze zahraničí nastoupil do podniku velkouzenáře Antonína Chmela, vyhlášeného výrobce Pražské šunky. Tam se seznámil se svou budoucí ženou Štěpánkou a v roce 1916 si otevřeli vlastní lahůdkářství na Národní třídě. Na obložené chlebíčky se tak do lahůdkářství Jana a Štěpánky Paukertových chodilo ještě dřív, než vznikla samostatná Československá republika.

Za vznik obložených chlebíčků prý mohou chutě hudebníka a malíře Jana rytíře Skramlíka (1860–1936). Malíř a barytonista, který mimo jiné působil v Národním divadle, si do ateliéru nechal nosit svačinky přímo z Paukertova lahůdkářství. Protože obložené chleby byly moc velké a jednohubky zase malé, Jan Paukert speciálně pro něj vytvořil obložené chlebíčky, dobrotu „na dvě tři kousnutí“.

Vynikající obložené chlebíčky dnes ochutnáte v řadě bister a lahůdkářství. V Praze si na ně můžete zajít třeba do lahůdek Zlatý kříž u Jungmannova náměstí, do poboček Ovocného Světozoru anebo do prodejen Libeřských lahůdek. Ty jsou vyhlášené podobně jako kdysi Lahůdkářství Jana Paukerta.

Obložené chlebíčky a jednohubky jsou také nejoblíbenější pochoutkou silvestrovských oslav: kupují je nebo připravují asi dvě třetiny domácností. Více než polovina Čechů si pak na zdraví a šťastný nový rok připíjí sklenkou sektu.
Bývalé lahůdkářství Paukert Gurmánská turistika

Bývalé lahůdkářství Paukert

Obložené chlebíčky od Paukerta, to byl pojem. Ostatně tuto pochoutku proslavil za první republiky právě Jan Paukert. Původní lahůdkářství sídlilo na Národní třídě.

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?

Kam jít na skvělé obložené chlebíčky? Vyberte si ze stylových chlebíčkáren

Kam jít na skvělé obložené chlebíčky? Vyberte si ze stylových chlebíčkáren

Také si dáte rádi chlebíček k rychlé svačině anebo jako lahůdku na nejrůznějších oslavách? Možná vás překvapí, že se obložené chlebíčky považují za výhradně českou specialitu. Světlo světa poprvé spatřily roku 1916 a následného rozkvětu se dočkaly za 1. republiky. Ostatně populární jsou dodnes, kdy se bez nich neobejde žádná společenská událost. A jaký chlebíček máte rádi vy? Humrový, šunkový, s vajíčkem, roastbeefem, hermelínem anebo třeba s husími játry či lososem? Kde si vychutnáte ten nejlepší vám poradí Kudy z nudy.

Zlatý kříž v Jungmannově ulici Gurmánská turistika

Zlatý kříž v Jungmannově ulici

Jedničkou v pražském sortimentu lahůdek byl už od první republiky Zlatý kříž u Jungmannova náměstí. Nabízel chlebíčky, jednohubky, obložené mísy, zákusky a mnoho dalších lahůdek pro každou příležitost. Svou činnost ukončil po 100 letech, v roce 2024.