ÚvodČeská nejKulturníSpejbl a Hurvínek – nejznámější české loutky
Kulturní

Spejbl a Hurvínek – nejznámější české loutky

Ačkoli se loutkové divadlo v Česku hraje už stovky let, nejslavnější české loutky jsou vlastně mladé. Na scéně Loutkového divadla feriálních osad v Řemeslnické besedě v Plzni se Spejbl poprvé objevil v roce 1920, Hurvínek ho doplnil 2. května 1926.
Duchovním otcem Hurvínka a jeho otce Spejbla byl loutkoherec, loutkář, režisér a výtvarník Josef Skupa (1892–1957), zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka v Praze. Loutka Spejbla je jen o šest let starší než loutka Hurvínka; údajně ji podle náčrtku Josefa Skupy vytvořil a vyřezal plzeňský řezbář Karel Nosek v roce 1919. Datum Spejblova debutu není přesně známo, došlo k němu někdy na podzim roku 1920 na scéně Loutkového divadla feriálních osad v Plzni, kde Spejbl vystoupil jako partner oblíbeného Kašpárka.

Hurvínka vyřezal synovec Karla Noska, tehdy ještě modelář Škodových závodů v Plzni, Gustav Nosek jako překvapení pro Josefa Skupu. Mělo jít o zmenšenou a vylepšenou variantu Spejbla, obohacenou například o pohyblivé oči. Také se mu zpočátku říkalo Spejblík nebo Spejblátko, záhy ale dostal jméno Hurvínek a s taťuldou Spejblem vytvořil dokonalou dvojici. Společně baví malé i velké diváky dodnes. V Plzni si prohlédněte sousoší v Křižíkových sadech a zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka. Tradice českého loutkářství, v prosinci 2016 zapsaného na Seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, připomíná také Muzeum loutek na náměstí Republiky v centru města. Jedna část je věnována Josefu Skupovi, Jiřímu Trnkovi a řezbářům Noskovým, díky nimž nejznámější české loutky vznikly, vyzkoušet můžete i Skupovu loutkářskou dílnu.

Spejbl a Hurvínek nejsou hvězdami jen na pódiu svého divadla, ale jsou po nich pojmenovány i dvě skutečné malé planetky, č. 29471 a 29472, které v Ondřejovské hvězdárně roku 1997 objevila Lenka Šarounová. Jejich jména jsou také společně se jmény dalších 2 429 805 obyvatel planety Země na čipu, který je součástí sondy InSight, vyslané roku 2018 na Mars. V roce 2022 se pak Hurvínek podíval na naši planetu z paluby družice Planetum1, kterou vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9 společnosti SpaceX. Malým rozměrům družice se musel přizpůsobit i slavný pasažér: do vesmíru se tak vypravila dva centimetry vysoká skleněná figurka ze sklářské dílny Košler.
Josef Skupa – duchovní otec nejznámějších českých loutek a zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka

Josef Skupa – duchovní otec nejznámějších českých loutek a zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka

Loutkoherec, loutkář, režisér a výtvarník Josef Skupa (16. ledna 1892, Strakonice – 8. ledna 1957, Praha) byl duchovním otcem nejznámějších českých loutek Spejbla a Hurvínka. Založil Divadlo Spejbla a Hurvínka a díky péči jeho kolegů a pokračovatelů příběhy Spejbla, Hurvínka, Máničky, její bábinky a pejska Žeryka baví děti i dospělé dodnes.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově Kultura

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění přes 400 loutek různého stáří a velikostí. Ve dvou patrech historického domu ze 14. století, jsou loutky aranžovány do tematických celků. Návštěvníci si také mohou zahrát loutkové představení.

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi Kultura

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi

Nejstarší a největší loutkářské muzeum v České republice umístěné v nádherném renesančním Mydlářovském domě. Seznamte se s bohatou historií českého loutkářství, které je od roku 2016 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, a poznejte i další podoby loutkového divadla v různých zemích světa.

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni Příroda

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka v Plzni

Do přírody a k pohybu v okolí Plzně láká malé i velké jedinečná stezka vedoucí okolím boleveckých rybníků v oblíbené rekreační oblasti. Jejími průvodci jsou Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky, jejichž otcem je slavný plzeňský loutkář Josef Skupa (1892–1957). Stezka je dlouhá 5,5 km.

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Plzně

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Plzně

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Plzně, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Západočeská metropole je totiž plná překvapení a malebných koutů!

#světovéČesko a loutkářství: loutky, loutková divadla, UNESCO a muzea

#světovéČesko a loutkářství: loutky, loutková divadla, UNESCO a muzea

Kdo by neměl rád loutky, pestrá loutková divadla, panoptika a hravý svět pimprlat? České loutkářství je zapsané v seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO, každý rok v březnu si připomínáme Mezinárodní den loutkového divadla a navštívit můžete celou řadu divadel nebo muzeí. Vypravte se s portálem Kudy z nudy za loutkami třeba do Chrudimi, Prachatic, Českého Krumlova nebo do Plzně.

Lavička Spejbla a Hurvínka Kultura

Lavička Spejbla a Hurvínka

Na lavičku k bronzovým Spejblovi a Hurvínkovi si můžete přisednout v pražských Dejvicích před Divadlem Spejbla a Hurvínka. Autorem postaviček je výtvarník Dušan Soták.

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích Kultura

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale ve svém repertoáru má i hry pro dospělé. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.

Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Kam v Plzni s dětmi? Možná vás to překvapí, ale možností je tolik, že nebudete vědět, co si vybrat dřív. Velkým lákadlem je zdejší zoo, kde nyní uvidíte nejen smečku čiperných lvů nebo majestátné zubry, ale také sněženky pomalu vykukující z listí. Přímo na náměstí najdete Muzeum loutek, které představuje loutkářskou tradici v Plzni, a nechybí ani Spejbl a Hurvínek. Na náměstí leží i druhé muzeum určené dětem, Muzeum strašidel. Minout určitě nemůžete Techmanii anebo nově otevřenou galerii Depo Moto Art. Možností, jak si s dětmi užít zážitky nabitý den v Plzni je však mnohem více, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy.

Sousoší Spejbla a Hurvínka v Plzni Památky

Sousoší Spejbla a Hurvínka v Plzni

Sousoší Spejbla a Hurvínka se nachází v Křižíkových sadech. Nahradilo původní sousoší původní, které zničili vandalové.

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Tradice českého loutkového divadla – unikát české divadelní zábavy

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla – sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé. Scéna českých loutkářů vycházela po výtvarné stránce z barokních tradic – zejména marionety byly převážně dílem lidových řezbářů. Loutkář sám vodil všechny loutky a sám mluvil za všechny postavy.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti Kultura

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Divadlo Alfa v Plzni Kultura

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.