ÚvodČeská nejMezinárodní a významné dnyMezinárodní den letectví a kosmonautiky
Mezinárodní a významné dny

Mezinárodní den letectví a kosmonautiky

Vesmírná éra pro lidstvo začala 12. dubna 1961, když sovětský kosmonaut Jurij Gagarin (1934–1968) uskutečnil s kosmickou lodí Vostok 1 první pilotovaný let do vesmíru. Odstartoval z kosmodromu Bajkonur, za 1 hodinu a 48 minut obletěl Zemi a úspěšně přistál. Jako připomenutí začátků průzkumů vesmíru i dosažených úspěchů se 12. duben slaví jako Mezinárodní den letectví a kosmonautiky.
Od vypuštění prvního umělého satelitu a prvního letu Jurije Gagarina už prostor kolem Země zaplnily tisíce umělých družic: astronomických, telekomunikačních, vojenských, navigačních, meteorologických, geofyzikálních, určených k dálkovému průzkumu Země a dalších. Do kosmu vzlétlo více než 550 kosmonautů a astronautů ze čtyř desítek zemí světa, téměř dvě desítky za to však zaplatily životem.

Dlouhodobé pobyty ve vesmíru umožňují orbitální kosmické stanice. Na jedné z nich, sovětské Saljut-6, která byla na oběžné dráze od září 1977 do července 1982, pobýval jediný československý kosmonaut Vladimír Remek. Dnes je jedinou fungující orbitální stanicí Mezinárodní vesmírná stanice ISS. Její první díl byl vynesen na oběžnou dráhu 20. listopadu 1998, nepřetržitě obývaná je od listopadu 2000. Její přelety můžete pozorovat na vlastní oči, stačí si zjistit čas jejího přeletu nad vaším městem či obcí. Mezinárodní den letectví a kosmonautiky můžete oslavit také v Muzeu letectví a kosmonautiky v Praze, největším muzeu svého druhu v České republice.
 
iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Česko ve filmu: Kosmonaut z Čech, Návštěvníci a další sci-fi české filmy a seriály

Česko ve filmu: Kosmonaut z Čech, Návštěvníci a další sci-fi české filmy a seriály

S Kudy z nudy se můžete vypravit na výlet do pravěku, do vesmíru, na dno moře anebo do daleké budoucnosti. Jak? Díky nejlepším filmům a seriálům ze žánru science fiction aneb sci-fi. Ačkoli mnohdy jde o filmy staré několik desítek let, rádi se na ně s jistou nostalgií díváme zas a znova. Pojďte si připomenout legendární amarouny, Ikarii, masožravou Adélu nebo vesmírnou loď Jan Hus!

Největší muzeum letectví a kosmonautiky v České republice – Letecké muzeum Kbely

Největší muzeum letectví a kosmonautiky v České republice – Letecké muzeum Kbely

Z nejstaršího pražského letiště ve Kbelích vzlétla první letadla v roce 1923. Dnes je zde muzeum, jehož expozice se vztahuje k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel.

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Česká republika sice nemá moře ani flotilu zaoceánských lodí, ale zato otevírá pro celý svět bránu do vesmíru. České firmy se v Evropské kosmické agentuře (ESA) aktivně podílejí na stovkách projektů a chystají se další. Jaké to byly a budou, a jak pomáhají Češi objevovat vesmír jsme pátrali na Kudy z nudy.

Velký přehled science center v ČR: věda a pokusy pod vodou, nad mrakodrapy i ve vesmíru

Velký přehled science center v ČR: věda a pokusy pod vodou, nad mrakodrapy i ve vesmíru

Pro rodiny s dětmi bude návštěva některého ze science center skvělým tipem na výlet. Zažijete tu například plno optických klamů. Dospělí se promění na trpaslíky, kulička se bude kutálet do kopce a věci, které jste ještě před chvíli viděli na vlastní oči, zčistajasna zmizí. Kdo má odvahu, ten se může projít po laně nad mrakodrapy, pokusit se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou anebo si vyzkoušet zrcadlovou kresbu. Jisté je jedno: nejen v Plzni, ale i v Liberci, Ostravě, Brně či Olomouci na vás čekají zajímavé novinky vybízející k objevování nepoznaného.

Simulatorium – zábavní vesmírné centrum pražských hvězdáren Planetum Zážitky

Simulatorium – zábavní vesmírné centrum pražských hvězdáren Planetum

Toužíte přistát s raketoplánem, proletět se nad Prahou ve stíhačce, manévrovat nad měsíčním povrchem v lunárním modulu nebo řídit vozítko na Marsu a Měsíci? Přijďte si vyzkoušet jedinečné simulátory obklopené unikátní galerií podsvícených obrazů z hlubin vesmíru.

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

České značky: Aero Vodochody, jedna z nejstarších leteckých značek na světě

Společnost Aero je jen o půl roku mladší než Československo. První letoun pro nově založenou československou armádu v Aeru vyrobili už v roce 1919. Za sto let existence opustilo brány závodu více než dvanáct tisíc strojů, například letouny Ae-45, MiG-15, MiG-19 nebo také L-29 Delfín, což byl vůbec první proudový letoun kompletně navržený a vyráběný v Československu. Pojďte se se značkou Aero Vodochody seznámit zblízka!

České značky: lepší pohled na svět s Meoptou a přes brýle

České značky: lepší pohled na svět s Meoptou a přes brýle

Optika je zajímavý a zábavný obor, plný překvapení. Není divu, že bez optických hraček v podobě krasohledů, laserových bludišť, neonových show a dalších vychytávek se neobejde žádné moderní science centrum. Víte, kde se všechny tyto báječné věci vyrábějí?

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení Památky

Atom Muzeum Brdy – unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení

Atom Muzeum Javor 51 je unikátní muzeum jaderného zbrojení, které naleznete v podzemním bunkru mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech.

Muzeum vojenského prostoru v Milovicích Kultura

Muzeum vojenského prostoru v Milovicích

Nové muzeum v Milovicích představuje v kulturním domě vojenskou historii města. Přijďte a poznávejte fascinující historii vojenského cvičiště od roku 1904 do roku 1991. Expozice nabízí unikátní pohled na vojenskou techniku, výstroj a uniformy.

Hvězdárna ve Ždánicích Zážitky

Hvězdárna ve Ždánicích

Hvězdárna ve Ždánicích byla zbudována v polovině šedesátých let 20. století. V minulosti vyvíjela bohatou astronomickou a kulturní činnost.

Hvězdárna Vsetín Zážitky

Hvězdárna Vsetín

Hvězdárna Vsetín je přístupná ve všech ročních obdobích a nabízí velkou škálu programů. Hvězdárna pořádá pravidelná pozorování hvězdné oblohy a slunce.

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech Zážitky

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech

Hvězdárna Františka Krejčího v Karlových Varech nabízí každovečerní pozorování jasné oblohy, astronomické programy i zajímavé přednášky.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve na pravidelná pozorování

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve na pravidelná pozorování

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve všechny zvídavé návštěvníky nejen na pravidelná pozorování, která se konají každou středu, pátek a sobotu, ale také na velmi zajímavé pořady. V sobotu se dozvíte co musí zvládnout kosmonaut, o týden později jaké je Slunce a poslední únorový den jak vznikl Měsíc.

Fenomén devadesátky: retro, lidé, móda, hudba, UNESCO a oblíbená místa, která byste nepoznali

Fenomén devadesátky: retro, lidé, móda, hudba, UNESCO a oblíbená místa, která byste nepoznali

Devadesátky: doba před třiceti lety, kterou nedávno připomněl televizní detektivní seriál. Nasedněte na portálu Kudy z nudy do stroje času a vraťte se do časů, kdy spousta dnešních populárních turistických cílů byla teprve v plenkách, případně vůbec neexistovala. Do časů, kdy si České republiky všimlo UNESCO, kdy ještě neexistoval internet a mobilní telefony, zato jsme měli pracovní soboty, telefonní budky a další pohrobky starého režimu. Co z toho, co tehdy vzniklo, funguje dodnes?

iQpark – první science centrum v České republice! Zážitky

iQpark – první science centrum v České republice!

Unikátní, zábavně poučné centrum pro nejmenší objevitele! Ve 4 patrech najdete interaktivní exponáty, které prostřednictvím hry a experimentů podporují dětskou zvídavost a představivost. V expozicích dětem ukazujeme, že i věda může být zábava!

Krtek – nejznámější česká pohádková postavička

Krtek – nejznámější česká pohádková postavička

Kreslený krteček patří k našim nejznámějším pohádkovým hrdinům. Večerníčky a knížky s krtkem provázejí generace českých dětí už desítky let. Autorem krátkých animovaných filmů, v nichž kreslená postavička společně se svými zvířecími kamarády prožívá nejrůznější příhody, je výtvarník Zdeněk Miler (1921–2011).

#světovéČesko a slavný Krteček Zdeňka Millera: slavný kosmonaut, cestovatel a objevitel uhlí

#světovéČesko a slavný Krteček Zdeňka Millera: slavný kosmonaut, cestovatel a objevitel uhlí

Kdo by neznal slavného Krtečka? Slaví úspěchy po celém světě a dokonce se dvakrát podíval do vesmíru. Jeho autor Zdeněk Miler, výtvarník, režisér animovaných filmů a ilustrátor dětských knížek, se narodil právě před sto lety, 21. února 1921 v Kladně.

Dobrý den, majore Gagarine – od letu prvního člověka do vesmíru uplynulo 60. let

Dobrý den, majore Gagarine – od letu prvního člověka do vesmíru uplynulo 60. let

Jurij Gagarin spatřil 12. dubna 1961 jako vůbec první člověk Zemi z vesmíru, což se stalo jednou z nejvýznamnějších událostí lidstva. V kosmické lodi Vostok 1 jedenkrát obletěl naši planetu a v pořádku se vrátil na zem. Letos od této události uplyne již 60 let. Po celém světě se ve výroční datum koná „Gagarinova noc“ – řada akcí popularizujících historii letů do vesmíru i současnou kosmonautiku. U nás se můžeme těšit na řadu on-line pořadů, televizní vysílání věnované Gagarinovi a několik akcí v našich hvězdárnách a planetáriích – například rekonstrukci Gagarinova letu anebo Dny jihomoravské kosmonautiky.

Krteček letí do vesmíru!

Krteček letí do vesmíru!

"Druhým českým kosmonautem po Vladimíru Remkovi se stane Krteček. Legenda českého animovaného filmu z pera kreslíře Zdeňka Milera poletí spolu s astronautem Andrewem Feustelem při posledním letu raketoplánu Endeavour do vesmíru. Astronaut si Krtečka veze s sebou jako maskota, ačkoli si do vesmíru může vzít jen 20 předmětů s celkovou hmotností 700 gramů. "

Mezinárodní časopis GEO zařadil Brněnské planetárium mezi nejkrásnější v Evropě

Mezinárodní časopis GEO zařadil Brněnské planetárium mezi nejkrásnější v Evropě

Populárně-vzdělávací časopis GEO zařadil Hvězdárnu a planetárium Brno mezi deset nejkrásnějších hvězdáren a planetárii v Evropě. Ocitla se tak ve společnosti planetária v Hamburku, který se nachází ve stoleté vodárenské věži, nebo ve Valencii, které tvarem připomíná obrovskou lasturu vystupující z vodní plochy o rozměrech 1300×200 metrů. Budova Hvězdárny a planetária Brno je Stavbou roku České republiky 2012 a byla nominována na Mies van der Rohe Awards 2013.

Letecký simulátor Cessna v letecké škole Letov Praha Zážitky

Letecký simulátor Cessna v letecké škole Letov Praha

Let na pohyblivém leteckém trenažéru v Praze. Užijte si pocit z pilotování letadla SM2250 Cessna 182RII a zkuste si tak, jaké to je být skutečným pilotem.