ÚvodČeská nejOsobnostBarbora Markéta Eliášová – první Češka, která procestovala svět
Osobnost

Barbora Markéta Eliášová – první Češka, která procestovala svět

Přestože Barbora Markéta Eliášová (2. listopadu 1874, Jiříkovice – 27. dubna 1957, Praha) pocházela z chudých poměrů a navíc záhy osiřela, procestovala prakticky celý svět, opakovaně navštívila Japonsko a o svých cestách napsala řadu knih. Je důkazem toho, že člověk může vlastní vůlí, studiem, pílí a cílevědomostí překonat nepříznivé společenské postavení a prožít život podle svých představ.
Barbora Markéta Eliášová se narodila v Jiříkovicích na jižní Moravě. Když jako čtyřletá osiřela, vychovávali ji na náklady obce. Ve čtrnácti letech se jí ujala bezdětná rodina v Brně, kde se naučila německy. Později získala místo služebné u německé herečky a její matky; s nimi se později odstěhovala do Vídně, kde navštěvovala kurzy angličtiny a francouzštiny. V Praze později složila státní zkoušku z angličtiny a získala potvrzení, že tento jazyk může vyučovat na vyšších dívčích školách a učitelských ústavech. Seznámila se s univerzitním profesorem Václavem Emanuelem Mourkem a jeho anglickou manželkou. Ti jí půjčili peníze na cestu do Anglie, aby si zlepšila anglickou konverzaci – a Barbora vyrazila poprvé do světa. Procestovala Anglii, podívala se do Paříže a několika německých a švýcarských měst. Když se v roce 1904 vrátila do Prahy, začala vyučovat angličtinu na Vyšší dívčí škole, v Ženském výrobním spolku Elišky Krásnohorské a dávala i soukromé hodiny.

Když v roce 1911 zemřel na otravu krve její snoubenec i její dobrodinec profesor Mourek, vzala si neplacenou roční dovolenou a poprvé odjela do Japonska. Během této cesty objela celý svět, naučila se japonsky, údajně jako první Evropanka absolvovala kurz ikebany, japonského aranžování květin, zajímala se o pěstování bonsají, čajové obřady nebo tradiční techniku barvení tkanin. Nosila kimono, jedla hůlkami a osvojila si japonský způsob života. Do Japonska se ještě několikrát vrátila, v roce 1920 dokonce působila na nově zřízené československé ambasádě v Tokiu. Při další cestě o tři roky později jako zázrakem přežila zemětřesení, které připravilo o život 150 000 lidí.

Své cesty po světě popsala v knihách V Japonsku v dobách dobrých i zlých, Rok na jižní polokouli, Rok života mezi Japonci a kolem zeměkoule a v autobiografickém románu Na vlnách osudu. Když necestovala po světě, přednášela o svých cestách po celé republice a v rozhlase. Koupila si dům v Roztokách a na tamním Tyršově náměstí nechala vysadit růžové sakury. Deset let pracovala na ministerstvu zahraničí, kde překládala články ze zahraničního tisku, psala knížky pro děti a japonské pohádky. Poslední roky života strávila kvůli potížím s klouby na invalidním vozíku, bez blízkých příbuzných i bez peněz.

Barbora Markéta Eliášová odkázala svou pozůstalost Náprstkovu muzeu v Praze, její hrob najdete na Olšanských hřbitovech. Připomínají ji pamětní desky v Roztokách, rodných Jiříkovicích i poštovní známka z roku 2009, kde je vyobrazena v kimonu v pozadí s horou Fudži.
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze Kultura

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Cestopisy patřily k oblíbené četbě našich předků už před stovkami let. Čtou se dodnes: vyprávění o neznámých a často velmi exotických krajích a lidech, fascinující přírodě, zvířatech, květinách, nekonečných pouštích, mořích a horách sahajících až do nebe nás zkrátka baví. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se zrodil žánr cestopisů, kdy vznikly ty nejstarší a které knížky dnes patří mezi nejoblíbenější?

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze Kultura

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea v Praze

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Seznamte se: 13. července má svátek Markéta

Seznamte se: 13. července má svátek Markéta

Proč se o Markétách říká, že jsou perlami mezi ostatními ženami, vzácným drahokamem spojeným s ryzím bohatstvím přírody? Protože jejich jméno vzniklo z latinských a řeckých slov margarita a margarités, což znamená perla. Portál Kudy z nudy přeje všem Markétám, dívkám a ženám nazývaným Markyta či Markytka, Markét, Marka, Marky, Maky, Makula, Makyna či Makina, Máca či Macinka k jejich svátku vše nejlepší!

20 tipů, kam v Česku za exotikou

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!

10 tipů, kde uvidíte v Česku mumie

10 tipů, kde uvidíte v Česku mumie

Pokud chcete vidět pravou mumii, nemusíte vyrážet rovnou do Egypta. Také v České republice můžete vidět několik mumií dovezených přímo z Egypta, stejně jako našimi předky umně mumifikovaná těla v klášterních a kostelních hrobkách či katakombách. Opravdová kuriozita vás pak čeká na zámku Metternichů v Kynžvartu, kde kromě mumifikovaných lidských těl najdete i mumii nilského krokodýla.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie

#světovéČesko a české stopy dalekého Egypta: sfingy, pyramidy a mumie

K nejúžasnějším památkám starověkého Egypta patří mumie. Jejich objevení pokaždé vyvolá senzaci: stejný osud tak sdílí krásná egyptská královna Nefertiti, faraón Tutanchamon i princezna Hereret. Že ji neznáte? Můžete se s ní ale seznámit velmi lehce a na vlastní oči, stačí se vypravit do Moravské Třebové.

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

#světovéČesko a Národní muzeum v Praze: největší muzeum naší země

Národní muzeum v Praze je největším muzeem České republiky. U jeho zrodu před více než 200 lety stály soukromé sbírky osvícených aristokratů, dnes pokrývá všechny oblasti lidského poznání. Podobně jako pro jiná velká světová muzea je i pro Národní muzeum charakteristická zvídavost, touha poznat lidskou historii, osvěta, důkladný výzkum a sdílení znalostí s vámi, pozornými návštěvníky.