ÚvodAktualitySeznamte se: 13. července má svátek Markéta
Zážitky

Seznamte se: 13. července má svátek Markéta

Proč se o Markétách říká, že jsou perlami mezi ostatními ženami, vzácným drahokamem spojeným s ryzím bohatstvím přírody? Protože jejich jméno vzniklo z latinských a řeckých slov margarita a margarités, což znamená perla. Portál Kudy z nudy přeje všem Markétám, dívkám a ženám nazývaným Markyta či Markytka, Markét, Marka, Marky, Maky, Makula, Makyna či Makina, Máca či Macinka k jejich svátku vše nejlepší!
Markéta je velmi oblíbené a celosvětově rozšířené jméno. Slovenská podoba jména je Margita, anglické verze jsou Margaret, Margareta nebo Meggie, německé pak Margareta, Margarete, Grete nebo Gretchen. Španělská podoba jména je Margarita, italská Margherita, francouzská Marguerite a polská Małgorzata.
Jméno Markéta patřilo světicím, vladařkám a královnám. Jednou z nejznámějších Markét naší historie byla Markéta (1186–1213), dcera českého krále Přemysla Otakara I. Česká princezna z rodu Přemyslovců se po sňatku s Valdemarem II. stala královnou Dánska, přijala jméno Dagmar a zařadila se k nejpopulárnějším dánským panovnicím.

Svatá Markéta se postupně stala jednou z nejpopulárnějších světic středověku. Je patronkou všech panen, dívek, manželek, kojných a ochránkyní rodiček, pomocnicí při těžkém porodu i při neplodnosti. Na svatou Markétu také často začínají žně, jak prozrazují oblíbené červencové pranostiky, například Svatá Markéta hodila srp do žita anebo Svatá Markéta žene žence do žita. O její popularitě rovněž vypovídá množství kostelů a soch sv. Markéty; na Kudy z nudy najdete třeba kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích, kostel sv. MarkétyKašperských Horách nebo kašnu se sochou sv. MarkétyTelči. V Jaroměřicích nad Rokytnou si prohlédněte krásný barokní chrám svaté Markéty s velkou kupolí, který je nedílnou součástí zámku Jaroměřice, do takzvaných kostelů Broumovské skupiny patří kostel svaté Markéty v Šonově. Podle baziliky sv. Markéty v Břevnovském klášteře se dokonce začalo říkat i jejímu okolí a plochodrážnímu stadionu.

Ze slavných Markét budete znát například herečku Markétu Hrubešovou, tenistku Markétu Vondroušovou, biatlonistku Markétu Davidovou anebo Markétu Irglovou, zpěvačku, skladatelku a držitelku Oskara za píseň k filmu Once. Na Kudy z nudy vám představíme také Barboru Markétu Eliášovou, první Češku, která procestovala svět, znát byste měli i knihu Vladislava Vančury Markéta Lazarová, podle které v roce 1967 natočil František Vláčil stejnojmenný film s Magdou Vašáryovou v hlavní roli.
Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?

Pohádky Hanse Christiana Andersena, přívětivé město Kodaň, malebné nábřeží Nyhavn lemované hrázděnými domy, Malá mořská víla, zábavní park Tivoli, královský palác Amalienborg, Lego a Legoland, přírodní křídové útesy Møns Klint, muzeum námořní plavby v Helsingøru anebo kouzelné vodní kanály, průplavy a mosty: je tolik věcí, které máme rádi na Dánsku! Seriál o evropských zemích tentokrát míří na sever. Pojďte s Kudy z nudy poznat Dánsko!

Kostel svaté Markéty v Borové Památky

Kostel svaté Markéty v Borové

Kostel sv. Markéty se nachází v malebné části Českomoravské vrchoviny na dolním konci obce Borová.

Tradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior

Tradice: chrámy, kostely, katedrály, baziliky a baziliky minor i maior

Co spojuje chrám svaté Markéty v Praze-Břevnově, kostel Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře v Příbrami či baziliku Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku v Olomouci? Patří mezi šestnáct církevních památek České republiky, oceněných čestným papežským titulem basilica minor. Nejnovějším přírůstkem v seznamu českých bazilik menších je chrám sv. Ludmily na pražských Vinohradech.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

7 věcí, které nevíte o… blescích a bouřkách

7 věcí, které nevíte o… blescích a bouřkách

K létu v Česku patří bouřky a s bouřkou přicházejí blesky. Je to fascinující podívaná, která hlavně v noci působí hrozivě a nebezpečně. Na Kudy z nudy se na ně tentokrát podíváme zblízka, ale bezpečně: vezeme vás na výlet na nejblýskavější horu naší země i do nejblýskavější oblasti na světě, vypravíme se i na oceán a zkusíme to bleskům spočítat.

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou Památky

Chrám sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou

Nedílnou součástí zámeckého souboru v Jaroměřicích nad Rokytnou je děkanský chrám sv. Markéty. Za autora přestavby kostela stejně jako zámku je považován Jakub Prandtauer a snad se konzultačně podílel na podobě chrámové stavby i vídeňský architekt Johann Lucas von Hildebrandt.

Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Prachatice jsou krásné historické město s ještě krásnějším náměstím. Pro svou polohu na samém okraji hor bývají nazývány brána Šumavy. Navštivte tento kout České republiky a určitě vás nezklamou kulturní památky, romantické procházky starobylými uličkami, ani výlety po prachatickém okolí.

Prozkoumejte tajemné lesy v okolí Světlé nad Sázavou

Prozkoumejte tajemné lesy v okolí Světlé nad Sázavou

Tajemné hluboké lesy se zatopenými lomy, kterými se tak rád toulal spisovatel Jaroslav Hašek. Do krajiny okolo Světlé nad Sázavou se na první pohled zamiluje každý, kdo má rád lesy, louky, pole a krásné výhledy na zvlněnou Vysočinu. Vypravte se sem na pár dní a záhy zjistíte, že Havlíčkobrodsko není jen hojně navštěvovaný hrad Lipnice.

Pouť po broumovských kostelech

Pouť po broumovských kostelech

Broumovsko je kouzelným krajem pískovcových skal a zapomenutých barokních památek. Mimořádný genius loci má zejména skupina zdejších kostelů, nádherně zasazených do okolní krajiny. Každý je malým architektonickým skvostem. Bohužel se na většině nemilosrdně podepsal zub času. V současnosti probíhá mohutná iniciativa na jejich záchranu, a tak se některé už začaly pomalu opravovat. Jeďte se podívat, jak znovu nabývají svou ztracenou krásu.

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích Památky

Kostel svaté Markéty Antiochijské v Podlažicích

Současný chrám svaté Markéty Antiochijské je dominatnou kraje. Byl vystaven na místě bývalého benediktinského kláštera založeného ve 12. století, který byl zničen za husitských válek.

Vrch Homole – Šonovská sopka na Broumovsku Příroda

Vrch Homole – Šonovská sopka na Broumovsku

Nad Šonovem, obcí nedaleko Broumova, se zvolna zvedá z údolí Šonovského potoka skoro nenápadný, ale přece jen kopec – Homole. Známý také jako Šonovská sopka.

Kostel sv. Markéty v Lázních Kynžvart Památky

Kostel sv. Markéty v Lázních Kynžvart

Po svátcích Velikonoc roku 1869 se začalo s výstavbou nového farního kostela a již v roce 1870 na oslavu svaté Markéty, které je kostel věnován, byla oslava k vysvěcení farního kostela.

Markéta Vondroušová – vítězka Wimbledonu a stříbrná medailistka z Olympiády

Markéta Vondroušová – vítězka Wimbledonu a stříbrná medailistka z Olympiády

Markéta Vondroušová (28. 6. 1998, Sokolov) je česká profesionální levoruká tenistka, která v roce 2023 ovládla slavný Wimbledon. O dva roky dříve skočila druhá na Olympijských hrách v Tokiu.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

#světovéČesko a Ďáblova bible: jak rychle dokáže psát satan?

Zrod bible nemusí neprovázet šustění andělských křídel a bohulibé úmysly. Vznik Ďáblovy bible provází podivný příběh čpící hříchem, sírou a pekelnými plameny: psal ji mnich, ale slova mu prý diktoval ďábel. Čertovský spoluautor se dokonce v knize zvěčnil; stránku s jeho vyobrazením znají dokonce i ti, kteří toho o Ďáblově bibli zas tak moc neví.

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR Památky

Břevnovský klášter – nejstarší fungující klášter v ČR

Tento první mužský benediktinský klášter v Čechách, ležící na polovině cesty mezi Pražským hradem a Bílou horou, založili 14.1.993 pražský biskup Vojtěch a český kníže Boleslav II. Podle legendy se název kláštera odvozuje podle břevna, které leželo ve studánce, u níž se Boleslav s Vojtěchem setkal.

Kryštof Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů a architektů v Čechách

Kryštof Dientzenhofer – jeden z nejvýznamnějších barokních stavitelů a architektů v Čechách

Když se píše o stavitelské rodině Dientzenhoferů, nejčastěji se objevuje jméno Kiliána Ignáce. Jeho otec Kryštof Dientzenhofer (7. července 1655, St. Margarethen, Německo – 20. června 1722, Praha) zůstává skrytý v pozadí a téměř neznámý. Přitom i jeho dílo je mimořádné svým rozsahem i úrovní barokní architektury.

Markéta Irglová – jediná česká držitelka Oscara za filmovou píseň

Markéta Irglová – jediná česká držitelka Oscara za filmovou píseň

Markéta Irglová (*28. února 1988, Valašské Meziříčí), česká skladatelka, zpěvačka a herečka, je jedinou českou držitelkou Oskara za filmovou píseň. Hudbě se věnuje od svých sedmi let, od raného mládí žije v cizině – nejprve v irském Dublinu, poté v New Yorku a od roku 2019 spolu se svým manželem na Islandu.