ÚvodČeská nejPřírodníRekordy českého počasí – nejstudenější zima, nejteplejší léto a nejdeštivější místa v Česku
Přírodní

Rekordy českého počasí – nejstudenější zima, nejteplejší léto a nejdeštivější místa v Česku

Na portálu Kudy z nudy u mnoha míst v horách, ale také v jeskyních a skalních městech doporučujeme pamatovat na dobré boty a teplé oblečení. K cestování zkrátka patří sledování předpovědí počasí, a vyplatí se znát i místa s nejnižší a nevyšší doraženou teplotou, případně místa, kde se objevily dosud největší deště v historii naší země. Prozkoumejte s Kudy z nudy rozmary a rekordy našeho počasí!
Nejnižší naměřená teplota v Česku byla zaznamenána 11. února 1929 ve Stecherově mlýně u Litvínovic, kde teplota klesla na –42,2 stupňů Celsia. V tom roce Československo postihla legendární arktická zima,

klimatology označovaná podobně jako povodně a stoletá či tisíciletá voda jako zima století a dokonce tisíciletá zima. Po teplém prosinci uhodily na přelomu roku tuhé mrazy, celé Československo pokryla vysoká vrstva sněhu (kronikáři psali až o čtyřmetrových vrstvách bílé nadílky) a teploty kolísaly od –27 až –42 stupňů Celsia. Když 3. února na observatoři v pražském Klementinu naměřili teplotu –26,7 stupňů Celsia, padl 153 let starý rekord z roku 1776. Kromě toho v Praze zamrzla nejenom Vltava, ale i Čertovka, která kvůli prudkému toku nezamrzala nikdy. V roce 1929 ale promrzla až na dno. Mrazy vyvrcholily právě 11. února 1929, kdy na naprosté většině meteorologických stanic hlásili nejnižší teploty vzduchu v historii jejich pozorování. Zima tehdy trvala až do března.
Mezi nejchladnější se řadí také arktický únor 1956, kdy byly zaznamenány teploty nižší než –35 stupňů Celsia. Mezi místa s rekordními nejnižšími naměřenými teplotami patří zejména Horská Kvilda a Rokytská slať na Šumavě a osada JizerkaJizerských horách.

Naopak nejvyšší teplota v České republice byla podle Českého hydrometeorologického ústavu naměřena 20. srpna 2012 v odpoledních hodinách na meteorologické stanici v Dobřichovicích. Teplota po sérii tropických dnů dosáhla +40,4 stupňů Celsia a překonala několik desítek let starý rekord z 27. července 1983, kdy bylo v Praze-Uhříněvsi naměřeno +40,2 stupňů Celsia.

Nejdeštivějším měsícem zatím byl červenec 1897, kdy na Nové louce v Jizerských horách napršelo 656 mm. Více než polovina srážek ovšem spadla v průběhu jediného dne: 29. července 1897 spadlo 345 mm srážek, což je středoevropský rekord. Další rekordy zaznamenaly například Staré Hamry v Beskydech (31. května 1940 tu za 24 hodin napršelo 215,3 mm), přehrada Fláje (12. srpna 2002, 226,8 mm) a Červenohorské sedloJeseníkách (1. června 1921, 196,5 mm).
Věda a historie není nuda: největší povodně v českých zemích a tisíciletá voda

Věda a historie není nuda: největší povodně v českých zemích a tisíciletá voda

V roce 2002 se Českou republikou prohnaly dosud největší povodně v historii naší země. Nebyly první a bohužel ani poslední. Připomeňte si s Kudy z nudy nejznámější velké povodně, které zasáhly území Čech, Moravy nebo Českého Slezska. Kdy šla našimi zeměmi tisíciletá voda, kdy stoletá voda a kdy pětisetletá?

Věda a historie není nuda: kde, jak a odkdy se u nás měří počasí?

Věda a historie není nuda: kde, jak a odkdy se u nás měří počasí?

Televize, rozhlas, deníky, internet, speciální aplikace: když chcete vědět, jaké bylo, je anebo bude počasí, stačí si vybrat kteroukoliv z možností. Díky moderním technologiím víte, zda jít na procházku se psem hned nebo za hodinu, jestli plánovat venkovní oslavy anebo kdy se vydat na dovolenou. Moderní technologie vám dokonce k větru, dešti nebo sněžení přidají procenta pravděpodobnosti a další důležité údaje. Víte, že Světový den meteorologie se každoročně slaví 23. března už od roku 1950, kdy byla založena Světová meteorologická organizace (World Meteorological Organization – WMO)?

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd Příroda

Lysá hora – královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1324 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Česká republika sice nemá moře ani flotilu zaoceánských lodí, ale zato otevírá pro celý svět bránu do vesmíru. České firmy se v Evropské kosmické agentuře (ESA) aktivně podílejí na stovkách projektů a chystají se další. Jaké to byly a budou, a jak pomáhají Češi objevovat vesmír jsme pátrali na Kudy z nudy.

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd,  hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Věda a historie není nuda: astronomie a pozorování hvězd, hvězdné mapy, Mikuláš Koperník a Galileo Galilei

Na portálu Kudy z nudy vás provedeme dějinami astronomie, zastavíme se u velikánů jako byli Mikuláš Koperník či Galileo Galilei, a podíváme se i do Rudolfínské Prahy v době, kdy v ní žili Tycho Brahe a Johannes Kepler. Porovnáme starobylé i moderní hvězdné mapy a nakonec zamíříme do unikátních astronomických observatoří, hvězdáren a planetárií. Takže vzhůru ke hvězdám!

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Počasí, zábava, narozeniny a konec Československa: co se stalo na Silvestra a na Nový rok?

Zhubnu, přestanu pít, začnu šetřit a konečně se naučím cizí jazyk – už jste to někdy slyšeli? Zřejmě to bylo na Silvestra nebo na Nový rok. Symbolika posledního dne starého roku a prvního dne roku nového má své kouzlo a působí i na ty, kteří si na žádné oslavy nepotrpí. Co všechno nám v historii přinesly 31. prosinec a 1. leden?

Znáte nejvýše položené budovy našich hor?

Znáte nejvýše položené budovy našich hor?

I když naše pohoří nejsou ve srovnání s ostatními Evropskými horami žádnými velikány, ukrývají řadu zajímavých míst. Horské chaty, rozhledny, televizní vysílače a meteorologické stanice s bohatou historií, a mnoha českými rekordy, stojí rozhodně za prozkoumání. Kudy z nudy vám prozradí, kam se vypravit za nejvýše položenými stavbami našich hor, kde bývá nejvíce sněhu, deště či větru v roce.

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.

Meteorologická stanice Červená – jedna z nejodlehlejších stanic u nás

Meteorologická stanice Červená – jedna z nejodlehlejších stanic u nás

Jižně od Budišova nad Budišovkou se od poloviny 20. století rozkládá vojenský újezd Libavá, území bez obcí a bez trvalého osídlení. Právě pro potřeby vojáků vznikla meteorologická stanice Červená, která má pověst nejodlehlejšího pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

#světovéČesko a Klementinum – nejkrásnější knihovna na světě a nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Klementinum, bývalá jezuitská kolej, je po Pražském hradu druhým nejrozsáhlejším komplexem barokních budov Praze a nachází se blízko Karlova mostu na Starém městě přímo na Královské cestě. Nádherná barokní knihovna patří k nejkrásnějším historickým knihovnám na světě. Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Pražské Klementinum – nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Observatoř v barokní astronomické věži Klementina, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.