Archeologie Celá ČR

Baví vás archeologie? V archeoparcích, skanzenech a muzeích vám ukážeme, jak se žilo v pravěkých osadách, na velkomoravských hradištích i ve středověkých vesnicích. Nabídneme i výstavy s archeologickou tematikou a zajímavé akce.

Návrat do pravěku

Vypravte se s portálem Kudy z nudy do pravěku. Kam? Cesta časem může začít třeba pod Pálavou, v místech, kde byla objevena Věstonická venuše, a v ArcheoparkuPavlově. Za mamuty se vypravte do brněnského Pavilonu Anthropos anebo na naučnou stezku Předmostím až do pravěku poblíž Přerova, s lovci mamutů se seznámíte v Muzeu Eduarda ŠtorchaLobči. Skvělým místem, kde se každý rok pořádá spousta akcí včetně oblíbených archeologických dnů, je Centrum experimentální archeologie – archeopark Všestary u Hradce Králové, za vidění stojí i pravěká osada Křivolík.
 

Tajemný život Keltů

Oppida, opevněná hradiště a svátky Samhain, Imbolc, Beltine a Lughnasad – to všechno je naše dědictví po Keltech. Dávné kultuře se věnuje například keltská expoziceNasavrkách a blízký keltský archeoskanzen, okolím vás provede Keltská naučná stezka. S každodenním životem Keltů se seznámíte na výstavě v Nižboře anebo v muzeuNovém Strašecí, lákavým výletním místem v bezprostředním okolí Prahy je keltské oppidum Závist nad ZbraslavíVíte například, kde se každý rok slaví slunovrat a největší keltské svátky?
 

Malé seznámení s Velkou Moravou

Na řadě míst se můžete vrátit do dob Velké Moravy a raného středověku. Mezi nejznámější výletní cíle patří Slovanské hradištěMikulčicích a Památník Velké Moravy ve Starém Městě, ale tím nabídka zdaleka nekončí. Třeba Archeoskanzen Modrá má podobu opevněné velkomoravské osady, do časů raného středověku se vrátíte v archeologickém muzeu v přírodě Villa Nova Uhřínov a Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře představuje rekonstrukci slovanského sídliště v dobách od poloviny 8. století až do 11. století.

Zobrazit více

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

18. listopad 2024 7:55
Dolní Věstonice
Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?